Artykuły

Ósmy sezon „Game of Thrones” coraz bliżej. Wszyscy fani serialu czekają nerwowo na rozstrzygnięcie wątków prowadzonych od wielu sezonów, ale także na finał wojny z Nocnym Królem. Westeros jeszcze nigdy nie stało przed tak ogromnym zagrożeniem, co nie powstrzymuje wielu bohaterek i bohaterów przed dalszym knuciem intryg. Żelazny Tron nie może stać pusty i ktoś na pewno na nim zasiądzie, pytanie tylko kto? Czy Cersei zdoła utrzymać swoją pozycję, a może Daenerys jednak ją pokona? Postanowiliśmy przeprowadzić wśród naszych redaktorek i redaktorów mały konkurs polegający na typowaniu, która z postaci zdobędzie władzę nad całym Westeros. Pretendentów posortowaliśmy według liczby zdobytych w redakcji głosów, od najmniejszej do największej.

Miejsce 5. Cersei, Arya lub Jaime

HBO, Game of Thrones, sezon 8, Cersei Lannister, Lena Headey

Cersei Lannister

Królowa Matka przeszła bardzo długą drogę w serialu. Nie ominęły jej liczne rodzinne tragedie, jak strata wszystkich swoich dzieci i ojca, ale nie ukrywajmy – niezła z niej jędza. Wielokrotnie udowodniła, że władza jest dla niej najważniejsza, wielokrotnie istotniejsza niż nawet szczęście bliskich, ale to właśnie jej determinacja stała się najsilniejszym orężem w walce z przeciwnikami. Cersei całe swoje życie spędziła wśród najpotężniejszych lordów Westeros, ucząc się od nich, jak należy władać; i trzeba przyznać, że jej zimne oblicze zawsze doskonale kalkulowało zagrożenie, no, może z wyjątkiem Wróbli. Utrzymanie się na tronie jest o wiele łatwiejsze niż jego zdobycie, a biorąc pod uwagę, że Cersei jej rzekomo w ciąży, być może scenarzyści ją oszczędzą i pozostawią przy władzy.

HBO, Game of Thrones, sezon 8, Arya Stark, Maisie WIlliams

Arya Stark

Najmłodsza z córek rodu Stark zwiedziła całkiem spory kawałek świata podczas swojej ucieczki przed zabójcami. W Braavos zdobyła unikatowe umiejętności, które teraz mogą okazać się kluczowe w nadchodzących pojedynkach. Wszyscy czekają na jej ponowne spotkanie z Ogarem, który znowu może stać się jej wiernym kompanem podczas zdobywania Tronu. Wojna z Nocnym Królem może zebrać bardzo krwawe żniwo, ale Arya udowodniła już, że z każdej opresji potrafi wyjść bez większego szwanku. Czy tym razem będzie podobnie i jako jedyna będzie w stanie przejąć władzę po wojnie?

HBO, Game of Thrones, sezon 8, Jaimie Lannister, Nikolaj Coster-Waldau

Jaime Lannister

Niepozorny gracz, a jednak Jaime już raz powalił króla. Mógłby dokonać tego znowu, tym bardziej widząc, jakie szaleństwa wyprawia jego siostra. Tym razem jednak mógłby zasiąść na tronie, korzystając z zamieszania na Północy.

Biorąc pod uwagę to, że Jaime przeszedł ogromne zmiany i trzyma jednak z Jonem i Daenerys, Cersei i tak pisana jest śmierć. Przepowiednia dotycząca kobiety z rodu Lannisterów sprawdziła się już prawie całkowicie, pozostało jedynie „braciszkowi” zabić Cersei. Niekoniecznie będzie to Jaime. Mimo to po jej śmierci to on będzie miał prawo do tronu. Możliwe również, że Cersei zdąży urodzić kolejne dziecko brata. Po jej śmierci Jaime mógłby objąć władzę jako regent. Jeśli reszta graczy by zginęła albo pozostała na Północy, jako odrębna kraina, Jaime ma szansę na tron.

