1
Artykuły

Nietrudno zwrócić uwagę widzów, kiedy należy się do pierwszoplanowej obsady serialu emitowanego przez dekadę. Sztuką jest stać się zapamiętanym, gdy czas ekranowy trwa bardzo krótko, nawet kilka minut. „Friends” z biegiem lat nie traci na popularności, a ci z was, którzy dopiero niedawno nadrobili tę produkcję, z pewnością dostrzegli wiele znajomych twarzy, pojawiających się w rolach epizodycznych – część z nich znajdowała się wówczas dopiero u progu swojej wielkiej kariery aktorskiej. Zapraszam na ranking 20 najlepszych gościnnych występów z „Friends”. UWAGA: możliwe spoilery.

20. Jennifer Coolidge

Jennifer Coolidge jest chyba najbardziej rozpoznawalna z roli mamy Stiflera w filmach z serii „American Pie”. Serialomaniacy mogą ją także kojarzyć z „2 Broke Girls”. Tymczasem aktorka pojawiła się również w „Friends” – wystąpiła w zaledwie jednym odcinku 10. sezonu („The One with Ross’s Tan”). Nie kojarzycie? A powinniście. Coolidge wcieliła się bowiem w postać, która zdecydowanie należy do najbardziej irytujących – w Amandę, dawną sąsiadkę Phoebe i Moniki. Jestem pewna, że pamiętacie jej sztuczny brytyjski akcent, samozachwyt i pokaz tańca, który na nieszczęście musiał obserwować Chandler…

19. Dakota Fanning

Friends, Przyjaciele, role gościnne, najlepsze gościnne występy, Joey, Dakota Fanning

Fanning miała zaledwie 10 lat, kiedy pojawiła się na planie „Friends”. Jej niewielka rola również miała miejsce w 10. sezonie – zobaczyliśmy ją jako Mackenzie, córkę właścicieli domu kupionego później przez Chandlera i Monicę. Wspólne sceny z Mattem LeBlankiem wyszły tak uroczo, że trudno było nie wspomnieć o nich w tym zestawieniu. Może tylko zobaczyłam to, co chciałam zobaczyć, ale wydaje mi się, że już wówczas było łatwo dostrzec potencjał aktorski Fanning (co ostatecznie udowodniła m.in. w filmie „The Runaways” czy też w serialu „The Alienist”, gdzie wystąpiła u boku Daniela Brühla i Luke’a Evansa).

18. Billy Crystal i Robin Williams

Najciekawszą rzeczą związaną z cameo Billy’ego Crystala i Robina Williamsa w odcinku „The One with the Ultimate Fighting Champion” (sezon trzeci, odcinek 24.) jest to, że pojawienie się tych panów... nie było pierwotnie przewidziane przez scenariusz. Scena z ich udziałem powstała dość spontanicznie; okazało się, że obaj aktorzy znajdują się całkiem niedaleko miejsca, w którym akurat kręcono „Friends” – twórcy poprosili, żeby dołączyli w ramach gościnnego występu. Musicie przyznać, że to był genialny pomysł; Robin Williams żalący się swojemu przyjacielowi, że żona go zdradza, tylko po to, by się dowiedzieć, że „tym drugim” jest właśnie jego kumpel, to niezapomniany moment z serialu. Zwłaszcza że panowie siedzieli na tej samej kanapie, co główni bohaterowie (ściśnięci jak sardynki w puszce, żeby zrobić im miejsce).

17. Susan Sarandon

Susan Sarandon, Joey, Friends, Jessica Lockhart, Przyjaciele, gościnna rola, najlepsze gościnne występy

Tej aktorki trudno nie znać albo chociaż nie kojarzyć. W „Friends” pojawiła się zaledwie w jednym odcinku jako Jessica Lockhart, gwiazda oper mydlanych, m.in. „Days of Our Lives”, czyli hitu, dzięki któremu Joey zrobił karierę. Kiedy okazało się, że postać Jessiki zostanie wypisana z telenoweli, a jej mózg po śmierci powędruje do doktora Drake’a Ramoraya, granego przez Joeya (jeśli nie znacie tego odcinka, nie pytajcie – to trzeba zobaczyć), to właśnie Jessica uczyła młodszego kolegę, jak poruszać się na planie tak jak ona. No i, jak to zwykle w przypadku Joeya bywa, dało to początek kolejnemu krótkiemu romansowi. Ale Joe przynajmniej nauczył całować się z pasją Jessiki.

