Artykuły

Spójrzcie przez okno – co widzicie? Jestem pewna, że dokładnie to, co ja – jest połowa stycznia, a na zewnątrz nie ma ani jednego płatka śniegu. Choć nie jestem fanką niskich temperatur, krajobrazy pokryte śniegiem zawsze wyzwalają we mnie niekontrolowane „wow”. Dlatego dziś przychodzę z zestawieniem seriali, gdzie możemy podziwiać piękne widoki gór, lasów, pól pokrytych warstwą puchatego śniegu skrzącego się w zimowym słońcu. Kto wie, może wywołam tym ten prawdziwy, wyczekiwany przez wszystkich za oknem.

„Game of Thrones” / „Gra o tron” (2011-2019)

winter, game of thrones

Tego serialu nikomu nie trzeba przedstawiać. Co więcej, gdybym go tu nie wpisała, zupełnie nie wzięlibyście mnie na poważnie. To pierwszy tytuł, który pojawia się w głowie każdego na myśl o serialu ze śniegiem, zimą i białymi widokami. I choć nie cała fabuła kręci się wokół tego miluśkiego, białego puchu, to jednak wciąż winter is coming. Chociaż ponarzekaliśmy na zakończenie, „Game of Thrones” to wciąż jeden z najlepszych seriali ostatnich lat i nie można o nim powiedzieć, by był mało efektowny. Zima – a co za tym idzie śnieg – odgrywa tu ogromną rolę. Jeśli więc potrzebujecie białego puchu na dłużej, ta produkcja się o was zatroszczy.

Serial dostępny na HBO GO. 

 

„Happy!” (2017-2019)

Pewnie się zastanawiacie, co serial o zapijaczonym płatnym zabójcy oraz latającym niebieskim jednorożcu robi w zestawieniu, które jednak kojarzy się dość pozytywnie. Choć ten serial należy do grona tych specyficznych, które nie wszystkim (a wręcz większości) się spodobają ze względu na wulgarny i osobliwy humor oraz fantastyczne wstawki, to jednak ma w sobie ten mroźny klimat. Tym bardziej, że porywaczem dzieci jest nikt inny, jak Święty Mikołaj. Dokładnie, ten gruby, z brodą i ubrany na czerwono facet, którego wszyscy kochają. Śnieżnie – i z przytupem.

Serial dostępny na Netflixie.

 

„Frontier” (2016- )

Macie ochotę na wycieczkę do XVIII-wiecznej Ameryki, gdzie traperzy walczą z Kompanią Zatoki Hudsona o monopol na handel futrami? Będzie mrocznie, brutalnie, a zimowego nastroju też nie zabraknie. Lasy pokryte śnieżną warstwą, lodowe pustkowia, góry – to i o wiele więcej widoków znajdziecie w „Frontier”.

Serial dostępny na Netflixie.

 

„Three Days of Christmas” / „Trzy dni świąt” (2019)

Jeżeli z braku śniegu nie poczuliście świątecznego klimatu trzy tygodnie temu, to „Three Days of Christmas” (bo pod takim tytułem znajdziecie ten miniserial na Netflixie) może choć trochę to wam zrekompensuje. W tej hiszpańskiej produkcji śledzimy losy pewnej rodziny, mając wgląd w ich życie jedynie w jeden dzień w roku – ten świąteczny. W trzech odcinkach twórcy zmieścili tu mnóstwo zarówno dobrych, jak i słabych motywów, nieraz miałam wrażenie, że od nadmiaru dramatu mój mózg wybuchnie, ale mimo wszystko bardzo dobrze go wspominam. Głównie przez ciekawe widoki, a śnieg i mróz królują zwłaszcza w pierwszym (najlepszym) odcinku. I odgrywają tam dużą rolę.

Serial dostępny na Netflixie.

 

„Fortitude” (2015- )

Na skraju koła podbiegunowego leży małe miasteczko – Fortitude. Małe, spokojne, bezpieczne. Do czasu, aż dochodzi do morderstwa. Jak możecie się domyślać, widoki są tu przednie. Wszechogarniająca biel, mroźne i surowe krajobrazy, zorze polarne – to wszystko zachwyca. Do tego klimat podkręca nam wątek kryminalny. Lokalizacja miasteczka sprawia, że życie mieszkańców Fortitude jest silnie uwarunkowane od pogody. A ta ich nie rozpieszcza.

Serial dostępny na VOD.pl

 

„Glace” / „Lód” (2016)

Powieszone na szczycie wyciągu ciało konia jest pierwszą z makabrycznych zbrodni, do jakich posuwa się morderca. Mamy tu zbrodnie z przeszłości starannie zamiatane pod dywan, serię aktualnych morderstw i potyczek między zabójcą a Martinem Servazem, komisarzem prowadzącym śledztwo. I choć nie jest to najlepszy kryminał świata, to należy mu przyznać, że francuskie Pireneje pokryte śniegiem sprawiają, że widoki ma jedyne w swoim rodzaju.

Serial dostępny na Netflixie.

 

„Fargo” (2014- )

W małym, prowincjonalnym miasteczku w Minnesocie pojawia się tajemniczy mężczyzna – to, ależ oczywiście, powoduje mnóstwo kłopotów. „Fargo” to serial, o którym mówi się, że bez śniegu nie istnieje. Jeśli znudziły wam się śnieżne lasy, „Fargo” dostarczy wam widoków bardziej wiejskich – zasypane ulice, białe pola. A na dodatek prawdziwą zamieć śnieżną. Uważajcie tylko, by podczas oglądania nie wyjrzeć za okno.

Serial dostępny na HBO GO. 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Fargo

Rok 2006, Minnesota. Do prowincjonalnego Bemidji przybywa tajemniczy mężczyzna, Lorne Malvo. Swoją brutalnością i bezwzględnością wpływa na mieszkańców miasta, …


Fortitude

Fortitude to miasteczko niezwykłe. Choć mieści się na norweskich terytoriach zależnych, jego mieszkańcy stanowią mieszankę różnych kultur. Uważają, że to jedno …


Frontier

Historia śledzi losy wyjętego spod prawa Declana Harpa, który stara się przerwać monopol handlu futrami przez Kompanię Zatoki Hudsona.


Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.


Happy!

Serial jest adaptacją komiksu Granta Morrisona i Daricka Robertsona pod tym samym tytułem. Nick Sax to zapijaczony i skorumpowany były policjant, który został płatnym …


Three Days of Christmas

Cztery siostry dzielnie stawiają czoła rodzinnym dramatom, które dzieją się w trzech różnych okresach podczas świąt Bożego Narodzenia.