 

Miejsce 4. Daenerys lub Nocny Król

HBO, Game of Thrones, sezon 8, Daenerys Targaryen, Emilia Clarke

Daenerys Targaryen

Daenerys na tronie powinna zasiąść z kilku powodów. Poza oczywistą kwestią, że należy jej się on z racji urodzenia; nieraz wykazała się zdolnościami godnymi dobrej królowej. Kiedy po raz pierwszy pojawia się w serialu, jest nieśmiałą, posłuszną dziewczynką. Jej okrutny brat Viserys manipuluje nią i wydaje za mąż, można wręcz powiedzieć sprzedaje liderowi barbarzyńskiego plemiena wojowników Dothraki, by zdobyć armię, którą mógłby odbić Westeros. Ciągle traktując Dany jak swoją własność i rzecz, którą może wykorzystać do osiągnięcia swoich celów, sprawił, że w Daenerys w końcu coś pękło i zaczęła się zmieniać. Po jego śmierci jednak jej życie wcale nie stało się łatwiejsze; by dotrzeć na kontynent, przebyła długą i ciężką podróż, nie poddając się ani razu. Od śmierci męża, przez zdradę najbardziej zaufanego jej człowieka, aż po bycie przetrzymywaną wbrew jej woli przez rywalizujące plemię Dothraki – przetrwała wszystko i każde to doświadczenie uczyniło ją silniejszą oraz bardziej doświadczoną. Stała się stanowczą, inteligentną kobietą, potrafiącą myśleć taktycznie, nie zapominając jednak nigdy o tym, by okazać dobroć ludziom, co pokazała nie raz, walcząc o wolność dla niewolników. Z cichej i nieśmiałej dziewczynki stała się pewną siebie i swojej siły potężną kobietą, jednocześnie nie tracąc miłosierdzia wobec swoich podwładnych. Przeszła ciężką drogę, by znaleźć się w miejscu, w jakim jest obecnie, i tron należy się właśnie jej, bo cały czas zawzięcie na niego pracowała, nie oczekiwała od nikogo, że ktoś odda go jej.

HBO, Game of Thrones, sezon 8, Nocny Król

Nocny Król

Armia zza Muru jest aktualnie najliczniejsza w całym Westeros, jeśli nie na całym świecie. Istnieje od tysięcy lat, powoli i skrupulatnie budując swoją potęgę z dala od oczu ludzi. Paradoksalnie to właśnie życie w ukryciu jest ich największą bronią, mało kto wierzy w ich istnienie. Zabobonni mieszkańcy Północy zapewne poumierają ze strachu, zanim dojdzie do jakiejś potyczki, a smok skradziony Daenerys na pewno w tym pomoże. Nikt nie wie, jakie są cele Nocnego Króla i czy rzeczywiście jest on zainteresowany tronem, ale jedno jest pewne: nie ma przed nim ucieczki.

 

Miejsce 3. Sansa, Tyrion lub wspólnie Daenerys i Jon

HBO, Game of Thrones, sezon 8, Sansa Stark, Sophie Turner

Lady Stark

Sansa przez siedem sezonów przeszła największą zmianę ze wszystkich bohaterów „Game of Thrones”. Chociaż jej doświadczenia w większości należą do traumatycznych, nie można odmówić jej życiorysowi wielu wpisów z tematyki „style rządzenia”. Sansa poznała prawa rządzące Westeros, aż wpadła w ręce jednego z największych cwaniaków w serialu, Littlefingera. Już pod koniec siódmego sezonu nietrudno zauważyć, że Lady Stark przeszła ogromną zmianę i że jest w stanie porwać za sobą tłumy.

Na pewno nie spodoba jej się, że Jon przyprowadził za mury Winterfell kobietę, do której uśmiecha się nie tylko jego twarz. Widząc zagrożenie dla swojego dziedzictwa, będzie mogła odwrócić się od Jona i zacząć grać na własną rękę. Ludzie Północy chętniej pójdą za Lady Stark niż za Daenerys.

Sansa, wykorzystując obecną dramatyczną sytuację i odpowiednio rozkładając karty, z łatwością posadzi się na Żelaznym Tronie. Tym bardziej że wielce prawdopodobne jest, iż obecnie panująca Cersei, jak i Jon oraz Daenerys, zginą w walce z Nocnym Królem.

