Artykuły

„The Sixteen-Millimeter Shrine” to z całą pewnością najlepszy z dotychczas obejrzanych przeze mnie odcinków „The Twilight Zone”.

Długo by wymieniać listę zalet tego epizodu, więc skupmy się na najważniejszych. Nad wszystkimi innymi plusami góruje znakomita kreacja aktorska cudownej Idy Lupino, wcielającej się w rolę Barbary Trenton, niegdysiejszej gwiazdy kina obsadzanej u boku najsłynniejszych kinowych amantów. Barbara nie może pogodzić się z tym, że czasy jej świetności przeminęły. Od lat zamyka się w ciemności i, sącząc dżin, ogląda filmy, w których kiedyś grała. Ida Lupino zdaje się doskonale wczuwać w stadium psychozy swojej bohaterki – sama brylowała na srebrnym ekranie mniej więcej w tym samym okresie, co młoda Barbara.

The Twilight Zone, sezon 1, odcinek 4, serial, The Sixteen-Millimeter Shrine

„I don’t play mothers, Mr. Sall!”

 

Innym elementem, który stanowi o wyjątkowości tego odcinka są wyśmienicie rozpisane dialogi i znakomita chemia pomiędzy postaciami. Wraz z Dannym Weissem, przyjacielem Barbary, próbującym jej pomóc, stanowią ciekawą parę. Ona – zapatrzona w siebie i w przeszłość egoistka. On – wyraźnie czujący do niej afekt. Tkwi też w tym wszystkim jakaś nutka nostalgii po epoce kina, która dawno odeszła i nic już nie będzie takie jak dawniej. Chyba że...

Końcowy twist – który musiał nastąpić (bo to w końcu „The Twilight Zone”!), choć sam obraz żyjącej przeszłością aktorki bronił się znakomicie i bez wątku nadnaturalnego – jest raczej przewidywalny. Jakkolwiek sposób, w jaki buduje się napięcie w ostatnich minutach odcinka, określić mogę mianem majstersztyku. Skrywanie przed okiem widza tego, co już ujrzeli bohaterowie (w połączeniu z ich reakcją), znakomicie podbudowuje napięcie i wprawia we właściwy historiom z tej serii dreszczyk. Z pełnym przekonaniem przyjmuję też słodko-gorzkie zakończenie, doskonale podsumowujące tę opowieść. Wyborny epizod!

Data emisji: 23 listopada 1959
Gdzie obejrzeć?: Hulu (tylko na terenie USA)

Ocena odcinka: 9/10

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane