2
Artykuły

Przepis na bycie dobrą mamą wydaje się całkiem prosty – należy dbać o swoją rodzinę i nie traktować jej jako narzędzie do manipulacji.

W dzisiejsze święto razem z Agą Halman doceniamy dobre serialowe mamy, których zazdrościmy niektórym bohaterom, a te złe wrzucamy jako przestrogę. Co nie oznacza, że te fikcyjne są jakkolwiek lepsze od naszych, ale powinnyśmy się cieszyć, że nie są gorsze niż haniebna piątka.

Najlepsze serialowe mamy:

Morticia Addams „The Addams Family”

The Addams Family, Rodzina Addamsów, Morticia Adam, Dzień mamy, Najlepsze serialowe mamy

Kiedy myślimy o wzorcach zachowań, to tak naprawdę ostatnią rodziną, jaka przychodzi nam do głowy są Addamsowie, a jednak Morticia Addams to wzór idealnej matki. Zawsze stawiała swoją rodzinę na pierwszym miejscu i potrafiła o nią zaciekle walczyć. Niejednokrotnie pokazała, że z Addamsami się nie zadziera. Pomimo powierzchownej oceny jest też bardzo opiekuńcza w stosunku do swoich dzieci. Uczyła ich indywidualności, kreatywności oraz szczerości i na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Wednesday i Pugsley to zdemoralizowane dzieciaki, ale jak tak się dobrze zastanowić, to wiele razy pokazali, że mają bardziej poukładane w głowach niż ich poubierani w pastelowe kolory koledzy z klasy. Nie hamowała się też nigdy przed pokazywaniem im, jak wygląda świat bez owijania w bawełnę. Małżeństwo Mortici i Gomeza jest jednym z najbardziej udanych i zdrowych związków w historii telewizji, więc dają swoim dzieciom dobry przykład tego, jak powinno się budować relacje.

Kitty Forman „That 70’s Show”

That 70's Show, Różowe Lata 70, Kitty Forman, Najlepsze mamy w serialach,

Kobieta z sercem ze złota, która oddałaby wszystko za swoją rodzinę, a jednocześnie na co dzień nie miała problemu z przemówieniem im do rozsądku. Umiejscowione w latach 70. „That 70’s Show” pokazuje życie typowej amerykańskiej rodziny w tamtych czasach, a jednak Kitty nie jest tylko zostającą w domu mamą. Pracuje, zajmuje się domem i już prawie dorosłymi dziećmi, oraz upartym mężem i grupką znajomych jej syna, którzy zdają się nie mieć domu, bo ciągle przesiadują w ich piwnicy. Kitty jest idealnym połączeniem naiwnej mamy, która uwierzy w każdą wymówkę, jaką jej potomstwo wymyśli, żeby nie zburzyć swojej wizji idealnej rodziny oraz mamy, która w każdej chwili jest gotowa postawić cię do pionu, bo widzi, jak głupio się zachowujesz. Ponad wszystko stawia wartości rodzinne, więc nie jest dziwne, kiedy widząc złą sytuację przyjaciela jej syna, bez wątpliwości przygarnia go pod swój dach. Może jest trochę nadopiekuńcza, na pewno daleko jej do ideału, ale nie można jej odmówić tego, że zawsze się stara, żeby być jak najlepszą mamą.

Lorelai Gilmore „Gilmore Girls”

