Artykuły

Facebookowe wydarzenie „Szturmujemy Strefę 51” błyskawicznie zyskuje na popularności, a zainteresowanie nim wyraziło już prawie 3 mln osób. Jeśli ktoś rzeczywiście pojawi się 20 września w Nevadzie, na co może tam trafić? Odpowiedzi na to od dawna poszukują twórcy seriali. Oto jak na przestrzeni lat telewizja wyobrażała sobie przedstawicieli życia pozaziemskiego.

Wspomniany wyżej szturm na słynną Strefę 51 jest internetowym żartem, który przerósł najśmielsze oczekiwania twórców. Zgodnie z treścią opisu wydarzenia na Facebooku grupa zainteresowanych osób miała by dać upust swojej ciekawości i wedrzeć się na teren amerykańskiej bazy wojskowej w Nevadzie, gdzie według legend przetrzymuje się wszystkie artefakty związane z życiem pozaziemskim. Z uwagi na zainteresowanie tematem kosmitów i otaczającą go atmosferę tajemnicy iczba osób, które zadeklarowały swój udział szybko przekroczyła milion, tak że pomysłodawca zmuszony był poinformować w mediach, że jest to wyłącznie żart i aby nikt nie próbował podejmować szturmu na amerykańską bazę. 

„Star Trek” (1966-1969)

star trek, vulcanPierwszych seriali o podróżach międzygwiezdnych doczekaliśmy się jeszcze zanim człowiek rzeczywiście postawił nogę na księżycu. „Star Trek” zabrał więc widzów w rzeczywistość, w której międzyplanetarne podróże są na porządku dziennym, jeszcze zanim ludzie doświadczyli niewielkiego pierwiastka tego oto świata przyszłości. Załoga statku USS Enterprise napotykała na swojej drodze przedstawicieli kilkunastu ras, a trzeba przyznać, że wyobraźnia twórców była naprawdę bujna.

Otrzymaliśmy całą paletę zamieszkujących różne planety bohaterów. Od Wolkan, którzy od ludzi różnili się jedynie charakterystycznymi, szpiczastymi uszami, po dużo bardziej odbiegającą wyglądem rasę Jem'Hadar.

Serial dostępny jest na platformie Netflix

  

„Alf” (1986-1990)

Alf, Melmac, KosmitaPróżno szukać osoby urodzonej w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, która nie kojarzyłaby przybyłego z planety Melmac włochatego pożeracza kotów. Alf miał być przede wszystkim bohaterem komediowym, w domyśle parodią kosmity z filmu „E.T.” Stevena Spielberga, dlatego też do wizji twórców należy podejść ze sporym dystansem, jednak na pewno warto się jej przyjrzeć.

Alf fizjonomią bardziej przypominał zwierzę niż człowieka, a swoim zachowaniem znacznie odbiegał od obowiązujących na Ziemi standardów. Osiem żołądków, owłosione ciało i specyficzny gust kulinarny wystarczyły do wykreowania wizerunku kosmity, który bawił do łez widzów na całym świecie.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce

 

„The X Files” / „Z Archiwum X” (1993-2002)

The X Files, Kosmici, Mulder, ScullyNietrudno zgadnąć, że serial, który podejmował temat zjawisk paranormalnych i teorii spiskowych, poświęcił sporo czasu wątkowi kosmitów. „The X Files” to kolejna z kultowych produkcji, które przyczyniły się do tego, jak dzisiaj postrzegamy przedstawicieli życia pozaziemskiego. Agenci Mulder i Scully wielokrotnie mieli okazję stanąć oko w oko z kosmitami, a widzowie mieli okazję się im dobrze przyjrzeć.

Kosmita z „The X Files” posiada wręcz prototypowy wizerunek. Długie nogi i ręce, szarawo-zielonkawa skóra, wielkie czarne oczy, ledwo widoczny nos, potrafi przyjmować ludzką formę. Wizja twórców jest więc w dużej mierze zbieżna z tym, jak przybyszy z innych planet postrzega się we współczesnej popkulturze.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce

 

„Roswell” /  „Roswell: W kręgu tajemnic” (1999-2002)

Roswell, KosmiciKorzystając ze sławy, jaką cieszyło się „The X Files”, stacja The WB również postanowiła poruszyć tematykę paranormalnych zjawisk, choć uczyniła to z zupełnie z innej strony. Już sama obecność w tytule nazwy miasta Roswell, gdzie jak utrzymuje spora grupa ludzi, w 1947 doszło do katastrofy niezidentyfikowanego obiektu latającego, była magnesem na fanów „The X Files”.

Kosmici to według „Roswell” wyglądający zupełnie niepodejrzanie nastolatkowie, którzy starają się ukrywać swoje nadprzyrodzone zdolności przed ich ludzkimi rodzicami oraz znajomymi ze szkoły. Ze względu na to, że była to produkcja skierowana głównie do młodzieży, serial nie wywrócił do góry nogami sposobu postrzegania UFO, a jedynie podsycił nieco dyskusje na temat incydentu w Roswell.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce

„Doctor Who” / „Doktor Who” (2005-)

Doctor Who, Slitheen, KosmiciW 2005 roku stacja BBC podjęła decyzję o przywróceniu do życia ikony telewizyjnego science fiction – Doktora Who. Podobnie jak w „The X Files” tutaj także dostajemy przekrój nadprzyrodzonych istot, a wśród nich oczywiście znajdują się kosmici.

