1
Artykuły

Urzeczona osobowością i stylem pracy Dale’a Coopera (Kyle MacLachan), inteligentna i urocza Audrey Horne (Sherilyn Fenn) w jednym z odcinków „Twin Peaks” pyta go, czy kobiety mogą być agentkami FBI. Ku jej ogromnemu zaskoczeniu i radości, Cooper odpowiada, że oczywiście, bez przeszkód. Błysk w oku Audrey wskazuje, że odkryła ona swoje przeznaczenie. Dodatkowo, bohaterka ma do tego świetne predyspozycje. Jest bystra, odważna i gotowa na wyzwania. Co prawda, jak dowiadujemy się w nakręconej 25 lat później kontynuacji serialu, Audrey nie została agentką, ale w innych produkcjach telewizyjnych nie brakuje silnych postaci kobiecych, które poświęciły życie służbie w FBI. Nie tylko wzorowo wypełniają swoje obowiązki, ale wręcz elektryzują swoją osobowością widownię serialu i przyciągają ją przed ekran. Praca agenta to ogromne wyzwanie, ale również prestiż i szansa na nietuzinkowe życie, wielką przygodę i realizację ambicji zawodowych. Nie należy więc się dziwić, że połączenie kobiecej siły i służby w szeregach FBI to mieszanka wybuchowa, która podoba się producentom seriali.

5. „Twin Peaks”

Czy Tammy Preston (Chrysta Bell) można by nazwać osobą charyzmatyczną? Na pewno nie jest to pierwsze skojarzenie, jakie wywołuje w nas ta postać. Lepiej pasuje do niej określenie oniryczna, enigmatyczna i… małomówna. Jednak to właśnie ona zostaje przyjęta do zespołu Blue Rose, a ja wierzę jej szefowi – Gordonowi Cole, że wie co robi. Co prawda kiedy Tammy pojawia się na ekranie jest bardziej jak wyjęty ze snu duch, przemierzający korytarze FBI i daleko jej do charyzmy i energii Audrey Horne. Jednak to ona w poszukiwaniu agenta Dale’a Coopera wykonuje mrówczą pracę, analizuje wszystkie detale i składa je w całość. Niestraszne są jej tajemnice i fantastyczne wydarzenia. Przyjmuje je z godnością, nie ulega emocjom i na chłodno śledzi przebieg wydarzeń. I choć brak jej dynamiki i energii poprzednich bohaterek, to właśnie ten niezwykły spokój i zdumiewające umiejętności analityczne wyróżniają ją spośród innych agentek. 

4. „Absentia”

W jednej z najnowszej produkcji AXN poznajemy agentkę FBI Emily Byrne (Stana Katic). Jej historia jest niezwykła – znika bez śladu w trakcie pogoni za mordercą i nie udaje jej się odnaleźć w ciągu kolejnych sześciu lat. W tym czasie agentka zostaje uznana za martwą, a jej otoczenie buduje swój świat na nowo, bez jej udziału. Pewnego dnia kobieta zostaje jednak odnaleziona, ale nie zdaje sobie sprawy, ile czasu upłynęło od momentu jej porwania. Nie pamięta również tego, co w tym czasie się wydarzyło. Musi żyć dalej z traumą, świadomością faktu, że stała się ofiarą porwania i prawdopodobnie ktoś nadal czyha na jej życie. W tej postaci kryje się duży potencjał. Otaczająca ją tajemnica zniknięcia, wydarzenia, których nie potrafi wyjaśnić oraz utrata rodziny sprawiają, że Emily wie, że nie może się poddać i musi poznać prawdę o sobie. Winna jest to sobie samej, ale przede wszystkim rodzinie, która przeżywała dramat po jej zniknięciu. Jednym z jej najważniejszych zadań jest odbudowanie relacji z synem, który jej nie pamięta i nie uważa za swoją matkę.

3. „The X-Files”

Trudno byłoby pisać o agentkach FBI i nie wspomnieć o legendarnej Danie Scully, odgrywanej przez niesamowitą Gillian Anderson. Nawet jeśli nie oglądaliście wszystkich odcinków „The X-Files” (zapoznanie się ze wszystkimi jest nie lada osiągnięciem, ponieważ nakręcono ich przeszło 200, plus filmy pełnometrażowe), to na pewno kojarzycie duet twardo stąpającej po ziemi Scully i uparcie wierzącego w nadprzyrodzone zjawiska Foxa Muldera (David Duchovny). Ta para doskonale się uzupełnia, ale ich postrzeganie świata jest zarysowane nietypowo. To Mulder jest tym wierzącym w zjawiska paranormalne i intuicję, natomiast Scully –  doktor nauk medycznych, wykładowca Akademii FBI – bardziej zawierza „szkiełku i oku”. To połączenie twardej logiki i rozumu z irracjonalizmem czyni z nich parę doskonałą. Nie sposób wymienić wszystkie niezwykłe zjawiska, których ta para była świadkiem i to, czego doświadczyła: spiski rządowe, kosmici, zjawiska paranormalne i moc innych, niewytłumaczalnych zdarzeń. Scully jednak zawsze zachowywała zimną krew i była wsparciem dla Muldera.

