Artykuły

W ostatnim czasie nie sposób nadrobić serialowych zaległości, skoro na rynek trafiają kolejne interesujące produkcje, pozostałe zaś wracają z nowymi sezonami. Co za tym idzie, trudno wybrać te najlepsze (a i „uhonorowanie” bubli stanowi czasem zagwozdkę). Wspólnymi siłami udało nam się jednak wyłonić piątkę hitów i kitów minionego miesiąca.

Najgorsze seriale maja 2019

5. „The InBetween” (2019–), sezon pierwszy

the inbetween, najgorsze seriale maja,

Spójrzmy prawdzie w oczy: nie spodziewaliśmy się cudów po tym serialu. Już materiały promocyjne sugerowały coś bardzo przeciętnego, żeby nie powiedzieć taniego. Ponieważ jednak zdarzało się, że mimo kiepskich reklam produkcja okazywała się dobra, postanowiliśmy dać szansę. Żałujemy.

Bohaterką „The InBetween” jest młoda kobieta, posiadająca zdolność widzenia zmarłych. Dzięki temu pomaga im w zamknięciu spraw, których nie zdążyli załatwić za życia, a przy okazji może szepnąć jakieś słówko ojcu detektywowi, gdy ten rozwiązuje kolejną zagadkę kryminalną. Jak widać, już sam pomysł na fabułę do oryginalnych nie należy, jednak liczyliśmy, że może twórcy pokuszą się o innowację. Nie, chyba że innowacją można nazwać zapchanie serialu skrajnie różnymi wątkami i zaatakowanie nimi już w odcinku pilotażowym.

W „The InBetween” bardzo uderza banalność i przewidywalność. Ani śledztwo prowadzone przez ojca głównej bohaterki nie porywa, ani ona sama, jako postać wiodąca, nie intryguje, wręcz odpycha (za co winę można zrzucić na odtwórczynię tej roli, Harriet Dyer, która niestety nie jest ani trochę przekonująca). Już na wczesnym etapie łatwo dało się określić, że scenarzyści poszli po linii najmniejszego oporu, podsuwając widzowi sztampowe rozwiązania fabularne w rzekomo ładnej otoczce – rzekomo, bo efekty nie należą do szczególnie udanych. Sądzimy, że ktoś się złapie na tę nowość wśród dramatów paranormalnych, w końcu powstały też gorsze produkcje w tej tematyce, jednak nie wróżymy zawrotnego sukcesu.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

4. „Family Guy” / „Głowa rodziny” (1999–), sezon 17.

family guy, sezon 17, najgorsze seriale maja,

Co to był za tragiczny sezon. Wiadomo, że przy aż 17 sezonach nie wszystkie mogą być dobre, ale do tej pory nawet wśród słabych odcinków znalazły się chociaż dwa na tyle dobre, że ratowały całą serię. Nie w tym przypadku. Widać, że twórca – Seth MacFarlene – całą uwagę przeniósł na swoje nowsze dziecko, „The Orville”.

Teoria spiskowa, że Brian jest narratorem „Family Guya”, nabiera w tym sezonie największego sensu po odpychającej cyniczności, jaka bije z odcinków. Trudno też przypomnieć sobie czasy, kiedy ten serial był tak żenujący i nieśmieszny jak teraz. Czy można było wcisnąć jeszcze więcej politycznego gadania? Nie da się, przekroczono wszelkie limity i co najgorsze, twórcy są tego świadomi, a i tak brnęli w jeden kiepski wątek za drugim. Warto też ponownie wspomnieć, jak mało zabawny był najnowszy sezon. Żarty, które się pojawiały, okazywały się albo obrzydliwe, albo po prostu niezgrabne. „Family Guy” jest znany z tego, że naśmiewa się z osób publicznych, jednak zazwyczaj robi to dość przyjaźnie, często zresztą ci, którzy są obiektami żartów, podkładają głos pod swoje animowane wersje. Tym razem dostaliśmy absolutnie żenującą pięciominutową scenę z bohaterami obrażającymi wygląd polityka wspierającego Donalda Trumpa – Seana Hannity’ego i aktora najbardziej znanego z roli Chandlera w „Friends” – Matthew Perry’ego. Cud, że „Family Guy” dostał przedłużenie na kolejny sezon po tej porażce.

Ten sezon nie jest obecnie dostępny w Polsce.