Gilmore Girls, Kochane Kłopoty, Najlepsze mamy w serialach, Lorelai Gilmore,

Dobra mama w tak nieidealnej sytuacji. Lorelai Gilmore była samotną, nastoletnią matką, która uciekła z domu, żeby zająć się wychowywaniem córki samodzielnie bez nacisków ze strony rodziców. Nie była perfekcyjną mamą, oczywiście, że nie, ale poświęciła całą swoją przyszłość, żeby dać Rory godne, niezależne i szczęśliwe życie. Co oznaczało mieszkanie w szopie za hotelem przez jakiś czas i pokładanie się przed rodzicami, żeby pomogli jej córce dostać się do najlepszego liceum. Lorelai była gotowa nakrzyczeć na każdego, kto próbował stanąć im na drodze do szczęścia, ale jednocześnie widziała, kiedy Rory zachowywała się absurdalnie i potrzebowała sprowadzenia na ziemię. Jednak najważniejsze w „Gilmore Girls” było to, że Lorelai nie była tylko matką, była zupełnie odrębną postacią i posiadała własne życie, chociaż popełniała błędy, to wyciągała z nich wnioski i, jak się okazywało, Rory także. Podążała za swoimi marzeniami, nie decydowała się na związek z byle kim, żeby tylko jej córka miała iluzję normalnej rodziny, ale była też dla niej najlepszą przyjaciółką i wspierała ją, kiedy tylko tego potrzebowała. Możemy się kłócić, że karmienie dziecka śmieciowym jedzeniem, kawą i złą telewizją nie robią z niej najlepszej, standardowej mamy, ale trzeba ją docenić za to, jaką pracę włożyła w wychowywanie Rory i zrobienie z niej dobrego człowieka.

Stef i Lena Adams-Foster „The Fosters”

Dzieci, które trafiają do domu dziecka, najczęściej zostają tam aż do osiągnięcia pełnoletniości. Adopcja jest opcją dla niewielu, jednak kiedy się przydarzy, daje możliwość rozpoczęcia nowego życia. Taka furtka otworzyła się dla Jesusa, Mariany oraz Callie i  Juda – adoptowanych dzieci Leny i Stef w serialu „The Fosters”. Lena jest wicedyrektorką szkoły, a Stef policjantką, które żyją w homoseksualnym związku. Choć ich zawody kojarzą  się raczej z konserwatyzmem, nie ukrywają prawdy o swojej relacji. Obie kobiety posiadają silny instynkt macierzyński, z czego wynika ich potrzeba założenia rodziny. Każde z ich dzieci ma zupełnie inny charakter i niesie na swoich barkach zupełnie inny bagaż doświadczeń. Na przykład biologiczna matka Mariany i Jesusa jest uzależniona od narkotyków i rodzeństwo mieszkało z nią do piątego roku życia. Ciężkie dzieciństwo sprawia, że nastolatkom trudno jest  na nowo obdarzyć kogoś zaufaniem. Zupełnie inną historię posiadają Callie i Jude. Ich ojciec był alkoholikiem i spowodował wypadek samochodowy, w którym zginęła ich matka. Dzieci wędrowały z jednej rodziny zastępczej do drugiej, wynosząc z nich głównie złe doświadczenia.
Skomplikowana przeszłość dzieci nie przeszkodziły kobietom w stworzeniu dla nich domu i obdarowaniu ich miłością. Starały się wymazać z ich pamięci przykre wspomnienia i zastąpić je nowymi – z nimi w roli głównej. Stef ma również syna z poprzedniego małżeństwa – Brandona, który tak jak ona stara się nieść pomoc i stawiać dobro innych nad swoje własne.
Kobiety zostały przedstawione w tej produkcji jako najlepsze matki, jakie można sobie wymarzyć. Każdy, kto w przyszłości chciałby mieć potomstwo, może stawiać je za wzór i starać się im dorównać, chociaż w połowie.

Claire Littleton „Lost”

 

Los samotnej matki nie należy do najłatwiejszych, szczególnie gdy prócz ojca dziecka brakuje również innej osoby, która mogłaby służyć pomocą. Doskonale zdawała sobie z tego sprawę bohaterka serialu Lost – Claire. Początkowo, gdy nastolatka dowiedziała się o ciąży, postanowiła oddać dziecko do adopcji. Nie planowała zrobić tego z egoistycznych pobudek, a ze względu na strach i przekonanie, że nie będzie dobrą opiekunką dla maleństwa. Postanawia poznać potencjalnych rodziców dziecka, lecz nie dociera na spotkanie z powodu katastrofy lotniczej. Pomimo tego, że rozbicie się samolotu samo w sobie jest ogromną tragedią, to w przypadku Claire – dało jej mnóstwo szczęścia.