16. Kathleen Turner

Swój aktorski debiut Turner zaliczyła znacznie wcześniej, niż rozpoczęto emisję „Friends”, a szczególną popularność przysporzyła jej rola Joan Wilder w filmie „Romancing the Stone” („Miłość, szmaragd i krokodyl”). Angaż w „Przyjaciołach” nie należał do byle jakich – aktorce przyszło bowiem wcielić się w... transseksualnego ojca Chandlera. Ta postać przez ponad sześć sezonów jest niemalże legendarna; wiemy tylko, że tata Bing rozwiódł się z żoną i zaczął robić karierę w Las Vegas, co było źródłem wielu traumatycznych przeżyć Chandlera. Kiedy jednak jedyna pociecha Bingów postanowiła ożenić się z Monicą, przyszła pora na pojednanie ojca z synem. Trzeba przyznać, że Kathleen Turner rewelacyjnie poradziła sobie w tej roli, a jej niski, głęboki głos był tutaj dodatkowym atutem.

15. Sean Penn

Lisa Kudrow, Sean Penn, Phoebe, Friends, Przyjaciele, gościnna rola, najlepsze gościnne występy

Tego aktora kojarzymy raczej z ról w filmach (m.in. „Mystic River” czy „Milk”); dopiero w tym miesiącu po raz pierwszy zobaczymy go jako pierwszoplanową postać na małym ekranie – zagrał bowiem w produkcji platformy Hulu, „The First” (premiera już 15 września). W „Friends” pojawił się jako narzeczony siostry Phoebe, Ursuli, w odcinkach „The One with the Stain” i „The One with the Halloween Party”. Tak, to ten gość, który pojawił się na imprezie halloweenowej Moniki, przebrany za... Układ Słoneczny. Eric był bohaterem nieco nieporadnym, ale przez to uroczym – i czasem naprawdę żałuję, że nie zagościł w serialu na dłużej.

14. Alec Baldwin

Wydawałoby się, że to Phoebe jest czasem zbyt optymistycznie nastawiona do świata – ale tę opinię diametralnie zmienił facet, z którym krótko spotykała się pod koniec ósmego sezonu. Parker, bo to o nim mowa, grany przez Aleca Baldwina, zachwycał się dosłownie wszystkim, a nazywanie autostrady „betonowym cudem” nie było dla niego niczym niezwykłym. Nas, widzów, bawiły jego komentarze i nieustanny uśmiech, ale wyobraźcie sobie, że spędzacie z taką osobą sporo wolnego czasu... Nawet Pheebs nie wytrzymała zbyt długo. Świetnie zagrana, zapadająca w pamięć rola.

13. Charlie Sheen

Charlie Sheen, Friends, Przyjaciele, gościnna rola, najlepsze gościnne występy, Lisa Kudrow, Phoebe

Być może Joey miał najbardziej bujne życie towarzyskie, ale trzeba przyznać, że to Phoebe spotykała się z najciekawszymi ludźmi (choć historia związków Rossa również jest dłuuuga i barwna). Jednym z nich był Ryan, członek marynarki wojennej, który w mieście zjawiał się rzadko i niestety na bardzo krótko. Jak na złość, kiedy mieli się spotkać po raz pierwszy po dłuższym czasie... Phoebe złapała ospę wietrzną, którą zresztą potem podarowała Ryanowi. Nie ma nic bardziej romantycznego od nalewania wina w przyklejonych taśmą rękawicach kuchennych czy też od drapania siebie nawzajem w każdym dostępnym miejscu. No i trudno wyrzucić z pamięci widok Charliego Sheena w mundurze.

