Artykuły

Niejeden serialomaniak stanął przed zagadnieniem związanym z legalnym oglądaniem. Kiedy zatem mamy do czynienia z serialami z legalnego źródła i na czym to tak naprawdę polega?

W obecnych czasach korzystanie z legalnie oferowanych w internecie treści okazuje się na tyle różnorodne, że co chwilę słychać o znacznych spadkach skali piractwa. Wraz z rozwojem platform streamingowych każdy z nas bez problemu może zapoznać się z wieloma premierowym produkcjami bez potrzeby posiadania telewizora.

Zalety legalnego oglądania

Jak głosi sama nazwa, nielegalne oglądanie jest łamaniem prawa i może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. O legalnym oglądaniu mówimy wtedy, gdy udostępniający go serwis posiada do niego prawa licencyjne. Oznacza to w skrócie tyle, że za pewną opłatą treść jest dostępna przez dany okres dla widzów opłacających usługę. Oczywiście produkcje oryginalne platform dostępne są przez nielimitowany czas.

Korzystając z dostępnych serwisów, oferujących legalne treści, przykładamy się do wspierania twórców i przemysłu rozrywkowego, nie tylko w formie pieniężnej. Wraz ze wzrostem liczby widzów, rośnie popyt na podobne treści. Nie bez powodu dzięki zawojowaniu rynku przez Netflixa jego śladem rusza wzmożona liczba platform streamingowych i produkcji oryginalnych oferowanych w ich usługach. Jeśli więc jesteśmy fanami danego serialu, najlepsze, co możemy zaoferować osobom związanym z tworzeniem go, jest obejrzenie go, o ile mamy oczywiście taką możliwość, w miejscu oferującym go legalnie.

Przegląd dostępnych usług

Nasz rynek obecnie dzielony jest głównie na dwie usługi – Netflixa i HBO GO. W tle za nimi znajduje się Amazon oraz inne serwisy VOD. Przyjrzyjmy się po kolei ich działaniu:

NETFLIX

netflix, platforma streamingowa, wybór, oglądanie, legalne

Cena: wedle wybranego pakietu – 34 zł, 43 zł bądź 52 zł

Liczba jednoczesnych użytkowników: wedle wybranego pakietu – 1,2 bądź 4

Okres próbny: 30 dni

Sposób opłaty: karta kredytowa lub debetowa; abonament komórkowy (sieć PLAY); PayPal; kod podarunkowy

Przykładowe produkcje oryginalne: „Stranger Things”, „The Crown”, „Chilling Adventures of Sabrina”, „Daredevil”, „Atypical”

HBO GO

hbo go, legalne, oglądanie, platforma, streaming

Cena: 19,90 zł

Liczba jednoczesnych użytkowników: 2

Okres próbny: 30 dni

Sposób opłaty: karta debetowa lub kredytowa; abonament u operatora

Przykładowe produkcje oryginalne: „Game of Thrones”, „Westworld”, „Chernobyl”, „Big Little Lies”, „Euphoria”

AMAZON PRIME VIDEO

amazon, platforma, prime video, streaming, legalne, oglądanie

Cena: 5,99 EUR ~ 26,92 zł (przez pierwsze 6 miesięcy cena promocyjna: 2,99 EUR)

Liczba jednoczesnych użytkowników: 3

Okres próbny: 7 dni

Sposób opłaty: karta debetowa lub kredytowa

Przykładowe produkcje oryginalne: „The Man in the High Castle”, „The Boys”, „Carnival Row”, „Jack Ryan”, „The Tick”

PLAYER.PL

player, legalne, oglądanie, filmy, seriale, platformy

Cena: wedle planu; pakiet START – 10zł

Liczba jednoczesnych użytkowników: 5

Okres próbny: zależny od planu; pakiet START – 7 dni

Sposób opłaty: karta kredytowa lub debetowa

Przykładowe produkcje oryginalne: umożliwia wcześniejszy dostęp do takich tytułów jak „Chyłka”, „39 i pół tygodnia”, „Pułapka”, „Pod powierzchnią”, „Masterchef”

APPLE TV+ (start 1 listopada)

apple tv+, platforma, streaming, apple

Cena: 24,99 zł

Liczba jednoczesnych użytkowników: 6

Okres próbny: 7 dni

Sposób opłaty: brak informacji, prawdopodobnie karta debetowa lub kredytowa

Przykładowe produkcje oryginalne: „The Morning Show”, „See”, „Dickinson”, „For All Mankind”, „Servant”

Gdzie znajdę serial, którego szukam?