HBO, Game of Thrones, sezon 8, Daenerys Targaryen, Emilia Clarke, Jon Snow, Kit Harington

Daenerys Targaryen i Jon Snow

Wiele fanów serialu czeka na moment, w którym ta dwójka dowie się o prawdziwym pochodzeniu Jona. Szanse na to, że w jakikolwiek sposób wpłynie to na ten związek, są nikłe – przecież Targaryenowie od pokoleń zawierali ze sobą kazirodcze małżeństwa. Czy zatem i w tym przypadku Jon i Daenerys postanowią pozostać razem i rządzić wspólnie Westeros? Jon w końcu ugiął kolano przed Daenerys, ale jest duża szansa, że miłość każe jej zwolnić Snowa z przysięgi. Biorąc pod uwagę, że Jon jest prawowitym następcą tronu, byłoby to bardzo mądre z jej strony.

HBO, Game of Thrones, sezon 8, Tyrion Lannister, Peter Dinklage

Tyrion Lannister

Najmłodszy z ocalałych Lannisterów ma spore szanse nie tylko na przeżycie do końca finałowego sezonu, ale też na zostanie władcą Siedmiu Królestw. Zakładając oczywiście, że uda się uniknąć scenariusza „wszystko szlag jasny trafił”. Dlaczego?

Po pierwsze, biorąc pod uwagę jego dotychczasowe szczęście do unikania śmierci, ma pewną szansę przetrwać wystarczająco długo. To jest jednak podstawowy warunek, który trzeba spełnić, żeby w ogóle zasiąść na Żelaznym Tronie. Po drugie, Tyrion ma gadane i jeśli tylko chce, potrafi zjednać sobie ludzi. Jeśli wszyscy najbardziej oczywiści potencjalni władcy zginą gdzieś po drodze, a nie można takiej możliwości wykluczyć, kto inny lepiej nadawałby się do stanięcia na czele ocalałych?

Co prawda jego panowanie mogłoby być wyjątkowo krótkie, bo jako karzeł i Lannister miałby zapewne sporo wrogów (jeśli jacyś przeżyją) i potrzebowałby świetnego ochroniarza. Nie byłoby to jednak nic zaskakującego – w Westeros nikt nie może czuć się bezpiecznie.

 

HBO, Game of Thrones, sezon 8, Jon Snow, Kit Harington

Miejsce 2. Jon

Dlaczego uważamy, że to Jon Snow zasiądzie na tronie? Odpowiedź jest prosta. Cała książkowa saga George’a R.R. Martina nazywa się „Pieśń Lodu i Ognia”. Jak już wiemy, Jon jest synem Rhaegara Targaryena i Lyanny Stark. Mężczyzna z tego rodu symbolizuje ogień, natomiast kobieta – lód. Oznaczałoby to, że ich syn posiada w sobie i ogień, i lód. Mogłoby to sugerować, że to właśnie głównie o nim jest ta cała historia, a że przez cały czas jest walka o tron, to dobrym zakończeniem byłoby posadzenie na nim właśnie Jona. Wszystkie aspekty wtedy by się ze sobą pięknie połączyły. W końcu nikt nie podejrzewałby, że „bękartowi” coś się należy.

 

Miejsce 1. Nikt nie zdobędzie Żelaznego Tronu

HBO, Game of Thrones, sezon 8, Żelazny Tron

Wielka wojna, która nadciąga z Północy, jest już nieunikniona. Wiemy, że dojdzie do potężnej bitwy, która przesądzi o losach całego kontynentu. Kłamstwa Cersei znacząco osłabi siły Daenerys i Jona, co może się skończyć tragicznie dla wszystkich. Nocny Król, jeśli wygra w bitwie pod Winterfell, będzie praktycznie nie do powstrzymania. Przetoczy się przez Westeros, nie zostawiając nikogo żywego, a kiedy to nastąpi, nie będzie żadnych ludzi mogących zasiąść na Żelaznym Tronie.

 

Wszystkie sezony „Game of Thrones” można obejrzeć na HBO GO. Finałowy sezon będzie dostępny na platformie HBO GO z niedzieli 14.04 na poniedziałek 15.04 o godzinie 3:00 w nocy.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.