Artykuły

Październik obfitował w dobre produkcje i trudno nam było zdecydować się wyłącznie na piątkę najlepszych seriali. Jednak jedna z produkcji znacznie wyróżniła się na tle pozostałych. Taka sama sytuacja miała miejsce wśród październikowych bubli – jeden z nich szczególnie zmroził nasze serialomaniakowe mózgi.

Najlepsze seriale października 2018

 

5. „Castlevania” (2017–), sezon drugi

castlevania, sezon drugi, recenzja

Adaptacje gier komputerowych zwykle nie cieszą się zbyt dobrymi opiniami. Inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi o animowaną „Castlevanię” od Netflixa, bazującą na japońskich grach komputerowych z tej serii. Produkcja skierowane do dorosłych odbiorców nie kryje się z ilością (rysowanej) krwi na ekranie, będąc jednym z najbrutalniejszych tytułów, jakie można w ostatnim czasie oglądać. Jednocześnie sama historia okazuje się niezwykle wciągająca – drugi sezon kontynuuje zmagania Trevora Belmonta, pochodzącego od znanych łowców wampirów, który wraz z towarzyszącą mu czarodziejką SyphąBelnades i synem Draculi Alucardem stawiają sobie za cel powstrzymanie władcy wampirów. Zadanie to nie będzie łatwe, a widzowie poznają zarówno historię towarzyszącą zmaganiom naszej głównej trójki, jak i samego Draculi oraz służących mu generałów. Szczególnie ujmujące staje się zaprezentowanie motywacji stojącej za demonicznym atakiem na ludziach. Konflikty i knowania wśród poddanych Draculi sprawią, że pod koniec sezonu ciężko jest wybrać stronę, po której jesteśmy w stanie się opowiedzieć. Choć wprowadzenie do najważniejszej akcji chwilę zajmuje, to krótka forma 20-minutowych odcinków sprawia, że samo oglądanie nie zajmuje dużo czasu, a gdy wreszcie dochodzi do ostatecznego starcia, to nie sposób oderwać wzroku od ekranu. Za sukcesem „Castlevanii” jako jednej z najlepszych pozycji animowanych stoi świetna animacja, dobrze rozpisana historia, która trzyma w napięciu, a jednocześnie jest czasem wyjątkowo lekka, jak i dobranie odpowiednich aktorów głosowych do postaci. Jeśli jeszcze nie obejrzeliście, to czym prędzej zacznijcie, a nie powinniście się zawieść, bo jest jeszcze lepiej niż poprzednio i tym razem dwa razy dłużej. A to jeszcze nie koniec historii – kolejny sezon również powstanie.

Serial dostępny w Polsce na platformie Netflix.

4. „Marvel’s Daredevil” / „Daredevil” (2015–), sezon trzeci

daredevil, sezon 3, recenzja

Diabeł z Hell’s Kitchen powrócił z kolejnymi, wypełnionymi akcją, odcinkami. Po wydarzeniach znanych z finału serialu „The Defenders” osłabiony Matt Murdock musi poradzić sobie z zanikiem wyczulonych zmysłów. Ukrywając się przed dawnymi przyjaciółmi, zamierza on porzucić swoje dawne życie. Jednak niespodziewany powrót Wilsona Fiska, który po zawiązaniu porozumienia z FBI zdaje się odzyskiwać wolność, sprawia, że Matt musi wrócić do akcji. Oprócz mierzenia się z Fiskiem, który wreszcie pokazuje swoje prawdziwe oblicze i tkwiący w nim geniusz, nasz bohater ma do czynienia również z Bullseyem – agentem FBI, który daje się zmanipulować Kingpinowi. Ten niemalże nie do pokonania przeciwnik, potrafiący celnie rzucać wszystkim, co tylko znajdzie pod ręką, to zdecydowanie spora przeszkoda dla Murdocka, szczególnie gdy zacznie złowrogo działać, podając się za Daredevila. W odcinkach uświadczymy walki o genialnej choreografii, jedne z najlepszych, jakie możemy oglądać w serialach superbohaterskich, a wśród najbardziej zapadających w pamięć momentów znajduje się walka nagrywana w jednym ujęciu, która swoim rozmachem i długością zdołała przebić słynną scenę z korytarza z początku serialu. Wraz z upływem historii widz odkrywa skrywane tajemnice, obserwuje rozterki Matta i jego zwątpienie w system. Finał przynosi wyczekiwane starcia i odpowiada na pytanie na to, czy istnieje jeszcze jakaś szansa, by rzeczywiście zdobyć przewagę nad Fiskiem, czy może trzeba wszystko zakończyć w inny sposób… Jeśli jeszcze nie rozpoczęliście oglądania, to zdecydowanie warto się za to zabrać, bo 13 nowych odcinków „Daredevila” udowadnia, że Marvel + Netflix potrafią sobie jeszcze świetnie poradzić z serialową historią superbohaterską, a nowy sezon tej opowieści dorównuje wcześniejszym jego odsłonom.