BBC zaserwowało nam naprawdę przebogatą gamę ufoludków. Od przerażających monstrów, żywcem wyjętych z klasycznych horrorów, po niemal uroczych Slitheenów. Wygląd kosmicznych istot oraz ich zachowanie jest na wskroś przesiąknięte brytyjskością i diametralnie różni się od tego, jak postrzegają ich Amerykanie.

Serial emitowany jest przez stację BBC First

„V” / „V: Goście” (2009-2011)

V, Aliens, Kosmici, GościeDwusezonowa produkcja będąca rebootem miniserialu z 1983 roku jest pierwszym tytułem w zestawieniu, który w tak wyraźny sposób antagonizuje ludzi i kosmitów. „Goście” przybywają na Ziemię, wprawiając jej mieszkańców w przerażenie. Wszyscy bacznie obserwują poczynania przybyszów, nie będąc pewni, co ich czeka. Mimo że początkowo goście wydają się nie mieć złych zamiarów, z biegiem czasu coraz więcej wskazuje, że mają swój ukryty cel.

Stacja ABC postawiła na wizerunek obcych, którzy z łatwością potrafią przybrać ludzką postać, są nad wyraz inteligentni, a ich głównym celem jest zawładnięcie rasą ludzką. Po pewnym czasie dowiadujemy się jednak, że ludzka skóra skrywa w sobie zielone ciało istoty do złudzenia przypominającej zmutowaną jaszczurkę.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce

„Falling Skies” / „Wrogie Niebo” (2011-2015)

Falling Skies, Kosmici, AliensPodobnie jak w przypadku „V”, „Falling Skies” również podeszło do tematu bez owijania w bawełnę. TNT posunęło się nawet o krok dalej, bowiem tutaj obcy nie starają się udawać przyjaciół. Przybywają na Ziemię i bez zbędnej dyplomacji zaczynają rozwałkę. Jak się okazuje, nie jest to jednak bezmyślna przemoc. Przybysze okazują się nad wyraz inteligentni, a walka z nimi jest dla Ziemian niezwykle wymagająca.

Obcy w „Falling Skies” nie przypominają ludzi, a raczej gady. Ich ciała pokryte są łuskami, na których spoczywa najczęściej futurystyczna zbroja. Są doskonale zorganizowani, wykorzystują nieznaną ludzkości technologię, a wśród mieszkańców wywołują popłoch.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce

„Colony” (2016-2018)

Colony, ABC„Colony” zabiera nas do świata, który znajduje się pod okupacją przybyszy z kosmosu. Stara się dostarczyć nam nieco więcej niż zwykła walka między cywilizacjami. Ukazuje działania ziemskiego ruchu oporu, jak i ludzi, którzy zdecydowali się współpracować z kosmitami. Ludzie występują przeciwko ludziom częściej niż obcy, których to fizjonomię twórcy ujawnili dopiero w finałowym sezonie.

W „Colony” zamiast kosmitów przeważnie widzieliśmy jedynie narzędzia, których używają do kontrolowania rasy ludzkiej. Wygląd przybyszów stał się jedną z największych tajemnic serialu i taki chyba był zamysł twórców. By nie spoilerować, możemy zdradzić tylko, że obcy z „Colony” nie przypomina żadnego z wymienionych już w artykule.

Serial dostępny jest na platformie Netflix

„Project Blue Book” (2019-)

Project Blue Book, Alien, KosmiciŚwieżynka od stacji History. Twórcy z solidnym naukowym zacięciem przedstawiają nam historię tajnego amerykańskiego projektu z lat pięćdziesiątych. „Project Blue Book” zabiera nas w specyficzny czas drugiej połowy XX. wieku. Z jednej strony mamy obsesję wokół zimnej wojny, a z drugiej obsesję wokół wszelkich przejawów życia pozaziemskiego.

„Project Blue Book” ponownie przywodzi prototypowego kosmitę, którego mieliśmy okazję zobaczyć choćby w „The X-Files”. Długie kończyny, szara skóra, ogromne oczy. Wzorzec wykreowany przez amerykańską popkulturę nie uległ więc zbyt wyraźnym zmianom na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale


Colony

Los Angeles zostaje opanowane przez kosmitów. Podczas gdy część mieszkańców czerpie korzyści ze współpracy z najeźdźcami, inni stawiają im czynny opór.


Doctor Who

Rose Tyler pracuje w domu towarowym w Londynie. Prowadzi monotonne, przeciętne życie, do momentu, w którym manekiny sklepowe próbują ją zabić. Ratuje ją nieznajomy, …


Project Blue Book

W latach 50. na terenie Stanów Zjednoczonych w lawinowym tempie zaczęły pojawiać się doniesienia o dziwnych światłach na niebie. Od samego początku podchodzono …


Roswell

Z katastrofy ufo ratuje się trójka dzieci, które zostają adoptowane. Przybrani rodzice nie wiedzą, że są oni kosmitami. Falling Skies

Gdy ziemia zostaje zaatakowana przez pozaziemskie istoty, giną miliony ludzi, a tych, którym udało się przeżyć, czeka okrutna walka. Tragizm sytuacji dopełnia fakt, …


The X-Files

Fox Mulder i Dana Scully to para detektywów pracujących dla Federalnego Biura Śledczego. Zajmują się Archiwum X, czyli miejscem, do którego trafiają wszystkie sprawy …