Artykuły

Za oknem środek zimy. Nie jest co prawda jakoś specjalnie mroźnie ani też na chodnikach nie zalega zbyt wiele śniegu, ale dla niektórych jest to pogoda wystarczająca, by się przeziębić czy złapać jakąś infekcję. Zanim zaczniecie narzekać, że ten przeklęty kaszel nie daje wam żyć, polecamy zapoznać się z listą serialowych bohaterów, którym przyszło mierzyć się z dużo bardziej nietypowymi objawami.

Tekst zawiera spoilery!

Popularność seriali o lekarzach nie maleje, a co za tym idzie, pracujący przy takowych produkcjach konsultanci mają ręce pełne roboty. Świadomość twórców w tej kwestii wzrasta i wiedzą oni, że w czasach internetu widzom nie da się już wcisnąć każdej medycznej głupoty. Niektórym z produkcji zdarzyło się także podjąć tematykę rzadkich i tajemniczych chorób. Dziś na tapet weźmiemy trzy z nich.

Co za dużo, to niezdrowo 

Już od pierwszego epizodu „Sharp Objects” czuliśmy, że coś tutaj jest nie tak. Niemal idealna matka oraz pani domu – Adora – niewątpliwie skrywa jakiś sekret. Za fasadą perfekcjonizmu i matczynej troski stało coś więcej. Z odcinka na odcinek wszystko wyglądało coraz bardziej podejrzanie, aż w końcu poznaliśmy diagnozę – przeniesiony zespół Münchausena. Schorzenie bardzo bliskie hipochondrii. W jego podstawowej formie borykająca się z nim osoba diagnozuje u siebie coraz to nowe choroby, które mają niewiele wspólnego z jej rzeczywistym stanem zdrowia. Dochodzi nawet do celowego wywoływania u siebie stanów chorobowych. Z Adorą i jej przypadłością było nieco inaczej. Zaburzenia psychiczne zostały skierowane do zewnątrz, a konkretnie na jedną z jej córek. Matka wykazywała się wobec niej nadopiekuńczością, była stale przekonana, że ze zdrowiem jej pociechy jest coś nie tak i wymaga ona stałej opieki. Gdy Amma zapewniała, że wszystko z nią w porządku i próbowała się od matki uzależnić, zespół Münchausena przybrał skrajną formę. Adora zdecydowała się na podawanie córce trucizny, tak by nadal móc sprawować nad nią opiekę.

sharp objects, hbo

Zamiary osób dotkniętych tym syndromem są jakże szlachetne. Czują one ogromną potrzebę pomagania komuś, sprawowania nad nim opieki. Niestety często przybiera to bardzo patologiczne formy, co zobrazował serial. Zespół Münchausena istnieje w świadomości lekarzy już od kilku dekad i ma na swoim koncie wiele makabrycznych przypadków. W Stanach Zjednoczonych diagnozuje się około 1200 przypadków rocznie.

Zaskoczeniem może być fakt, że to nie jedyny serial podejmujący temat tej jakże rzadkiej choroby. Oparte na faktach „The Act” również rysuje nam podobną historię. Dee Dee Blanchard jest chorobliwie nadopiekuńcza w stosunku do swojej córki Gypsy. Jej działania sprowadzają ogromną tragedię, nie tylko na Gypsy ale również na samą Dee Dee. Wydarzenia przedstawione w „The Act” przerażają być może bardziej niż te w „Sharp Objects”, gdyż cały czas mamy w głowie myśl, że to wszystko naprawdę się kiedyś wydarzyło. 