Serial dostępny w Polsce na platformie Netflix.

3. „Elite” / „Szkoła dla elity” (2018–), sezon pierwszy

elite, sezon 1, recenzja

Po sukcesie „La casa de papel” wiadomo było, że dostaniemy jakąś alternatywę. Twórcy „Elite” co prawda poszli w zupełnie innym kierunku, jednak wykorzystali moment i w niektórych rolach obsadzili aktorów znanych nam z tej pierwszej produkcji.

Las Enchasto to elitarna szkoła, do której trafia trzech uczniów z klasy robotniczej. Nie zostali dobrze przyjęci, a przyszła elita Hiszpanii nie ułatwia im życia. Niedługo później ktoś ginie – a podejrzany jest każdy.

„Elite” łączy w sobie kryminał, trochę dramatu, dużo typowej młodzieżówki. I chociaż bazuje na znanych nam schematach, w rezultacie wychodzi poza nie, bawiąc widza i jednocześnie wodząc go za nos. Dużo zwrotów akcji, wielowątkowość, no i ten hiszpański klimat – czy  potrzeba czegoś więcej?

Serial dostępny na platformie Netflix.

2. „The Haunting of the Hill House” / „Nawiedzony dom na wzgórzu” (2018–), sezon pierwszy

the haunting of the hill house, sezon 1, recenzja

Zwykle późna jesień obfituje w produkcje mroczne, upiorne, związane często z Halloween i Świętem Zmarłych. Jeśli ktoś lubi takie mroczne klimaty, to na pewno do gustu przypadnie mu „The Haunting of Hill House”, adaptacja powieści z lat 50. ubiegłego wieku. Twórcy uwspółcześnili jednak akcję, która dzieje się przede wszystkim w czasach współczesnych. Serial opowiada o pięciorgu rodzeństwa Crainów, których losy sprawiły, że każdy z nich poszedł zupełnie inną drogą. Ponownie jednak rodzeństwo łączy rodzinna tragedia, którą zaczynają stopniowo powiązywać z wydarzeniami sprzed lat, kiedy to jako dzieci zamieszkali z rodzicami w domu, który uważano za nawiedzony. Czy jest to rzecz, której można się wystraszyć? Raczej wytrawni fani horrorów powiedzą, że to nic nowego. Jednak genialna jest tu inna warstwa serialu. „The Haunting of Hill House” był dla mnie przede wszystkim dramatem rodzinnym i psychologicznym. Widz do samego końca może zadawać sobie pytanie, czy duchy istniały naprawdę, czy jedynie były złudzeniem, a prawdziwe demony tak naprawdę siedziały głównym bohaterom w głowie.

Serial dostępny jest na platformie Netflix.

1. „Chilling Adventures of Sabrina” (2018–), sezon pierwszy

chilling adventures of sabrina, sezon 1, recenzja,

Akcja „Chilling Adventures of Sabrina” skupia się na Sabrinie Spellman, pół-wiedźmie, pół-śmiertelniczce, sierocie wychowywanej przez dwie ciotki, która w dzień swoich 16. urodzin musi przystąpić do czarnego chrztu i odrzucić swoje dotychczasowe życie wśród śmiertelników, by rozpocząć naukę kunsztu magicznego oraz służyć Szatanowi.

