Artykuły

Nawet jeśli dopiero od niedawna interesujecie się tematyką seriali, to z pewnością większość z Was zaczęła wyszukiwać informacje nie tylko o ulubionych produkcjach, ale także o aktorach, którzy w nich zagrali. W nowej serii „Ciekawostki o aktorach” postaramy się mniej lub bardziej dokładnie przybliżyć sylwetki osób, których twarze często goszczą na naszych ekranach. Na pierwszy ogień pójdzie nie kto inny, jak Jude Law.

Podstawowe informacje

Zacznijmy może od imienia, bo to wcale nie jest taka oczywista sprawa. Pełne imię i nazwisko aktora brzmi David Jude Heyworth Law, jednak już od najmłodszych lat używano jego drugiego imienia. Zostało ono zaczerpnięte od książki Thomasa Hardy’ego, „Jude the Obscure” oraz piosenki The Beatles, „Hey Jude”.

Sam aktor w jednym z odcinków „The Graham Norton Show” wspomniał, że dorastanie z żeńsko brzmiącym imieniem nie należało do najłatwiejszych. Jednocześnie przyznał, że nie miał nic przeciwko, kiedy jako nastolatek został przyjęty do teatru i omyłkowo umieszczono go w dormitorium dziewcząt. Początkowo nawet się do tego nie przyznał, choć oczywiście go przyłapano.

Law urodził się 29 grudnia 1972 roku w Londynie i to tam się właśnie wychował.

Jude Law, Utalentowany pan Ripley, Talented Mr Ripley
Jude Law w filmie „The Talented Mr. Ripley”

 

Jude Law – dzieci, żona, rodzina

Zarówno ojciec, jak i matka aktora byli nauczycielami, chociaż obecnie oboje zajmują się prowadzeniem zespołu teatralnego we Francji. Można zatem powiedzieć, że syn nie poszedł w ich ślady, a raczej odwrotnie.

Starsza siostra Jude’a, Natasha, być może nie jest tak znana jak jej brat, jednak również wybrała artystyczną karierę. Jest uznaną malarką, fotografką i graficzką. Jeśli zastanawiacie się, gdzie się podziały Wasze nadzwyczajne talenty, to istnieje pewne prawdopodobieństwo, że któryś z członków tej rodziny po prostu je ukradł.

W 2019 roku Law wziął ślub z Phillipą Coan, jednak nie jest to jego pierwsze małżeństwo. W 1993 roku, na planie filmu „Shopping” („Zakupy crash and carry”), poznał Sadie Frost. Nie była to zresztą ostatnia produkcja, w której wspólnie wystąpili. Para pobrała się w 1997 roku, jednak kilka lat później, w 2003, związek rozpadł się. W międzyczasie urodziła im się trójka dzieci: synowie Rafferty oraz Rudy, a także córka Iris.

Jude został ojcem jeszcze dwukrotnie. Z modelką Samanthą Burke ma córkę, Sophię, a z Catherine Harding również córkę, Adę. Ktoś tu zdecydowanie nie próżnował.

 

Jude Law – początki kariery

Talent aktorski ujawnił się najwyraźniej dość wcześnie, ponieważ Law dołączył do National Youth Music Theatre już jako nastolatek (tak, to tam, gdzie uznano go za dziewczynę). Na samym początku jego filmografii znajdziecie „The Ragged Child”, choć był to tak naprawdę spektakl. Za debiut aktora uznaje się raczej telewizyjny film „The Tailor of Gloucester” (miał wówczas jakieś 16-17 lat), natomiast debiut kinowy to już wspomniane „Shopping”.

Do czasu roku 1994, kiedy „Shopping” pojawiło się w kinach, sporo się pozmieniało. Law pojawił się m.in. w jednym z odcinków „The Case-Book of Sherlock Holmes”, czyli jednej z wielu adaptacji powieści sir Arthura Conana Doyle’a, a także w krótkometrażówce „The Crane”. Przede wszystkim jednak otrzymał jedną z głównych ról w operze mydlanej „Families”, dla której zresztą przerwał granie w teatrze (jak i naukę). Nie było to jednak dla niego takim przełomem, jak „Days of Our Lives” dla Joeya z „Friends”.

Można uznać, że kariera Lawa rozwinęła się tak naprawdę w roku 1997, kiedy zagrał w kilku produkcjach. Stał się szczególnie rozpoznawalny po angażu w „Wilde”, czyli filmie przedstawiającym życie pisarza Oscara Wilde’a oraz po fenomenalnej roli w „Gattaca”, gdzie zobaczono go u boku Ethana Hawke’a i Umy Thurman. Później już wszystko potoczyło się lawinowo i trwa właściwie do dziś, bo Law nadal pozostaje bardzo zajętym człowiekiem, jeśli chodzi o aktorstwo.