Na wyspie, w sytuacjach zagrożenia, dziewczyna odkryła, że nie martwi się o siebie, ale o dziecko, które nosi pod sercem. Po porodzie, gdy dostrzega, że jej synek Aaron ma wysoką gorączkę, udaje się w najbardziej niebezpieczną część dżungli, aby znaleźć dla niego lekarstwo.
Podobnie z jej determinacją do opuszczenia wyspy. Dziewczyna wcale nie chce się wydostać dla siebie, tylko pragnie zrobić to dla dziecka. Życie w najgorszych możliwych warunkach i walka o przeżycie nauczyły ją, że jest na tyle dojrzała, aby zostać najlepszą matką i stworzyć synowi prawdziwy dom. Finalnie Aaron opuszcza wyspę nie ze swoją matką, a z Kate – jedną z rozbitków i przyjaciółką Claire. Pierwszą reakcją młodej matki była  rozpacz i wściekłość, że jej syn będzie wychowywany przez inną kobietę, jednak z czasem pojmuje, że ta druga zapewni mu bezpieczeństwo i szczęście.
Choć początkowo nastolatka bała się macierzyństwa, to na wyspie odkryła, że jest to jej życiowa rola. Troska i miłość, jakimi obdarzyła swoje dziecko, jest moim zdaniem naprawdę godna podziwu.

 

 

Najgorsze serialowe mamy:

Penelope Blossom „Riverdale”

Wydaje się oczywistym, że wraz z narodzinami dziecka w człowieku również rodzą się takie uczucia jak troska czy bezwarunkowa miłość. Odpowiedzialność za niewinną istotę sprawia, że życie i podejście do niego zmienia się całkowicie. Cóż, nie w przypadku Penelope Blossom.
Rudowłosa kobieta od początku faworyzowała swojego syna, traktowała go jak swój jedyny skarb, tym samym odrzucając  drugie dziecko – Cheryl. Jej stosunek do córki z czasem przybiera nawet postać nienawiści, a kobieta nigdy nie waha się przed użyciem względem niej bezlitosnych słów.
W sytuacji, kiedy Penelope dowiedziała się o odmiennej orientacji seksualnej córki, postanowiła zamknąć ją w Zakonie Sióstr Cichego Miłosierdzia bez nawet najmniejszej próby akceptacji.
Wierzyła, że zakonnice, które od wielu lat zajmowały się „leczeniem” homoseksualizmu, uzdrowią również jej córkę.

Kiedy po śmierci męża Penelope zaczyna pracować jako prostytutka, dom rodzinny, który powinien kojarzyć się z bezpieczeństwem, zamienia się w dom publiczny. Dziewczyna boi się swojej matki i doskonale wie, że jest ona zdolna do wszystkiego. Momentami dochodzi do tak skrajnej sytuacji, że nastolatka  obawia się, że ta będzie próbowała ją zabić.
Oczywiście, takie matki jak rudowłosa bohaterka Riverdale zdarzają się naprawdę rzadko i prędzej czy później lądują w więzieniu. Warto jednak pamiętać o Penelope, szczególnie gdy zdarza wam się narzekać na relacje z mamą. Mogliście trafić znacznie gorzej!

Lily van der Woodsen „Gossip Girl”

Nikt nie może wybrać sobie rodziców, od momentu narodzin stają się naszymi opiekunami i cokolwiek by nie zrobili – w naszych żyłach płynie ich krew. Ciężko jednak to zaakceptować, gdy rodzic dopuszcza się takich okropności jak matka Sereny z serialu „Plotkara”. Kobieta niejednokrotnie pokazała, że rola matki po prostu ją przerosła. Zamknęła córkę w ośrodku leczenia uzależnień bez jakiejkolwiek rozmowy, podrobiła jej podpis i tym samym oskarżyła niewinnego człowieka o gwałt na nieletniej. Za każdym razem swoje zachowanie motywowała dobrymi chęciami, potrzebą chronienia córki – ile jest w tym prawdy?

