Artykuły

Dzień Kobiet świętowany jest na tysiąc różnych sposobów, w zależności od kraju, ale przede wszystkim od samych ludzi. Jedni lubią romantyczne klimaty jak kolacja, inni wolą pozbyć się na jeden dzień wszystkich obowiązków i po prostu poświęcić ten czas wyłącznie sobie. To właśnie z myślą o tych drugich przygotowaliśmy listę seriali idealnych dla kobiet, a które pozwolą im na chwilę relaksu w dniu ich święta.

„Fleabag” (2016- )

Dzień Kobiet, najlepsze, The Crown

Ta brytyjska produkcja szturmem zdobyła niemal wszystkie listy najlepszych seriali, krótko po swojej premierze. Forma, która opiera się na burzeniu czwartej ściany oraz przede wszystkim nowatorskie podejście do samej fabuły, skupiającej się na młodej kobiecie w wielkim mieści, sprawiły, że serial zyskał tak duże grono oddanych fanów. Główna bohaterka, młoda, ale już po przejściach, szuka swojego miejsca w nowoczesnym, kosmopolitycznym świecie. Doskonale zdaje sobie sprawę z własnych atutów, ale często ulega presji otoczenia, które wymusza na niej zamknięcie się na wiele emocji. Krytyczne i sarkastyczne komentarze padające z jej ust w stronę widza, dają możliwość zrozumienia jej procesu myślowego, który, trzeba przyznać, często tworzy prawdziwy chaos.

Serial dostępny na platformie Amazon Prime Video.

 

„The Crown” (2016- )

Dzień Kobiet, najlepsze, Fleabag

Królowa Elżbieta to ikona brytyjskości i jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet XX wieku. Jej długie rządy obfitowały w liczne skandale, istotne wydarzenia historyczne, które nie pozostały bez śladu na jej psychice. Serial bardzo skrupulatnie przygląda się królowej od jej dzieciństwa aż po czasy obecne, pokazując sylwetkę silnej kobiety z zupełnie innej strony. Kiedy kończyły się jej wystąpienia publiczne, wracała do komnat, w których czekał na nią mąż, dzieci i pozostali członkowie rodu królewskiego. Wbrew pozorom są to tacy sami ludzie, jak każdy inny i dlatego też możemy zobaczyć Elżbietę skonfrontowaną z zawiścią, zdradą, spiskami, ale także walką z sama sobą.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

„Anne with an E” (2017-2020)

Dzień Kobiet, najlepsze, Anne with an E

Tego serialu nie trzeba nikomu przedstawiać. Tytułowa bohaterka jest pełną życia trzynastoletnią dziewczynką. Żyje w świecie fantazji oraz fikcyjnych opowieści, które sprawiają, że Ania jest bardzo ciekawa świata. Zostaje adoptowana przez rodzeństwo Cuthbertów (mimo że chcieli chłopca do pomocy przy gospodarstwie). W tym miejscu można by o fabule pisać i pisać, jednak aktualnie trzeba skupić się na czymś innym. Czemu ta produkcja urzekła kobiety, które już dawno mają dzieciństwo za sobą? I dlaczego w dzisiejszych czasach jest tak ważna?

Przygody rudowłosej Ani Shirley są raczej skierowane dla młodych dziewcząt w okresie dorastania, jednak wśród fanów można znaleźć kobiety, które ten etap mają już dawno za sobą. Każda przedstawicielka płci pięknej może odnaleźć w sobie cząstkę Ani. Poznawać siłę przyjaźni, marzeń, wrażliwości na otaczający nasz świat. Ta produkcja wręcz ocieka niewinną dziewczęcością. Która kobieta taka nie była w okresie dzieciństwa i dorastania? Piękne sukienki z epoki, cudowne widoki, efekt beztroskiego życia na wsi oraz niesamowite przygody młodych dziewczynek. Te wszystkie piękne obrazki sprawiają, że chce się tam być i powrócić do dzieciństwa, gdzie jednym z problemów był wybór odpowiedniej spinki do włosów bądź sukienki dla ukochanej lalki.

