Artykuły

Podobno tata to pierwszy superbohater każdego dziecka. Część ojców z naszej listy z pewnością spełnia ku temu wymagania, jednak są i tacy, którzy nie powinni mieć więcej dzieci.

Razem z Agą Halman, z okazji Dnia Ojca, przyjrzałyśmy się serialowym tatusiom. Wielu z nich chętnie byśmy pogratulowały talentu do rodzicielstwa, ale znaleźli się również tacy, których ojcostwo przyprawia o dreszcze.

Najlepsi serialowi ojcowie:

Danny Tanner, Jesse Katsopolis i Joey Gladstone – „Full House”

full house, pełna chata, Danny Tanner, Jesse Katsopolis, Joey Gladstone

Takich ojców, jak ich trzech, to nie ma ani jednego. Po śmierci Pam, żony Danny'ego, do  domu wprowadzają się: jego szwagier oraz najlepszy przyjaciel, by pomóc mu w opiece nad dziećmi. Mogłoby się zdawać, że to trochę za duża ilość testosteronu jak na jedno mieszkanie i że mężczyźni nie będą w stanie dobrze wychować trzech dziewczynek. Stało się jednak zupełnie odwrotnie. Troska i miłość, którą obdarzyli Michelle, Stephanie oraz DJ, połączyła ich i sprawiła, że stali się dla siebie bliżsi niż kiedykolwiek.  Poświęcili swoje kariery zawodowe, plany i marzenia, a w zamian otrzymali prawdziwą, choć nieco niezwykłą, rodzinę. Kultowy sitcom doczekał się już swojej kontynuacji, w której dziewczynki są już dorosłe i mają własne problemy, jednak tego, jak wyglądało ich dzieciństwo, będziemy zazdrościć jeszcze długo.

Andy Anderson – „Life with Louie”

andy anderson, świat według ludwiczka

Pozornie Andy'emu do nadania tytułu idealnego ojca brakowało naprawdę dużo. Od najmłodszych lat syna próbował zrobić z niego twardego mężczyznę, przez co stronił od wyrażania uczuć i preferował zdystansowane stosunki. Uwielbiał pouczać go swoimi historyjkami z wojny, które były tak niewiarygodne, że aż zabawne. Nierzadko angażował go do pomocy przy pracy (np. przy naprawie jego ukochanego samochodu – ramblera), co było dla leniwego chłopca powodem do rozpaczy. Jednak gdy w życiu Ludwiczka pojawiał się jakiś problem, ojciec był pierwszą osobą, która chciała mu pomóc. Czy to mocne uczulenie, czy trauma po zobaczeniu tornada – Andy był dla niego oparciem w najważniejszych chwilach. Choć chłopiec na co dzień musiał znosić jego humory i ironiczne żarty, to wiedział, że tak naprawdę ojciec bardzo go kocha i tylko to było dla niego najważniejsze.

Moskwa –  „La casa del papel”

moskwa, la casa del papel, money heist, dom z papieru

Bohater hiszpańskiego serialu zyskał uwielbienie większości widowni. Choć mężczyzna  nie zawsze uczestniczył w życiu swojego syna, m.in. przez pobyt w więzieniu, to zawsze o nim myślał i odliczał dni do ich spotkania. W  sytuacji, kiedy Denver naraził się dilerowi z Polski, ojciec zaangażował go do planowanego skoku na mennicę. W ten sposób chciał ukryć syna oraz (w przypadku, gdyby napad się udał) dać mu szansę na rozpoczęcie nowego rozdziału: „bez Polaków i kartoteki”.

Życie Moskwy nie należało do najłatwiejszych. Ożenił się z ukochaną kobietą, jednak nie był w stanie przewidzieć, że jego wybranka stanie się osobą uzależnioną od narkotyków. Każdy nowy dzień był dla niego tym samym – niepewnością i ogromnym strachem o żonę i syna. Któregoś poranka postanowił zawieźć ją do centrum miasta, po czym już nigdy do niej nie wrócił. Całe życie miał wyrzuty sumienia z powodu jej porzucenia, jednak gdy Denver dowiedział się prawdy o matce, początkowo wściekły, z czasem zrozumiał, że Moskwa zrobił to dla jego dobra i spokoju.

To, co łączyło tych dwóch nietuzinkowych złodziei, to najpiękniejsza przyjaźń między ojcem i synem, jaką dane było mi zobaczyć na ekranie. Myślę, że do utworzenia takiego rodzaju relacji powinien dążyć każdy młody tata.