Lilly od zawsze zabiegała o dwie rzeczy: pieniądze i status publiczny. O ile to pierwsze udało jej się niezaprzeczalnie osiągnąć, to z tym drugim zawsze wiązały się problemy. Ilość skandali, które pojawiały się wokół  jej córki, była niezliczona. Musiała zadać sobie ogromny trud, aby wszystko tuszować i nie robiła tego bynajmniej dla dobra Sereny. Pomijając to, że dla kobiety ważniejsza była opinia publiczna niż dziecko, warto wspomnieć, że wybryki nastolatki nie miałyby miejsca, gdyby została dobrze wychowana. Kiedy Serena i jej brat Eric byli jeszcze mali, Lilly nie poświęcała im zbyt wiele uwagi. Skupiała się na wychodzeniu za mąż za milionerów z coraz to większą ilością zer na koncie, tym samym budując swoje imperium. Jak wspomniał brat Sereny, Lilly nigdy nie miała wpływu na jego wychowanie. Opiekowała się nim starsza siostra, której co prawda daleko do ideału, ale której przynajmniej na nim zależało.
Podczas trwania serialu Lilly próbuje odbudować relacje z dziećmi, ciągle jednak popełniając te same lub łudząco podobne błędy. Uczy się bycia matką od podstaw, jednak ze względu na to, że zabrała się za to tak późno, Serena i Eric już nigdy nie będą mogli z czystym sumieniem przyznać, że mieli szczęśliwe dzieciństwo.

Norma Bates „Bates Motel”

Bates Motel, Norma Bates, Vera Farming, Najgorsze mamy w serialach,

Fakt, że wychowała seryjnego mordercę, już powinien ją bez wątpienia umieścić na liście najgorszych matek. Jej niezdrowa i zdecydowanie zbyt nadopiekuńcza relacja z młodszym synem to dopiero początek zarzutów wobec Normy. Tuszowała morderstwa syna i jeszcze go utwierdzała w przekonaniu, że postąpił właściwie. Notorycznie faworyzowała go ponad Dylana, a temu drugiemu pozwalała na okazywanie jej zupełnego braku szacunku i jego również zachęcała do morderstw. Całkowicie też ignoruje chorobę psychiczną Normana, którą najprawdopodobniej sama spotęgowała. Do tego dochodzą jej liczne manipulacje młodszym synem, fakt, że śpi z nim w jednym łóżku i kontroluje praktycznie każdą chwilę jego życia oraz jej wątpliwe decyzje w stosunku do każdego napotkanego mężczyzny, co tak bardzo gryzie się z jej doświadczeniami z dzieciństwa. Norma potrzebuje bardziej swojego syna niż on jej, co widać, kiedy za wszelką cenę stara się mu przeszkodzić w zrobieniu prawa jazdy, bo przecież może ją wtedy zostawić, czy kiedy Norman próbuje chociaż raz spędzić normalnie czas z dziewczyną. Najlepszy przykład toksycznej, nadopiekuńczej, manipulującej i szkodliwej matki w telewizji.

Livia Soprano „The Sopranos”

The Sopranos, Rodzina Soprano, Livia Soprano, Najgorsze mamy w serialach,

Livię Soprano zalicza się już nawet do największych złoczyńców w telewizji i to za zbrodnie przeciwko własnej rodzinie. Myślę, że to wystarczający powód, żeby umieścić ją na liście złych matek. Zimna, nigdy nie okazywała innych uczuć niż niezadowolenie, a do swoich synów zwracała się wyłącznie z pogardą. Nie mogli liczyć na żadne wsparcie z jej strony, a cokolwiek by dla niej nie zrobili, to nie byli w stanie jej uszczęśliwić. Do tego jej paranoja nie pomagała w biznesie Tony’ego, a już na pewno jej żądza władzy do niczego dobrego się nie przyczyniła. Serial w genialny sposób ułatwił nam sympatyzowanie z mafiozem, kiedy widzieliśmy, z jak tragicznym dzieciństwem, a potem dorosłym życiem, musiał się zmagać przez własną matkę. Nie zapominajmy o najbardziej haniebnym czynie ze wszystkich. Kiedy Tony postanowił oddać mamę do domu opieki, bo już nie dawała sobie rady sama, ta zleciła jego morderstwo. 

