Artykuły

Dotychczasowe miesiące oferowały nam głównie dobre seriale i mało okazji do narzekania na te złe. W nowy rok wchodzimy jednak zarówno zadowoleni jak i trochę rozczarowani, głównie premierami od Netflixa (w obu przypadkach).

Najgorsze seriale stycznia

5. „Luna Nera” / „Czarny księżyc” (2020–), sezon pierwszy

luna nera

Twórcy włoskiego serialu „Luna Nera” sięgnęli po tematykę, która już od dawna jest obecna w popkulturze, czyli czarownice i okres polowań na nie. Problem w tym, że zamiast dodać do swojej historii cokolwiek nowego, zdecydowali się pójść po linii najmniejszego oporu, serwując nam widowisko wyjątkowo przewidywalne i naszpikowane znanymi już schematami.

To jednak nie jest największy problem tej produkcji. Scenariusz cierpi na zdecydowany brak logiki i płynności. Wydarzenia skaczą od jednego do drugiego, co niestety najbardziej odbiło się na kreacji bohaterów i relacjach między nimi. Tak naprawdę trudno nam uwierzyć w czyjąkolwiek miłość, nienawiść czy przyjaźń, skoro nie zbliżamy się w żaden sposób do postaci, tylko zostajemy postawieni przed faktem dokonanym.

„Luna Nera” jest naszpikowana głupotkami i kiepskimi efektami specjalnymi. Na dodatek obsada, z odtwórczynią głównej roli na czele, nie pokazała się od najlepszej strony. Można właściwie odnieść wrażenie, że ta produkcja to taka zapchajdziura w bibliotece Netflixa. Nie wnosi żadnego powiewu świeżości (a raczej stęchlizny), nudzi, żenuje i nie wywołuje większych emocji. Tutaj nawet muzyka się nie klei, jakby ścieżka dźwiękowa była dobierana zupełnie przypadkiem.

Na uwagę zasługują tak naprawdę wyłącznie nienajgorsze zdjęcia i ładne lokacje. To jednak zdecydowanie za mało, żeby marnować czas, nawet pomimo tego, że sezon pierwszy liczy zaledwie sześć odcinków.

Serial dostępny na platformie Netflix.

4. „Medical Police” (2020–), sezon pierwszy

medical police, netflix

Czasami człowiek potrzebuje obejrzeć niezobowiązująca produkcję, przy której można odpocząć od myślenia i analizowania. Jeśli jednak w tej sprawie dostaliśmy jeszcze mniej niż początkowo zakładaliśmy, to chyba coś poszło nie tak.

„Medical Police” to produkcja o dwóch lekarzach, którzy odkrywają groźnego wirusa. Lola i Owen przyłączają się do Agencji Epidemiologicznej, by rozwiązać zagadkę skąd wziął się wirus i jak można go wyleczyć. Serial sam w sobie jest parodią produkcji medycznych i policyjnych, ale bardziej niż wartościowe parodie z jakimś sensem przypomina tandetne i kiczowate filmy parodiujące hity kinowe. Chociaż wydaje się, że parodia to tylko obracanie w żart, to taki żart też trzeba umieć dobrze napisać. „Medical Police” poszło w ilość, a nie jakość i zamiast śmiesznych dowcipów albo przytyk do gatunku, z którego się naśmiewa, mamy przesyt żenujących żartów, których jest taka masa, że nawet jeśli byłyby śmieszne to i tak widz nie nadążyłby, żeby je wszystkie zrozumieć. Sama fabuła też jest bardziej skupiona na tym, żeby było śmiesznie niż jakkolwiek sensownie względem chociażby bohaterów. Jedynie jeśli chodzi o obsadę, to nie wyszło to najgorzej i można podziwiać aktorów, że z niczego udało im się zrobić cokolwiek.

Serial dostępny na platformie Netflix.

3. „Ragnarok” (2020–), sezon pierwszy

ragnarok, netflix

Nowy norweski serial od Netflixa obiecywał w zwiastunie ciekawą produkcję młodzieżową z widokami na fiordy i przeniesieniem mitologii nordyckiej w obecne realia. „Ragnarok” to historia dwóch braci, Magne i Laurtisa, którzy po latach wracają do swojego rodzinnego miasta, gdzie pod ich nieobecność władzę nad mieszkańcami objęły mitologiczne olbrzymy, funkcjonujący pod przykrywką zwyczajnej rodziny. Kiedy tylko bracia przekraczają granice Edde zaczynają się wokół nich dziać dziwne rzeczy, a Magne odkrywa w sobie nadnaturalne moce.

Połączenie mitologii nordyckiej ze współczesnym serialem młodzieżowym wydawało się bardzo ciekawym pomysłem, gdyby tylko podejście twórców było bardziej inspirowane mitologią, a nie produkcjami Marvela. Magne i Laurits to tak naprawdę nastoletnie wersje Thora i Lokiego przeniesione w czasie. Sam aktor grający młodszego brata jest bardzo podobny do Toma Hiddlestona, a ich relacja łudząco przypomina tą z filmów o „Thorze”. Produkcja sama w sobie jest męcząco wtórna, postacie tak dziwne, że trudno jest polubić kogokolwiek, a wszystkie problemy zostały poruszone tak pobieżnie, że można je było w ogóle pominąć i nie zrobiłoby to większej różnicy. Całość przypomina źle napisane fanfiction, które nigdy nie powinno ujrzeć światła dziennego, a co dopiero zostać pokazane na ekranie.

Serial dostępny na platformie Netflix.

