Artykuły

Marzec był dobrym miesiącem dla serialomaniaków, ale tym razem nie zabrakło też rozczarowań. Aż dwie produkcje były odnowieniem swoich filmowych pierwowzorów i tylko jedna wypaliła. Tak w tym miesiącu wygląda nasze podsumowanie najlepszych i najgorszych seriali marca.

Najgorsze seriale marca

5. „Hanna” (2019–), sezon pierwszy

hanna,

Pomysł przeniesienia filmowej fabuły na serialowe realia nigdy nie był i nie będzie dobrym pomysłem. Twórcy „Hanny” tylko potwierdzili, że tego typu zamiary są z góry skazane na porażkę. Produkcja wystartowała mocnym odcinkiem premierowym, który doskonale wpasował się w gatunek akcji ze szpiegowskim motywem, ale tylko po to, żeby w następnych kompletnie rozczarować. „Hanna” straszliwie zwolniła tempo, w pewnym momencie stała się przeciętną teen dramą i nawet w miarę znośny finał w żaden sposób nie mógł zmienić kiepskiego wrażenie, jakie po sobie pozostawia ta seria. Główna bohaterka jest nijaka, antagoniści są całkowicie czarno-biali, a fabuła kręci się wokół czarnej dziury scenariuszowej. Obejrzenie wszystkich odcinków staje się o wiele większym wyzwaniem, niż to przed którym stoi tytułowa dziewczyna.

4. „Arrested Development” (2003–), sezon piąty

arrested development,

Niegdyś jeden z najlepszych seriali komediowych po netflixowym wznowieniu nie dał rady odzyskać swojej świetności. Powracamy do kontynuowania zmagań rodziny Bluthów, którzy jak zwykle kombinują na wszelkie sposoby, by poradzić sobie w nowych okolicznościach. A tych trochę tu jest z Busterem oskarżonym o morderstwo czy George’em Michaelem próbującym wyplątać się z kłamstw na temat aplikacji Fakeblock. Piąty sezon, podobnie jak poprzedzający go czwarty, zbytnio stara się utrzymać ciągłą historię, przez co śledzenie fabuły staje się męczące, gdy rzadko kiedy zmierza ona w jakimś ustalonym celu i nadal opiera się na nieciekawych historiach rozpoczętych sześć lat wcześniej. Do tego niektórzy członkowie rodziny dostają znacznie mniej czasu ekranowego, przez co produkcja zdaje się dość pobieżnie interesować ich losami. Na plus można zaliczyć chociaż to, że tym razem większość aktorów występuje razem w scenach (przynajmniej tyle twórcy wyciągnęli z nieszczęsnej próby, jaką była poprzednia seria), choć brak Lindsay w prawie całej połowie sezonu zdecydowanie doskwiera. Brakuje tu także dobrych pomysłów, wprowadzania nowych gagów czy umiejętnego manewrowania znanymi już żartami, co kiedyś było największą zaletą produkcji. Przynajmniej zakończenie sezonu (a prawdopodobnie również serialu) wreszcie daje jakieś odpowiedzi, na które fanom przyszło czekać dobrych kilka lat. Teraz można już udawać, że ostatnie dwa sezony nie miały miejsca i powrócić do oglądania odcinków z pięknych czasów sprzed oryginalnej kasacji (czyli sezonów 1-3), mając dowody na to, że wznowienia po latach to niekoniecznie był dobry pomysł.

Serial dostępny na platformie Netflix.

3. „Tacoma FD” (2019–), sezon pierwszy

tacoma fd,

Twórcy filmu „Super Troopers” z 2001 roku postanowili odświeżyć swój pomysł i przenieść go na małe ekrany. Doskonale znacie ten typ komedii, w którym rządzą żarty o kupie, obrzydliwe sytuacje i bohaterowie, którzy wyróżniają się jedynie głupotą. Filmy tego typu lubiło się oglądać jakąś dekadę temu, więc trudno jest zrozumieć ideę twórców, żeby zrobić z tego serial w czasach, kiedy po komedii oczekuje się trochę więcej. „Tacoma FD” to produkcja o strażakach z oddziału kryzysowego w najbardziej deszczowym mieście w kraju. Deszcz oznacza brak pracy, więc bohaterowie muszą sobie radzić z nudą używając najbardziej absurdalnych sposobów.

Ten serial jest zupełnie niegroźny, jednak również okropnie nieśmieszny i bez wyrazu. Jeden człowiek może wytrzymać określoną ilość żartów o „twojej starej” i tutaj limit osiągniemy bardzo szybko. O fabule za dużo nie można powiedzieć, bo praktycznie jej nie ma. Chyba, że zaliczamy do niej zawody w sikaniu do butelki albo jakieś absurdalne i totalnie nieśmieszne prank wars. Bohaterowie są poczciwi i mają ze sobą świetną chemię, jednak nadal jest to pięć dokładnie takich samych postaci.

Serial nie jest dostępny w Polsce.

