Artykuły

Ogólnokrajowy lockdown trwa już miesiąc i z dnia na dzień staje się coraz bardziej nieznośny. Z różnych zakątków naszego kraju docierają niepokojące wieści o kolejnych ludziach, którzy ukończyli Netflixa. Nie stanęło im na przeszkodzie ani „365 dni”, ani „Bad Boy”, ani nawet finałowy boss w postaci czwartego sezonu „Riverdale”. Czy istnieją jednak seriale, które opowiadają o bohaterach znajdujących się w sytuacji takiej jak nasza? Prawdopodobnie nie. Produkcje o ludziach podróżujących między kuchnią i salonem raczej nie sprzedałyby się najlepiej. Przez różne tytuły przewijały się za to motywy kwarantanny, odosobnienia, samotności, mniej lub bardziej dobrowolnego zamknięcia w małych społecznościach i to ich bohaterom spróbujemy się dziś przyjrzeć.

Teoria reaktancji – czy też bardziej po ludzku: efekt zakazanego owocu. Zjawisko to w ostatnich dniach dotyka każdego z nas. Spacery po lesie, jogging nad brzegiem morza, huczne imprezy do białego rana – jakże za tym wszystkim tęsknimy. Tęsknią nawet ci, którym zwykle nie w smak był spacer na przystanek autobusowy, nad brzegiem morza byli raz – 14 lat temu - a do białego rana wolą raczej czytać lub po raz siódmy binge-watchować „Friends”. Ot, właśnie zakazany owoc. Pobożne życzenie, by na miesiąc zaszyć się w domu i nadrobić wszystkie zaległe seriale dziś wszystkim nam odbija się czkawką. My za to mamy dla was kilka produkcji, z których bohaterami będzie wam, w obliczu obecnej sytuacji, najłatwiej się zidentyfikować.

Odosobnienie, nieoczekiwana izolacja

Zacznijmy najbardziej dosłownie jak tylko się da. „House M.D.” – sezon pierwszy, odcinek 19. Gregory House przekracza próg szpitala Princeton Plainsboro i rozgląda się po korytarzu wypełnionym pacjentami i lekarzami w maseczkach. Pierwsza reakcja? Odwrót na pięcie i próba szybkiego opuszczenia placówki. Ze względów bezpieczeństwa okazuje się to jednak niemożliwe. Czy „Doktor House” przewidział koronawirusa równie trafnie co „The Simpsons”? No nie do końca.

2500 osób z podejrzeniem bakteryjnego zapalenia opon mózgowych obległo szpital. Szybki pomiar temperatury: jeśli jest w porządku, pacjent otrzymuje leki i dokument uprawniający do opuszczenia szpitala, jeśli miał mniej szczęścia – żółta kartka i odesłanie na oddział. Korytarz wypełniony kaszlącymi ludźmi w maseczkach, w szpitalu zaczyna brakować łóżek, nawet dla tych cierpiących na inne, zdaje się równie poważne choroby. Brzmi znajomo?

under the dome

A gdyby tak zamiast szpitala odizolować… całe miasteczko? „Under the Dome” opowiada o losach mieszkańców niewielkiego Chester’s Mill, którym opuszczenie miejscowości uniemożliwia bariera nieco bardziej fizyczna niż przepisy prawne – przezroczysta i szczelna kopuła. Zdezorientowani mieszkańcy nie mają pojęcia, co się dzieje, wiedzą tylko, że zostali odgrodzeni od świata zewnętrznego, często z dala od swoich rodzin. Im dłużej trwa izolacja, tym większa frustracja widoczna u bohaterów. Nie wiedzą, ile to potrwa, co ich czeka i czy są bezpieczni.

W jeszcze gorszym położeniu znaleźli się mieszkańcy Jericha, którzy zamiast opadającej na miasto kopuły dostrzegli na horyzoncie… grzyb atomowy. Serial „Jericho” z 2006 roku opowiada o mieście w stanie Kansas, które jakimś cudem przetrwało katastrofę nuklearną, a ponadto jego mieszkańcy stracili kontakt ze światem zewnętrznym. Wkrótce pojawia się wątpliwość, czy takowy świat w ogóle jeszcze istnieje. Podobnie jak w „Under the Dome”, początkowa pełna mobilizacja i dążenie do wspólnego celu przekształca się we wzajemną wrogość i desperację.

Zmiana stylu życia spowodowana zagrożeniem

Pozostając jeszcze w klimatach apokaliptycznych… był sobie kiedyś taki serial, który przeszedł raczej bez większego echa, a nosił on tytuł „You, Me and the Apocalypse”. Nie jest to żadna metafora – brytyjska produkcja w stosunkowo lekki i zabawny sposób przedstawia losy mieszkańców Ziemi przygotowujących się na koniec świata, a na pierwszym planie znajduje się garstka bohaterów, którzy na wielki koniec oczekują zamknięci w bunkrze. Mieszanka charakterów, która się tam znalazła, dość szybko okazuje się wybuchowa. A ten koniec świata? Czy rzeczywiście nadejdzie?

you me and the apocalypse

Ze stuprocentowo realnym, choć niewidzialnym zagrożeniem zmagali się za to mieszkańcy Prypeci, co ukazane zostało w nieco mniej niszowym od „You, Me and the Apocalypse” serialu HBO – „Chernobyl”. Przy czym mieszkańcy najbardziej narażonego na skutki promieniowania miasta o tym, że powinni się z czymkolwiek zmagać, dowiadują się stosunkowo późno. Nie zamknięto szkół, miejsc pracy, dzieci bawiły się na placach zabaw. Znamienne, a jednocześnie wcale nie zaskakujące jest to, że na zagrożenie szybciej zareagowały kraje skandynawskie, a mieszkańcy Prypeci niedługo po serii zapewnień, że absolutnie nic się nie stało, zostali poinformowani o rychłej ewakuacji.