Pechowi pacjenci

Na przestrzeni ośmiu sezonów serialu o ekscentrycznym lekarzu przez kozetkę doktora House’a przewinęły się setki pacjentów z najróżniejszymi schorzeniami. Okazuje się, że nie zawsze był to toczeń lub sarkoidoza. Część pacjentów lądowała pod opieką zespołu ze szpitala Princeton Plainsboro z tajemniczym schorzeniem, które udawało się diagnozować tylko dzięki geniuszowi House’a. Przyjrzyjmy się chorobom, które pojawiły się w serialu, a których przypadki diagnozuje się najrzadziej.

dr house

Już w pierwszym sezonie pod opiekę House’a trafia chłopiec, który jest przekonany o tym, że ciąży na nim klątwa. Czy jego przypuszczenia były tak dalekie od rzeczywistości? Okazuje się bowiem, że zachorował on na… trąd – chorobę, która niegdyś zebrała spore żniwo, ale obecnie w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się około 100 przypadków rocznie. Podobnie rzecz ma się z dżumą, która pojawia się w 18. odcinku drugiego sezonu. Tutaj liczbę przypadków też szacuje się na około 100 rocznie.

Niekwestionowanym zwycięzcą tego zestawienia jest jednak schorzenie o jakże wdzięcznej, polskiej nazwie: „wrodzona obojętność na ból z anhydrozą”. W całej historii zdiagnozowano zaledwie 400 jego przypadków. W serialu pojawia się ono w 14. odcinku trzeciego sezonu, gdy do szpitala trafia ranna w wypadku kobieta, która twierdzi, że wszystko z nią w porządku. Uwadze genialnych lekarzy nie mógł umknąć jednak… kawałek metalu wbity w jej nogę. Już sama nazwa schorzenia dość trafnie go opisuje. Choroba objawia się niezdolnością do odczuwania bólu, rozróżniania skrajnych temperatur, a także, w połączeniu z anhydrozą, niezdolnością wydzielania potu.

Epidemia żywych trupów

Czy ukazana w „The Walking Dead” epidemia zombie ma lub może mieć coś wspólnego z rzeczywistością? Okazuje się, że tak. Zespół Cotarda nazywany syndromem chodzącego trupa to zaburzenie psychiczne, które wywołuje u pacjenta pewne osobliwe urojenia. Choremu wydaje się, że nie żyje, a jego ciało przechodzi proces gnicia i stopniowo się rozpada. Zespół Cotarda jest najczęściej pokłosiem schizofrenii lub ciężkiej depresji, a sama choroba często kończy się próbą samobójczą. Dotknięta tym schodzeniem osoba może nawet poruszać się w sposób przypominający nam ruchy żywych trupów z ekranu.

the walking dead, fox

Czy epidemia zombie w bardziej dosłownym tego sformułowania znaczeniu rzeczywiście nam zagraża? Być może rzeczywiście jest coś na rzeczy, skoro nawet Pentagon jest przygotowany na taką ewentualność. Najwierniejsi fani serialu zasypują lekarzy pytaniami czy rzeczywiście któryś z współczesnych wirusów może zmutować, tak by w przyszłości wywołać epidemię zombie. Specjaliści tonują jednak nastroje i ograniczają się do wskazania chorób, których objawy mogą przypominać te obserwowane u żywych trupów. Należą do nich choćby toksoplazmoza, która jest w stanie całkowicie zmienić zachowanie zainfekowanego organizmu czy wścieklizna, której finalne fazy wyglądają chyba najbardziej znajomo. Agresja, bezwładność kończyn czy nawet skłonność do gryzienia to zestaw objawów, z którymi człowiekowi najbliżej do prototypowego zombie. 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

House

Serial opisujący losy tytułowego Gregory'ego House'a, lekarza genialnego, lecz dość kontrowersyjnego i niekonwencjonalnego. Razem ze swoim zespołem diagnostycznym …


Sharp Objects

Młoda dziennikarka powraca do rodzinnego miasteczka po pobycie w szpitalu psychiatrycznym. Postanawia rozwiązać sprawę morderstwa dwóch dziewczynek oraz przypomnieć …


The Act

Fabuła skupia się na Gypsy Blanchard, która za wszelką cenę próbuje uciec przed toksyczną relacją z swoją nadopiekuńczą rodzicielką. Im bardziej się stara, tym …


The Walking Dead

Serial opowiadający o świecie po wybuchu apokalipsy zombie. Głównym bohaterem „Żywych trupów” jest Rick Grimes, policjant, który staje na czele grupy ocalałych …