2. „The Order” (2019–), sezon pierwszy

the order,

Serial fantasy, który zapowiadany był na trochę inną opowieść – jeśli ktoś miał okazję obejrzeć zwiastun przez premierą, to mógł się spodziewać choć odrobinę przerażającej historii. Ostatecznie produkcja okazała się zdecydowanie mniej poważna, kompletnie niewywołująca strachu, a przy oglądaniu widza zatrzymać mogła głównie chęć odkrycia, o co w tym w ogóle chodzi. Główny bohater Jack Morton ma w swoim życiu jeden cel – dostać się do tajnego bractwa działającego na uniwersyteckim kampusie i zemścić się za śmierć matki na przewodzącym mu Edwardzie Coventrym, będącym także jego ojcem, z czego oczywiście sam Coventry nie zdaje sobie sprawy. Wszystko szybko się komplikuje, a Jack miesza się w tajemnice nie jednego, a aż dwóch tajnych stowarzyszeń, które niekoniecznie są sobie przyjazne. Produkcja skierowana głównie do młodzieży postawiła na dość świeże twarze, co okazało się niezbyt owocne – aktorsko nikt tu nie zachwyca, a w połączeniu z mocno pokręconą fabułą całość wypada zdecydowanie przeciętnie i niezachęcająco. Działania „tajnych” stowarzyszeń nie należą do zbyt sekretnych, choć może to i dobrze, bo dzięki temu serial wydobywa z siebie odrobinę humoru, nawet do niego pasującego. Najbardziej zaskakuje jednak tak szybkie przedłużenie o kolejny sezon i zapowiedzenie kontynuowania tej historii, która nie wciąga na tyle, by wydawało się to niezbędne, choć niektórych może ucieszyć, że cliffhanger z końcówki sezonu zostanie rozstrzygnięty.

Serial dostępny na platformie Netflix.

1. “The Village” (2019–), sezon pierwszy

the village,

,,The Village” to serial stworzony przez NBC, który z założenia miał być podobny do znanego i cenionego tytułu ,,This is Us”. O ile produkcja, którą się inspirowano, dostarcza widzowi huśtawki emocji (od chwileuforii po czarną rozpacz), tak ,,The Village” dostarcza jedynie jednej – smutku. Niemal każda scena w serialu ilustruje jakiś dramat, przykre wydarzenie z życia bohaterów. Nie byłoby w tym nadzwyczajnego i godnego potępienia, gdyby nie fakt, że bohaterowie mieszkają w tym samym bloku. Skoro każdego z nich dotyka jakaś tragedia, to od razu nasuwa się pytanie: czy budynek, w którym mieszkają, jest przeklęty? Obraz ukazany przez twórcę, czyli Mike'a Danielsa, bynajmniej nie należy do realnych. Choć wydaje się, że do takich właśnie miał należeć.

,,The Village” nie pomogła także gra aktorska. Jedni aktorzy starali się bardziej, inni mniej, jednak nikomu nie udało się stworzyć takich kreacji, przez które widz byłby w stanie zapomnieć nawet o mało realnym przebiegu wydarzeń.

Szczególnie należy skarcić Warrena Christie, który ma na swoim koncie już kilka ról w serialach (m.in. w ,,Eyewitness”) i powinien wcielić się w swoją postać (weterana wojennego) z dużo większym zaangażowaniem. Jego nienaganna uroda i wdzięk w żaden sposób nie ukazywała mężczyzny zmęczonego wojną i kalectwem, które nabył z powodu wojny.

Produkcja rozczarowała nie tylko fanów ,,This is Us”, ale także innych serialomaniaków, którzy liczyli na naprawdę dobry serial, a otrzymali jedynie płytką opowieść o przeklętym domu.

Serial nie jest dostępny w Polsce.

Strona 1 z 2

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Arrested Development

Michael Bluth staje przed trudnym zadaniem doprowadzenia swojej dysfunkcyjnej rodziny do porządku po tym jak jego ojciec zostaje zamknięty w więzieniu.


Santa Clarita Diet

Sheili i Joel Hammond to przeciętni agenci nieruchomości, mieszkający w Santa Clarita wraz z córką Abby. Nieoczekiwanie pewnego dnia żona umiera, powracając jednak …


Hanna

Z pewnego ośrodka zostaje uprowadzone niemowlę. Jej ojciec, który jest porywaczem, wychowuje córkę w kompletnej dziczy, szkoląc ja z technik przetrwania i walki. …


Love, Death & Robots

Zbiór animowanych opowieści dla dorosłych, z elementami science-fiction, fantasy, horroru oraz komedii.


The Village

Serial opowiada o mieszkańcach jednego budynku na Brooklynie, którzy niesamowicie się ze sobą zżyli. Sarah jest pielęgniarką i samotną matką, wychowującą kreatywną …


The Act

Fabuła skupia się na Gypsy Blanchard, która za wszelką cenę próbuje uciec przed toksyczną relacją z swoją nadopiekuńczą rodzicielką. Im bardziej się stara, tym …


The Order

Student college’u – Jack Morton, dołącza do legendarnego, tajnego stowarzyszenia The Order. Za jego pośrednictwem poznaje świat magii, intryg oraz rozmaitych potworów. …


What We Do in the Shadows

Fabuła bazuje na filmie pod tym samym tytułem z 2014 roku. Historia dzieje się w Nowym Jorku i przedstawia nowe postacie: staromodnego Laszlo; jego partnerkę Nadję, …


After Life

Tony po stracie swojej żony zmienia się w zupełnie innego człowieka, którego nawet znajomi nie poznają. Stracił zupełnie siły do życia, a na dodatek z przyjaznego …


Tacoma FD

Parodia życia strażaków, którzy przez brak zajęć wymyślają najgłupsze sposoby na zabicie czasu.


Recenzje