Artykuły

Jak tam, prezenty kupione, okna umyte, choinka ubrana? Święta coraz bliżej; w tym czasie najważniejsze jest spędzanie czasu z bliskimi (i jedzenie, dużo jedzenia. Prezenty oczywiście też). Zapewne wielu z was wykorzysta przerwę świąteczną na nadrabianie seriali. W kolejnym zestawieniu TOP przypominamy te świąteczne odcinki, które szczególnie zapadły nam w pamięć.

11. Święta ze złodziejką i płatnym zabójcą – „Good Behavior” 2x03 – „Because I’m Mrs. Clause”

Drugi sezon „Good Behavior” przyniósł nam jeszcze lepsze historie niż pierwszy. Warto powrócić szczególnie do tegorocznego odcinka świątecznego, który nie tylko popchnął akcję do przodu, ale też pokazał nam inne niż do tej pory relacje między bohaterami. Letty (Michelle Dockery) w trakcie tych świąt spotyka się ze swoim „tatą”, który nie przewidział, ile tak naprawdę będzie kosztował świąteczny wyjazd. Z tego powodu potrzebuje solidnego zastrzyku gotówki. W tym samym czasie Javier (Juan Diego Botto) próbuje pomóc matce Letty pozbyć się stalkera. I mimo że jest to okres świąteczny, to żadne z nich nie rezygnuje ze swojej prawdziwej natury – oszukując przy tym samych siebie i swoich najbliższych. Zresztą nie tylko najbliższych: tytuł odcinka odnosi się bowiem do rozmowy Letty z małą dziewczynką, którą nasza ulubiona złodziejka okrada – nie zważając na Boże Narodzenie.  

I chociaż Rob zorganizował swojej nowej rodzinie niezwykłe święta, a nam przez moment wydaje się, że jesteśmy z dala od wszelkich trosk, to końcowe pięć minut odcinka wywraca cały ten utopijny obrazek do góry nogami. Nie chcemy jednak zdradzać zakończenia – może ktoś zechce sięgnąć po ten serial po wigilijnej kolacji?

 

10. Założysz tę czapkę czy nie? – „Kiralık Aşk” („Miłość na wynajem”) – odcinek 67

Kto by pomyślał, że tradycje świąteczne naszego kręgu kulturowego można odnaleźć także w serialach produkowanych w państwie, gdzie dominującą religią jest islam. A tu taka niespodzianka! Świąteczny odcinek tureckiego serialu „Kiralık Aşk” w znakomity sposób pokazuje widzom, jak mogą wyglądać zwyczaje bożonarodzeniowe w całkowitym oderwaniu od ich istoty – czyli narodzin Jezusa Chrystusa. Zwyczaj ubierania choinki, obdarowywania bliskich prezentami oraz paradowania w mikołajowych czapkach przyjął się wśród zeuropeizowanych Turków jako część obchodów Nowego Roku.

W 67. odcinku „Kiralık Aşk” jesteśmy świadkami takiej właśnie formy świętowania. Najważniejszym wątkiem odcinka są rozpaczliwe próby przekonania głównego bohatera do włożenia mikołajowej czapki – bo Ömer zdecydowanie nie należy do grona osób, które lubią okolicznościowe przebieranki. Naczelny komediant serialu, czyli Koray Sargın, posuwa się nawet do groźby publicznego samospalenia. Na szczęście Ömer dobrze wie, że to zwykły blef, a w kanistrze, którego zawartością oblał się ekscentryczny fotografik, jest tylko woda.
Ostatecznie jednak następuje „świąteczny cud”. Z dala od wzroku złaknionych sensacji współpracowników, ale za to wśród obdarowanych prezentami biednych dzieci, Ömer wkłada na głowę czapkę świętego Mikołaja. I rozpromienia się, co w jego przypadku nie zdarza się często.

Odcinek pełen jest charakterystycznych dla całego serialu gagów i popisów komediowego geniuszu Onura Büyüktopçu, niezrównanego w roli Koraya. Ale świąteczny nastrój, rodem z zachodnich komedii romantycznych, nadaje mu dodatkowego smaku.

 

9. Mikołaj z morderczymi zapędami oraz zaginione choinki – „Futurama” 6x13 – „Holiday Spectacular”

Drugie dziecko Matta Greoninga („The Simpsons”), czyli „Futurama”, uchodzi za dzieło kultowe w dziedzinie animowanej rozrywki dla dorosłych. Serial ten doczekał się licznych sezonów oraz filmów pełnometrażowych, w których nie stronił od – charakterystycznego dla swojego twórcy – krytycznego spojrzenia na społeczeństwo. Odcinek „Holiday Spectacular” przybliża nam spojrzenie na święta z zupełnie nowej perspektywy – świata przyszłości w krzywym zwierciadle.