 

Jude Law – nagrody

Dość ciekawym zjawiskiem jest, że choć aktor był już wielokrotnie nominowany do ważnych i prestiżowych nagród w świecie kinematografii, to… niewiele z nich rzeczywiście wygrał. Być może to zwyczajny brak szczęścia, jak niegdyś u Leonarda DiCaprio, może nominacje spływają wówczas, kiedy na rynku pojawia się wiele innych dobrych produkcji, a może po prostu – Law jeszcze nie dotarł do tego etapu kariery, gdzie dostałby rolę rzeczywiście widowiskową, zasługującą na szczególne wyróżnienie. Jako że ma 47 lat, jeszcze wiele przed nim.

Do Oscara Law był nominowany dwukrotnie. W 2000 roku za rolę drugoplanową w „The Talented Mr. Ripley” oraz w 2004 za główną rolę w „Cold Mountain”. W obu przypadkach na nominacjach się skończyło.

Podobnie jest zresztą ze Złotymi Globami. Nominacje otrzymał do dwóch wspomnianych wcześniej filmów, a także za „Artificial Intelligence: AI” oraz serial „The Young Pope”. Cztery nominacje – żadnego zwycięstwa.

Za przytaczany już film, „The Talented Mr. Ripley”, doceniono go natomiast nagrodą BAFTA. Dodatkowo w 2007 roku odebrał we Francji honorowego Cezara. Ciekawostką jest, że wraz z pozostałą ekipą z filmu „Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events” (gdzie Law wystąpił jako narrator) był w 2006 roku nominowany do nagrody Grammy za soundtrack z tej produkcji.

 

Jude Law – seriale

Mimo tego, że Jude Law zaczynał m.in. od opery mydlanej, to jednak nie da się ukryć, że do niedawna był aktorem typowo filmowym i niekojarzonym ze światem seriali. Uległo to diametralnej zmianie, kiedy w 2016 roku światło dzienne ujrzało „The Young Pope”, gdzie wcielił się w tytułowego papieża, Piusa XIII. Całkiem niedawno ukazała się kontynuacja tej produkcji, czyli „The New Pope”.

Oba tytuły są doskonale oceniane (choć zdecydowanie większą sławą cieszy się pierwszy). Law chyba polubił się z produkcjami w odcinkach, o czym świadczy fakt, że już 12 maja na antenie stacji HBO zadebiutuje kolejny serial z jego udziałem, „The Third Day”. Opowie on o mężczyźnie, który w niewyjaśnionych okolicznościach trafia na tajemniczą wyspę, gdzie musi sobie poradzić z dość niepokojącymi tubylcami.

Jude Law, Third Day, HBO
Jude Law w nadchodzącym serialu HBO, „The Third Day”

 

Jude Law – interesujące fakty

Nawet jeśli znacie tego aktora całkiem nieźle i interesujecie się jego dorobkiem, to tych rzeczy możecie nie wiedzieć.

  1. Specjalnie do roli w „The Talented Mr. Ripley” Law nauczył się grać na saksofonie. Z kolei, by zagrać w „Domie Hemingwayu”, przytył ok. 18 kg.
  2. Kiedyś jego współlokatorem był Ewan McGregor.
  3. Aktor wielokrotnie wspierał różnorodne akcje charytatywne czy fundacje. Dla przykładu w 2012 roku wziął udział w kampanii Greenpeace, z kolei kilka lat wcześniej, wspólnie z reżyserem Jeremym Gillerem, spędził trochę czasu w Afganistanie, co zaowocowało nakręceniem dokumentu. Dodatkowo, razem z już byłą żoną, Sadie Frost, wyreżyserował szekspirowską sztukę, która została wystawiona w afrykańskim sierocińcu.
  4. W 2004 roku został okrzyknięty najseksowniejszym mężczyzną przez „People’s Magazine”. Chyba nie ma nikogo, kto kłóciłby się z tym wyborem.
  5. W 2006 roku z kolei trafił do pierwszej dziesiątki najbardziej opłacalnych aktorów.
  6. Z mniej pozytywnych „osiągnięć”: w roku 2007 jego romans z opiekunką jego dzieci (co m.in. doprowadziło do rozpadu związku z Sienną Miller) zyskał tytuł „najbardziej podstępnego romansu” w „US Magazine”.
  7. Law niegdyś otrzymał sowite odszkodowanie za to, że jego telefon padł ofiarą hakera. Z drugiej strony sam został kiedyś aresztowany za zaatakowanie fotografa przed swoim domem (zarzuty wycofano).
  8. Przyjaźni się z Rachel Weisz, z którą zagrał w „Enemy at the Gates”. Z kolei rolę w „Sherlocku Holmesie” przyjął m.in. dlatego, że był ogromnym fanem Roberta Downeya Jr.
Jude Law, Lenny Belardo, The Young Pope
Jude Law w serialu „The Young Pope”

