Artykuły

Koniczyna, whisky, zielone piwo, leprekauny, garnek złota i wszystko, co tylko można pofarbować na zielono. Dzień Świętego Patryka to święto, którego może w Polsce nie obchodzimy, ale widzieliśmy już tyle razy, jak wyglądają jego obchody w różnych mediach, że niewiele może nas zaskoczyć w tym temacie.

Jeśli chodzi o serialowe odcinki poświęcone tej tradycji, to większość z nich wygląda podobnie. Dostajemy albo pijackie eskapady, albo jakąś przygodę z leprekaunem. Jednak zawsze po odcinku o tematyce Dnia Świętego Patryka możemy spodziewać się szaleństwa, trochę żartów z Irlandczyków i dużo, dużo zielonego koloru.

15. „Hoss And The Leprechauns” (S05E12) – „Bonanza” (1959–1973)

bonanza, hoss and the leprechauns

Kiedy Hoss ratuje małego człowieka ubranego na zielono przed niedźwiedziem i okrada jego skrytkę ze złotem, całe miasto jest przekonane o istnieniu magicznych leprekaunów. Wyruszają więc na poszukiwania skarbu i mitycznych stworzeń. Chociaż ich teoria jest błędna, a grupka ubranych na zielono karłów to tylko aktorzy, to i tak każdy wyciąga z tego zdarzenia jakąś nauczkę.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

14. „Lucky Charmed” (S05E17) – „Charmed” / „Czarodziejki” (1998–2006)

charmed, lucky charmed

Demon zabija leprekauny i wchłania ich magiczną moc. Czarodziejki muszą go powstrzymać, jednak nie dadzą rady zrobić tego same. Leprekaun, który prosi ich o pomoc, Seamus, obdarowuje je odrobiną szczęścia, ale pod pewnymi warunkami. Ten odcinek zdecydowanie pozostaje po baśniowej stronie. Tutaj nie obchodzi nas zielone jedzenie czy piwo albo parady. Interesuje nas głównie mitologia magicznych stworzeń, jakimi są leprekauny.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

13. „St. Patrick’s Day” (S03E17) – „Mike & Molly” / „Mike i Molly” (2010–2016)

mike and molly, st patricks day

To jeden z tych odcinków, gdzie sam klimat imprezowania, picia zielonego piwa i zwariowanych sytuacji ma nam nakreślić, jak amerykanie obchodzą Dzień Świętego Patryka. Mamy jednak dwie różne perspektywy – Mike’a i Molly, którzy rezygnują ze świętowania na rzecz starania się o dziecko i Carla, który urządza w swoim mieszkaniu imprezę, żeby poznać kobiety. Problem jednak tworzy się, kiedy żadna kobieta na imprezie się nie pojawia, a całość zamienia się po prostu w pijackie zwierzenia.

Serial emitowany na kanale Comedy Central Family.

12. „The Leprechaun” (S09E20) – „Beverly Hills, 90210” (1990–2000)

bevery hills 90210, the leprechaun

Co jak co, ale używanie Dnia Świętego Patryka jako chwyt reklamowy jest sprytnym pomysłem. Tylko może nie w ten sam sposób, w jaki Steve postanowił go użyć. Chcąc przyciągnąć trochę nowych czytelników do gazety, Steve oferuje garnek złota dla znalazcy zaginionego leprekauna. Chociaż wszystko miało być żartem, tak rzeźnik, któremu udało się znaleźć Lue (leprekaun ze zdjęcia), traktuje całą sprawę bardzo poważnie i domaga się złota. Odcinek chociaż standardowo pełen dram miłosnych i życiowych, przynosi tą częścią fabuły skupioną na Stevie i Lue oderwanie się od tego świata, w którym żyje reszta bohaterów.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

11. „St. Patrick’s Day” (S06E11) – „Rockefeller Plaza 30” (2006–2013)

30 rock, st patricks day

Niektórzy w Dzień Świętego Patryka idą świętować, a niektórzy wolą się schować w domu. Pod tą drugą kategorię podpada na pewno Liz, która w ucieczce przed Irlandczykami, których nie darzy wielką sympatią, zamyka się we własnym domu z chłopakiem. Okazuje się to wcale nie być lepszym rozwiązaniem niż po prostu spędzić ten dzień na paradzie wśród pijanych. Z drugiej strony Tracy i Jenna próbują naprawić swoją wpadkę sprzed kilku lat, która zdarzyła im się podczas parady z okazji Dnia Świętego Patryka, gdzie Jenna zemdlała, a Tracy użył przekleństw. Próbują to naprawić, ale wychodzi im jak zwykle.

Serial nie jest obecnie emitowany w Polsce.

10. „And The Kilt Trip” (S03E19) – „2 Broke Girls” / „Dwie spłukane dziewczyny” (2011–2017)

2 broke girls, and the kilt trip

Jeśli szukacie odcinka, który skupia się wyłącznie na imprezowych aspektach Dnia Świętego Patryka, to świetnie trafiliście. Max i Caroline wyruszają na pijacką eskapadę podczas parady, sprzedają Hana jako żywego leprekauna i wspominają jak kiedyś wyglądały ich obchody tego dnia. Wszystko jest wystarczająco zielone i wypełnione żartami o Irlandczykach, żeby ujść za dobry odcinek specjalny.