Całość została podzielona na cztery akty, które mają za zadanie przedstawić tradycje świąteczne z punktu widzenia bohaterów, którzy nie mają o nich większego pojęcia. W świecie przyszłości robo-mikołaj wesoło wyśpiewuje piosenki o sianiu śmierci i zniszczenia w rytm kolęd, przypadkiem przypominając biesiadnikom o jakże ważnym elemencie, jakim jest choinka. W przyszłości choinek nie ma, więc bohaterowie muszą udać się na jej poszukiwania. Nie mniejszym problemem okazuje się sfrustrowany Bender, który czuje się obrażony faktem, że ludzie mają swoje święta, kiedy roboty ich nie celebrują. Postanawia zorganizować swoje własne obchody, z typowym dla niego nastawieniem – dużo alkoholu i pokera. Na koniec możemy poczuć odprężenie podczas jamajskiej wersji świąt, która nie trzyma się kupy, a głównym jej celem jest hip-hop i miód.

Wszystkie te historie mają jedną cechę wspólną – nie kończą się dobrze. Kończą się tragicznie – podobnie jak wiele spotkań świątecznych w rodzinnym gronie.

 

8. Święta w stylu Winchesterów – „Supernatural” 3x08 – „A Very Supernatural Christmas”

Dookoła choinki i światełka. W powietrzu unosi się zapach ciast, dzieci śpiewają kolędy i właśnie znaleziono kolejne zwłoki. Jak wszystko w życiu Winchesterów, święta również mają swój nadnaturalny dodatek. Sam (Jared Padelecki) i Dean (Jensen Ackles) przyjeżdżają do Ypsilanti w Michigan – miasta, w którym dochodzi do tajemniczych zaginięć. Winchesterowie podejrzewają, że stoi za nimi demoniczny odpowiednik świętego Mikołaja – Krampus. 

Jak każdy odcinek „Supernatural”, ten również jest pełny charakterystycznego humoru, docinków braci, ale także wzruszeń. Pojawiają się retrospekcje z czasów, gdy Dean i Sam byli dziećmi, co pozwala nam na lepsze poznanie bohaterów. Odcinek jest nieoczywisty i krwawy, a na dodatek mamy okazję usłyszeć „Cichą noc” w wykonaniu Deana i Sama. Czy mogłoby być coś lepszego niż polowanie na potwory tuż przed zapaleniem choinkowych lampek?

 

7. Dobrzy, źli i… napromieniowani – „Misfits” (2009-2013) 2x07 – „The Christmas Special”

Streszczenie w kilku zdaniach miszmaszu nadprzyrodzonych zdolności, przemocy, patologii i bluzgów – jakim jest „The Christmas Special” – graniczy z niemożliwością. Sam serial, topornie utkane spojrzenie na brytyjskie społeczeństwo w krzywym zwierciadle i pastisz telenoweli o zbuntowanych nastolatkach, nie stronił zresztą od kontrowersyjnych obrazków. W końcu opowiadał historię młodocianych przestępców odbywających karę za drobne przestępstwa, którzy podczas tajemniczej burzy zyskują supermoce…

W specjalnym odcinku świątecznym widzimy ich jednak nieco odmienionymi: główny kwintet (blachara Kelly, sportowiec Nathan, dziwak Simon, imprezowiczka Alisha i król chaosu Nathan) angażuje się bowiem w mniej lub bardziej zdrowe związki, ma – kiepską, bo kiepską – ale jakąś pracę i… po sporym zamieszaniu z handlarzem mocami, który na własną niekorzyść igra z ich sprytem, odbiera poród w stajence. Zawsze, gdy opowiadam o tym odcinku, muszę wspomnieć o jednej kwestii, wypowiedzianej – czy raczej wykrzyczanej – przez Kelly: „It’s afterbirth you dickhead!!!”.

