5
Artykuły

Od bycia traktowanym jak święte stworzenia do tępienia za skojarzenia z czarownicami – koty przeszły długą drogę do bycia domownikami, jakich znamy teraz. Nadal jednak wywołują dość skrajne odczucia. Albo się ich nienawidzi, bo są wredne, albo uwielbia za ich szczerość i obojętność w stosunku do otoczenia. Tak czy inaczej twórcy seriali obdarowali nas kilkoma pamiętnymi i uwielbianymi kotami, które w niektórych przypadkach przerosły własny serial.

17 lutego nasi futrzaści przyjaciele obchodzą swoje święto, więc z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie najlepszych kotów, które pojawiły się w telewizyjnych produkcjach.

10. Cat – „The Night Of”

the night of cat, koty w serialach, hbo,the night of,

Bezimienny świadek morderstwa, którego losem w finale „The Night Of” wielu przejmowało się bardziej niż przyszłością głównego bohatera. Zdaje się, że podąża za nim pech oraz niesprawiedliwe traktowanie, zupełnie jak za Nazirem i Stone’em. Niektórzy nawet tworzyli teorie, że jest on zwierzęcym odpowiednikiem bohaterów serialu, dlatego odczuwamy w stosunku do niego taką sympatię. Jak ktokolwiek mógł nazwać go brzydalem?

9. Clooney – „This Is Us”

this is us, clooney the cat,

Kot, który został ironicznie nazwany Clooney, przeszedł w swoim życiu wiele. William dokarmiał go przez cały czas, nawet po wyprowadzce ze swojej kamienicy, ale nigdy go nie oswoił. Większość czasu przebywał na ulicy, gdzie czuł się najlepiej i funkcjonował trochę jak osiedlowy rozrabiaka. Podążając jego śladami w odcinku zatytułowanym po nim, zastanawiamy się co dalej z Clooneyem i po cichu marzymy o tym, by Randall przygarnął go do siebie tak jak Williama, chociaż wiemy, że jego miejsce jest tak naprawdę w kamienicy.

8. Sprinkles i Bandit – „The Office”

Miłość Angeli do kotów była widoczna na każdym kroku i mimo że miała być swoistą parodią stereotypu starej panny z kotami, to jednak dzięki tym kotom możliwe było sympatyzowanie z tak dziwną i przerysowaną postacią. Sprinkles był wielkim, białym kotem, który, pomimo swoich licznych chorób, dożył 22 ludzkich lat. Gdy przez Dwighta Angela musiała się z nim pożegnać, zaproponowano jej kota o imieniu Garbage, który dostał swoje imię za wyjadanie ze śmietnika. Dwight wypuścił kota na wolność, chociaż później znalazł go Andy, nazwał Bandit i podarował Angeli. Kot, który przeżył upadek z sufitu, został jej jednak odebrany w ostatnim sezonie. RIP Sprinkles.

7. Miss Kitty Fantastico – „Buffy The Vampire Slayer”

miss kitty fantastico, buffy the vampire slayer,

Posiadaczka tak niesamowitego imienia pojawia się zaledwie w kilku odcinkach, ale niezaprzeczalnie wniosła trochę uroku do tej mrocznej produkcji. Przygarnięta przez Willow i Tarę, głównie beztrosko się bawi, jak przystało na małego kota, ale jej nagłe zniknięcie wywołuje serię pytań i do tej pory możemy tylko się domyślać, co się z nią stało. 

6. Spot – „Star Trek: The Next Generation”

spot the cat, data with cat, star trek next generation,

Nawet jeśli w niewytłumaczalny sposób zmieniała swój wygląd między sezonami i została okrzyknięta przez aktora grającego Datę najgorszym partnerem z jakim współpracował, Spot zdecydowanie miała swoje dobre momenty. Wierna tylko swojemu właścicielowi, zachowywała się jak zwyczajny kot, mimo lat jakie dzielą nas od wydarzeń w „Star Treku”. Była wybredna, jeśli chodziło o jedzenie – zasmakowała jej tylko jedna formuła z ponad dwustu, które Data jej zaoferował. Pomimo wielu prób nie dawała się wytresować, za to często przeszkadzała w pracy jak typowy kot, kładąc się przed ekranem.

5. Lucky – „ALF”

lucky the cat, alf,

Najlepszy kot to pieczony kot. Zgodziłby się z tym na pewno przybysz z innej planety – Alf, który wielokrotnie czaił się na kociego członka rodziny Tannerów. Na planecie Melmac Lucky byłby największym przysmakiem i biedny kot musiał znosić wielokrotne próby zjedzenia go przez Alfa. Gdyby nie interwencja właściciela, Lucky nadal tkwiłby w przekonaniu, że jest bajglem. Ostatecznie nie został zjedzony, jednak kilkakrotnie był o krok od skończenia w żołądku kosmity.