Burt Hummel – „Glee”

burt hummel, glee, kurt hummel

Burt samotnie wychowywał swojego syna, Kurta. Przez większość dzieciństwa oraz nastoletniego życia chłopak alienował się od ojca, ponieważ uważał, że nie mają wspólnych tematów i oczekiwań względem życia. Burt to mechanik samochodowy kochający futbol, natomiast Kurt uwielbia modę oraz muzykę – i tym chciałby zajmować się w przyszłości. Chłopak starał się sprostać temu, co uważał za oczekiwania ojca, i wstąpił do drużyny futbolowej oraz zaczął ubierać się i zachowywać jak prawdziwy facet. Burt jednak zaskoczył syna, kiedy mu oznajmił, że kocha go takiego, jakim jest, i nie podoba mu się, że Kurt na siłę stara się zmienić. Co więcej, mężczyzna bez problemu zaakceptował to, iż Kurt jest gejem, mimo że chłopak obawiał się, iż ojciec wyrzuci go z domu.

Burt zawsze wspierał syna, bronił go przed prześladowcami, namawiał do przeprowadzki do Nowego Jorku – po to, by chłopak mógł spełniać marzenia – a jako prezent na ukończenie liceum zatańczył dla niego układ z teledysku Beyonce do „Single Ladies”.

Noah Stilinski – „Teen Wolf”

noah stilinski, sheriff stilinski, teen wolf, stiles dad

Kolejny ojciec, który samotnie wychowywał syna. Chociaż Noah Stilinski miał pełne ręce roboty jako szeryf, nigdy nie brakowało mu czasu dla jego dziecka. Wychował Stilesa na wspaniałego mężczyznę. Chłopak odziedziczył po ojcu wielkie serce do niesienia pomocy innym.

Chociaż Stiles nie był wilkołakiem (ani innym -łakiem), zadawał się z ludźmi posiadającymi nadnaturalne umiejętności. Kiedy Noah o wszystkim się dowiedział, nie tylko uwierzył synowi, ale także od tamtego momentu był jednym z najwierniejszych sojuszników, gotowym pomóc o każdej porze dnia i nocy nie tylko Stilesowi, ale także jego przyjaciołom.

Najgorsi serialowi ojcowie:

Hiram Lodge – „Riverdale”

hiram lodge, riverdale

Silny, wpływowy mężczyzna, dla którego priorytetem jest biznes – tak w jednym zdaniu zawarłabym opis Hirama Lodge'a, czarnego charakteru serialu „Riverdale”. Rola ojca kompletnie do niego nie pasuje. Choć mężczyzna wciąż powtarza, że każdy jego życiowy ruch jest wykonany dla dobra  żony i dziecka, to w praktyce jest zupełnie odwrotnie.

Veronicę, córkę Lodge'a, poznajemy w sytuacji, gdy jej ojciec przebywa w więzieniu. Z tego powodu dziewczyna musi godzić się na noszenie tytułu „dziecka kryminalisty” i ciągłe wytykanie palcami przez rówieśników. Początkowo wierzy w ojca, broni jego honoru i dobrego imienia, jednak z czasem – gdy na jaw wychodzą coraz to mroczniejsze fakty – nawet ona zaczyna być obojętna. Po jego wyjściu z więzienia Lodge próbuje naprawić wyrządzone krzywdy i angażuje Veronicę w nowe biznesowe pomysły, jednak i to kończy się jednym wielkim rozczarowaniem. Czarę goryczy przelała wieść o tym, że Lodge zakupił Pop's, który był ulubionym barem Veroniki.

Jedyne miejsce, w którym nastolatka mogła czuć się niezależna i szczęśliwa, okazało się kolejnym narzędziem do rozwijania imperium jej ojca w miasteczku.

Co prawda, z czasem Veronice udało się odzyskać ukochany bar, jednak jej relacje z ojcem zostały nieodwracalnie zburzone.

Hiram tak bardzo pragnął władzy i kontroli, że niemożliwym było, aby pogodził to również z rolą dobrego ojca. Córka była dla niego jedynie marionetką w jednym wielkim przedstawieniu kukiełkowym.

Stannis Baratheon – „Game of Thrones”

stannis baratheon, game of thrones, a song of ice and fire

Serial na podstawie powieści Georga R.R. Martina obfituje w wiele przykładów beznadziejnego rodzicielstwa. Jednak mimo okropności, jakie swoim dzieciom mówili i czynili ojcowie z „Game of Thrones”, zawsze robili wszystko, by zapewnić byt także swoim potomkom. I wtedy, cały na biało, na arenę wszedł Stannis Baratheon. Opętany żądzą zdobycia Żelaznego Tronu nie cofnął się przed niczym, co mogłoby mu pomóc w osiągnięciu sukcesu. Dopuścił się nawet czynu, który przebija wszystkie błędy wyrządzone przez resztę ojców z tej listy – spalił swoją jedyną córkę, Shireen, na stosie i oddał tę ofiarę Panu Światła, by zyskać przychylność boga. Ojciec roku – nie ma wątpliwości!

Peter Griffin – „Family Guy”

peter griffin, family guy

Petera nie interesują jego dzieci. W sumie przez większość czasu nie interesuje go nic poza samym sobą. Bohater serialu animowanego „Family Guy” uważa, iż trójka potomków była wypadkiem przy pracy i teraz pozostaje życiowym utrudnieniem. Potrafi więc je lekceważyć albo udawać, że nie istnieją lub że nie słyszy tego, co do niego mówią (kiedy czegoś potrzebują). Kiedy jednak wykazuje jakieś zainteresowanie, robi to po to, by narzekać na swoje latorośle. Uważa, iż są bezużyteczne i głupie. Szczególnie „upodobał sobie” córkę, Meg, nad którą nieustannie się znęca: od pierdzenia w jej twarz poprzez wyzwiska i przemoc, na publicznym upokarzaniu kończąc.

Frank Gallagher – „Shameless”

frank gallagher, shameless

Frank może i jest rodzicem, ale to jego dzieci bardziej się nim zajmują niż odwrotnie. Mężczyzna nieustannie pakuje się w kłopoty i jest alkoholikiem. Zazwyczaj pije w barze, wydając ostatnie rodzinne pieniądze, albo zalicza zgon gdzieś w domu. Dzieciakom z pewnością byłoby lepiej bez niego, ponieważ ich relacja ojciec–potomkowie polega głównie na tym, że Frank sprawia swoim dzieciom kłopoty lub zostawia bałagan, który Gallagherowie muszą posprzątać.

Mężczyzna nie jest wyłącznie problematycznym pijaczyną, ale także całkiem inteligentnym człowiekiem, który posiada zdolność manipulowania otoczeniem. Niestety, wykorzystuje swoje talenty tylko po to, by pakować się w jeszcze większe kłopoty. Nie uważa siebie za złego człowieka, wręcz przeciwnie – jest narcyzem, który nie przyznaje się do winy. Najchętniej wymieniłby swoje dzieci na więcej alkoholu, ale ogranicza się „tylko” do okradania ich, zakładania kont na ich nazwiska albo wykorzystywania ich na wszystkie możliwe sposoby (na przykład udaje, że jedno z nich ma raka, by wyłudzić pieniądze).

Lonnie Byers – „Stranger Things”

lonnie byers, stranger things

Chociaż ten ojciec nie zaliczył zbyt wielu minut na ekranie, wszystko, co zrobił, zdołało zapewnić mu miejsce w naszym zestawieniu.

Lonnie, jeszcze przed rozwodem z Joyce, nie był ani dobrym mężem, ani ojcem. Życie upływało mu na piciu i awanturnictwie. Nienawidził młodszego syna, Willa, twierdząc iż chłopiec tylko marnuje powietrze. Podejrzewał, iż Will jest gejem i nazywał go pedałem. Kiedy starszy syn Byersów, Jonathan, miał 10 lat, Lonnie zmusił go do zabicia królika, przez co chłopak cierpiał na kilkudniową traumę. Po rozwodzie z Joyce mężczyzna nie interesował się dziećmi; nie zmieniło tego również zaginięcie Willa. Dopiero gdy odnaleziono ciało, wyglądem przypominające chłopaka Byersów, Lonnie pojawił się po to – jak twierdził – by wspierać byłą żonę w trakcie pogrzebu. Szybko okazało się, że mężczyzna przyjechał tylko dlatego, że liczył na pieniądze z odszkodowania.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.


Family Guy

Ociężały katolik, protestancka pianistka i ich wyjątkowe potomstwo wraz z psem alkoholikiem. To nie może być historia zwyczajnej rodziny. Przygody rodziny Griffinów …


Shameless

Serial opowiada o dysfunkcyjnej rodzinie Franka Gallaghera, który samotnie wychowuje szóstkę dzieci. Kiedy ojciec spędza czas na piciu do nieprzytomności, jego …


Glee

Nauczyciel hiszpańskiego z Ohio przejmuje opiekę nad licealnym chórem szkolnym. Postanawia przywrócić mu dawną świetność.


Teen Wolf

Miasteczko Beacon Hills to siedlisko nadprzyrodzonych istot. Licealista Scott przekonuje się o tym, kiedy w lesie zostaje zaatakowany i pogryziony przez wilkołaka. …Stranger Things

Akcja serialu rozgrywa się w 1983 roku w stanie Indiana, USA. W spokojnej, podmiejskiej dzielnicy ginie chłopiec. Przyjaciele, rodzina i policja zaczynają poszukiwania, …Riverdale

W tajemniczym miasteczku Riverdale w niewyjaśnionych okolicznościach ginie młody chłopak. Grupka przyjaciół stara się rozwiązać zagadkę śmierci Jasona, często pakując …


Money Heist

Tajemniczy mężczyzna, znany jako El Profesor, planuję napaść o jakiej jeszcze nie słyszano. Aby zrealizować ambitny plan rekrutuje gang ośmiu osób o określonych …


Artykuły