Artykuły

Zapowiedź stopniowego powrotu do (nowej) normalności wywołała w narodzie falę optymizmu. Epidemia skończona, można się rozejść i co najważniejsze: w końcu można wyjść z lasów. No właśnie... niby tak, ale nie do końca. Co prawda kina, bary czy ośrodki kultury już przygotowują się na oblężenie, ale ma to być oblężenie ściśle kontrolowane. Surowy reżim sanitarny i społeczny dystans mają nam wkrótce umożliwić powrót na sale kinowe. Media obiegły już jednak niepokojące zdjęcia ludzi stłoczonych w dopiero co otwartych barach. Czy zachowanie społecznego dystansu rzeczywiście jest takie trudne? Spójrzmy na kilku bohaterów seriali, którzy trzymali ludzi na dystans, jeszcze zanim zostało to uznane powszechnie za zachowanie (sic!) prospołeczne.

Nieprzypadkowo jedno z podstawowych założeń psychologii brzmi: „człowiek – istota społeczna”. Z reguły nie potrafimy funkcjonować poza społecznością i długotrwała izolacja działa raczej nie najlepiej na naszą psychikę, o czym pewnie przekonała się w ostatnich miesiącach spora część z was. Kwestią indywidualną jest natomiast ilość kontaktów, która jest nam potrzebna. Mamy osoby, dla których codzienne wchodzenie w relacje międzyludzkie jest naprawdę niezbędne do dobrego samopoczucia, ale na drugim biegunie są osoby, dla których częste kontakty z innymi ludźmi są na dłuższą metę męczące. Posiłkując się przykładami z seriali, wskazać możemy jeszcze jedną grupę. Osoby z natury nieufne wobec innych, które starają się unikać jakichkolwiek bliższych relacji i raczej trzymać ludzi na dystans. Ma to różne źródła i przejawia się w całej gamie zachowań, więc, w poszukiwaniu konkretów, warto przyjrzeć się sprawie bliżej. Oto bohaterowie seriali, którzy zdecydowanie nie mieliby problemu z zachowaniem społecznego dystansu. 

BoJack Horseman („BoJack Horseman”; 2014-2020)

Nieszczęśliwe dzieciństwo to sformułowanie, które w przypadku BoJacka mogłoby kandydować o miano niedopowiedzenia roku. Trudno być więc zaskoczonym, że jego dorosłe życie obfitowało w porażki i kolejne zawody. Czasem niezamierzenie krzywdził innych, jakby podświadomie starał się sabotować relacje, na których mu zależało. Szybko przeobraziło się to w kłopoty z nawiązywaniem i utrzymywaniem znajomości, a nawet celowe ich unikanie. BoJack postanowił zdystansować się od świata, a relacji nie traktował poważnie. Jego jedynymi wiernymi towarzyszami były smutek i przygnębienie, z którymi bohater zżył się tak mocno, że zaczął opierać na nich swoją filozofię życia.

BoJack Horseman, Netflix

Uważał, że jest bezradny wobec tego, co mu się przydarza. Momentami, gdy w jego życiu zaczynało się układać, BoJack był bliski, by uwierzyć, że i w jego przypadku szczęśliwa egzystencja jest możliwa, ale równie szybko karcił siebie za tę myśl i jego skłonności do samozagłady finalnie zwyciężały, torpedując wszystko. Pomimo oferowanej chociażby przez Todda czy Sarah Lynn przyjaźni BoJack najczęściej czuł się przygnębiająco samotny, czego częściowo współ-doświadczać mógł widz serialu Netflixa.

Gregory House („House”; 2004-2012)

Prawdopodobnie jeden z najbardziej antypatycznych lekarzy, z jakimi mieliście do czynienia (tak, wiem, że to dość odważne stwierdzenie), a przy tym genialny specjalista. Widz, który poznał całą historię ekscentrycznego doktora, miał oczywiście okazję lepiej go zrozumieć, dowiedzieć się, co Housem kieruje, a nawet go polubić. Niemniej lekarz z Princeton Plainsboro potrafił odtrącać od siebie i ranić nawet ludzi, którym autentycznie na nim zależało. Co więcej, im bardziej któryś z współpracowników starał się House’a zrozumieć i w jakiś sposób mu pomóc, tym większą niechęć w stosunku do niego przejawiał Gregory.

House

Unikał bliższych relacji z ludźmi, bo przecież i tak „wszyscy kłamią”, więc każda relacja byłaby w jakimś stopniu zbudowana na kłamstwie. Doświadczenia życiowe sprawiły, że dr House stał się do bólu cyniczny. Poza sobą, niemal nikogo i niczego nie traktował poważnie. Choć sprawiał pozory zimnego, wyrachowanego drania, najczęściej sam cierpiał w skutek swoich decyzji.

Rick Sanchez („Rick and Morty”; 2013- )

Seriale pokazują, że geniusze zawsze mają problem z nawiązywaniem relacji międzyludzkich, a często ich unikają. Niejednokrotnie jest to schemat nieco przerysowany, aczkolwiek ma on sporo wspólnego z rzeczywistością. Rick, podobnie jak BoJack czy House, również ma za sobą trudne życiowe doświadczenie. W serialu nie liczy się przeważnie ani ze zdaniem swojej rodziny, ani tym bardziej zdaniem przeciwników. Jest przekonany o własnym geniuszu i tym, że nikt inny nie może się z nim równać. Niektóre odcinki „Rick and Morty” odsłaniają nam nieco więcej z wewnętrznego życia bohatera. Dowiadujemy się z nich, że Rick nie jest w gruncie rzeczy zupełnie bezwzględny, po prostu bardziej niż w zawodnych ludzi wierzy we własny niezawodny umysł.

Rick and Morty

Rust Cohle („True Detective”; 2014- )

Pierwszy sezon „True Detective” zachwycił widownię. Sporą rolę w tak pozytywnym odbiorze serialu odegrała postać detektywa Rusta Cohle’a i jego nihilistyczna życiowa filozofia, która w dzisiejszych czasach przeżywa drugą młodość. Cohle stronił od ludzi, uważał, że społeczeństwo jest zepsute do szpiku kości, a w stwierdzeniu tym utrzymywały go kolejne brutalne morderstwa, przy których miał okazję pracować. Cohle wyssałby pozytywną energię z największych optymistów i boleśnie uświadomił im, jak zdegenerowany jest świat, w którym żyją.

True detective

Pewnie znalazłaby się jeszcze masa bohaterów, którzy idealnie pasowaliby do tych wspomnianych powyżej. Takich, którzy z jakiegoś powodu woleli zachować bezpieczny dystans do ludzi i nie angażować się zbyt mocno w relacje. Zachęcam do dzielenia się swoimi propozycjami w komentarzach.

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

BoJack Horseman

Animacja dla dorosłych. Fabuła skupia się na dawnej telewizyjnej gwieździe, alkoholiku człowieku-koniu BoJacku Horsemanie, który za wszelką cenę próbuje ratować …


True Detective

Serial kryminalny opisujący nietypowe zbrodnie oraz ich rozwiązania. Każdy sezon opowiada inną historię. Seria pierwsza opiera się na losach dwóch detektywów pracujących …


House

Serial opisujący losy tytułowego Gregory'ego House'a, lekarza genialnego, lecz dość kontrowersyjnego i niekonwencjonalnego. Razem ze swoim zespołem diagnostycznym …


Rick and Morty

Rick Sanchez, uzależniony od alkoholu naukowiec, wciąga w swoje szalone przygody Morty'ego, bardzo niepewnego siebie wnuka. Razem podróżują po innych galaktykach, …