12. George Clooney i Noah Wyle

W tym samym roku, kiedy rozpoczęto emisję „Friends”, rozpoczął się także inny kultowy serial. Mowa oczywiście o „ER” („Ostry dyżur”), w którym występowali obaj wspomniani panowie. Co najciekawsze, Clooney i Wyle pojawili się w „Przyjaciołach” jako... lekarze. Mogłoby to uchodzić za crossover, gdyby nie to, że te epizodyczne postacie miały zupełnie inne imiona niż bohaterowie znani z „ER”. Monica i Rachel poznają przystojnych panów doktorów podczas wizyty w szpitalu i, rzecz jasna, decydują się na podwójną randkę. Problem w tym, że w szpitalnych dokumentach Rach figurowała jako Monica, ponieważ sama nie miała ubezpieczenia i musiałaby zapłacić za leczenie swojej zwichniętej kostki z własnej kieszeni. Dziewczyny więc zamieniają się tożsamością, co oczywiście ma katastrofalne skutki podczas randki. Miny Clooneya i Wyle’a mówią same za siebie – a ich gościnny występ przyjemnie się ogląda.

11. Winona Ryder

Winona Ryder, Friends, Melissa, Przyjaciele, gościnna rola, najlepsze gościnne występy, Rachel, Jennifer Aniston

Być może Winona Ryder pojawiła się w „Friends” na bardzo krótko, ale zdecydowanie zrobiła duże wrażenie (i to nie tylko na Joeyu, który chyba najlepiej się bawił ze względu na całą sytuację). Aktorka wcieliła się w Melissę, koleżankę Rachel ze studiów. Obie kiedyś się upiły i skończyło się na całowaniu (czy wy też widzicie oczami wyobraźni ten rozanielony uśmiech Joeya?). Trochę szkoda, że nie dowiedzieliśmy się czegoś więcej o postaci granej przez Ryder, zwłaszcza po tym, jak wątek z jej udziałem skończył się dość nieoczekiwanym plot twistem. Śliczna, słodka i trochę rozczulająca – właśnie taka okazała się Melissa. Jak widać niektóre aktorki nawet w tak niewielkich rolach potrafią zachwycić.

10. Bruce Willis

Wspomniałam już, że poza Phoebe również Ross miał całkiem interesujące życie miłosne. Jako wykładowca na uczelni miewał różne przygody (i oczywiście wpadki), nie zabrakło także romansu z jedną ze studentek, Elizabeth. Bruce Willis pojawił się jako ojciec Lizzie i należy powiedzieć, że chyba nikt lepiej nie zagrałby tak opiekuńczego, zaborczego wręcz tatusia, który nowego absztyfikanta swojej córki zabiłby samym wzrokiem, gdyby tylko potrafił. Oczywiście z czasem poznaliśmy też nieco inną stronę tego twardziela – zwierzanie się nie wszystkim wychodzi na dobre – ale mimo to każda jego interakcja z Rossem wywoływała niemalże uczucie dyskomfortu.

9. Jeff Goldblum

Jeff Goldblum, Leonard Hayes, Matt LeBlanc, Joey, Friends, Przyjaciele, gościnna rola, najlepsze gościnne występy

Goldblum zdecydowanie zabłysnął jako Leonard Hayes, reżyser i jednocześnie odtwórca jednej z głównych ról w sztuce, do której dostać się próbował także Joey. W ciągu zaledwie kilku minut udało mu się stworzyć postać niezwykle charyzmatyczną i zabawną (oraz niekoniecznie skromną), od której Joey wiele się nauczył – a w szczególności tego, że wstrzymywanie moczu nigdy nie wychodzi człowiekowi na dobre. Duet Goldbluma i Matta LeBlanca jest jednym z najlepszych, jakie możecie zobaczyć w „Friends”.

8. Reese Witherspoon

Kiedy na początku serialu poznaliśmy Rachel, łatwo było odnieść wrażenie, że jest rozpieszczona, płytka i dość ograniczona. Oczywiście z biegiem sezonów to się zmieniło, nawet jeśli niektóre przywary pozostały, jednak nietrudno sobie przypomnieć, jak głupiutka i naiwna była Rach, gdy wprowadziła się do Moniki. Wszystko to ginie jednak przy jej siostrze Jill, granej właśnie przez Witherspoon. Bardzo się cieszę, że ta aktorka nie osiadła na laurach i nie jest kojarzona wyłącznie z ról słodkich, niemyślących blondynek (czego dowodzi chociażby jej świetny występ w „Big Little Lies”), niemniej takie role też są wymagające, a Reese wychodzą one znakomicie. Tylko w jej wykonaniu Jill mogła być tak egocentryczna i nierozsądna.