3. „Shadowhunters” (2016–2019), sezon 3B

shadowhunters,sezon 3B, najgorsze seriale maja,

Kiedy pierwszy raz usłyszeliśmy o serialowej adaptacji serii Dary Anioła, mieliśmy pewne obawy, ale jednak byliśmy podekscytowani. Chcieliśmy zobaczyć, jak scenarzyści poradzą sobie z rozbudowanym i bogatym światem oraz postaciami wykreowanymi przez Cassandrę Clare.

Pierwszy sezon bardzo nas zwiódł. Postacie były źle napisane, gra aktorska słaba, a efekty specjalne wolały o pomstę do nieba. W kolejnym sezonie zaszła spora poprawa, widać było, że serial miał do dyspozycji zdecydowanie większy budżet niż na początku. Mieliśmy zatem nadzieję na satysfakcjonujący ostatni sezon i zakończenie, które da nam poczucie, że czas spędzony na oglądaniu tej produkcji nie został stracony. Niestety ogromnie się zawiedliśmy.

Zacznijmy od tego, że scenarzyści bardzo odeszli od książek, nawet jak na adaptację. Nie mielibyśmy im tego za złe, gdyby tylko poradzili sobie z wprowadzonymi przez siebie wątkami. W finałowym sezonie panował niestety wielki fabularny chaos. Relacje między bohaterami były napisane szybko i niedokładnie, głównym postaciom poświęcono zdecydowanie za mało czasu, a moment, który miał nas najbardziej zaskoczyć i wzruszyć, został ujawniony już w zwiastunie. Rozumiemy, że niektóre wątki miały być rozłożone na kolejne serie (tymczasem produkcja została skasowana), ale brak czasu nie tłumaczy pisania scenariusza na kolanie.

Do gry aktorskiej w serialu mieliśmy duże zastrzeżenia od samego początku. Widać, że w ostatnich odcinkach aktorzy naprawdę się starają, jednak trudno jest dobrze zagrać, kiedy twoja postać jest po prostu źle napisana.

O ile efekty specjalne i choreografia walki w drugim sezonie bardzo się poprawiły, to w trzecim wróciły do paskudnego poziomu. Większość scen wyglądała sztucznie, a używanie zwolnionego tempa w trakcie walk nie poprawiało niedociągnięć.

Jedyną dobrą stroną sezonu 3B był soundtrack, który bronił się w sumie od początku. Ratował wiele złych scen i błędów w serialu. Niektóre piosenki do dziś dumnie goszczą na naszych playlistach.

Serial dostępny na platformie Netflix.

2. „Riverdale” (2017–), sezon 3.

riverdale, sezon 3, najgorsze seriale maja

Zapewne podczas trwania waszej edukacji szkolnej nie raz i nie dwa słyszeliście historię konia trojańskiego, a tym samym rozumiecie, na czym polegał podstęp Greków. Jak widać, osoby odpowiedzialne za produkcję „Riverdale” także znają się na rzeczy, skoro pierwszy sezon serialu był bardzo dobry, a drugi okazał się prawdziwym nieporozumieniem. Twórcy jednak niezbyt się przejęli negatywnymi opiniami i postanowili kontynuować swoją świętą wojnę, której głównym celem jest zniszczenie Sparty, tzn. zwiększenie słupków oglądalności.

Chęć zysku po linii najmniejszego oporu bywa ryzykowna i tym razem stacji The CW nie udało się nabrać widzów, a zaprezentowanie produkcji serialopodobnej nie udało się... Nawet najwięksi pasjonaci „Riverdale” zawiedli się poziomem trzeciego sezonu, który momentami stawał się niemożliwy do oglądania. Zamiast dobrze napisanych postaci, ciekawych wątków, zaskakujących twistów fabularnych oraz ładnych ujęć otrzymaliśmy absurdalny scenariusz, karykaturalne kreacje bohaterów, nudne i nijakie wątki, przewidywalne zwroty fabularne oraz brzydkie, momentami tandetne ujęcia, o których odbiorca zapomina wraz z pojawieniem się napisów końcowych. Jeśli oglądaliście tylko pierwszy sezon „Riverdale” i w wakacje chcielibyście nadrobić zaległości, to ostrzegamy – nie warto! Lepiej obejrzyjcie jeszcze raz pierwszą odsłonę serii, a najlepiej znajdźcie jakiś inny tytuł.

Serial dostępny na platformie Netflix.

