Artykuły

Seriale to nie tylko ciekawe i emocjonujące opowieści, ale także bohaterowie, którzy je tworzą. Twórcy starają się budować ich charaktery na różne sposoby, próbując nie raz wpleść do nich różne dodatki. Jednym z nich jest zamiłowanie postaci do konkretnego rodzaju jedzenia, co w wielu przypadkach może powiedzieć widzom całkiem sporo o tym, jakimi są ludźmi. Tego typu detale, z pozoru nieistotne, mają w sobie jednak duży potencjał, który w wielu przypadkach przybrał niemal ikoniczny wyraz. Wybraliśmy kilka najbardziej niecodziennych propozycji, ale także takich, mających największy wpływ na bohaterów.

Gagh „Star Trek”

Klingoni to jedni z największych antagonistów całego serialu, którzy już od pierwszego swojego pojawienia się w nim w roku 1966, budzili skrajne emocje wśród widzów. Twórcy chcieli za wszelką cenę pokazać kompletne przeciwieństwo Zjednoczonej Federacji Planet, dlatego stworzenie rasy, która ceniła ponad wszystko wojnę i honor, było oczywistym wyborem. Z biegiem lat postanowiono rozwijać potencjał Klingonów i jak się okazało, najlepszym do tego sposobem, było stworzenie iście makabrycznych zwyczajów kulinarnych. Klingoni uwielbiają jeść mięso, w wielu przypadkach w surowej postaci, ale Gagh przebija wszystko inne. Głównym składnikiem tej potrawy są wciąż żywe dżdżownice, które poza kilkoma dodatkami, spożywa się wprost z wielkiej misy. „Star Trek” wielokrotnie udowodnił, że Klingoni traktują Gagh, jak i wiele innych tradycyjnych posiłków, niemal z nabożną czcią, bo co by nie mówić o tej rasie, są wyjątkowo religijni. Gagh można zatem porównać do naszych rodzimych potraw wigilijnych, które spożywa się w wyjątkowych sytuacjach.

 

Kuchnia Red „Orange is the New Black”

Więzienne żarcie to jedna z największych kar, jakie muszą ponieść ludzie trafiający za kraty. Popkultura stworzyła niezliczone historie, kiedy posiłki serwowane dla osadzonych odgrywały ogromną rolę. Jedzenie potrafiło wywołać bunt albo wręcz przeciwnie – uspokoić nerwy, dlatego twórcy „Orange is the New Black” tak wiele czasu poświęcili postaci Red, która zarządzając kuchnią więzienną, potrafiła wyczarować coś z niczego, co dało jej ogromną władzę wśród współwięźniarek. Red pochodziła z Rosji, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że w serialu pojawiło się kilka potraw typowych dla tego regionu świata. Red skrywała jednak wiele tajemnic, wśród których była jej obszerna wiedza na temat gastronomii i tego, jak przygotować posiłki z każdego kraju. Bohaterka była na tyle pewna swoich umiejętności, że nie przyjmowała do wiadomości, że komuś może nie podejść to, co upichciła. Fani serialu doskonale wiedzą, co wtedy działo się w więziennej kuchni.

 

Pieczony kurczak „Game of Thrones”

Wbrew pozorom, potrawa, która najczęściej pojawiała się w serialu, to nie żadne wymyślne dania, ale zwykły pieczony kurczak. Mięso było bardzo istotnym składnikiem diety, łatwo dostępnym zarówno dla biedoty, jak i wyżej urodzonych. Do największych jego wielbicieli należał bezsprzecznie Ogar, który uznawał ją za podstawę niemal każdego posiłku. Nic dziwnego zatem, że wyrósł z niego taki wielki facet, skoro pożerał je bez opamiętania. Do kultowych już scen należy ta, w której Ogar prowokuje niezłą rozróbę przez pieczonego kurczaka.

 

Pizza „Teenage Mutant Ninja Turtles”

Pizza pojawia się w naprawdę wielu serialach, ale tylko w tym odgrywa tak ważną, jeśli nie najistotniejszą rolę. Główni bohaterowie są całkowicie pochłonięci obsesją pożerania kolejnych jej wariacji i ma to solidne uzasadnienie. Akcja tej animacji dzieje się w Nowym Jorku, który uchodził i nadal uchodzi za miasto, w którym można zjeść najlepszą pizzę w całych Stanach Zjednoczonych. Główna w tym zasługa sporej populacji pochodzenia włoskiego, która przyniosła ze sobą swoją tradycyjną kuchnię. Tytułowe żółwie traktują ją nieco inaczej niż zwykły człowiek, dając się wielokrotnie zwieść swoim żądzom jedzenia. Pizza zatem co najmniej kilka razy doprowadza do poważnych kłopotów, a w innych przypadkach okazuje się dla nich ratunkiem.

 

Popplers „Futurama”

Serial stworzony przez Matta Groeninga, od pierwszych odcinków udowadniał, że absurd to jego motto. Bohaterowie tej produkcji mieli okazję spotkać się z najdziwniejszymi potrawami z całego wszechświata, a dla jednego z nich (Zoidberg) największym rarytasem było dosłownie wszystko, łącznie ze śmieciami. Prawdziwe kontrowersje, od których przecież serial nie uciekał, pojawiły się dopiero po pokazaniu w jednym z odcinków Popplersów. Załoga Planet Express trafia na planetę, która słynie właśnie z tej potrawy, którą są... żywe stworzenia. Nikt, nawet producenci tego dania nie wiedzą, skąd pochodzi i czym właściwie jest. Popplers występują naturalnie na całej planecie i nie są niczym innym jak żywymi stworzeniami, sprzedawanymi w milionach sztuk, podobnie jak nasze kurczaki. Niestety okazuje się, że cała planeta to porodówka kosmitów z planety Omnicron Persei 8, a Popplesrs to ich... dzieci.

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale


Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.


Orange Is the New Black

Piper Chapman, skazana na 15 miesięcy pozbawienia wolności za transakcje narkotykowe, trafia do żeńskiego więzienia Litchfield. Tam poznaje kobiety z różnych zakątków …