Jednym z największych problemów dla wielu osób okazuje się samo rozpoznanie miejsca, pozwalającego na obejrzenie szukanej produkcji. Tu z pomocą przychodzą serwisy porównujące oferty poszczególnych platform streamingowych i pozwalające przeszukać ich zawartość. Jednym z najciekawszych przykładów jest portal Upflix, który w łatwy sposób pozwala nam określić, w którym miejscu znajdziemy poszukiwany film lub serial. Korzystanie z wyszukiwarki jest proste, a oprócz przeglądania oferty pod względem tytułów mamy do wyboru wiele innych możliwości, jak choćby wyszukiwanie po gatunku. Sprawdzić tam możemy następujące serwisy: Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video, Chili, Cineman, Ipla, Rakuten, iTunes, Player, Vod.pl, TVP VOD. Wszystkie zamieszczone strony to legalne źródła, część opiera się na dostępie abonamentowym, a niektóre pozwalają za określoną kwotę na wykupienie konkretnej treści. Wśród popularnych w Polsce tytułów znajduje się także CDA Premium, będące legalnym odpowiednikiem znanej strony oferujące filmy i seriale – opłacając wersję premium mamy pewność, że wspieramy legalnych dystrybutorów i producentów.

upflix, streaming, platforma, netflix, hbo, amazon, player

Nieszczęsna geoblokada?

Jednym z największych utrapień użytkowników platform streamingowych wydaje się kwestia braku dostępu do tych samych treści w poszczególnych krajach. Jeśli jednak przyjrzeć się oferowanym obecnie produkcjom, sytuacja nie wygląda wcale tak źle jak jeszcze kilka lat temu. Platformy prześcigają się w wykupowaniu licencji do określonych tytułów, pozwalających na zainteresowanie ofertą nowych użytkowników, jak i utrzymanie już posiadanych. Coraz więcej produkcji dostępnych jest cotygodniowo bądź chwilę po zakończeniu emisji sezonu w Stanach (które zdecydowanie przodują w rynku największych produkcji telewizyjnych). Niekiedy zdarza się, że na drodze do wypuszczenia nowego sezonu w naszym kraju stoi stacja telewizyjna, posiadająca do niego prawa – taka sytuacja miała miejsce choćby z trzecim sezonem „The Last Kingdom”, oferowanym przez stację Canal+, mimo przejęcia produkcji przez Netflixa. Osoby zainteresowane dostępnością seriali na Netflixie w innych krajach mogą to łatwo sprawdzić za pomocą globalnej wyszukiwarki, uwzględniającej 32 kraje (w tym także Polskę).

Przyszłość pełna wyboru

Jeśli nie są wam obce wieści serialowe, to zapewne zdajecie sobie sprawę o nadchodzących premierach kilku nowych platform. Na czele wysuwają się oczywiście te, do których będziemy mieć dostęp w Polsce. Tak też już 1 listopada zapoznać się będzie można z ofertą platformy Apple TV+. Wśród zapowiedzianych gigantów rynkowych mamy także Disney+, z którym niestety sytuacja dla nas nie wygląda już tak dobrze – choć oficjalna premiera ma miejsce 12 listopada, w Polsce pojawi się ona w przeciągu dwóch pierwszych lat. Oznacza to tyle, że równie dobrze możemy mieć dostęp do niej dopiero w 2021 roku, choć miejmy nadzieję, że nastąpi to znacznie szybciej. Na horyzoncie majaczą platformy amerykańskich stacji telewizyjnych, jednak tutaj niekoniecznie można liczyć na dostępność w naszym kraju, niewykluczone jednak, że produkcje oryginalne zawitają do innych usługodawców – jak to miało miejsce choćby z serialami oferowanym przez platformę DC Universe – serial „Titans” dostępny jest na Netflixie, „Doom Patrol” oglądać można na HBO GO, a już niedługo dołączyć ma do niego także „Swamp Thing”.

Rosnąca liczba platform niesie również za sobą pewnego rodzaju niedogodność, związaną z kwestiami finansowymi. Opłacanie ich wszystkich to koszt, na który wiele osób nie będzie mogło sobie pozwolić. Oczywiście większość ofert pozwala na dzielenie się opłatą ze znajomymi bądź członkami rodziny, ale niewątpliwie już niedługo łatwiej będzie zastanowić się, które serwisy są nam najbardziej potrzebne i na co jesteśmy gotowi w danej chwili znaleźć czas.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.