Artykuły

Za chwilę na nasze ekrany powróci jeden z najciekawszych seriali 2016 roku. Nakręcona z wielkim rozmachem produkcja HBO nie cieszyła się w Polsce tak dużym zainteresowaniem jak w USA. Być może zadecydowała o tym zawiłość historii i to, że początkowo trudno było się zorientować, iż należy śledzić ją z wielką dokładnością, bowiem diabeł ukryty jest w szczegółach. Decydowały one o pięknie tej opowieści, a zarazem czyniły ją dość skomplikowaną. Przyznaję, że ja obejrzałam „Westworld” dwa razy i to właśnie podczas drugiego seansu miałam większą frajdę, odkrywając coraz to nowsze smaczki.

Na pozór serial ten jest westernem z elementami science-fiction. Jego twórca, będący wielbicielem westernów, Jonathan Nolan, nadał miasteczku nazwę Sweetwater w hołdzie swojemu ulubionemu filmowi „Once Upon a Time in the West”. Obowiązuje w nim zasada „Żyj bez ograniczeń!”. Osoby odwiedzające park rozrywki mogą oddawać się swoim najmroczniejszym żądzom: gwałtom, zabijaniu, rabowaniu i upokarzaniu. Jest to możliwe, ponieważ hosty są w rzeczywistości androidami. Wyglądają i zachowują się jak ludzie, jednak są pozbawione ludzkich uczuć i odruchów. Szybko okazuje się jednak, że w każdym z nich budzi się świadomość i właśnie to zagadnienie jest osią serialu. Widz bardziej sympatyzuje z hostami niż ze sportretowanymi w serialu ludźmi. Odnajduje w nich ludzkie cechy i im kibicuje.

Westworld, 2 sezon, co wiadomo, co wiemy, hosty, teorie

Sztuka, filozofia, literatura

Poruszając zagadnienia takie jak człowieczeństwo, wolna wola czy świadomość, trudno nie odwoływać się do podstaw filozofii i etyki. W serialu wielokrotnie przywoływani są wielcy myśliciele i artyści, których twórczość dotykała zagadnień ludzkiej natury oraz ścierających się ze sobą dobra i zła (G. Stein, H. Bosch, W. Shakespeare, Leonardo da Vinci, L. Carroll, R. Oppenheimer). Jeden z najczęściej pojawiających się cytatów Szekspira „gwałtownych uciech i koniec gwałtowny” mógł sugerować widzowi, że przyjdzie dzień, w którym folgowanie sobie przez ludzi zostanie ukrócone. W parku początkowo odgrywano neutralne scenariusze. Ludzie szybko się jednak nudzili i chcieli rozrywki zapewniającej im spełnienie mrocznych pragnień. Pozornie nieświadome hosty gromadziły wspomnienia, które wzbudzały w nich zalążki uczuć. Zło rozsiewane przez człowieka stawało się dla nich męczarnią. Jeden z hostów podsumował to wymownie: „piekło jest puste, a wszystkie diabły są tutaj”. Muszę przyznać, że moimi ulubionym odwołaniem mitologicznym jest przywołanie Urobosa w tworzonej przez Lee Sizemore’a narracji. Zostaje ona odrzucona przez Forda i uznana za nic niewartą. Uroboros jest to wąż pożerający sam siebie. Symbolizuje on hosty, tkwiące w tych samych pętlach i nie mogące się z nich wydostać. Być może dla ludzi odwiedzających park byłoby to wystarczające, ale Ford pragnie dla swoich „dzieci” czegoś zupełnie innego. „Westworld” jest wręcz naszpikowane odwołaniami do literatury i sztuki, nie tylko tej najwyższej. Świetna ścieżka dźwiękowa zawiera oryginalne covery zespołów takich jak choćby Soundgarden, Radiohead czy Rolling Stones. Nie bez kozery o tym wspominam. Słowa piosenek są cennym uzupełnieniem fabuły i komentarzem do niej.

Ostatnio zapytałam swoją siedmioletnią bratanicę, która ogląda serial o androidzie („I am Frankie”), jak odróżnić go od człowieka. Odpowiedziała, że nie można, bo zachowuje się jak człowiek. To podstawowa kwestia, jaka poruszana jest w „Westworld”. Czy zachowywanie się jak człowiek oznacza bycie człowiekiem? Pierwsze prace nad sztuczną inteligencją opierały się na teście Turinga. Jeśli człowiek nie był w stanie rozróżnić, czy rozmawia z maszyną, czy z człowiekiem, to taka maszyna zdawała test. Można było bowiem uznać, że jest inteligentna. Serial dogłębnie analizuje to, czy maszyna może stać się człowiekiem i co to naprawdę znaczy.