Oczywiście należy również wspomnieć o Gilbercie. Aktor, który się w niego wcielił, jest tak uroczy, że każdej dorosłej kobiecie zmięknie przy nim serce. Kiedy go widzą, każda z nich pragnie stać się nastolatką, byleby poznać przystojnego i charyzmatycznego przyszłego lekarza. Nawet jeśli potencjalny związek nie miałby racji bytu (w końcu Gilbert jest przeznaczony Ani), to na pewno sama obecność w pobliżu bohatera wystarczyłaby, aby na niego spoglądać w nieskończoność. Każdej kobiecie przypomina to pierwsze zauroczenia (nawet jeśli miały tylko charakter platoniczny).

Mimo że produkcja oddała całego ducha książki, to również skupia się na prawach kobiet. Pokazuje, że dziewczyny też mogą się uczyć, zdobywać wykształcenie, mieć swoją osobowość oraz przywileje. W dzisiejszych czasach jest to bardzo ważne. „Anne with an E” pokazuje wręcz siłę kobiet. Każda dziewczynka ma zupełnie inną historię, dzięki czemu możemy spojrzeć na bohaterki z zupełnie innej strony. Każda ma inne marzenia, priorytety, jednak w niczym to nie przeszkadza, aby pomóc sobie nawzajem. Współpraca i pomoc dziewczynek względem siebie pokazuje, że warto walczyć o marzenia każdej młodej dziewczyny. Jest to przesłanie, które trafi również do dorosłych kobiet, ponieważ nigdy nie jest za późno na zmianę życia i spełnienia swoich najskrytszych marzeń.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

„Sex and the City” / „Seks w wielkim mieście” (1998-2004)

Dzień Kobiet, najlepsze, Sex and the City

Ten serial urósł już właściwie do miana kultowego. Akcja koncentruje się na czterech przyjaciółkach, choć na prowadzenie z pewnością wysuwa się Carrie Bradshaw (i jej kultowa różowa sukienka z czołówki). Kobiety każdego dnia przeżywają wzloty i upadki. Randkują, pracują, imprezują, a przede wszystkim spotykają się i plotkują, nie tylko o seksie. 

W czasach emisji ta produkcja była uważana za wyjątkowo kontrowersyjną. Dziś już nie szokuje, ale z pewnością nadal wciąga. Niebanalny humor w połączeniu z bohaterkami, które odzwierciedlają problemy wielu z nas, sprawia, że „Sex and the City” nie zestarzało się i nie straciło swoich wartości. Styl ubioru Carrie przeszedł do historii, inspirując kobiety na całym świecie. Krótkie odcinki sprzyjają binge-watchingowi, a sześć sezonów mija w mgnieniu oka. To sprawia, że to idealna propozycja dla pań, które potrzebują odskoczni, a jednocześnie chcą popatrzeć na ładnych ludzi i ładne stroje. No i spójrzmy prawdzie w oczy - której Mr Big nie zawrócił w głowie tak jak Carrie?

Serial dostępny na platformie HBO GO.

 

„Big Little Lies” / „Wielkie kłamstewka” (2017-2019)

Dzień Kobiet, najlepsze, Big Little Lies

Tutaj również mamy do czynienia z grupką przyjaciółek, jednak konwencja, a przede wszystkim ciężar emocjonalny jest zupełnie inny.

Fabuła rozgrywa się w małym miasteczku, gdzie tytułowe kłamstwa są na porządku dziennym. Wydaje się, że jedynym problemem młodych matek - Madeline, Celeste, Jane, Renaty i Bonnie - to potrzeba wychowania swoich pociech. Niestety każda z nich skrywa jakąś tajemnicę, a na dodatek dochodzi do morderstwa.

Ten serial robi ogromne wrażenie już pod względem samej realizacji. Zdjęcia i scenografia zapierają dech w piersiach, równie dobra jest muzyka. Jednak ponad wszystko „Big Little Lies” wyróżnia się dogłębnym rozpoznawaniem, diagnozowaniem i przedstawianiem kwestii, które na pierwszy rzut oka wydają się odległe, ale po pewnym czasie uświadamiamy sobie, jak bardzo są one nam bliskie.