 

6. „W Boże Narodzenie ogląda się rzewne odcinki świąteczne. To tradycja”, czyli święta u BoJacka – „BoJack Horseman” 1x13 – „Sabrina's Christmas Wish”

Tak jak my co roku w święta oglądamy „Kevina samego w domu”, tak BoJack i Todd – świąteczne odcinki „Horsin' Around”. Epizod opowiada o pierwszych świętach Sabriny i o tym, jak serialowy BoJack chciał sprawić, by były one wyjątkowe, a dziewczynka uwierzyła w Świętego Mikołaja. Całość nie obywa się oczywiście bez zabawnych sytuacji, żartów słownych, gburowatego BoJacka i jego negatywnego nastawienia. Magia świąt sprawia jednak, że nawet lód na sercu tego sławnego konia lekko topnieje, a sam odcinek wyjątkowo nie pozostawia nas w głębokiej depresji. Wręcz przeciwnie – tym razem cieszy i wzrusza. Idealny na świąteczny wieczór, by w przyjemnej atmosferze zrelaksować się po atrakcjach minionych dni.

 

5. Dużo miłości dla wszystkich – „Glee” 2x10 – „A Very Glee Christmas”

W „Glee” pojawiło się kilka świątecznych odcinków, ale ten zdecydowanie był najlepszym z nich. Nie tylko dlatego, że stanowił część drugiego sezonu, kiedy to jeszcze serial miał jakiś sens i był, po prostu, dobry. Także dlatego, że przedstawiona w nim historia przypomina widzom o prawdziwym znaczeniu świąt Bożego Narodzenia – czyli o miłości do bliźniego.

Tę naukę usilnie chciał wpoić swoim uczniom Will Shuester, który zmusił ich do zbierania datków na cele charytatywne. Niestety, zajmujący się tym Glee Club nie został dobrze przyjęty. Na domiar złego, Grinch (czyli Sue) ukradł wszystkie prezenty. Szczególnie smuciło to Brittany, która wcześniej odwiedziła Świętego Mikołaja, aby poprosić o przywrócenie sprawności Artiemu.

Jeśli jednak o miłości mowa, to odcinek skupia się na dwóch parach: Rachel i Finnie oraz Kurtcie i Blaine. O ile ta druga para wykonuje wspaniały świąteczny duet i zbliża się do siebie przy piosence „Baby It’s Cold Outside”, o tyle ci pierwsi nie mają tyle szczęścia. Pomimo starań Rachel, Finn ucieka od niej, co dziewczyna postanawia podsumować smutnym utworem.

Wszystko jednak kończy się w pełnej miłości atmosferze: Sue zwraca prezenty, Glee Club odwiedza Willa, aby ten nie spędzał Bożego Narodzenia samotnie, a Finn rzuca Rachel długie spojrzenie – dając jej nadzieję na ponowny związek.

 

4. Święta z koszmaru, ale z morałem – „It’s Always Sunny In Philadelphia” 6x13 – „A Very Sunny Christmas”

Jeden z najbardziej niedocenianych sitcomów ostatnich lat podarował nam najbardziej zwariowany i  przykry odcinek świąteczny. Mac, Charlie, Dee i Denise mogą śmiało rozpocząć spór o to, kto z nich był poddany większej traumie w dzieciństwie. Mac nieświadomie okradał sąsiadów z prezentów, mama Charliego dorabiała jako prostytutka, a Dee i Denise nigdy nie mogli dotknąć swoich wymarzonych prezentów, bo ich ojczym kupował je dla siebie, a potem niszczył. W odcinku spotykają się dwa wątki: pierwszy dotyczy Charliego i Maca, próbujących naprawić święta. Drugi z kolei to historia Dee i Denisa, którzy chcą dać swojemu ojczymowi nauczkę w stylu „Opowieści wigilijnej”. Obie pary w dosyć pokręcony sposób walczą ze swoimi traumami i dają kilka przydatnych, życiowych lekcji. Najlepszą sceną, która najtrafniej oddaje klimat całego serialu, pozostaje jednak ta, w której nagi Frank (Danny DeVito) kazał się zaszyć w kanapie, żeby mógł podsłuchiwać swoich pracowników, a potem wyswobadza się z niej w przypominający poród sposób. Gang dostaje słodko-gorzkie zakończenie i spędza święta kontynuując tradycję Maca i Charliego z dzieciństwa: rzucając kamieniami w pociągi przy akompaniamencie „Jingle Bell Rock”.

 

3. Święta z pancernikiem – „Friends” 7x10 – „The One With The Holiday Armadillo”

„Friends” to jeden z najpopularniejszych i najbardziej kultowych sitcomów w historii, więc nie mogło go tutaj zabraknąć. W tym odcinku Ross postanawia zapoznać swojego syna z historią Chanuki. Jako że chłopiec dotychczas obchodził jedynie Boże Narodzenie (spędzając święta z matką chrześcijanką), jego zainteresowanie jest nikłe –  co ze Świętym Mikołajem?! W tym samym czasie: Phoebe boi się, że Rachel nie będzie chciała z nią znowu zamieszkać, a Chandler i Monica nie mogą dostać stolika w restauracji, więc pan Bing próbuje przekupić jednego z pracowników.