2. „Chilling Adventures of Sabrina” (2018–), sezon trzeci

chilling adventures of sabrina, sezon 3, netflix

Wyczekiwana z niecierpliwością kolejna część przygód nastoletniej czarownicy Sabriny Spellman okazała się wielkim rozczarowaniem. Produkcja, która jak dotąd cieszyła się bardzo dużym uznaniem widzów, szybko poszła w ślady powiązanego z nią „Riverdale” (do którego wzmianki wprowadzane są już coraz odważniej i częściej), przeganiając jeden absurd kolejnym.

Wśród największych grzechów produkcji znalazło się nieustanne wrzucanie piosenek do odcinków, które nie przekonały nawet fanów muzycznych wstawek, w związku z brakiem sensownego uzasadnienia dla umieszczenia ich w serialu i zbytnią częstotliwością ich występowania. Dołączenie Sabriny do zastępu cheerleaderek najwidoczniej miało na celu pozwolić jej uczestniczyć w śpiewaniu, gdyż muzyczny zespół jej przyjaciół, mający co chwilę przypadkowe próby w garażu, nie dał jej takiej szansy. Dodając do tego nieciekawą gamę nowych postaci, wyróżniających się praktycznie jedną cechą oraz zawodzącą historię, dostaliśmy twór zarówno nużący, jak i niekoniecznie ciekawy. A o ile do częstej głupoty głównej bohaterki i dokonywanych przez nią decyzji można się już było przyzwyczaić i uznać to za pewien urok serialu, tak niestety chaotycznie prowadzona opowieść nie pomogła w tym momencie z kolejnymi wybrykami Sabriny.

Miejmy nadzieję, że wraz z kolejną częścią powróci dobra kondycja serialu, bo naprawdę szkoda, by taka historia miała się zmarnować i zniechęcić do siebie widzów. W tej jednak chwili trudno wyczekiwać zapowiedzianej kontynuacji, bo po trzecim sezonie ma się lekko dość tych przygód, szczególnie że finał wypada tu zdecydowanie najgorzej.

Serial dostępny na platformie Netflix.

1. „Avenue 5” (2020–), sezon pierwszy

avenue 5, hbo go,

Komedie powinny być śmieszne, ale z humorem trzeba uważać, bo nieopatrznie można stworzyć kiczowaty i żenujący spektakl gagów rodem z podrzędnych kabaretów. Niestety „Avenue 5” kompletnie zapomniało w jaki sposób robić serial rozrywkowy, przez co od samego początku do końca seans z głównymi bohaterami to droga przez mękę. Problemy zaczynają się już w samej formie serialu, czyli opowieści o statku kosmicznym, który zbacza z kursu, a powrót do domu zajmie wiele lat. Sci-fi wielokrotnie sięgało po takie fundamenty, również w wersjach komediowych, dlatego „Avenues 5” od początku sprawia wrażenie odgrzewanego kotleta. Przeciwwagą dla niskiego poziomu żartów sytuacyjnych, jest wysoki poziom efektów specjalnych i przykład, w jaki sposób należy grać, który dają Hugh Laurie oraz Zach Woods. Niestety trafili na bardzo niemrawe towarzystwo, które przypomina drewniane popisy rodem z oper mydlanych. Scenarzyści błędnie założyli, że wsadzenie w krzyczące usta bohaterów sprośnych żartów da pozytywny rezultat, ale wyszło z tego coś zupełnie innego – parada prostackich charakterów.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

Strona 1 z 2

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

BoJack Horseman

Animacja dla dorosłych. Fabuła skupia się na dawnej telewizyjnej gwieździe, alkoholiku człowieku-koniu BoJacku Horsemanie, który za wszelką cenę próbuje ratować …


The Good Place

Po śmierci wredna Eleanor Shellstrop trafia do Dobrego Miejsca, gdzie trafiają tylko najszlachetniejsze osoby. Szybko orientuje się, że musiała nastąpić wielka …


Anne with an E

Życie rudowłosej sieroty imieniem Ania zmienia się, gdy przypadkowo trafia na Zielone Wzgórze, gdzie mieszka rodzeństwo Cuthbert.


Chilling Adventures of Sabrina

Fabuła skupia się na nastoletniej Sabrinie, która będzie musiała wybrać pomiędzy życiem wiedźmy a normalnością – przy okazji mierząc się z problemami codzienności …


Sex Education

Serial opowiada historię Otisa Thompsona, który jest aspołecznym nerdem, mieszkającym ze swoją matką – seksuolożką. Chłopak miał to szczęście w swoim młodym życiu, …


Spinning Out

Łyżwiarka figurowa stara się pogodzić swoje życie miłosne, problemy rodzinne oraz zdrowie psychiczne w momencie, gdy jej marzenia o karierze zostają zachwiane.


Ragnarök

Serial stanowiący nowe podejście do nordyckiej mitologii. W małym, fikcyjnym miasteczku Edda nie wszyscy są tym, za kogo się podają.


Avenue 5

Komedia dziejąca się na pokładzie futurystycznego statku kosmicznego. Gdy dochodzi do usterki tego środka transportu wśród pasażerów zaczyna panować chaos, którego …


Medical Police

Dwójka amerykańskich lekarzy odkrywa wirusa zagrażającego ludzkości i zostaje zwerbowana do agencji rządowej, mającej na celu znalezienie lekarstwa i odkrycie mrocznego …


Luna Nera

Grupa kobiet podejrzana jest o uprawianie czarów w XVII-wiecznych Włoszech.


Recenzje