Było zagrożenie ze strony nadlatującej asteroidy, zagrożenie ze strony radioaktywnego promieniowania. Jednak tego typu zestawienie nie może być kompletne, jeśli nie znajdzie się w nim przynajmniej jeden serial o apokalipsie zombie. W naszym przypadku jest to „Fear the Walking Dead”, bowiem na jego przykładzie najlepiej widać stopniowy rozwój epidemii, od pojedynczych, bagatelizowanych przypadków, po oczywiste, śmiertelne zagrożenie. Produkcja AMC dobrze oddaje klimat zbliżającego się niebezpieczeństwa. Ukazuje szkoły, w których frekwencja staje się niższa niż w ostatnich dniach czerwca, ludzi patrzących na siebie podejrzliwie, finalnie zamykających się we własnych domach.

Samotność czy osamotnienie?

A co z tymi, którzy od społeczeństwa izolowali się dobrowolnie i nie potrzebowali do tego nadchodzącego zagrożenia? W dzisiejszym zestawieniu znalazło się miejsce dla dwóch takich przypadków.

mr robot

Niepewność w stosunku wszystkich dookoła, czas wolny spędzany zupełnie samotnie, stopniowe pogrążanie się i zatracanie w swoich wizjach, narastające poczucie zagrożenia. Elliot Alderson z „Mr Robot” jest bohaterem, który z przestrzeganiem zasad kwarantanny raczej nie miałby większych problemów. Być może nie oglądając telewizji, przemykając niezauważony w swojej charakterystycznej bluzie z kapturem, nawet nie zauważyłby, że cokolwiek się zmieniło. Jedno jest pewne – gdyby zauważył, a dodatkowo dowiedział się, skąd pochodzi wirus, żaden serwer w Chinach nie byłby bezpieczny.

Kojarzycie „Leftovers”? Panuje powszechna opinia, że produkcja HBO jest w Polsce niedoceniana, dlatego może przybliżmy jej fabułę. Z powierzchni Ziemi nagle znika 2% ludności. Nie wiadomo, w jaki sposób ani dlaczego, a sam serial również nie próbuje znaleźć odpowiedzi na te pytania. Skupia się na tych, którzy pozostali. A pozostał między innymi Kevin Garvey z całą swoją rodziną. Problem w tym, że jakiś czas po tym wydarzeniu jego żona zdecydowała się go opuścić i dołączyć do zamkniętej sekty. Jej członkowie żyją w odizolowanej społeczności, która uważa, że ci, którzy zniknęli, trafili do nieba, a drogą dedukcji ludzie, którzy pozostali, w jakiś sposób musieli zawinić. Tutaj trzeba jednak przyznać, że przez swoje happeningi sekta „Winnych Pozostałych” raczej nie mogłaby funkcjonować w obecnych realiach. Jakieś wychodzenie na ulicę parami, nielegalne zgromadzenia, protesty – obstawiam, że policja nie byłaby zbyt wyrozumiała.

Czy istnieją seriale, które według was pasowałyby do przedstawionych wyżej, a nie zostały wymienione? Zachęcamy do dzielenia się propozycjami w komentarzach.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Chernobyl

Po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu ratownicy poświęcają zdrowie i życie, by ratować Europę przed skutkami katastrofy. Jednocześnie naukowcy starają się …


House

Serial opisujący losy tytułowego Gregory'ego House'a, lekarza genialnego, lecz dość kontrowersyjnego i niekonwencjonalnego. Razem ze swoim zespołem diagnostycznym …


Fear the Walking Dead

Spin-off serialu Żywe Trupy (The Walking Dead), który przedstawia początek apokalipsy zombie na zachodnim wybrzeżu USA. Fabuła obejmuje okres, kiedy Atlanta upadała, …


Jericho

Życie mieszkańców małego miasteczka w Kansas zmienia się diametralnie, gdy na horyzoncie dostrzegają grzyb atomowy.


Mr. Robot

Pesymistyczna antyutopia o świecie, którym rządzą złe korporacje, a walczą z nimi niesympatyczni hakerzy pod przywództwem Pana Robota. Ten do gry wciąga genialnego, …


The Leftovers

W niewyjaśnionych okolicznościach ginie znacząca część gatunku ludzkiego. 3 lata po tym wydarzeniu mieszkańcy miasteczka Mapelton wciąż odczuwają skutki tego niespodziewanego …