Artykuły

Czasem przychodzi taki dzień, gdy przez zupełny przypadek (lub dzięki polecajkom innych osób czy portali) w bezmiarze serialowych nowości i staruszków trafia się na prawdziwą perełkę – perełkę, która wywoła w nas całą gamę uczuć, zapadnie w pamięci za sprawą tematyki czy ścieżki dźwiękowej i do której chętnie będzie się wracać. Dziś chciałabym wspomnieć o jednym z moich ukochanych seriali.

Serial „Cold Case” („Dowody zbrodni”) nie był mi obcy – znałam ten tytuł, zapewne kiedyś nawet i obejrzałam któryś z odcinków w telewizji, ale widać nie trafił w ów dobry moment, bo nie pamiętam, bym się nim jakoś bardziej zainteresowała. Prawie 11 lat temu przypadkowo usłyszałam na jakimś kanale piosenkę „Runaway Train” zespołu Soul Asylum, której teledysk świetnie znałam, bo w czasie swej premiery w 1993 roku często był puszczany zwłaszcza na MTV. Pamiętam do dziś swój szok, że tyle dzieci znika i nikt nie wie, co się z nimi dzieje. Z ciekawości wpisałam w Google tytuł piosenki i gdzieś, w jakimś artykule, przewinął się motyw najsłynniejszych niewyjaśnionych zaginięć i morderstw dzieci, a wśród nich wspomniano historię „Chłopca z kartonowego pudełka” („The Boy in the Box”) i serial „Dowody zbrodni”, w którym w jednym z odcinków luźno nawiązano do owej sprawy. I tak trafiłam na tę wyjątkową produkcję, prawdziwą ucztę, składającą się z siedmiu sezonów i 156 odcinków emitowanych w latach 2003-2010.


Everything Dies

Sam pomysł serialu o tzw. „cold cases” nie jest niczym nowym – dość wspomnieć, że już w czasie premiery „Dowodów zbrodni” krytycy podkreślali podobieństwo (a fani zarzucali wręcz kopiowanie) do kanadyjskiego serialu „Cold Squad”, który debiutował na ekranie rok wcześniej. Innymi serialami o podobnej tematyce są znakomite brytyjskie „The Enigma Files” (15 odcinków, 1980), „Waking the Dead” (9 sezonów, 2000-2011), „New Tricks” (12 sezonów, 2003-2015) czy z nowszych mój ulubieniec - „Unforgotten” (2015-, 3 pełne sezony, czwarty czeka na premierę), amerykańskie „NCIS” (17 sezonów, 2003- ), a nawet japoński „Zettai Reido” (2 sezony, 2010-2011) czy koreański „Signal” (16 odcinków, 2016- ), że nie wspomnę o serialach i dokumentach, opowiadających o prawdziwych zbrodniach (tzw. true crime): „Cold Case Files” (1999-2017), „Solved” (2008-2010), „Cold Justice” (2013- ), „To Catch a Killer” (2014).

The End of Innocence

Gdyby ktoś zapytał mnie, co jest siłą tego serialu, bez wahania powiedziałabym: fabuła, bohaterowie i ścieżka dźwiękowa. Akcja rozgrywa się w Filadelfii i niemal każdy odcinek jest poświęcony innej miejscowej zbrodni z przeszłości – także dalszej, bo parę epizodów opowiada o morderstwach z roku 1929 („Beautiful Little Fool”), 1932 („Best Friends”), 1939 („The Letter”), 1940 („Colors”), 1943 („Factory Girls”) czy 1945 („The Hen House”). Scenarzyści nie bali się poruszać kontrowersyjnych tematów, jak choćby prześladowań rasowych, przemocy w rodzinie, wśród rówieśników, przemocy seksualnej czy pedofilii, ale wątki te napisane są z wyczuciem i w sposób naprawdę poruszający, co widać zwłaszcza w zestawieniu między historią a współczesnością i tym, jak dana tragedia wpłynęła nie tylko na bohaterów, ale i ich otoczenie. Dodatkowym atutem jest wspomniana już przeze mnie inspiracja prawdziwymi wydarzeniami – oczywiście na potrzeby produkcji telewizyjnej historia jest lekko modyfikowana, niemniej jednak już sam fakt przydaje mu dodatkowej wagi i powagi. Wiele spraw po prostu chwyta za serce i sprawia, że człowiek irytuje się czasem na opieszałość policji, czasem na niedostateczne jak na dane czasy metody i środki badawcze, a czasem na głupi, złośliwy los czy wręcz fatum.

