Artykuły

Zaledwie kilka dni temu odbyła się premiera drugiego sezonu serialu „Genius”, który próbuje przedstawić widzom najgenialniejsze umysły w historii. Pierwszy sezon zaprezentował postać Alberta Einsteina, fizyka mającego ogromny wpływ na dzisiejszą naukę, ale także człowieka, którego życie w cieniu swoich odkryć było warte opowiedzenia. Kolejny sezon skupia się w całości na Pablo Picasso, wizjonerze sztuki, który stworzył zupełnie nową dziedzinę malarstwa, a jednocześnie budził zainteresowanie swoim ekscentrycznym sposobem bycia. Trzeci sezon pokaże natomiast postać Mary Shelley, o czym niedawno poinformowali twórcy serii. Pisarkę uważa się za prekursorkę powieści SF, której droga do sławy była wyjątkowo trudna.

Postanowiłem trochę pofantazjować na temat tego, kto jeszcze dobrze wpisałby się w ten schemat, kto nie tylko swoimi odkryciami, ale i życiem codziennym zasługiwałby na swoją własną opowieść z prawdziwego zdarzenia. Wybrałem przedstawicieli nauk ścisłych, ponieważ to nauka pcha postęp ludzkości do przodu. Zrezygnowałem z przedstawicieli literatury, a to dlatego, że jest to forma sztuki odbierana subiektywnie, czego nie można powiedzieć o faktach naukowych. Patrzyłem również na to, kto z poniższej listy nie doczekał się jeszcze godnej ekranizacji podsumowującej jego dokonania. Posortowałem poszczególne osoby chronologicznie, bo zdałem sobie sprawę, że nie da się łatwo zdecydować, czyje osiągnięcia są bardziej znaczące.

 

Genius, sezon 2, Archimedes

Archimedes (287-212 p.n.e.) – matematyka

Archimedes znany jest głównie ze swojego słynnego okrzyku „Eureka!”, wydanym podczas odkrycia zasad działania wyporności wody, które stały się potem filarami hydrostatyki. Ten grecki ekscentryk stworzył również zasadę dźwigni, jednak jego geniusz leży w mniej znanym miejscu. Archimedes odkrył sposób na obliczenie liczby Pi bez użycia skomplikowanej matematyki, bo po prostu taka wtedy nie istniała. Jego praca stała się fundamentem do powstania rachunku różniczkowego i całkowego, które są dzisiaj zmorą studentów, jednak wyjątkowo potrzebną. Liczne legendy na temat jego życia w połączeniu z jego rzeczywistymi osiągnięciami i czasami antycznymi, w jakich żył, to byłby murowany hit w świecie seriali.

Genius, sezon 2, Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik (1473-1543) – astronomia

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię” – tę rymowankę zna niemal każdy Polak, a dotyczy jednego z najważniejszych astronomów w historii świata. Kopernik, opisując w swoim dziele „O obrotach sfer niebieskich” zasady działania naszego układu słonecznego, nie odkrył co prawda niczego nowego, bo wielu przed nim o tym wiedziało, jednak to właśnie jego praca była tą przełomową. Po raz pierwszy pokazała, w sposób naukowy, dlaczego Ziemia nie jest centrum wszechświata. Kopernik był prawdziwym człowiekiem renesansu, jego główną dziedziną nauki była medycyna, ale zajmował się również prawem i matematyką. Wokół jego życia istnieje mnóstwo legend i domysłów, dlatego jest tak bardzo pasjonująca.

Genius, sezon 2, Charles Darwin

Charles Darwin (1809-1882) – biologia

Teoria na temat powstania gatunku ludzkiego, którą zaproponował Darwin, była wyjątkowo rewolucyjna. Ten brytyjski przyrodnik postanowił dojść do prawdy w czasach, kiedy kreacjonizm był niepodważalny. Jego praca zakładała istnienie doboru naturalnego definiującego powstanie i rozwój niemal każdego gatunku fauny i flory na naszej planecie. Założył, a potem udowodnił, że proces ten nadal jest aktywny i tak naprawdę wciąż jesteśmy jego świadkami. Darwin porzucił studia medyczne, aby w pełni poświęcić się swojej pracy, która spotkała się z ogromnym oburzeniem środowisk naukowych, by po wielu dekadach stać się tą dominującą. Wszystko to tylko dlatego, że młody Darwin odbył kilkuletnią podróż dookoła świata, podczas której zrozumiał, że gatunki zwierząt, jakie napotkał, sugerują istnienie pomiędzy nimi czegoś więcej niż tylko podobieństwa. Na tej podstawie stworzył swoją pierwszą pracę „O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego”, która na zawsze zmieniła spojrzenie człowieka na otaczający go świat. Tło historyczne, ale także i społeczne, to niemal gotowy scenariusz na prawdziwie naukową przygodę w postaci serialu.

Genius, sezon 2, Louis Pasteur

Louis Pasteur (1822-1895) – biologia

Wiecie, dlaczego idąc do sklepu możecie kupić produkty mięsne czy nabiał w pięknych opakowaniach, a które nie psują się na półkach i nawet w domu mogą sobie poleżakować jeszcze trochę? Ogromna w tym zasługa francuskiego chemika, Louisa Pasteura, który odkrył metodę konserwacji żywności. Zanim jednak tego dokonał, spędził długie lata na obserwowaniu, jak taka żywność się psuje. Poświęcił się pracy nad procesem fermentacji, dzięki czemu odkrył, że to drobnoustroje są za to odpowiedzialne. Opracował metodę termicznej konserwacji, ale nie tylko za to możemy mu dziękować. Pasteur stworzył również pierwszą skuteczną szczepionkę, dzięki czemu możemy w dzisiejszych czasach cieszyć się życiem bez chorób, które jeszcze 200 lat temu zbierały swoje śmiertelne żniwo. Naukowiec, który dokonał dwóch olbrzymich odkryć, z których wszyscy korzystamy do dziś, to idealny kandydat na co najmniej kilkuodcinkową produkcję.

Genius, sezon 2, Dmitrij Mendelejew

Dmitrij Mendelejew (1834-1907) – chemia

Odkrywca prawa okresowości pierwiastków chemicznych każdemu z nas śnił się po nocach, kiedy trzeba było wkuwać na pamięć jego słynną tablicę. Niestety, ale przez to ten rosyjski chemik jest kojarzony wyłącznie z nieprzyjemnym przymusem szkolnym. Jest to dla niego wielce krzywdzące, bo jego wizjonerska praca nad stworzeniem układu okresowego przewidziała istnienie pierwiastków, których jeszcze wtedy nawet nie znano. Mendelejew doznał podobno olśnienia na ten temat podczas snu, jednak trzeba tę historię przyjmować z przymrużeniem oka. Rosjanin, zanim stworzył swoje opus magnum, był bardzo cenionym naukowcem, wchodzącym w skład licznych towarzystw naukowych. Tajemnicą poliszynela było jego życie prywatne, w którym nie uciekał od bigamii, a jego liberalne poglądy często skutkowały konfliktami z władzami państwowymi. Materiał idealny na dobry serial.

Genius, sezon 2, Wilhelm Roentgen

Wilhelm Roentgen (1845-1923) – fizyka

Historia odkrycia dokonanego przez tego niemieckiego fizyka brzmi na pierwszy rzut oka jak gotowy scenariusz do serialu sci-fi. Młody Roentgen odkrywa nowy rodzaj promieniowania, dzięki któremu możliwe jest zajrzenie w głąb ludzkiego ciała w sposób bezinwazyjny. Życie pisze najlepsze scenariusze i tak właśnie jest w tym przypadku. Odkrycie, którego dokonał Roentgen, na zawsze zmieniło medycynę, pozwalając na olbrzymi skok do przodu w temacie diagnozowania chorób i urazów wewnętrznych. W dzisiejszych czasach każdy szpital posiada aparat rentgenowski, który umożliwia ratowanie życia nawet we wczesnych stadiach pojawianie się np. nowotworów. Za odkrycie tych promieni Roentgen został uhonorowany pierwszą nagroda Nobla w dziedzinie fizyki. Serial, który pokazałby, jak do tego doszło i jak to wpłynęło na świat, po prostu musi kiedyś powstać.