2. „Fringe”

Kolejną agentką, która musi stawić czoła siłom nadprzyrodzonym i zjawiskom paranormalnym jest Olivia Dunham (Anna Torv). Pojawia się ona w serialu stworzonym przez J. J. Abramsa („Lost”), R. Orciego i A. Kurtzmana, zatytułowanym „Fringe”, co można przetłumaczyć jako „skraj świadomości”. Podobnie jak Scully, również Olivia nie działa w pojedynkę. Towarzyszy jej niezwykły team współtworzony przez genialnego, choć nieco niebezpiecznego naukowca Waltera Bishopa (John Noble) oraz jego syna Petera (Joshua Jackson). Spektrum ich badań jest niezwykle szerokie: zjawiska paranormalne, mutacje genetyczne, nadludzkie zdolności, zagrożenia bioterrorystyczne i wszelkie anomalie pojawiające się w świecie. Fabuła serialu jest bardzo zawiła, a jej streszczenie brzmi jak niedorzeczny sen. Obejmuje ona wydarzenia mające miejsce w rzeczywistym świecie oraz jego alternatywnej wersji. Agentka Dunham oddelegowana jest do prowadzenia spraw stojących na pograniczu poznania, nauki i fantastyki – przede wszystkim odkrycia sprawców tajemniczych eksperymentów dokonywanych na całym świecie tzw. Wzorca. Natomiast ma do tego specyficzne predyspozycje – w dzieciństwie była poddawana eksperymentom z substancją zwaną cortexiphanem, które wyposażyły ją w niezwykłe zdolności. To czyni ją ciekawszą postacią od przeciętnego agenta FBI. Co więcej, od trzeciego sezonu możemy również śledzić losy jej alternatywnej wersji mieszkającej w równoległym świecie – Bolivii. Serial zawiera się w stu odcinkach i jest obowiązkową pozycją dla każdego fana science-fiction.

1. „Haven”

Serial „Haven” został oparty na powieści Stephena Kinga zatytułowanej „Colorado Kid”. W poszukiwaniu zbiegłego mordercy do małego miasteczka w stanie Maine trafia agentka FBI, Audrey Parker (Emily Rose). Choć na pierwszy rzut oka ta portowa mieścina wygląda uroczo i nieco sennie, roi się w niej od nadprzyrodzonych zjawisk. Pojawiają się one cyklicznie i zwane są Problemami. Audrey musi nie tylko rozwiązać sprawę morderstwa i poznać naturę tych niezwykłych wydarzeń, ale również rozwikłać zagadkę dotyczącą swojej przeszłości – powiązanej z historią Haven. Niech was jednak nie zmyli eteryczny wygląd agentki. Audrey jest dociekliwa, nieustraszona i ma poczucie humoru, które pozwala jej odnaleźć się w wielu sytuacjach. Jakby było tego mało, okazuje się, że to ona jest w stanie powstrzymywać Problemy. Serial został zakończony po pięciu sezonach, ale nadal możecie go oglądać na platformie Showmax.

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

  • Patrycja Lechnowska
    Patrycja Lechnowska
    @Patrycja

    Ja bym do takiej topki koniecznie dodała Chloe Decker z Lucka! :D

Powiązane

Seriale

Absentia

Od czasu zaginięcia agentki FBI Emily Byrne minęło sześć lat. Pewnego dnia zostaje znaleziona w lesie, jednak nie pamięta, co robiła od czasu swojego zniknięcia. …


Fringe

Zjawiska paranormalne są przedmiotem badań naukowych na całym globie. Zainteresowanie tym aspektem połączyło losy trzech osób: agentki FBI oraz niezwykle inteligentnego …Twin Peaks

W sennym i spokojnym miasteczku zostaje odnalezione ciało uczennicy, Laury Palmer.


The X-Files

Fox Mulder i Dana Scully to para detektywów pracujących dla Federalnego Biura Śledczego. Zajmują się Archiwum X, czyli miejscem, do którego trafiają wszystkie sprawy …