„The One With The Holiday Armadillo” to dawka klasycznego, charakterystycznego dla „Friends” humoru i więcej czasu z bohaterami, do których się przyzwyczailiśmy i których kochamy. Nie jest to może świąteczny odcinek w klasycznym znaczeniu (nie uczymy się tutaj ani o sile przyjaźni, ani o tym, że najważniejsze jest dawanie), ale wasz odpoczynek podczas świąt na pewno umili.

 

2. Niektóre prezenty są bezcenne – „The Big Bang Theory” 2x11 – „The Bath Item Gift Hypothesis” 

Ten odcinek jesteśmy w stanie przywołać w detalach, nawet po latach. A to za sprawą duetu aktorskiego Jima Parsonsa i Kaley Cuoco.

Sheldon zmaga się z niemałym problemem. Penny zapowiedziała, że ma dla niego prezent świąteczny, jednak nie chciała zdradzić, co nim będzie. Cooper w panice kupił wiele prezentów o różnej wartości, po to tylko, by obdarować ją adekwatnie do wartości podarunku, który on dostanie. Nie docenił jednak swojej sąsiadki.
Ten epizod odznacza się niemałą dawką humoru, będąc jednocześnie bardzo ciepłym i pokrzepiającym – idealnym na święta. Finałowe sceny z udziałem Sheldona i Penny chwytają za serce i sprawiają, że trudno źle o nich myśleć, pomimo wad obu postaci. 

 

1. Sherlock Holmes i mordercze bałwany – „Doctor Who”: Christmas special „The Snowman”

Wybór jednego odcinka świątecznego ze wszystkich dotychczasowych w „Doctor Who” jest bardzo trudny. Odkąd serial powrócił na mały ekran w 2005 roku, grudzień to czas dodatkowych epizodów. Nie wszystkie były równie dobre, ale każdy miał swój urok.

Akcja „The Snowman” rozgrywa się w Wigilię Bożego Narodzenia 1892 roku w Londynie. Doktor, przygnębiony po utracie ostatnich towarzyszy, zaszył się w chmurach nad miastem. Jednak  – jak zawsze – przyciągają go kłopoty. Tym razem dotyczą one ożywionych bałwanów śnieżnych. Jest dziwacznie, trochę strasznie, ale nie zabrakło także ciepła, nadziei i pozytywnych emocji.

Odcinek odznacza się galerią niezwykłych postaci – również Doktorem w wyjątkowej odsłonie, podszywającym się pod Sherlocka Holmesa. Przedstawia nam także niekonwencjonalną i zaradną guwernantkę – przyszłą kompankę Jedenastego. Klimatem, bohaterami i przeobrażeniem Doktora kupił nas całkowicie.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

BoJack Horseman

Animacja dla dorosłych. Fabuła skupia się na dawnej telewizyjnej gwieździe, alkoholiku człowieku-koniu BoJacku Horsemanie, który za wszelką cenę próbuje ratować …


Good Behavior

Letty Dobesh jest złodziejką i narkomanką, która wychodzi z więzienia przed czasem ze względu na dobre zachowanie. Podczas próby rabunku w pokoju hotelowym kobieta …


Doctor Who

Rose Tyler pracuje w domu towarowym w Londynie. Prowadzi monotonne, przeciętne życie, do momentu, w którym manekiny sklepowe próbują ją zabić. Ratuje ją nieznajomy, …Glee

Nauczyciel hiszpańskiego z Ohio przejmuje opiekę nad licealnym chórem szkolnym. Postanawia przywrócić mu dawną świetność.Supernatural

„Supernatural” to serial z gatunku dark fantasy. Historia opowiada o losach dwóch braci, Sama i Deana Winchesterów, którzy walczą ze złem. Przemierzają Stany Zjednoczone …


Friends

Akcja skupia się na losach szóstki przyjaciół wiodących życie w Nowym Jorku.


The Big Bang Theory

Życie dwóch geniuszy, doktorów Leonarda Hofstadera i Sheldona Coopera, zmienia się na zawsze, kiedy poznają swoją nową sąsiadkę. Jest nią aktorka Penny, która pracuje …


Misfits

Piątka młodocianych przestępców po burzy otrzymuje nadludzkie umiejętności.