Genius, sezon 2, Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell (1847-1922) – wynalazca

Szkocki wynalazca wsławił się najbardziej swoją pracą nad pierwszym telefonem. Bez niego nie moglibyśmy dzisiaj cieszyć się z możliwości natychmiastowego kontaktu z drugą osobą. Telefon, który wymyślił, ma bardzo ciekawą genezę, a zaczyna się ona w czasach, kiedy Bell pracował jako nauczyciel głuchoniemych. Postanowił skonstruować dla nich urządzenie wzmacniające dźwięk, a podczas prac nad tym wynalazkiem opatentował dwa inne, również znaczące dla dzisiejszego świata – mikrofon i głośnik. Życie prywatne Bella było mu w tym szczególnie pomocne, pracę sfinansował bowiem jego teść, bardzo zamożny wtedy człowiek. Niestety oba urządzenia były zbyt duże i chłonęły ogromną ilość energii, więc Bell metodą prób i błędów połączył je w jedno, czego rezultatem był pierwszy telefon. Możliwość obejrzenia jego pracy połączonej z relacjami rodzinnymi, w które wprowadził element biznesu, naprawdę oglądałoby się ciekawie.

Genius, sezon 2, Nikola Tesla

Nikola Tesla (1856-1943) – wynalazca

Nazwisko tego chorwackiego wynalazcy zna niemal każdy, nawet jeśli nie interesuje się nauką. Główna w tym zasługa niezliczonej ilości legend, jakie krążą na jego temat. Ten wyjątkowo płodny wynalazca według różnych źródłem jest autorem ponad 120 patentów, spośród których wiele na zawsze odmieniło naszą cywilizację. Do najważniejszych zaliczają się: silnik elektryczny, radio, bateria słoneczna oraz najsłynniejszy – transformator Tesli. Fascynacja zjawiskiem, jakim jest prąd elektryczny, pozwoliła mu na stworzenie wyjątkowych wynalazków, których używamy na co dzień w naszych domach, ale także z których korzysta przemysł. Wraz z sukcesem przyszła też brutalna rzeczywistość, kiedy podczas walki z Thomasem Edisonem musiał stoczyć batalię o przydatność prądu przemiennego w codziennym użytku. Tajemnicza śmierć wynalazcy pozostawiła wiele pytań i urodziła ogromną ilość teorii spiskowych. Tesla zdecydowanie zasługuje na rzeczową analizę jego dokonań.

Genius, sezon 2, Sigmund Freud

Sigmund Freud (1856-1939) – psychologia

Większość osób na tej liście zasłużyło się dla świata nauki tworząc coś, co może być namacalne. Sigmund Freud skupił się jednak na tym, co według niego było równie ważne, czyli naszej psychice. Stworzył psychoanalizę, dziedzinę nauki skupiającej się na tym, co definiuje nasze zachowania. Freud postawił bardzo ważne pytania – kim tak naprawdę jesteśmy i czy aby na pewno nasze działania wynikają z naszej wolnej woli, a nie zwykłego instynktu. Jego podróż w głąb ludzkiego umysłu to w dzisiejszych czasach podstawa zrozumienia człowieka, ale także tego, jak go zdefiniować i jak podejść do niemal każdej jego reakcji. Freud doskonale wiedział, jak ogromny ciężar pracy na niego czeka, o czym świadczą już jego pierwsze prace, ale nie poddał się i dzięki jego wytrwałości powstały podwaliny dla psychoanalizy. W swojej długoletniej pracy wielokrotnie korzystał z różnych metod, jak np. hipnoza, a jego studium nad zagadnieniem histerii oraz zaburzeń psychicznych okazało się przełomowe. Freud był z wykształcenia lekarzem i swoją pracę opierał na tej wiedzy, dzięki czemu serial dedykowany jego pracy może okazać się szalenie interesujący.

