Artykuły

Macie ochotę na ciastko w kształcie wilkora albo chcecie sprawdzić, co należy do najwyższych budowli w świecie „Game of Thrones”? Zapraszamy zatem na kolejną porcję ciekawostek z serialu.

1. Różnica wieku

Prawie wszyscy aktorzy są co najmniej 5 lat starsi od swoich książkowych odpowiedników – w przypadku wielu głównych członków obsady ta różnica wynosi ponad 10 lat. 

2. Najpotężniejsze budowle

Wbrew pozorom Mur wcale nie jest najwyższą konstrukcją w świecie „Game of Thrones”. Na pierwszym miejscu jest wieża Hightower, znajdująca się w Starym Mieście, a zaraz za nią jest Wielka Piramida w Meereen.

3. Co mają ze sobą wspólnego Arya i Batman?

Postać Aryi jest w pewien sposób podobna do Bruce'a Wayne'a, granego przez Christiana Bale'a w filmach Christophera Nolana z serii o Batmanie. Najmłodsza córka Neda Starka po jego śmierci ucieka z Królewskiej Przystani i podróżuje po świecie, trenując i zdobywając nowe umiejętności, żeby pomścić rodzinę. 

Maisie Williams, Arya Stark, Game of Thrones, Gra o tron, serial, HBO, ciekawostki
Maisie Williams jako Arya Stark

 

4. Emilia Trojańska

W styczniu tego roku pod jednym ze zdjęć Emilii Clarke na Instagramie pojawił się komentarz: „byłabyś świetną Heleną Trojańską”. Co ciekawe, w tym samym miesiącu, podczas gali charytatywnej, Brad Pitt (który zagrał Achillesa w filmie „Troja” z 2004 roku) zaoferował 120 tysięcy dolarów, żeby obejrzeć „Game of Thrones” w towarzystwie Clarke. Jego ofertę przebił jednak inny uczestnik aukcji.

5. Oglądalność

„Game of Thrones” regularnie bije rekordy oglądalności. Finałowy odcinek siódmego sezonu obejrzało 16,5 miliona widzów.

6. Wyjątkowy miecz

Miecz o nazwie Dawn, którym posługiwał się ser Arthur Dayne, w przeciwieństwie do innych mieczy w uniwersum nie był przekazywany z pokolenia na pokolenie. Wykuty, według legendy, ze spadającej gwiazdy (równie mocnej, co valyriańska stal) mógł trafić tylko w ręce kogoś, kto na to zasługiwał. Osoba władająca tym orężem zyskiwała tytuł Miecza Poranka. 

7. Nie tylko GoT

Co najmniej 11 członków obsady „Game of Thrones” pojawiło się także w serialu „Ripper Street”; byli to m.in. Kristian Nairn (Hodor), Iain Glen (Jorah Mormont), Joseph Mawle (Benjen Stark) czy Dean-Charles Chapman (Tommen Baratheon).

8. I nie tylko „Ripper Street”

Ponadto trójka aktorów z GoT wystąpiła w produkcji BBC, „Da Vinci's Demons” – Eros Vlahos (Lommy Zielona Łapka), James Faulkner (Randyll Tarly) i Alexander Siddig (Doran Martell).

9. Bułeczkę?

Ben Hawkey, grający postać zwaną (nie bez powodu) „Gorącą Bułką”, jest właścicielem piekarni inspirowanej „Game of Thrones”, która znajduje się w Londynie. Można tam kupić m.in. ciastka w kształcie wilkora. Jak znaleźć tę piekarnię? To dość proste, nazwa jest bardzo charakterystyczna: „You Know Nothing Jon Dough” (dough z ang. – ciasto).

Ben Hawkey, Hot Pie, Gorąca bułka, Game of Thrones, Gra o tron, aktor, piekarnia, ciekawostki, serial
Ben Hawkey

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.