Artykuły

Chociaż do 2018 roku pozostało jeszcze kilka tygodni, to już teraz wiadomo, że fani skandynawskich produkcji nie będą mieli powodów do narzekania. Zapowiada się kilka bardzo ciekawych premier. Poniżej parę słów o kilku z tych, o których wiadomo już coś więcej.

„Den Döende Detektiven”

Na początek szwedzki miniserial „Den Döende Detektiven” („The Dying Detective”), którego premiera zapowiedziana jest na 3 stycznia. Trzyodcinkowa produkcja SVT jest ekranizacją powieści Leifa G. W. Perssona pod tym samym tytułem. Głównym bohaterem „The Dying Detective” jest Lars Martin Johansson – postać znana już z wcześniejszych miniseriali („En Pilgrims Död” oraz „Den Fjärde Mannen”), które były ekranizacjami innych książek z detektywem Johanssonem. „Den Döende Detektiven” jest finałową powieścią całego cyklu. W głównych rolach pojawią się po raz kolejny Rolf Lassgård oraz Helena af Sandeberg, a towarzyszyć im będą m.in. Alexej Manvelov i Henrik Norlén. Tematem przewodnim serialu jest śledztwo w sprawie sprzed 25 lat. 9-letnia Yasmine została zgwałcona i zamordowana, a sprawcy nigdy nie schwytano. Emerytowany już detektyw Johansson odnajduje nowe poszlaki w sprawie i – mimo własnych problemów zdrowotnych – postanawia doprowadzić śledztwo do końca oraz odnaleźć winowajcę.

„Stella Blómkvist”

Wiosną przyszłego roku swoją premierę będzie mieć nowa produkcja Viaplay – islandzki serial zatytułowany „Stella Blómkvist”. Postać tytułowa to charyzmatyczna pani adwokat o bardzo interesującej osobowości i nietypowych metodach pracy. Twórca serialu, Óskar Thór Axelsson zapowiada, że Stella to postać, którą pod względem charyzmy można porównać jedynie do Sagi z „Mostu nad Sundem” (org. „Bron” / „Broen”). Serial został stworzony na podstawie serii książek o tym samym tytule autorstwa... Stelli Blómkvist, bo tak brzmi pseudonim anonimowego pisarza. Pierwszy sezon składa się z sześciu odcinków i jest ekranizacją trzech różnych powieści z całego cyklu. W roli tytułowej wystąpi Heida Reed („Poldark”).

„Advokaten”

Kolejny serial, którego premiera jest zapowiedziana na wczesną wiosnę, to szwedzko-duński „Advokaten” („The Lawyer”). Serial powstał według wspólnego pomysłu pisarzy Jensa Lapidusa i Michaela Hjortha oraz współtwórcy „Mostu nad Sundem”, Hansa Rosenfeldta. Głównym bohaterem wspólnej produkcji Viaplay i TV3 jest młody i zdolny adwokat Frank Nordling (Alexander Karim), pracujący na co dzień w jednej z czołowych kancelarii w Szwecji. Frank w dzieciństwie był świadkiem śmierci swoich rodziców. Gdy po latach główny bohater dowiaduje się, że za śmierć najbliższych odpowiedzialny jest jeden z liderów duńskiego świata przestępczego (w tej roli znany z „Bedrag” Thomas Bo Larsen), postanawia się zemścić. Sprawę komplikuje fakt, że morderca jest jednocześnie jednym z najważniejszych klientów biura adwokackiego. Frank postanawia zacząć podwójną, bardzo niebezpieczną grę. Pierwszy sezon serialu ma się składać z 10 odcinków.

„Ingen Utan Skuld”

Szwedzki thriller polityczny „Ingen Utan Skuld” zapowiadany jest jako bardzo mocna historia, pełna ciekawych charakterów. Tematyka tego nowego serialu o międzynarodowych ambicjach dotyczy handlu bronią. W głównej roli wystąpi Jens Hultén, a towarzyszyć mu będą m.in Henrik Mestad  („Okkupert”) i Krister Henriksson („Wallander”). Za scenariusz odpowiedzialni są Peter Arrhenius, Malin Lagerlöf  („Farang”, „Wallander”) oraz Fredrik Olsson („Jordskott”). Jest to kolejna oryginalna produkcja Viaplay, która doczeka się premiery mniej więcej w połowie roku. Pierwszy sezon będzie miał 8 odcinków.

„Gråzon”

Na koniec – „Gråzon” (ang. „Grey Zone”). Kolejny szwedzko-duński serial, którego emisja zapowiadana jest na wiosnę. W rolach głównych wystąpią Tova Magnusson oraz Birgitte Hjort Sørensen. Bohaterką serialu jest Victoria – inżynier pracująca nad dronami, która zostaje uwięziona w swoim domu przez terrorystów. W tym samym czasie szwedzkie i duńskie służby, którym przewodzi agentka o imieniu Eva, próbują zapobiec atakowi terrorystycznemu na terenie Skandynawii. Za scenariusz odpowiedzialni są Oskar Söderlund oraz Morten Dragsted, a reżyserią zajął się Jesper W. Nielsen („Borgen”, „Dicte”). Nowa produkcja Cmore ma składać się z 10 odcinków.

Powyższe produkcje to jedynie część skandynawskich seriali, które zadebiutują w pierwszej połowie przyszłego roku. Kolejne poznamy zapewne już wkrótce.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.