2
Artykuły

Sceny otwierające są tak naprawdę kluczowe – to od nich zależy, czy od razu wciągniemy się w fabułę serialu i namiętnie pochłoniemy kolejne minuty, czy może zawiedzeni pierwszym złym wrażeniem będziemy czekać, aż reszta odcinka je zrehabilituje.

Lista świetnie rozegranych początków seriali jest bardzo długa. Wybrałam 10 ciekawych, szokujących, intrygujących lub po prostu zapadających w pamięć scen otwierających. Z góry ostrzegam, że mogą pojawić się SPOILERY (szczególnie w materiałach wideo).

10. „Buffy the Vampire Slayer”

 

Początek „Buffy the Vampire Slayer” pokazuje, że można zrobić dobre wejście w serialu dla młodzieży bez zbędnego popadania w stereotypy i oklepane motywy, choć na pierwszy rzut oka może nam się wydawać wprost przeciwnie. Para nastolatków włamuje się nocą do szkoły – chłopak jest pewny siebie i tego, co robi, zaś dziewczyna wygląda na przestraszoną i niechętną do łamania zasad. Na domiar złego nagle słyszy tajemniczy dźwięk, a scena zaczyna przypominać film grozy. Prawdziwy horror miał się jednak dopiero zacząć – kiedy już jesteśmy pewni, że coś strasznego zaraz wyskoczy zza rogu, dziewczyna ujawnia swoją prawdziwą twarz i nagle okazuje się, że to ona jest największym zagrożeniem. Jak na lata, w których serial miał swoją premierę (1997), było to coś zupełnie nowego i zaskakującego – bezradna i niewinna nastolatka potrafiła w jednej chwili przeistoczyć się w czarny charakter.

9. „Utopia” (2013)

 

Pierwsza scena tej oryginalnej, choć stosunkowo mało docenianej i niestety skasowanej po 2 sezonach brytyjskiej produkcji, to przede wszystkim przedstawienie dwóch czarnych charakterów, którzy w sklepie z komiksami szukają tajemniczego manuskryptu zwanego „Utopią”. Masakra, jaką wkrótce urządzają, przeraża, jednocześnie desperacja, z jaką próbują odnaleźć komiks, powoduje chęć odkrycia, czym on tak naprawdę jest i dlaczego ma takie duże znaczenie dla świata. W scenie pada po raz pierwszy tak charakterystyczne dla tego serialu zdanie „Where is Jessica Hyde?”, a całość podszyta jest dziwną, wyróżniającą się na tle innych melodii muzyką oraz wyrazistymi kolorami.

8. „Daredevil”

 

Początek „Daredevila” to flashback, krótki moment z przeszłości, dzięki któremu dowiadujemy się, co spowodowało ślepotę głównego bohatera. Jesteśmy świadkami sceny dziejącej się tuż po wypadku – zderzeniu auta z ciężarówką wiozącą beczki z trującą substancją. Dowiadujemy się, że chłopiec pomógł staruszkowi, wypychając go z drogi, sam natomiast ucierpiał. Kiedy zauważamy, że wyciekające z beczki toksyny znalazły się na twarzy dziecka, nie mamy już wątpliwości, że wydarzyła się tragedia. Scena ta od razu budzi w nas empatię i jednoczesny podziw dla odwagi Matta. Moment, w którym ekran zaczyna robić się czarny, a Matt patrzy na swojego ojca po raz ostatni w życiu, naprawdę łamie serce.

7. „Six Feet Under”

 

„Six Feet Under”, jak przystało na serial pełen trudnych i niewygodnych tematów, już w pierwszych minutach serwuje śmierć ważnego bohatera – ojca rodziny Fisherów. W Wigilię Nathaniel wracał do domu nowiutkim, świeżo zakupionym samochodem pogrzebowym, ironicznie nucąc „I'll Be Home for Christmas”, w dodatku chwilę przed wypadkiem rozmawiał z żoną na temat rzucenia papierosów (mogących powodować długą i bolesną śmierć), kiedy na skrzyżowaniu zderzył się z busem. Serial tym samym pokazuje, że śmierć tak naprawdę przychodzi nawet do ludzi obeznanych z nią na co dzień (Fisherowie prowadzili dom pogrzebowy), pozostawiając ich z niedokończonymi sprawami.