Sadness

Główną bohaterką „Cold Case” jest Lily Rush (Kathryn Morris) – jedyna kobieta pracująca w wydziale zabójstw, błyskotliwa, wrażliwa i uparta policjantka. Prócz niej w zespole znajduje się zdystansowany i rzeczowy Scotty Valens (Danny Pino), „ojcujący” z racji wieku porucznik John Stillman (John Finn), trzymający się raczej na uboczu, spokojny i metodyczny Will Jeffries (Thom Barry) i kpiący Nick Vera (Jeremy Ratchford), zaś w późniejszych sezonach dołącza Kat Miller (Tracie Thoms). Lily wprowadza odrobinę chaosu w spokojny świat kolegów, bardzo osobiście przeżywając każdą zbrodnię i z uporem dążąc do tego, by sprawiedliwości – mimo upływu czasu – stało się zadość. Powiem szczerze, że ogromnie żałuję, iż serial został zakończony dość nieoczekiwanie, ponieważ bardzo chciałabym poznać historię zwłaszcza Lily.

Serial nie byłby tak rewelacyjny, gdyby nie muzyka – a ta jest perfekcyjnie dopasowana do czasu, w którym popełniono daną zbrodnię. Muszę przyznać, że rzadko trafia się na tak pasującą i wyborną ścieżkę dźwiękową. Ktokolwiek odpowiadał za jej dobór, spisał się wprost znakomicie, a seans daje przy okazji możliwość zapoznania się z prawdziwymi muzycznymi perełkami. Z drugiej jednak strony to właśnie przez ścieżkę dźwiękową i problemy z licencjami serial nie został wydany na DVD – a szkoda.

 

A na koniec po prostu muszę wspomnieć o jednym z genialniejszych motywów muzycznych – „Nara” projektu E.S. Posthumus i Michaela A. Levine. Monumentalny, natychmiast wpadający w ucho i wprost idealnie pasujący do serii utwór.

Zbliża się jesień i choć wiem, że liczne nowości mogą być znacznie bardziej atrakcyjne niż taka staroć, to gorąco namawiam, byście dali szansę Lily i jej zespołowi. Coś mi mówi, że nie będziecie zawiedzeni.
PS Ciekawostka dla fanów „Grey’s Anatomy” – Justin Chambers, czyli Greysowy dr Karev, w kilku pierwszych odcinkach gra postać Chrisa Lassinga, partnera Rush. Kolejna ciekawostka – Scotty Valens pojawił się w crossoverze z „CSI:NY” („Kryminalne zagadki Nowego Jorku”), w odcinku „Cold Reveal” (3x22).

 

Serial obecnie emituje kanał 13 Ulica.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Grey's Anatomy

Dramat obyczajowy opowiadający historię Meredith Grey, córki wybitnej lekarki, od początku jej stażu chirurgicznego w szpitalu Seattle Grace. Serial śledzi życie …


CSI: NY

Gdzie na świecie może dojść do bardziej nieprawdopodobnych tajemnic kryminalnych, jeśli nie w mieście, które nigdy nie śpi i nigdy nie odpoczywa? W mieście, w którym …


NCIS

Agenci należący do głównego zespołu dochodzeniowego agencji Naval Criminal Inveatigative Service stawiają czoła przestępstwom związanym z marynarką wojenną. Na …


New Tricks

Policja organizuje zespół dochodzeniowy, w skład którego wchodzą byli detektywi – Brian Lane (Alun Armstrong), Gerry Standing (Dennis Waterman) oraz Jack Halford …