4. Garfield – „Garfield”

garfield, cat,

Spanie i jedzenie jako życiowe priorytety to marzenie nie tylko kotów. Garfield uosabiał marzenia wielu. Do tego wybornie posługiwał się sarkazmem i żył w przekonaniu, że to on rządzi w swoim domu. Ten kot jest bardziej ludzki niż niejeden człowiek, spełniając swoje życiowe cele o lenistwie i nie czując się z tym źle. 

3. Smelly Cat – „Friends”

Nigdy nie dostał cielesnej powłoki, jednak był gwiazdą kilku odcinków „Friends”. Smelly Cat było ulubionym utworem, jaki grała Phoebe w kawiarni, później nawet nakręciła do tej piosenki teledysk. Biedny śmierdzący kot może jedynie w naszych domysłach mieć ciężkie życie i nie mieć troskliwego właściciela. Kiedy Phoebe śpiewa ten utwór, to zawsze skłania mnie do myślenia, czy ten kot nie jest metaforą jej samej. 

2. Princess Carolyn – „BoJack Horseman”

princess carolyn, bojack horseman, postać kobieca, netflix,

Ciężko pracująca agentka BoJacka całą swoją dorosłość przekładała karierę ponad jej życie osobiste. W końcu decyduje się zmienić priorytety, ale osiąga masę porażek i zostawia nas emocjonalnie rozdartych. Jako jedyna jest w stanie przemówić BoJackowi do rozsądku i nie daje mu się ogłupić. Pomimo swojej otoczki wiecznie uporządkowanej i twardej kobiety (kotki?), doświadcza takich samych dramatów jak inni, dzięki czemu łatwo się z nią identyfikować, nawet jeśli ma różowe futro i kocie zabawki na biurku.

1. Salem Saberhagen – „Sabrina, the Teenage Witch”

salem, sabrina, czarny kot, salem z sabriny,

Egocentryczny megalomaniak, którego życiowym celem jest przejęcie władzy nad światem. Pierwotnie był czarownikiem i został skazany na bycie kotem za rozpoczęcie buntu. Postać, która stała się już kultowa, jest zdecydowanie ulubionym telewizyjnym kotem. Sarkastyczny, ciągle narzekający i pozornie wredny czarny kocur był jednak najlepszym przyjacielem Sabriny i wielokrotnie pomagał jej w życiowych problemach. Z czasem pokazał też, że jest niesamowicie lojalny i ma miękkie serce. 

Komentarze

(5)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • repoo
  repoo

  a gdzie sie podzial Rademenes???

  • Adriana Musielak
   Adriana Musielak
   @thortilla

   @repoo: Salem by się nie zgodził, żeby przyćmił go inny czarny kot :D

 • Paulina Fąka
  Paulina Fąka
  @Paulacorn

  Koty to takie cudne stworzonka <3 Zawsze mnie cieszy jak się jakiś w serialu pojawia (i nie ginie) ^^

 • Zuzanna Włodarkiewicz
  Zuzanna Włodarkiewicz
  @Suzie95

  Garfield i lazania to najlepsze połączenie jakie może być. A Smelly Cat w tej topce pozytywnie mnie zaskoczyło. :)

Powiązane

Seriale


BoJack Horseman

Animacja dla dorosłych. Fabuła skupia się na dawnej telewizyjnej gwieździe, alkoholiku człowieku-koniu BoJacku Horsemanie, który za wszelką cenę próbuje ratować …


Buffy the Vampire Slayer

16-letnia Buffy została „wybrana”. Jej przeznaczeniem jest zabijanie wampirów. Po przeprowadzce do małego, kalifornijskiego miasteczka Sunnydale chce rozpocząć …


The Night Of

Nowojorski student pakistańskiego pochodzenia Nasir Khan trafia do aresztu pod zarzutem zamordowania młodej dziewczyny, przy której zwłokach obudził się po upojnej …Friends

Akcja skupia się na losach szóstki przyjaciół wiodących życie w Nowym Jorku.


Sabrina The Teenage Witch

Wychowywana przez ciotki Sabrina w dniu swoich szesnastych urodzin dowiaduje się, że jest czarownicą.This Is Us

Rebecca Pearson jest młodą, piękną kobietą i przede wszystkim przyszłą mamą. W dniu urodzin jej męża na świat przychodzą trojaczki, które splatają losy rodziny …


The Office

Mockument pokazujący życie pracowników filii firmy sprzedającej papier.