6. „Mr. Robot”

 

Kiedy słyszymy krótką przemowę Elliota, mającą miejsce przed pierwszą sceną, możemy odnieść wrażenie, że to my jesteśmy tym wyimaginowanym przyjacielem, do którego bezpośrednio się zwraca. Zapowiedź spisków i informacje o ludziach sekretnie rządzących światem chyba wystarczą, żeby od razu zaintrygować, ale „Mr. Robot” posunął się jeszcze dalej, przechodząc do sceny w kafejce, gdzie trochę bardziej poznajemy głównego bohatera i jego nadzwyczajne zdolności hakowania. Po ujawnieniu szokujących informacji o właścicielu kawiarni jesteśmy ciekawi, jakie jeszcze sekrety kryją w sobie ludzie dookoła nas i jednocześnie czujemy zaniepokojenie, gdy serial przypomina nam, że internet to bardzo niebezpieczne miejsce, z którego każda niewygodna informacja może wyjść na jaw.

5. „Game of Thrones”

 

W tej przepełnionej napięciem pierwszej scenie poznajemy losy trójki zwiadowców z Nocnej Straży, którzy wyruszają z misją za Mur. W ośnieżonym lesie znajdują ludzkie ciała ułożone w tajemniczy znak, a chwilę później dwójka z nich ginie z rąk Innych – białych wędrowców – straszliwych fantastycznych postaci. Ta brutalna scena otwierająca „Game of Thrones” dodatkowo wzmocniona jest dobrymi efektami. Początek serialu wyróżnia się na tle późniejszych wydarzeń z odcinka, a właściwie nie ma z nimi nic wspólnego – jest natomiast małą zapowiedzią tego, co na dużo większą skalę czeka nas w późniejszych sezonach.

4. „Orphan Black”

 

Jak zareagowałbyś, gdybyś w nocy na opustoszałym peronie był świadkiem samobójstwa kogoś, kto wygląda identycznie jak ty? Taką właśnie sceną rozpoczyna się serial „Orphan Black”, poświęcony w dużej mierze tematyce manipulacji genetycznych i klonowaniu ludzi. Młoda kobieta wysiada z pociągu, a chwilę później rozmawia przez telefon, kątem oka zauważając dziwnie zachowującą się osobę. Kiedy tamta zaczyna ściągać buty i płaszcz, już wiemy, że dzieje się coś złego, ale nie spodziewamy się, że za chwilę sprawy przybiorą taki zaskakujący obrót. Postać odwraca głowę i nagle okazuje się, że obie kobiety mają takie same twarze. Jesteśmy chyba równie zdezorientowani, co jedna z nich, w dodatku druga wskakuje pod nadjeżdżający pociąg, pozostawiając nas – widzów – z mętlikiem w głowie i jednym pytaniem: „co się właśnie wydarzyło?”.

3. „Breaking Bad”

 

Pisząc o najlepszych pierwszych serialowych scenach, nie można pominąć absolutnego mistrzostwa, jakie już na wstępie osiągnął „Breaking Bad”. Zaczyna się od kilku spokojnych ujęć pustynnych widoków, ale już po chwili robi się bardziej dynamicznie: z nieba spadają spodnie (dosłownie), po których przejeżdża rozpędzony kamper. W końcu pojazd zbacza z trasy i wyskakuje z niego Walter White w samej bieliźnie i masce. Kiedy słyszymy wycie syren, staje się jasne, że wpadł w poważne tarapaty. Oczekując najgorszego, nagrywa wzruszające pożegnanie dla żony i syna. Oczywiście na tym etapie nie wiemy jeszcze, o czym mowa, co jeszcze bardziej trzyma nas w napięciu. Scena kończy się, gdy z wymierzonym przed siebie pistoletem mężczyzna staje na środku pustej drogi. Dezorientacja rośnie, gdy po czołówce następuje całkowita zmiana klimatu. Pierwsze minuty „Breaking Bad” stały się kultowe – nieprzewidywalność i dynamika akcji to świetne uchwycenie tego, czego możemy się spodziewać po serialu, a chęć dowiedzenia się, co doprowadziło do takiego obrotu spraw, trzyma nas przed ekranem już do końca.