7. Ben Stiller

Ben Stiller, Rachel, Jennifer Aniston, Tommy, Friends, Przyjaciele, gościnna rola, najlepsze gościnne występy

Nie da się lubić postaci granej przez Stillera – mnie właściwie trochę przerażała – a jednocześnie nie sposób nie docenić genialnej kreacji aktorskiej, dzięki której otrzymaliśmy tak charakterystycznego bohatera epizodycznego. Tommy pojawił się jako miłosne zainteresowanie Rachel. Dla niej oczywiście był kochany i uprzejmy. Kiedy jednak nie było jej w polu widzenia, zaczynał, mówiąc kolokwialnie, drzeć ryja. Niby taki niepozorny, niby taki zwyczajny – kto by pomyślał, że w tym człowieku będą siedziały takie pokłady chamstwa i agresji...

6. Christina Applegate

Gdybym musiała wybierać, z którą z sióstr Rachel mam spędzić dzień, to zdecydowanie wolałabym towarzystwo Jill. Kiedy jednak zapytacie mnie, czy pod kątem ról w „Friends” wolę Reese Witherspoon czy Christinę Applegate, to bez wahania wskażę tę drugą. Mimo całej mojej sympatii do obu aktorek to właśnie postać Amy zdecydowanie bardziej zapada w pamięć, m.in. dzięki temu, że Applegate tak rewelacyjnie się w nią wcieliła. Trzecia z sióstr Green okazała się bezczelna i totalnie zapatrzona w siebie, na dodatek chyba nie znam drugiej osoby, która tak dobrze uosabiałaby przysłowiową szczerość do bólu. Miejmy nadzieję, że Ross sprzeda jej jeszcze kiedyś falafela...

5. Gary Oldman

Richard Crosby, Gary Oldman, Joey, Matt LeBlanc, Friends, Przyjaciele, gościnna rola, najlepsze gościnne występy

Sceny z udziałem Oldmana były niezwykle mokre. I nie, nie mam na myśli tego, co być może przyszło wam teraz do głowy. Aktor stworzył drugi epicki duet z Mattem LeBlankiem, grając jego kolegę z planu, Richarda Crosby’ego. Joey początkowo jest zachwycony, że może pracować z taką sławą, jednak wszystko się komplikuje, kiedy wychodzi na to, że w ujęciach najwyraźniej potrzebuje parasola – bo Richard obficie pluje, szczególnie gdy gwałtownie wypowiada swoje kwestie. Oldmana uwielbiam też za inne role, ale nie da się ukryć, że jego występ w „Friends” jest przekomiczny.

4. Hugh Laurie

Dawno temu, kiedy byłam jeszcze gówniarą, przypadkiem obejrzałam w telewizji fragment pewnego odcinka. Wówczas zupełnie nie zwróciłam uwagi na pana siedzącego w samolocie obok Rachel (właściwie w ogóle nie zwróciłam uwagi na tę scenę – w „Friends” zakochałam się dopiero lata później). Gdy wreszcie zaczęłam nadrabiać „Przyjaciół”, byłam w ogromnym szoku, jak zobaczyłam tam doktora House’a. No, nie dosłownie, bo oczywiście chodzi mi o Hugh Lauriego. Muszę powiedzieć, że jego potępiające monologi wygłaszane w kierunku Rachel to jedna z moich ulubionych scen. Po pierwsze dlatego, że trochę miał w tych swoich hejtach rację, co daje mi dziką satysfakcję, a po drugie: po prostu nie da się oprzeć gburowatości aktora w tej scenie.