Ten serial był sukcesem, jeszcze zanim pojawił się na Netflixie. Samo ogłoszenie rozpoczęcia prac nad tą produkcją przyprawiło rzesze serialomaniaków o dreszcze. Nie tylko dlatego, że wiele osób pamięta sitcom o nastoletniej czarownicy, ale również dzięki zapowiedziom twórców, że serial Netflixa będzie dojrzalszy i mroczny.

Tak też się stało. „Chilling Adventures of Sabrina” na pewno nie należy do lekkich, daleko jest też od typowych teen dram. Egzorcyzmy, nekromancja, morderstwa, przyrzekanie wierności Szatanowi są na porządku dziennym w życiu tej uroczej, słodkiej 16-latki. Produkcja Netflixa to ciekawe studium postaci młodej kobiety, rozdartej pomiędzy światem śmiertelników a rzeczywistością czarownic. To skomplikowana siatka kultu religijnego, ukazująca rolę kobiet w rytuałach i świecie wierzeń. Nie ma tu postaci czarno-białych, moralność bohaterów różni się od tej, którą znamy z naszego, ludzkiego i zwykłego życia. „Chilling Adventures of Sabrina” to zbiór bardzo dobrze rozpisanych bohaterów, nietuzinkowych, reprezentujących różne pochodzenie, orientacje, kolor skóry, tożsamości płciowe i wszelakie przynależności. To serial o tym, czym jest siła, czy zależy od pochodzenia, czy płeć ma na nią wpływ i co oznacza być wolnym.

Technicznie zachwycający, z ciekawymi rozwiązaniami montażowymi i, przede wszystkim, operatorskimi. Zaskakujące było pojawianie się wielu rozmytych ujęć, jak gdyby to wszystko było snem. Aktorsko serial wypada bez zarzutu,; szczególne brawa należą się dla Kiernan Shipki, wcielającej się w główną rolę, która po prostu pozamiatała.

Serial dostępny w Polsce na platformie Netflix.

Strona 1 z 2

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Marvel's Daredevil

Niewidomy prawnik Matt Murdock postanawia wykorzystać swoje niezwykle wyczulone zmysły, aby walczyć ze światem przestępczym Nowego Jorku. Jego umiejętności sztuki …


Riverdale

W tajemniczym miasteczku Riverdale w niewyjaśnionych okolicznościach ginie młody chłopak. Grupka przyjaciół stara się rozwiązać zagadkę śmierci Jasona, często pakując …


Castlevania

Animacja dla dorosłych. Gdy żona Draculi zostaje bestialsko spalona na stosie, wampir obiecuje zemstę na każdym mieszkańcu Wołoszczyzny; zbiera armię potworów i …


Charmed

Reboot serialu o tym samym tytule z lat 1998–2006. Historia trzech sióstr, które po tragicznej śmierci matki odgrywają, że są potężnymi czarodziejkami.


Legacies

Spin-off serialu „The Originals”. Serial skupi się na Hope Mikaelson oraz jej przyjaciołach ze szkoły dla dzieci i młodzieży z paranormalnymi zdolnościami. Przed …


Happy Together

Claire i Peter to zwykłe małżeństwo, które prowadzi rutynowy styl życia. Kiedy jednak przed ich drzwiami pojawia się gwiazda muzyki pop, Cooper, ich świat odmienia …


Elite

Serial opowiada o wydarzenia dziejących się w szkole Las Encinas. Trójka dzieciaków z klasy robotniczej jest przekonana, że za sprawą stypendiów umożliwiających …


The Haunting of Hill House

Adaptacja powieści Shirley Jackson. Serial skupi się na pewnej rodzinie, która od dawna mierzy się z dręczącymi ją duchami. Wszystko za sprawą nawiedzonego domu, …


Light as a Feather

Serial opowiada o wydawałoby się niewinnej zabawie w znaną grę „Light as a feather, stiff as a board” – polegającej na tym, że jedna osoba kładzie się i nie rusza, …


Chilling Adventures of Sabrina

Fabuła skupia się na nastoletniej Sabrinie, która będzie musiała wybrać pomiędzy życiem wiedźmy a normalnością – przy okazji mierząc się z problemami codzienności …


Recenzje