1
Artykuły

Seriale powstają zwykle w celach rozrywkowych, jednak niejednokrotnie zdarzyło się, że twórcy jakiejś produkcji postanowili skonstruować opowieść z większym przesłaniem. W odcinkach poruszane są tematy polityczne, społeczne i ekonomiczne. Chociaż w większości przypadków fabuła jest tylko wytworem umysłów scenarzystów, a nie opisem realnych wydarzeń, to i tak takie seriale potrafią mocno wstrząsnąć widzami – a często pozostawiają ich z kacem moralnym, utrzymującym się kilka dni. Tak było między innymi w serialach, które znalazły się na tej liście.

5. Quantico

Produkcja ABC Studios składa się do tej pory z dwóch sezonów, jednak już rozpoczęto prace nad kolejną serią. Jak można domyślić się z tytułu, serial opowiada o grupie rekrutów FBI (a później młodych agentów specjalnych). Główną bohaterką jest Alex Parrish – ambitna i charyzmatyczna kobieta, która w początkowych scenach zostaje wrzucona w wir niesamowitych wydarzeń. Bohaterka budzi się pośród gruzów i dowiaduje się, że właśnie padła ofiarą ataku terrorystycznego w Nowym Jorku. Wszystkie poszlaki wskazują jednak, że to właśnie ona odpowiedzialna jest za wybuch, więc Alex musi uciekać przed swoimi byłymi kolegami po fachu i dowieść, że jednak jest niewinna. Wszystko to przeplatają sceny pokazujące proces szkolenia Parrish w Quantico – okazuje się bowiem, że prawdziwy terrorysta już wtedy kreował niewygodne dla bohaterki okoliczności

Drugi sezon serialu skupia się na pracy Alex w CIA, a później w tajnej jednostce, utworzonej przez prezydent Stanów Zjednoczonych. Chociaż ta część jest znacznie słabsza od pierwszej, to nie można odmówić „Quantico”, że potrafi mocno zamieszać w głowie. Być może nie przeżyjecie tego aż tak bardzo, jak gdybyście byli obywatelami USA, ale i tak możecie przygotować się na rozważania o terroryzmie, zagrożeniach dzisiejszego świata i lojalności wobec współpracowników oraz ukochanych.

Historia jest emocjonująca i trzyma w napięciu dzięki wielu zagadkom, które musi rozwiązać Alex – kiedy już-już wydaje nam się, że wiemy wszystko o terrorystach, okazuje się, że było zupełnie odwrotnie.

 

4. How To Get Away With Murder

Serial rozpoczyna się mocnym uderzeniem w twarz: grupa dzieciaków stara się ukryć ciało. Co się stało? Kto jest trupem? Nie dowiemy się tego przez kilka pierwszych odcinków. Nie martwcie się jednak – kiedy już tajemnica zostanie rozjąsniona, serial ma dla Was przygotowaną następną, i następną, i następną… Trup ściele się gęsto, sekrety mnożą się szybciej niż w „Pretty Little Liars”, a rozwiązania na pewno nie będziecie się spodziewać. Wszystko to okraszone zostało niezwykłą charyzmą Annalise Keating – genialnej prawniczki i wykładowczyni uniwersyteckiej, która pod swoje skrzydła bierze piątkę studentów pierwszego roku. To, co początkowo wydawało się dla nich spełnieniem marzeń, okazuje się być początkiem wielkich problemów. Serial sprawia, że zaczynacie zastanawiać się, czy z waszymi mózgami wszystko jest w porządku, bo kiedy tylko zdążycie ułożyć sobie w głowie kto, jak i gdzie, to nagle okazuje się, że nie mieliście racji – mordercą jest kto inny, ofiara to nie ta osoba, o której myślicie, a główny bohater nagle ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Wysokie skoki ciśnienia gwarantowane!

 

3. Room 104

Każdy z odcinków tego nowego serialu produkcji HBO trwa około 30 minut. Poszczególne epizody są zamkniętymi historiami, jednak każda ma miejsce w tym samym hotelu, w tym samym pokoju – o numerze 104.

Twórcy pozwolili sobie na zabawę formą i zdaje się, że nie mają żadnych ograniczeń. Dzięki temu dostajemy przeróżne historie, takie jak creepypasta, która bardziej śmieszy niż przeraża, wspaniały, emocjonalny teatr tańca, rozważania na temat wiary i duchowości, a – przede wszystkim – opowieści, które sprawiają, że nasz mózg aż się gotuje. Bardzo często nie mamy pojęcia, o co tak naprawdę chodzi, dopóki nie dotrwamy do końca odcinka. Przedstawieni bohaterowie niekiedy wzruszają, czasem przerażają albo rozśmieszają. Twórcy bardzo umiejętnie wcisnęli w krótkie odcinki duży ładunek emocjonalny, który potęguje wspaniała gra aktorska – dobór aktorów jest wręcz idealny.

 

2. Mr. Robot

Mr. Robot

Kolejny serial składa się z trzech sezonów napakowanych emocjonalnym ładunkiem wybuchowym. Jeśli kiedyś zastanawialiście się nad sensem istnienia, hejtowaliście wielkie korporacje, marudziliście, że brakuje wam pieniędzy albo że macie długi, to rozwiązaniem waszych problemów może być… atak hakerski.

Główny bohater, Elliot, cierpi na kilka zaburzeń psychicznych, w tym fobię społeczną. Chociaż nie za często wychodzi z domu, to pewnego dnia na swojej drodze natrafia na mężczyznę, który przedstawia się mu jako Pan Robot. Elliot zostaje wcielony do grupy hakerów, których celem jest atak terrorystyczny na jedną z największych korporacji w Stanach Zjednoczonych.

Serial to zbiór scen balansujących pomiędzy realizmem a światem dostępnym jedynie w umyśle głównego bohatera. Mimo tego twórcy niezwykle przekonująco ukazują proces hakowania – pokazywane są nawet rzeczywiste komendy. Z odcinka na odcinek okazuje się, że esencją serialu nie jest zabawa w hakerów, ale rozmyślanie nad dzisiejszym światem, moralnością, chorobami psychicznymi i relacjami międzyludzkimi. Twórcy nie boją się zaszokować agresją i krwią, ale zwykle zajmują się raczej sferą psychiki. W serialu napotkacie też kilka naprawdę dobrze napisanych i zagranych bohaterek.

 

1. Black Mirror

Black Mirror

Ten miniserial, składający się z – jak dotąd – trzech sezonów, to opowieść o społeczno-obyczajowych historiach, które dzieją się w różnych miejscach i o różnym czasie. Każdy odcinek opowiada zupełnie inną historię i pokazuje, co może się wydarzyć, jeśli sytuacja społeczna z dzisiejszych czasów pozostanie bez zmian. To zapowiedź konsekwencji, które – pomimo ogólnego charakteru serialu w stylu science fiction – nie są tak odrealnione, jak byśmy tego chcieli.

„Black Mirror” zmusi nas do zastanowienia się nad zgubnym wpływem technologii, wprawi nas w zakłopotanie przy analizowaniu przekraczania barier w imię sztuki czy – paradoksalnie – poruszy kwestie odbierania przez ludzi telewizji.

Jeśli chcecie spędzić długie noce na rozmyślaniu o tym, co tak naprawdę dzieje się wokół was i czy powinniście coś zmienić w swoim życiu, to ten serial z pewnością spełni wasze oczekiwania.

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

  • goodvibes
    goodvibes

    Zestawienie świetne, choć brakuje mi tu "Legionu" czy "Holistycznej Agencji Detektywistycznej Dirk'a Gently'ego" :))

Powiązane

Seriale

Black Mirror

Serial ukazuje problemy społeczno-obyczajowe umiejscowione w różnych ramach czasowych. Posiadają one cechy fantastyczne, jednak zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. …


Mr. Robot

Pesymistyczna antyutopia o świecie, którym rządzą złe korporacje, a walczą z nimi niesympatyczni hakerzy pod przywództwem Pana Robota. Ten do gry wciąga genialnego, …


Room 104

Akcja rozgrywa się w jednym z nowojorskich moteli, a dokładnie w pokoju numer 104. W każdym odcinku poznajemy tajemnicze historie ludzi, którz się w nim zatrzymali.


Quantico

Rekruci FBI przybywają na trening do bazy FBI Quantico. Jedna z przybyłych osób podejrzewana jest jednak o planowanie ogromnego ataku terrorystycznego.


How to Get Away with Murder

Utalentowana prawniczka Annalise Keating wybiera nową grupę najwybitniejszych studentów, którzy dostają staż w jej kancelarii. Jej idealne życie zmienia się jednak, …