Genius, sezon 2, Enrico Fermi, Robert Oppenheimer

Enrico Fermi (1901-1954) i Robert Oppenheimer (1904-1967) – fizyka

Tych dwóch panów odpowiada za wprowadzenie ludzi w tzw. erę atomową i nieprzypadkowo postanowiłem zestawić ich razem. Fermi przez zupełny przypadek odkrył coś, co pomogło Oppenheimerowi w jego pracy. Podczas jednego ze swoich eksperymentów, za który zresztą dostał nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, Fermi „zbombardował” spowolnionymi neutronami uran. Skutkiem tego było rozszczepienie jądrowe, dzięki któremu możliwe było zbudowanie pierwszego reaktora jądrowego, co zresztą naukowiec uczynił na... stadionie! W wyniku jego przypadkowego odkrycia naukowiec Robert Oppenheimer mógł rozpocząć pracę nad zbudowaniem straszliwej broni, jaką jest bomba atomowa. Obaj naukowcy współpracowali przy jej powstaniu, skutkiem czego była niewyobrażalna wręcz zmiana wizerunku świata, jaki znali. Smaczku całej historii dodaje fakt, że Oppenheimer znany był ze swoich powiązań z ruchem komunistycznym, a po wojnie w pokazowym procesie został publicznie upokorzony przez rząd Stanów Zjednoczonych, który zapewne nie wygrałby wojny, gdyby nie praca naukowca nad stworzeniem bomby atomowej.

Genius, sezon 2, Andy Warhol

Andy Warhol (1928-1987) – artysta

Nie samą nauką człowiek żyje i czasem musi nakarmić swoją duszę czymś więcej. Nie ma ku temu lepszej okazji niż doświadczenie sztuki. W tym konkretnym przypadku można mówić o sztuce przez duże S, ponieważ Andy Warhol jest jednym z tych artystów, który wywarł ogromne piętno na tym, co dzisiaj nazywamy popkulturą. Stwierdzenie to nie odnosi się tylko do jego dzieł, ale przede wszystkim do tego, w jaki sposób Warhol podchodził do tego, co robił. Stworzył metodę serigrafii, czyli mówiąc prościej sitodruk, który wykorzystywał do przedstawiania swoich wizji artystycznych. Chyba każdy kojarzy jego słynną pracę przedstawiającą puszkę fasoli albo wielokolorowy portret Marilyn Monroe. Warhol uwielbiał odwzorowywać wizerunki znanych osób oraz przedmiotów codziennego użytku, przypadkiem stwarzając trend obserwowany w dzisiejszych czasach w zdziesięciokrotnionej sile. Niemal każdy t-shirt, który posiadamy, bilboard czy reklama w telewizji są następstwem tego, co Warhol zapoczątkował. Adoracja rzeczy nijakich i pozbawionych sensu to idealne określenie jego pracy, co sam przecież podkreślał w niejednej wypowiedzi. Warhol stworzył popkulturę nowoczesną i uważam, że próba zgłębienia tej idei jest świetnym, niemal gotowym, scenariuszem serialu.

Genius, sezon 2, Aleksander Wolszczan

Aleksander Wolszczan (1946-) – astronomia

Przygotowując tę listę bardzo zależało mi na tym, aby znalazła się na niej przynajmniej jedna osoba, która wciąż żyje. Wybór ten padł nieprzypadkowo na Wolszczana, bo podobnie jak Mikołaj Kopernik, jest kolejnym Polakiem, który postawił kamień milowy w astronomii. Kto wie, może to nasza narodowa zdolność? Aleksander Wolszczan jest pierwszym człowiekiem, który zaobserwował i udowodnił w naukowy sposób istnienie planet poza naszym Układem Słonecznym. Wiele osób może zadać sobie pytanie, co w tym wyjątkowego, skoro spekulowano o tym już od dawna? Domysły a fakt naukowy to coś bardzo różnego, a praca Wolszczana do dzisiaj jest wykorzystywana przy poszukiwaniu tzw. egzoplanet. Kiedy w 1992 roku ogłosił swoje odkrycie, cały świat zmienił się na zawsze. Właśnie wtedy, jako gatunek, zrozumieliśmy, że nie jesteśmy wcale tacy wyjątkowi. Skoro tam są inne planety, to co, jeśli są tam też inne cywilizacje? Ze świata fantazji wyprowadził nas właśnie nasz rodak, pokazując, że mamy podstawy, by dalej szukać. Wyobraźcie sobie serial o tym odkryciu. Jak bardzo emocjonalnym przeżyciem by to było, nie tylko dla bohatera, który nagle zdaje sobie sprawę, że zaraz wywróci do góry nogami znaną naukę, ale także dla widza, który stałby się tego częścią.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Genius

Serial przedstawia życie i dokonania największych umysłów w historii. Pierwszy sezon skupiał się na Albercie Einsteinie, postaci znanej na całym świecie. Mimo niewątpliwego …