3. Julia Roberts

Julia Roberts, Susie Moss, Matthew Perry, Chandler Bing, Friends, Przyjaciele, gościnna rola, najlepsze gościnne występy

Bardzo lubię tę aktorkę, więc nic dziwnego, że wylądowała w pierwszej trójce tego zestawienia. Ale odkładając moje czysto subiektywne sympatie na bok: jej występ w „Friends” to absolutne mistrzostwo. Roberts pojawiła się w 13. odcinku drugiego sezonu, czyli „The One After the Superbowl: Part 2” jako Susie Moss, dawna koleżanka Chandlera ze szkoły. Dzięki właśnie tej bohaterce narodziła się pewna scena, która już chyba zawsze będzie mnie potwornie śmieszyła (tak, mówię o tej z kradzieżą ubrań). Julia naprawdę stanęła na wysokości zadania; w ciągu tego zaledwie jednego epizodu pokazała się zarówno jako kobieta uwodzicielska i tajemnicza, ale też jako pamiętliwa, przebiegła mścicielka. Takie przeobrażenia lubię.

2. Danny DeVito

Oglądając po raz pierwszy odcinek, w którym znajdujemy się na wieczorze panieńskim Phoebe, absolutnie nie spodziewałam się, że striptizerem, zamówionym przez Monicę i Rachel na ostatnią chwilę, okaże się właśnie DeVito. Zaczniecie się śmiać, kiedy tylko stanie w drzwiach w tym swoim stroju policjanta, ale apogeum przyjdzie nieco później, po włączeniu muzyki. Kochająca ekstrawagancję Pheebs po prostu nie mogła mieć nudnego, sztampowego wieczoru panieńskiego. Zakochacie się w historii tego niepozornego, niziutkiego striptizera z ogromną pasją i hartem ducha. DeVito wycisnął ze swojej postaci tyle, ile tylko mógł – czego efektem była prawie najlepsza w rankingu rola gościnna w serialu.

1. Brad Pitt

Brad Pitt, William, Friends, Przyjaciele, gościnna rola, najlepsza gościnna rola, Rachel, Jennifer Aniston, Ross, David Schwimmer

Całkiem możliwe, że o wyborze Pitta na pierwsze miejsce zadecydowała moja słabość do niego – nie będę ukrywała, że w okresie podstawówki czy gimnazjum dosłownie za nim szalałam. Niemniej, nawet pomijając to wszystko, jego epizodyczny występ w „Friends” chyba najbardziej wbił mi się w pamięć. Pitt zagrał Willa, szkolnego kolegę Moniki i Rossa, który po latach postanowił wpaść do nich na Święto Dziękczynienia. Nazwałabym go również kolegą Rachel, ale dość szybko się okazuje, że za tą, mówiąc łagodnie, nie przepada. Niemo wypowiedziane przez niego „I hate you” i ten błysk mordu w oczach sprawiły, że epizod „The One with the Rumor” (sezon ósmy, odcinek dziewiąty) jest przeze mnie chyba najczęściej rewatchowanym.

 

Zgadzacie się z rankingiem? A może zabrakło wam tutaj jakiegoś gościnnego występu, który sami bardzo lubicie? Dajcie znać w komentarzach.

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

  • Aga Halman
    Aga Halman
    @halmanaga

    Oglądałam "Friends" niezliczona ilość razy, a akurat Winony Ryder nie rozpoznalam! :O Szok

Powiązane

Seriale

Friends

Akcja skupia się na losach szóstki przyjaciół wiodących życie w Nowym Jorku.


ER

Historia lekarzy pracujących w County General, którzy starają się pogodzić życie zawodowe z osobistym.


House

Serial opisujący losy tytułowego Gregory'ego House'a, lekarza genialnego, lecz dość kontrowersyjnego i niekonwencjonalnego. Razem ze swoim zespołem diagnostycznym …


2 Broke Girls

Wywodzące się z różnych rodzin Max i Caroline pracują razem w restauracji Williamsburg Diner w Brooklynie jako kelnerki. Dziewczyny wynajmują skromne mieszkanie, …


Big Little Lies

Kiedy Jane Chapman razem z synem zjawia się w nadmorskim miasteczku Mandaray, wszystko wydaje się być w porządku. Nowe życie w nowym miejscu miało okazać się oczyszczające. …


The Alienist

John Moore to reporter kryminalny, który razem z psychologiem, dr Laszlo Kreizlerem, badają sprawę seryjnego mordercy z Nowego Jorku. Sprawca dokonuje makabrycznych …


The First

Akcja śledzi pierwszą ludzką załogę, która została wysłana na Marsa. Ukazane zostaną losy astronautów, ich bliskich oraz wspierającego ich zespołu, który został …