Gemma Teller „Sons of Anarchy”

Sons of anarchy, Gemma Teller, Katey Sagal, najgorsze mamy w serialach

Aktorka Katey Sagal z roli złej matki i żony, ale wciąż uwielbianej postaci z „Married...with Children”, przeszła do jednej z najbardziej znienawidzonych postaci w telewizji w serialu „Sons of Anarchy”. Gemma Teller to zimna, egoistyczna, manipulująca i bezwzględna kobieta, która praktycznie od pierwszego odcinka pokazuje swoją ciemną stronę. Gdyby nie ona, to pewnie jej syn żyłby teraz normalnym życiem w zgodzie z prawem, tak jak chciała tego jego żona. Podejmuje lekkomyślne decyzje, przez które naraża zdrowie innych osób, jak prowadzenie pod wpływem, przez co prawie zabija swoją wnuczkę. Jedynymi rodzinnymi wartościami, jakie szanuje, jest chronienie swoich bliskich za wszelką cenę, ale też nie każdego się to tyczy, głównie Jaxa. Nie wiem, czy jest chociaż jedna postać, której Gemma nie okłamała w serialu, wliczając w to wielokrotnie jej własnego syna. Manipuluje członkami gangu dla własnych korzyści albo wykorzystuje ich do brudnej roboty. Możemy próbować usprawiedliwiać jej zachowanie traumatycznymi przeżyciami, ale czy naprawdę starczyłoby nam czasu w życiu, żeby każdą jej złą decyzję tłumaczyć?

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Zuzanna Włodarkiewicz
  Zuzanna Włodarkiewicz
  @Suzie95

  U mnie zdecydowanie najgorszą matką była matka BoJacka Horsemana. Wyraźnie bylo widać, że nienawidzi swojego dziecka. A najlepszą... Hmm... Nie mam pojęcia. Bardzo lubię mamę Sheldona Coopera.

  • Adriana Musielak
   Adriana Musielak
   @thortilla

   @Suzie95: o taak, mama Bojacka była tragiczna, chociaż w tym ostatnim sezonie złapałam jakąś nutkę zrozumienia w jej stronę.

Powiązane

Seriale

Bates Motel

Chory na schizofrenię Norman po zagadkowej śmierci ojca wraz ze swoja matką wyprowadza się do White Pine Bay, gdzie ta kupiła dom i znajdujący się obok niego motel. …Gossip Girl

Młodzi, bogaci, rozpieszczani do granic możliwości - tacy właśnie są nastolatkowie z Upper East Side. Jednak gdzie się nie pojawią, towarzyszy im tajemnicza Plotkara, …


Riverdale

W tajemniczym miasteczku Riverdale w niewyjaśnionych okolicznościach ginie młody chłopak. Grupka przyjaciół stara się rozwiązać zagadkę śmierci Jasona, często pakując …


The Sopranos

Tony Soprano, mąż i ojciec dwójki dzieci, jest głównym bossem mafii z New Jersey. Pogodzenie ze sobą tych dwóch ról bywa dla niego ciężkie, a dodatkowo boryka się …


Sons of Anarchy

Tytułowi „Synowie Anarchii” to mężczyźni należący do gangu motocyklowego. Pomimo niestabilnego i dryfującego na granicy prawa życia pragną uchronić swoje miasto …


That '70s Show

Serial "That '70s Show" opowiada o życiu i losach kilku nastolatków z Point Place w Wisconsin od roku 1976 do 1979. Liderem grupy jest Eric Forman (Topher Grace), …
The Fosters

Policjantka Stef i szkolna wicedyrektorka Lena to para lesbijek, wychowująca biologicznego syna Stef oraz adoptowane bliźnięta. Gdy zapada decyzja o zostaniu rodziną …