2. „The Walking Dead”

 

Już po kontrowersyjnej pierwszej scenie pozbyliśmy się wątpliwości, że w „The Walking Dead” mamy do czynienia z okrutnym światem, w którym każdy musi walczyć o przeżycie. Jak inaczej pokazać brutalność, jeśli nie poprzez strzelenie w głowę małej dziewczynce przemienionej w zombie? Szokujące wrażenie potęguje fakt, że chwilę wcześniej schyliła się, by podnieść misia, co jest bardzo ludzkim odruchem, na pewno nieutożsamianym z krwiożerczymi bestiami. Podświadomie wiesz, że na pomoc było za późno, ale jednak obraz, który przed chwilą zobaczyłeś, powoduje w tobie sprzeczne uczucia.

1. „Lost”

 

„Lost” już w pierwszych sekundach wrzuca nas w wir akcji. Zdezorientowany mężczyzna budzi się w bambusowym lesie, a po chwili wybiega na plażę, gdzie jesteśmy świadkami o wiele bardziej dramatycznych wydarzeń. Widzimy szczątki samolotu, słyszymy wybuchy, obserwujemy, jak oszołomieni ludzie biegają i krzyczą, a ranni wołają o pomoc. Krótko mówiąc – katastrofa lotnicza. Pilotażowy odcinek owiany jest pewną tajemnicą, ponieważ nie znamy przyczyn rozbicia się samolotu. Mimo tak intensywnego i makabrycznego początku chcemy dowiedzieć się więcej – kim są osoby, które przeżyły, czy przetrwają, w jaki sposób doszło do katastrofy. Jest to nakręcony z rozmachem, świetnie oceniany przez krytyków pilot, w dodatku najdroższy jak na ówczesne czasy (co najmniej 10 milionów dolarów – 2004 rok).

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Mateusz Myślicki
  Mateusz Myślicki
  @MateuszMyslicki

  Kolejność dałbym trochę inną ("Utopia" i "Six Feet Under" wyżej, no i chyba jednak "Breaking Bad" na pierwszym, to chyba byłoby w ogóle moje top3), ale ogólnie dobra lista.

 • Rafał Konaszewski
  Rafał Konaszewski
  @not_imprsd

  Ach, pamiętam jakie wrażenie zrobiły na mnie otwierające sceny "Mr Robot" i "Breaking Bad" - twórcy od razu mieli mnie haczyku, mogliby nawet zwolnić tempo do zera, a nie zrezygnowałbym przez kilka odcinków. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz, a dobrze je wykorzystać - zwłaszcza w przypadku serialu - to sztuka.

Powiązane

Seriale

Breaking Bad

Głównym bohaterem "Breaking Bad" jest Walter White (Bryan Cranston), nauczyciel chemii mieszkający w Nowym Meksyku wraz z żoną (Anna Gunn) oraz nastoletnim synem …


Buffy the Vampire Slayer

16-letnia Buffy została „wybrana”. Jej przeznaczeniem jest zabijanie wampirów. Po przeprowadzce do małego, kalifornijskiego miasteczka Sunnydale chce rozpocząć …


Marvel's Daredevil

Niewidomy prawnik Matt Murdock postanawia wykorzystać swoje niezwykle wyczulone zmysły, aby walczyć ze światem przestępczym Nowego Jorku. Jego umiejętności sztuki …


Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.


Mr. Robot

Pesymistyczna antyutopia o świecie, którym rządzą złe korporacje, a walczą z nimi niesympatyczni hakerzy pod przywództwem Pana Robota. Ten do gry wciąga genialnego, …Six Feet Under

Rodzina Fischerów, prowadząca zakład pogrzebowy, zmaga się z doświadczeniami śmierci. Pozwala im to inaczej patrzeć na otaczającą ich rzeczywistość.


Utopia

Serial opowiada historię życia kilku, zupełnie obcych sobie osób, których losy zostają połączone poprzez posiadanie tajemniczej powieści graficznej. Znajduje się …


Lost

Życie garstki ludzi diametralnie się zmienia, gdy ich samolot rozbija się na tajemniczej wyspie leżącej na Pacyfiku. Od tej pory 48 cudem ocalałych rozbitków rozpoczyna …


The Walking Dead

Serial opowiadający o świecie po wybuchu apokalipsy zombie. Głównym bohaterem „Żywych trupów” jest Rick Grimes, policjant, który staje na czele grupy ocalałych …