1. „Game of Thrones” / „Gra o tron” (2011–2019), sezon 8.

game of thrones, sezon 8, najgorsze seriale maja,

„Game of Thrones” stało się zjawiskiem kultowym, nigdy wcześniej nieobserwowanym w świecie seriali. W ogólnoświatowym szaleństwie wzięło udział miliony widzów, którzy pokochali produkcję za doskonale poprowadzoną fabułę, wyrazistych bohaterów i całą masę zaskakujących momentów. HBO doskonale zdawało sobie sprawę, że ma w rękawie asa, który stawia ich na samym czele najważniejszych graczy wśród telewizji i platform streamingowych. Finałowy sezon miał stać się epickim zamknięciem długoletniej przygody ze światem Westeros i Essos, i chyba właśnie oczekiwania fanów zabiły całość jeszcze zanim przystąpiono do prac na planie. Niezależnie od tego, co zobaczylibyśmy za ekranie, i tak spotkałoby się to z niezadowoleniem sporej części odbiorców.

Nikt nie spodziewał się jednak aż tak nijakiego poprowadzenia wątków, które nagle okazały się błahe, mocno wyblakłe w porównaniu z poprzednimi seriami. Co najbardziej smutne, ci z głównych bohaterów, którzy dożyli ósmego sezonu, nie byli już tacy sami. Wielka bitwa z Nocnym Królem okazała się festiwalem mierności, niewyraźnych kadrów i braku logiki. Postać, która od pierwszego odcinka serialu budowana była jako największe zagrożenie dla ludzi, okazała się łatwiejsza do pokonania niż zgraja pijanych rozbójników w lesie. Kompletnie zapomniano o tym, aby wyjaśnić widzom jego motywacje, które zastąpiono spisanym na szybko scenariuszem, byle tylko już zostawić za sobą ten serial.

Nie lepiej było później, kiedy Starkowie i Daenerys zaatakowali Królewską Przystań. Postać Smoczej Matki została potraktowana dokładnie tak samo jak Nocny Król, byle szybko, bez głębszego sensu i można ogłosić koniec pracy. Twórcy serialu kompletnie olali potrzeby fanów i wydać było, że sezon ósmy jest przez nich robiony niechętnie, bez zaangażowania i logicznego myślenia. Obsada „Game of Thrones” jeszcze przed premierą serii sygnalizowała, że coś jest nie tak, ale dopiero po jego emisji puściły wszelkie hamulce i wyspowiadali się swoim widzom. Wszyscy czujemy wielki niedosyt po tym, co zaserwowali nam twórcy.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

Strona 1 z 2

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.


Family Guy

Ociężały katolik, protestancka pianistka i ich wyjątkowe potomstwo wraz z psem alkoholikiem. To nie może być historia zwyczajnej rodziny. Przygody rodziny Griffinów …


Lucifer

Znudzony władca piekieł Lucyfer postanawia przenieść się do Los Angeles i otworzyć klub nocny. Jednak i to nie daje mu pełnego zaspokojenia, więc używając swoich …


Shadowhunters

Spokojne życie Clary Fray zmienia się, gdy w 18 urodziny dowiaduje się, że jest Nocnym Łowcą i jej misją jest chronienie ludzi przed czyhającymi na nich demonami. …


Riverdale

W tajemniczym miasteczku Riverdale w niewyjaśnionych okolicznościach ginie młody chłopak. Grupka przyjaciół stara się rozwiązać zagadkę śmierci Jasona, często pakując …


Killing Eve

Serial na podstawie powieści „Villanelle” autorstwa Luke'a Jenningsa. Fabuła skupia się na dwóch niezwykle inteligentnych kobietach: psychopatycznej morderczyni …


The InBetween

Cassie Bishop, kobieta posiadająca dar widzenia zmarłych, pomaga im dokończyć wszystkie nierozwiązane sprawy. Z czasem zaczyna wspierać miejscowych detektywów w …


Chernobyl

Po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu ratownicy poświęcają zdrowie i życie, by ratować Europę przed skutkami katastrofy. Jednocześnie naukowcy starają się …


Dead To Me

Główna bohaterka – Jen – to wiecznie zestresowana wdowa z czarnym poczuciem humoru oraz problemami z kontrolowaniem gniewu. Po tym, jak jej mąż ginie w wypadku, …


Alta Mar

Lata 40. XX wieku. Dwie siostry podróżują luksusowym jachtem do Rio de Janeiro. Jednak na statku dochodzi do kilku tajemniczym morderstw, które odkrywają mroczne …


Recenzje


Artykuły