 

Jude Law – filmografia

Oczywiście nie ma najmniejszego sensu przytaczać pełnej listy produkcji, w jakich zagrał Law, bo po pierwsze każdy może to sprawdzić chociażby na IMDb, po drugie lista ta jest ogromna i nadal się rozrasta. Niemniej poniżej znajdziecie kilka propozycji, które warto obejrzeć – nie tylko dla tego aktora.

„Gattaca” / „Gattaca: Szok przyszłości” – znakomite sci-fci, które momentami dosłownie wciska w fotel. Dostępny na Chili i Rakuten.

„The Talented Mr. Ripley” / „Utalentowany pan Ripley” – jeden z moich ulubionych filmów. Gwiazdorska obsada, porywająca historia i doskonały klimat. Dostępny na HBO GO.

„Enemy at the Gates” / „Wróg u bram” – pozycja absolutnie obowiązkowa dla każdego fana kina wojennego. Dostępny na Amazon Prime Video.

„Artificial Intelligence: AI” / „A.I. Sztuczna inteligencja” – również sci-fi, o bardzo przejmującym, emocjonalnym wydźwięku. Film zostaje w pamięci na długo. Dostępny na Netflixie.

„Cold Mountain” / „Wzgórze nadziei” – także produkcja wojenna. Ma wiele naprawdę mocnych punktów, które niejednokrotnie szokują. Dostępna na HBO GO.

„Alfie” – choć film okazał się budżetową klapą, to jednak całkiem przyjemna komedia, na dodatek szeroko rozpoznawalna, jeśli chodzi o filmografię Lawa. Dostępna na HBO GO.

„Holiday” – absolutna klasyka wśród komedii romantycznych, którą ogląda się z takim samym zapałem co święta! Dostępna na HBO GO.

„Sherlock Holmes” – tej pozycji chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Choć ta adaptacja książek Doyle’a zbiera dość mieszane opinie, to jednak jest to warte uwagi widowisko. Obie części dostępne na Netflixie, trzecia powstaje.

Jude Law, Fantastyczne zwierzęta, Albus Dumbledore
Jude Law jako Albus Dumbledore w „Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald”

„Anna Karenina” – szeroko znana ekranizacja powieści Lwa Tołstoja. Dostępna na Chili oraz Rakuten.

„Dom Hemingway” – komedia kryminalna i zarazem zdecydowanie jedna z najciekawszych pozycji w filmografii Lawa. Tak, to ta rola, do której musiał przytyć. Tak, wystarczy obejrzenie zwiastuna, by wiedzieć, czy to coś dla Was. Dostępne na Chili.

„Genius” / „Geniusz” – znakomita produkcja oparta na faktach, przedstawiająca relację legendarnego wydawcy, Maxa Perkinsa i amerykańskiego pisarza, Thomasa Wolfe’a. Dostępna na Netflixie.

„The Young Pope”, „The New Pope” / „Młody papież”, „Nowy papież” – absolutnie genialne seriale w reżyserii Paola Sorrentino, które zachwycają od scenografii i kostiumów, przez grę aktorską, aż po scenariusz oraz ścieżkę dźwiękową. Oba dostępne na HBO GO.

„King Arthur: Legend of the Sword” / „Król Artur: Legenda miecza” – całkiem ciekawa wersja historii słynnego króla Artura, w której Law zagrał (bardzo udanie zresztą) głównego antagonistę. Dostępna na Chili i Rakuten.

„Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald” / „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda” – ciekawostka przede wszystkim dla fanów „Harry’ego Pottera”, jako że filmy z tej serii rozbudowują uniwersum Rowling. Law wcielił się w młodego Dumbledore’a i wybór ten spotkał się z ogromnym entuzjazmem. Film dostępny na HBO GO.

„Captain Marvel” / „Kapitan Marvel” – czyli jedna z wielu produkcji Marvela o co prawda dość mieszanych opiniach, ale jednak warta uwagi. Dostępna na HBO GO.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Young Pope

Serial opowiadający historię Piusa XIII, pierwszego amerykańskiego papieża w historii Kościoła.


The New Pope

Stan zdrowia papieża Piusa XIII (Jude Law) uniemożliwia kontynuowanie pontyfikatu. W związku z tym zostaje wyłoniony jego następca (John Malkovich), który nie wie …