Serial emitowany na stacji Comedy Central Family.

9. „Flat-Top o’ the Morning To Ya” (S10E16) – „Bob’s Burgers” (2011–)

bobs burgers,

Świąteczne odcinki zawsze są czymś wyjątkowym w wykonaniu twórców „Bob’s Burgers”, dlatego wiele fanów z niecierpliwością czekało na obiecany odcinek zadedykowany Dniu Świętego Patryka. Bob może nie do końca chwyta się świątecznego ducha, jednak Linda zaopatrzona jest w zielony barwnik spożywczy i nie waha się nawet chwili, żeby go użyć. Co skutkuje zielonym piwem, zielonym ketchupem i musztardą oraz jak można się było spodziewać – zielonymi hamburgerami. Okazuje się jednak, że nie wszyscy klienci mają ochotę na świętowanie, przez co Linda musi zwrócić się do pijanych uczestników parady.

Serial obecnie emitowany na stacji FOX Comedy.

8. „Salem, the Boy” (S03E18) – „Sabrina the Teenage Witch” / „Sabrina, nastoletnia czarownica” (1996–2003)

Kiedy Sabrina otrzymuje trzy życzenia od leprekauna, postanawia jedno z nich przeznaczyć na przywrócenie Salema do tak utęsknionej przez niego ludzkiej formy. Pomysł chociaż z początku wydawał się świetny, szybko okazuje się błędem, kiedy Salem zaczyna snuć zgubne dla miasta plany. Nie dość, że rozkochuje w sobie Valerie, to jeszcze chce przejąć władzę nad całą szkołą Sabriny. Tylko leprekaun może pomóc Sabrinie odwrócić życzenie i uratować jej liceum.

Serial nie jest obecnie emitowany w Polsce.

7. „Sex, Pies And Idiot Scrapes” (S20E01) – „The Simpsons” / „Simpsonowie” (1989–)

Parada bez alkoholu okazuje się wielką porażką, kiedy dwie walczące ze sobą części Irlandii nie mają żadnej siły ich łączącej. Chociaż zakaz został wprowadzony przez zwyczajowe pijackie bijatyki, to okazuje się, że pozbawieni alkoholu Irlandczycy zachowują się jeszcze gorzej. Przez udział w zamieszkach Homer ląduje w więzieniu, z którego trudno jest się mu wydostać przez swoje poprzednie przewinienia.

Serial obecnie emitowany na stacji FOX Comedy. Dostępny jest również na platformach Player i VOD.pl

6. „The Leprechaun” (S02E27) – „Bewitched” / „Ożeniłem się z czarownicą” (1964–1972)

W tym odcinku tego kultowego serialu mamy okazję poznać samego leprekauna, który ku zdziwieniu Darrina należy do jego rodziny i irlandzkich przodków, a nie do magicznego świata Samanthy. Przybysz pojawia się w ich domu w poszukiwaniu pomocy w znalezieniu swojego ostatniego garnka ze złotem, który został skradziony. Chociaż w tym epizodzie nie brakuje dowcipów z nadmiernego pijaństwa mitycznego stworzenia, tak całość historii jest niebotycznie urocza.

Serial nie jest obecnie emitowany w Polsce.

Strona 1 z 2

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale


Beverly Hills, 90210

Do Beverly Hills sprowadza się rodzina Walshów. Główni bohaterowie „Beverly Hills, 90210” są początkowo jeszcze młodzi, chodzą do szkoły, a ich życie kręci się …Bob's Burgers

Serial animowany przedstawiający losy pięcioosobowej rodziny Belcherów, prowadzących restaurację Bob's Burgers.Charmed

Serial opowiada o przygodach trzech sióstr czarownic mieszkających w San Francisco. Jak to czarownice posiadają nadprzyrodzone moce, które pomagają im w walce z …2 Broke Girls

Wywodzące się z różnych rodzin Max i Caroline pracują razem w restauracji Williamsburg Diner w Brooklynie jako kelnerki. Dziewczyny wynajmują skromne mieszkanie, …


How I Met Your Mother

"How I Met Your Mother" to telewizyjny serial komediowy, opowiadający o (nie)szczęśliwych próbach "zdobycia" odpowiedniej narzeczonej przez Teda (Josh Radnor), …


It's Always Sunny in Philadelphia

Wbrew pozorom w Filadelfii nie zawsze jest tak słonecznie jak w tytule. Zwłaszcza w życiu bohaterów serialu, których czwórka prowadzi irlandzki bar w tytułowym …Sabrina The Teenage Witch

Wychowywana przez ciotki Sabrina w dniu swoich szesnastych urodzin dowiaduje się, że jest czarownicą.


The Simpsons

Satyryczne spojrzenie na życie i kulturę amerykańską serwowane w ramach opowieści o przygodach tytułowej rodziny. Z Simpsonami nie można się nudzić. Każdy z odcinków …


The Office

Mockument pokazujący życie pracowników filii firmy sprzedającej papier.