Dodatkowo produkcja stoi znakomitym aktorstwem. Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, Laura Dern i Zoe Kravitz wspinają się na wyżyny swoich umiejętności. Dzięki nim kolejne odcinki są jeszcze bardziej hipnotyzujące.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

 

„The Bold Type” / „Dziewczyny nad wyraz” (2017-)

Dzień Kobiet, najlepsze, The Bold Type

Bohaterki tego serialu łączą głównie dwie rzeczy: wspólne miejsce pracy oraz ogromna więź. Jane to dziennikarka z powołania, która pragnie opisywać ważne sprawy nie po to, by wywołać skandal, ale by dojść do prawdy i walczyć o wartości, które czasem stają pod znakiem zapytania. Sutton aspiruje do zostania osobą, która zawojuje świat mody. Jest ambitna i wie, czego chce, a jednocześnie chce realizować swoją pasję z głową. Natomiast Kat jest boginią social mediów, która co prawda nie zawsze porusza się w sferze uczuć tak zgrabnie, jak podczas opracowywania działań marketingowych, ale za to jest zdecydowana, by odkryć, kim rzeczywiście jest. Nie zapominajmy też o Jacqueline, niezwykle charyzmatycznej kobiecie, która zarządza redakcją magazynu, gdzie pracują przyjaciółki.

„The Bold Type” może się wydawać bardzo banalnym serialem, jednak im dalej w las, tym lepiej widzimy, że rozprawia się z wieloma aktualnymi tematami i robi to w taki sposób, że trudno o większą wrażliwość, wyczucie i zrozumienie w telewizyjnej produkcji. Nie brak tutaj humoru, wątków miłosnych, wyścigów o lepsze stanowisko czy też hucznych imprez, jednak przede wszystkim mamy tu ogrom naturalnie wykreowanych, bliskich nam postaci. Przyjaźń powinno się celebrować nie tylko w Dzień Kobiet, ale jeśli chcesz uczcić tę okazję w doborowym towarzystwie, kup butelkę wina, zaproś przyjaciółkę i urządźcie sobie maraton „The Bold Type”. Jane, Sutton i Kat błyskawicznie staną się dla was kimś ważnym, a do ich przygód będziecie wracać regularnie.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.


„One Day at a Time” (2017-)

Dzień Kobiet, najlepsze, One Day at a Time

Reboot sitcomu z lat 70. pod tym samym tytułem okazał się strzałem w dziesiątkę, trafiając tam, gdzie należało - prosto do serc widzów. Serial niewątpliwie przemawia do żeńskiej części widowni, głównie dzięki skupieniu się wokół kobiety zmagającej się z połączeniem obowiązków zawodowych z wychowaniem nastoletnich dzieci podczas separacji z mężem. Nie brakuje tu ciepłych i zabawnych momentów, wpasowujących się w gatunek sitcomu, idealnie połączonych z poważniejszymi tematami, przez co nie raz trzeba sięgnąć po chusteczki podczas oglądania.

Pomimo iż Netflix postanowił zrezygnować z kontynuowania serialu, produkcja przejęta przez stację Pop TV powróci jeszcze w tym roku z kolejnym sezonem.

Trzy sezonu dostępne są na platformie Netflix.

 

„My Mad Fat Diary” (2013-2015)

Dzień Kobiet, najlepsze, My Mad Fat Diary

Produkcja, która spodobać się może nie tylko osobom zmagającym się ze swoją wagą. Historia skupia się wokół nastoletniej Rae. Dziewczyna mająca problem z nadwagą zostaje wypisana ze szpitala psychiatrycznego i odnawia znajomość z dawną przyjaciółką Chloe, dostając się do paczki jej znajomych. Serial prezentuje problemy nastolatki związane z nawiązywaniem kontaktów z nowymi osobami (w tym interesującymi ją romantycznie), jednocześnie nie uciekając przed kwestiami zdrowia psychicznego czy samookaleczania.

Serial nie jest dostępny w Polsce.

 

„Sweet/Vicious” (2016-2017)

Dzień Kobiet, najlepsze, Sweet/Vicious

Serial skupiający się na problemach wykorzystywania seksualnego wśród studentów, w którym to Jules, będąca ofiarą gwałtu, podejmuje się mścicielskiej walki z oprawcami odpowiedzialnymi za nadużycia wobec dziewcząt. Historia zgrabnie łączy istotną tematykę z lżejszym klimatem oraz kobiecymi przyjaźniami, wciągając i pozostawiając ze smutkiem związanym z szybką kasacją i wypuszczonymi jedynie dziesięcioma odcinkami.

Serial nie jest dostępny w Polsce.

