Artykuły

Dzisiaj kilka słów o drugim odcinku pierwszego sezonu „The Twilight Zone”. Bierzcie i czytajcie z tego wszyscy. Kolejna część naszego cyklu w sobotę.

„One for the Angels” jest niezwykle uroczą i pełną ciepła przypowieścią bazującą na kanwie jednego z najstarszych motywów w historii. Dla domokrążcy, twórcy zabawek i ulubieńca okolicznej dzieciarni Louisa J. Bookmana wybiła – a w zasadzie wybić ma o północy po pracowitym dniu – godzina śmierci. Pan Śmierć (jak się przedstawia) przybywa poczynić ostatnie ustalenia przed „odejściem” Bookmana. Główny zainteresowany jest zaskoczony. Przecież jest okazem zdrowia i ma jeszcze tyle do zrobienia i...

The Twilight Zone, sezon 1, odcinek 2, serial

Sezon 1, odcinek 2 – „One for the Angels”

 

Cóż, dobroduszny domokrążca próbuje negocjować. Pan Śmierć, mimo iż wydaje się być bezwzględny, informuje Bookmana, że owszem, istnieją trzy warunki i jeśli Louis spełni choć jeden z nich, wówczas może uzyskać prolongatę w tej jakże życiowej sprawie. Okazuje się jednak, że po pierwsze: Bookman nie ma żadnych krewnych, którym jego odejście mogłoby zaciążyć (dość dziwny wyjątek od reguły, trzeba zauważyć), ani – po drugie – nie jest naukowcem, którego przyszłe odkrycia mogłyby zmienić bieg historii. Uważa jednocześnie, że – próbując „podwiesić się” pod trzeci wyjątek – ma jedną niezałatwioną sprawę.

The Twilight Zone, serial, sezon 1, odcinek 2, scena z odcinka

„Only those who are to accompany me can see me”.

 

„One for the Angels” – przede wszystkim dzięki fantastycznej roli komika Eda Wynna – jest niezwykle urzekającą opowieścią i przyzwoitą komedią (zwłaszcza z uwagi na kontrast między dobrotliwym sprzedawcą a nieugiętym i zasadniczym „urzędnikiem” z ramienia sił wyższych), która w połowie (gdy okazuje się, jak wysoka może być cena, kiedy próbuje się oszukać Śmierć) uderza w niespodziewanie ponure tony. Odrobinę razi pewna niekonsekwencja w przedstawieniu Pana Śmierci pod koniec odcinka, jakkolwiek całościowo kupuję tę historyjkę bez większych narzekań, a nawet z pewną dozą wzruszenia. Jest to jedna z tych opowieści ze „Strefy zmroku”, które powstały głównie „ku pokrzepieniu serc” i jako taka sprawdza się znakomicie.

Strefa mroku, serial, sezon 1, odcinek 2, scena z odcinka

„Me, Louis J. Bookman, the first model of his kind”.

 

Data emisji: 9 listopada 1959
Gdzie obejrzeć?: Hulu (tylko na terenie USA)

Ocena odcinka: 7/10

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane