4
Artykuły

Jak ugryźć Wielkie Jabłko? Przyznam szczerze, że nie wiem, z której strony zacząć. Nie dlatego, że brakuje mi pomysłów. Wręcz przeciwnie, mam ich tak dużo, że mnie to przytłacza. Bo taki właśnie jest Nowy Jork – miasto tysiąca możliwości, wielobarwne, zróżnicowane pod każdym względem, niezmiennie zaskakujące, czasem oszałamiające. Gdzie się nie udasz, tam znajdziesz coś ciekawego – pyszne jedzenie, ludzi ze wszystkich stron świata i niemal niezliczone wytwory ekspresji artystycznej jego mieszkańców. Dziś zabieram was na serialową wycieczkę po Nowym Jorku, który stanowi nie tylko tło wydarzeń, ale jest również ich pełnoprawnym bohaterem. Przekonamy się, na czym polega jego fenomen i dlaczego jest jak magnes przyciągający ekipy filmowe. Ladies and Gentlemen, welcome to New York!

10. „The Knick” – okolice Harlem, China Town

Tytuł serialu pochodzi od nazwy szpitala Knickerbocker, w którym zespołem lekarzy dokonujących pionierskich odkryć w medycynie kierował doktor John Thackery (Clive Owen). Szpital ten istniał naprawdę, natomiast nie odegrał tak znaczącej roli w historii medycyny, jak przedstawia to serial. Nie zmienia to jednak faktu, że część z przedstawionych w „The Knick” wydarzeń jest prawdziwa. Jaki jest Nowy Jork u progu XX-wieku? Dla współczesnego widza – odrażający. Ulice, po których jeżdżą jeszcze dorożki są brudne, biegają po nich szczury roznoszące zarazę, panuje znaczne rozwarstwienie społeczne. Biedota mieszka w zatęchłych kwaterach, często pozbawionych światła i bieżącej wody. Miasto przeżywa oblężenie napływających z całego świata emigrantów. Świat socjety patrzy z góry na tanią siłą roboczą, często wypowiadając się o niej w pogardliwy i rasistowski sposób. Jednak na ich oczach powstaje miasto, które znamy i kochamy. Do głosu dochodzą odważni i pełni pasji wizjonerzy, którzy będą zmieniać nie tylko Nowy Jork, ale cały świat. Rozpoczyna się budowa metra, a na ulicach pojawiają się pierwsze samochody (w szpitalu w charakterze ambulansu). Miasto jest w ciągłej rozbudowie, która trwa po dziś dzień.

9. „Mad Men” – Madison Avenue

Sześćdziesiąt lat później miasto jest już w pełnym rozkwicie (porównując The „Knick” i „Mad Men” trudno uwierzyć, że stało się to w tak krótkim czasie). Manhattan tętni życiem, a na jednej z jego ulic – Madison Avenue – rozgościły się agencje reklamowe. Historię jednej z nich śledzimy w serialowym dramacie „Mad Men”, który zaczerpnął swój tytuł od nazwy ulicy, przy której się mieściła. Pracownicy Sterling Cooper kochają Manhattan – codziennie zmierzają tam do pracy, bawią się w licznych barach i restauracjach, przeżywają potajemne romanse i rozczarowania. Pracować na Manhattanie to jest powód do dumy, szczególnie jeśli jesteś kobietą! Oznacza to, że masz dobrą posadę, wyglądasz jak z okładki modowego magazynu i jesteś niezależna. To marzenie wielu młodych kobiet – być dziewczyną z Manhattanu. 

W serialu zobrazowano wiele prawdziwych lokalizacji, w których spędzają czas pracownicy Sterling Cooper, m.in.: The Waldorf-Astoria Hotel, The Savoy-Plaza Hotel, The Slipper Room, Sardi’s Restaurant. Serial został nakręcony z wielką dbałością o szczegóły w zakresie wplatania faktów historycznych w fabułę, doboru kostiumów oraz lokalizacji, które przenoszą nas w kolorowe lata 60. Jeśli więc macie ochotę, żeby poczuć się jak jego bohaterowie, możecie ostrzyc się w działającym nadal Paul Mole Barber Shop, zrobić zakupy w Bloomingdale’s lub po prostu wypić drinka w Grand Central Oyster Bar, przegryzając ostrygi.

8. „The Deuce” – okolice Times Square

Obecnie Times Square jest jedną z najlepiej rozpoznawanych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych. Zwykle właśnie tam turyści kierują swoje pierwsze kroki po przylocie do miasta. Możecie podziwiać go na pocztówkach i folderach reklamowych agencji turystycznych. Drapacze chmur, gigantycznych rozmiarów migoczące reklamy świetlne, ogromny sklep Disneya i tysiące ludzi przewijających się w każdej minucie. Jest tam tłoczno (trudno jest nawet zatrzymać się, żeby zrobić dobre zdjęcia), niezwykle energetycznie, choć nieco cukierkowo i kiczowato. Każdy chce poczuć magię Skrzyżowania Świata! Zupełnie inaczej, niż na początku lat 70. Czterdziesta druga ulica, zwana „dwójką” (The Deuce) była zagłębiem prostytucji, rajem dla złodziejaszków i wszelkiej maści krętaczy ubijających nieczyste interesy. Serial z wielką pieczołowitością oddaje realia tamtych czasów – sterty śmieci i biegające pośród nich szczury, brudne restauracje, w których łatwo o zatrucie i ludzi z półświatka, którzy mieszkali i pracowali w tej części Manhattanu. Miejsce to cieszyło się złą sławą – było mało popularne i niebezpieczne. Ponieważ Times Square takie, jak widzimy w tej produkcji, już nie istnieje, na potrzeby serialu odtworzono go w Washington Hights.

7. „Friends” – Greenwich Village (West Village)

Apartament, w którym mieszkali serialowi przyjaciele, mieści się pod adresem 90 Bedford Street (róg Grove Street). Nie jest to tania lokalizacja. Jak w przypadku wszystkich mieszkań na Manhattanie, wynajęcie takiego lokum kosztuje fortunę. Jednak to właśnie tam usytuowana jest akcja jednego z najpopularniejszych seriali wszech czasów, opowiadającego o grupce znajomych, z którymi utożsamiały się tysiące ludzi na świecie. Przyznam szczerze, że moje pierwsze, mgliste wyobrażenia o Wielkim Jabłku kształtowała właśnie ta produkcja.

Chcielibyście napić się kawy w Central Perk i odpocząć tam na kanapie po długim spacerze? Niestety nie jest to możliwe. W rzeczywistości kawiarnia nie istnieje. Co prawda poniżej apartamentu znajdziecie restaurację „The Little Owl”, ale to nie ona pojawia się w serialu. Choć ten kultowy sitcom nieodłącznie kojarzy się z Nowym Jorkiem, nie był tam realizowany. Większość zdjęć została nakręcona w Warner Bros. Studios w Kalifornii.

6. „2 Broke Girls” – Brooklyn, Williamsburg

Ruszamy z zamożnego Manhattanu kultową linią „L” nowojorskiego metra i udajemy się wprost na biedniejszy, ale bardziej awangardowy Brooklyn. Jak widać to miasto nie tylko bogaczy. Przede wszystkim odnajdą się w nim osoby ambitne, przedsiębiorcze i niebojące się ciężkiej pracy. Takie właśnie są dwie bohaterki sitcomu „2 Broke Girls” – Max i Caroline. Ta druga pochodzi z zamożnej rodziny, jednak na skutek oszustw finansowych, ojciec Caroline ląduje w więzieniu, a dziewczyna zostaje bez środków do życia (z całego majątku zostaje jej sznur pereł na szyi i koń o wdzięcznym imieniu Chestnut). Udaje się jej zatrudnić w niewielkiej restauracji, gdzie poznaje sprytną i wyszczekaną Max. Dziewczyny nie chcą poprzestać na pracy kelnerki i planują otwarcie wspólnego interesu – wypieku i sprzedaży babeczek. Finansowo pomaga im w tym Sophie – polska emigrantka, która jest właścicielką małej firmy sprzątającej, a prywatnie sąsiadką dziewczyn. W serialu zobaczymy całą galerię ekscentrycznych postaci, nie zawsze poprawnych politycznie, którzy są tak barwni i różnorodni jak cały hipsterski Williamsburg, gdzie toczy się akcja serialu.

5. „Girls” – Brooklyn, Greenpoint

Słuchasz muzyki elektronicznej, trochę dziwnie się ubierasz i jesz tylko produkty bio? Możesz ruszać śladami Lenny Dunham – odtwórczyni głównej roli w serialu „Girls” i jednocześnie jego reżyserki. Hanna i jej przyjaciółki zdobywają tam pierwsze doświadczenia związane z wkraczaniem w dorosłe życie. Choć na co dzień mocno doskwierają im problemy mieszkaniowe, czyli konieczność posiadania współlokatora, okna wychodzące na ścianę innego budynku oraz problemy ze znalezieniem stałej i satysfakcjonującej pracy – to wydaje się, że Brooklyn jest miejscem stworzonym dla nich. Tam czują się wyjątkowe i pociągające. Przyświeca im myśl wypowiedziana przez Hannę „mieszkasz w Nowym Jorku, więc jesteś interesująca”. 

Jeśli chcecie poimprezować tak jak dziewczyny, koniecznie udajcie się do opuszczonych magazynów na Bushwick. Nie trzeba wiedzieć gdzie – poprowadzi was muzyka.

4. „The Night Of” – Queens, Manhattan

Mówi się, że Nowy Jork to miasto, które nigdy nie zasypia – większość usług jest dostępna 24 godziny na dobę, iskrzy się tysiącami świateł, na ulicach panuje nieprzerwany ruch. Najpiękniejsza panoramę Manhattanu możecie podziwiać właśnie po zapadnięciu zmroku. Ale Nowy Jork ma różne oblicza. To miasto moloch, które momentami bywa zwyczajne, szare, ale i niebezpieczne.

Jedna noc całkowicie odmienia życie Nasira Khana (Riz Ahmed) – bohatera dramatu sądowego „The Night Of”. Nieszczęśliwy splot wypadków sprawia, że zostaje uwikłany w morderstwo pięknej i tajemniczej dziewczyny. Choć wskazuje na to wiele dowodów, widz nie jest do końca przekonany o jego winie. Nasir gubi się w mieście dosłownie i w przenośni. W serialu Nowy Jork przypomina betonowy labirynt, w którym możesz wybrać złą drogę. Wrażenie to potęguje kameralny obraz miasta widziany w witrynach małych sklepików, okienkach foodtrucków i z perspektywy kontuarów barowych.

3. „Animals” – wszelkie zakamarki, do których człowiek nie ma dostępu

Legenda miejska głosi, że Nowy Jork zamieszkuje tyle samo szczurów, co ludzi. Co prawda nie wiadomo dokładnie, jak duża jest populacja tych gryzoni, ale z pewnością są one jednym z charakterystycznych elementów miasta. Nowy Jork to niewątpliwie miejska dżungla, w której trudno przeżyć, nie tylko ludziom. Szczury, gołębie, pluskwy, wiewiórki i inne zwierzęta to pełnoprawni lokatorzy Wielkiego Jabłka. Animowana produkcja HBO pozwala nam poznać te zakamarki Nowego Jorku, do których nie mają dostępu ludzie. Eksplorujemy wraz z jego małymi mieszkańcami kanały, rury ściekowe, szpary w ścianach mieszkań oraz kosze na śmieci. Oszczędna w formie animacja jeszcze bardziej podkreśla, że to miasto może być ponurym i szarym miejscem pełnym zagrożeń. Zwierzęta wypowiadają kwestie, jakich nie powstydziłby się żaden neurotyczny nowojorczyk, czym nieco przypominają bohaterów Woody'ego Allena. Produkcja jest kontrowersyjna i na pewno nie wszystkim się spodoba, ale jest godna polecenia każdemu, kto chce spojrzeć na Nowy Jork z innej, zaskakującej perspektywy.

2. „High Maintenance” – Brooklyn, Queens

Podobnie jak „Girls”, tak i „High Maintenance” ukazuje zwyczajne, czasem nieco nudne i pozbawione fajerwerków codzienne życie mieszkańców tego miasta. Czy wszyscy nowojorczycy robią zakupy u Prady, jedzą lunch na Hell’s Kitchen i spędzają czas w drinkbarach na szczytach drapaczy chmur? Oczywiście, że nie. Większość wiedzie dość standardowy styl życia, choć to oczywiście standard nowojorski. Wspólną osią wszystkich odcinków tego serialu jest The Guy – hipsterski diler marihuany, który dostarcza towar do domów swoich klientów. Porusza się rowerem, ma wypielęgnowaną brodę, nosi koszule w kratę i chętnie zaprzyjaźnia się z osobami, z którymi handluje. Dzięki niemu możemy poznać problemy i radości przeciętnego mieszkańca Brooklynu. Nie wiecie jak odreagować stresującą pracę w biurze? Skoczcie przed jej rozpoczęciem na poranny rave do klubu przekształconego z kościoła (ewentualnie po godzinach możecie chodzić do przedszkola dla dorosłych). Potrzebujecie pracy, która zapewni wam dużo ruchu na świeżym powietrzu, a jednocześnie nie będzie obciążająca fizycznie? Zostańcie wyprowadzaczem psów. Jesteście tu tylko turystycznie? Zróbcie tak jak bohater jednego z odcinków – załóżcie słuchawki na uszy, spacerujcie po ulicach i poczujcie się tak, jakbyście grali w filmie kręconym w Nowym Jorku.

Ciekawostka – w jednym z epizodów The Guy nie może jechać rowerem po chodniku, ponieważ w jego sąsiedztwie kręcona jest scena do piątego sezonu serialu „Girls”.

1. „Sex and the City” – Manhattan

W niedużej odległości od apartamentu grupki znajomych z serialu „Friends” znajdziecie miejsce, w którym mieszkała główna bohaterka „Sex and the City”. Słynne schody, na których przesiadywała, zlokalizowane są pod adresem 66 Perry Street. Gdybym miała wybrać wymarzoną przewodniczkę po Nowym Jorku, niewątpliwie byłaby nią Carrie! Nie ma lepszej reklamy tego miasta niż ten serial. Nawet jeśli nigdy tam nie byliście, na pewno zapałacie miłością do niego tak, jak Carrie, Miranda, Charlotte i Samanta. Nakręcona na Piątej Alei czołówka wprowadza nas w nowojorski klimat tej produkcji: błyszczący w słońcu Chrysler Building, wieże World Trade Center, żółta taksówka przeciskająca się przez uliczne korki oraz Most Brookliński. Tytułowe „City” to miasto spełnionych marzeń. Jego bohaterki przemierzają ulice w szpilkach od Manolo Blahnika (zdecydowanie nie polecam – takie rzeczy tylko w serialach), spotykają się w modnych lokalach i ruszają na miłosne łowy. Choć nie są im obce charakterystyczne dla Nowego Jorku problemy, takie jak choćby małe mieszkanie (Carrie mieszka co prawda na Manhattanie, ale jej lokum jest mikroskopijne), to wiodą spełnione zawodowo życie, otoczone blichtrem i wielkomiejską atmosferą. Jeśli chcecie poczuć się jak Carrie, a nie jesteście typem zakupoholika i nie chcecie wydać fortuny na modne ubrania tak jak ona, pozostaje wam wycieczka do Magnolia Bakery (401 Bleekery Street) i rozsmakowanie się w babeczkach, które tam jadała z przyjaciółkami.

Moja lista jest krótka – zawiera tylko 10 pozycji. Jakie tytuły dopisalibyście do niej?

Komentarze

(4)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Night Of

Nowojorski student pakistańskiego pochodzenia Nasir Khan trafia do aresztu pod zarzutem zamordowania młodej dziewczyny, przy której zwłokach obudził się po upojnej …


2 Broke Girls

Wywodzące się z różnych rodzin Max i Caroline pracują razem w restauracji Williamsburg Diner w Brooklynie jako kelnerki. Dziewczyny wynajmują skromne mieszkanie, …


Girls

Hannah, Marnie, Shoshanny i Jessy to szalone przyjaciółki, które razem muszą poradzić sobie z samodzielnym życiem w Nowym Jorku.


High Maintenance

Perypetie prywatnego życia różnych osób mieszkających w Nowym Jorku, których łączy jedno: ten sam dostawca marihuany.


The Deuce

Serial opowiada o początkach branży pornograficznej. Główną bohaterką jest samotna matka Elieen Merrel, która nocami przyodziewa blond perukę i zarabia na życie …


Mad Men

W serialu ukazane jest życie Dona Drapera, dyrektora kreatywnego agencji reklamowej Sterling Cooper. Mężczyzna zrobi wszystko, by odnieść sukces, jednak tajemnice …


Friends

Akcja skupia się na losach szóstki przyjaciół wiodących życie w Nowym Jorku.


Sex and the City

Serial przedstawiający perypetie czterech zupełnie różnych od siebie, zwariowanych przyjaciółek. Główna bohaterka Carrie poszukuje prawdziwej miłości i redaguje …


The Knick

Nowy Jork, początek XX wieku. Zespół młodych lekarzy pracujących w szpitalu Knickerbocker pod kierownictwem doktora Johna Thackery'ego wprowadza pionierskie, często …


Animals

Historia opowiada o zwierzętach takich jak pingwiny, konie i szczury, które próbują przeżyć na ulicach niezwykle zatłoczonego Nowego Jorku.