 

„UnREAL” (2015-2018)

Dzień Kobiet, najlepsze, UnREAL

Idąc śladem popularnych programów randkowych typu „The Bachelor”, stacja Lifetime podjęła się pokazania jak funkcjonuje fikcyjny odpowiednik takiej rozrywki z drugiej strony kamery. Serial skupia się na postaciach producentów i twórców, odpowiedzialnych za nakręcanie dramatów między uczestnikami i dbanie o to, by widzowie nie mogli czuć się znudzeni. Historia wypełniona romansami, a także zdradami, niekoniecznie natury romantycznej, potrafi przyciągnąć niejedno żeńskie spojrzenie.

Serial w Polsce emitowany był na kanale Lifetime Polska.

 

Seriale bazujące na powieściach Jane Austen - „Pride and Prejudice” (1995) / „Sense and Sensibility” (2008) / „Emma” (2009)

Dzień Kobiet, najlepsze, Pride and Prejudice, Sense and Sensibility, Emma

Jeśli romans, to czemu nie bazujący na klasykach wśród romansów, stworzonych przez Jane Austen? Historie wypełnione zachwycającymi kostiumami, uczuciami, których nie można łatwo rozwiązać, przykuwały uwagę kobiet od lat. Nie inaczej jest także w serialowych wersjach, pozwalających delektować się tym opowieściami na przestrzeni kilku odcinków.

Serial dostępny jest na platformie vod.tvp.pl

 

„Downton Abbey” (2010-2015)

Dzień Kobiet, najlepsze, Downton Abbey

Jeśli trzeba by szukać najlepszego brytyjskiego odpowiednika dla telenowel, to nie sposób nie pomyśleć o „Downton Abbey” - historii dziejącej się na początku XX wieku i ukazującej losy rodziny oraz jej służących, zamieszkujących tytułowy zamek. Ten serial posiada wszystko z epoki, o której opowiada - gustowne kreacje, problemy wśród bogaczy i biednych, sekrety znane zaufanymi pracownikom i rozwijające się romanse, wykraczające również poza ustalone normy klasowe.

Serial dostępny na platformie Amazon Prime Video.

 

„Victoria” (2016-)

Dzień Kobiet, najlepsze, Victoria

Historia skupiająca się na życiu królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, Wiktorii Hanowerskiej. Produkcja śledzi jej losy od momentu intronizacji poprzez najważniejsze wydarzenia z jej długoletnich rządów, w tym małżeństwo z księciem Albertem.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Anne with an E

Życie rudowłosej sieroty imieniem Ania zmienia się, gdy przypadkowo trafia na Zielone Wzgórze, gdzie mieszka rodzeństwo Cuthbert.


Downton Abbey

Serial przedstawia losy hrabiego i hrabiny Grantham, od roku 1912 do wybuchu I wojny światowej. Para włada Downton Abbey, prowadzonym przez grupę wiernych służących, …


The Bold Type

Serial inspirowany biografią Joanny Coles, byłej redaktor naczelnej kultowego pisma Cosmopolitan. Skupia się na nowojorskich podbojach Jane, Kat i Sutton – trzech …
One Day at a Time

Fabuła śledzi losy kubańsko-amerykańskiej rodziny. Świeżo rozwiedziona Penelopie Alvarez, która niedawno wróciła z wojska, z pomocą staroświeckiej matki stara się …Sex and the City

Serial przedstawiający perypetie czterech zupełnie różnych od siebie, zwariowanych przyjaciółek. Główna bohaterka Carrie poszukuje prawdziwej miłości i redaguje …
The Crown

Królowa Elżbieta jest symbolem Anglii i autorytetem. Akcja serialu opisującego jej losy rozpoczyna się w roku 1947 – podczas przygotowań do ślubu z księciem Filipem. …


UnREAL

Spojrzenie za kulisy programu randkowego. Producentka Rachel Goldberg powraca do pracy, po załamaniu nerwowym. Teraz musi znowu robić to, w czym jest najlepsza …


Victoria

Historia królowej Wiktorii, która w wieku osiemnastu lat zasiadła na tron angielski. Jakiś czas później wychodzi za mąż za księcia Alberta.


Big Little Lies

Kiedy Jane Chapman razem z synem zjawia się w nadmorskim miasteczku Mandaray, wszystko wydaje się być w porządku. Nowe życie w nowym miejscu miało okazać się oczyszczające. …