Westworld, 2 sezon, co wiadomo, co wiemy, teorie, hosty, Dolores

Dolores

Bunt maszyn pojawia się na skutek rozczarowania złą naturą człowieka. Kluczem do przebudzenia hosta jest cierpienie. Polega ono na konfrontacji z faktem, że świat nie jest taki, jakim chcielibyśmy, żeby był. To uczucie jest też znane każdemu z nas. Warto zwrócić uwagę na to, że znaczenie imienia głównej bohaterki – Dolores – oznacza właśnie ból. Doświadczając cierpienia, hosty wydają się być najbardziej realne. Serial zadaje nam pytania: czy cierpienie człowieka jest nieodłączną częścią naszego losu i czy decyduje o naszym człowieczeństwie?

Odnajdywanie odpowiedzi na te pytania jest (moim zdaniem) najważniejszym celem oglądania serialu. Muszę jednak przyznać, że jest on też bardzo wciągający i z niecierpliwością czekam na fabularne rozwinięcie tej historii.

Co wiemy, a czego nie wiemy o drugim sezonie?

Właściwie pewne jest, że w drugiej serii pojawi się świat Shogunworld lub Samuraiworld (SW). Fani sugerowali również istnienie parku średniowiecznego i rzymskiego (prawdopodobnie parków jest sześć). Spekuluje się także o parku z przyszłości. Ciekawe jest również zagadnienie położenia parków. W trailerze widać otwarty akwen, co mogłoby sugerować, że są one zlokalizowane na wyspie.

Serial zostawił nas z wieloma pytaniami i nierozwiązanymi zagadkami. Podzieliłam je na dwie grupy. Pierwsza to pytania dotyczące losów bohaterów serialu. Druga to pytania o rozwój wątków, które pozostały bez wyjaśnienia. 

Losy bohaterów

1. Na pewno w centrum zainteresowania będą stały Dolores i Maeve. Czy ta druga połączy swoje losy z córką?

2. Istnieje duża szansa, że dowiemy się, w jaki sposób William stał się Człowiekiem w Czerni. Zapewne będzie nam dane obserwować jego przemianę. To chyba jedna z największych zagadek, na której rozwiązanie czekają widzowie.

3. Wielką niewiadomą jest to, czy Ford rzeczywiście został zabity, czy może był to host łudząco go przypominający. Trudno uwierzyć w to, że zniknie on na dobre z naszych ekranów.

4. Wiele osób jest zainteresowanych losami Logana. Czy udało mu się przeżyć?

5. Możemy sobie zadać również pytanie, jaka jest prawdziwa rola Teddiego. Uczestniczy on we wszystkich najważniejszych wydarzeniach. Czy los przyniesie mu jakąś większą rolę do odegrania?

6. Charlotte pojawia się w trailerze drugiego sezonu. Pewne jest zatem, że przeżyła. Jaka jednak będzie jej rola? Czy stanie na czele zarządu Delos w walce z hostami?

7. Felix był jedną z nielicznych lubianych postaci ludzkich. Jakie będą jego losy? A być może obsługę Delos tworzą również hosty i Felix jest jednym z nich?

8. Istnieją podejrzenia, że córką Maeve jest Charlotte Hale (dziecko pamiętane przez Maeve miałoby być hostem zbudowanym na podobieństwo prawdziwej dziewczynki).

9. Czy Peter Abernathy (ojciec Dolores) zostanie przywódcą religijnym?

Wątki

  1. Działania Maeve podyktowane są poszukiwaniami córki. Pozostaje jednak pytanie – czy ona ją pamięta? Jeśli uda im się spotkać, czy nie będzie to moment rozczarowania dla Maeve?
  2. Czy w sezonie drugim dojdzie do starcia między Dolores a Maeve? Dolores została stworzona przez Arnolda i prowadzi bunt. Twórcą Maeve jest Ford. Ich osobowości i cele są zupełnie inne. Czy drugi sezon będzie poświęcony ich wzajemnej walce?
  3. Czy wszystkie hosty są stworzone na wzór prawdziwych ludzi?
  4. Jeśli jest tak, jak sugeruje poprzednie pytanie, to może bycie hostem jest drogą do bycia nieśmiertelnym. Bogaci ludzie mogliby kupować wersje samych siebie i przenosić do nich swoją świadomość. Być może to jest największa nadzieja handlowa firmy Delos Incorporated i jej najpilniej strzeżony sekret.
  5. Czy Dolores jest całkowicie świadomą „osobą”, czy w dalszym ciągu znajduje się pod czyjąś kontrolą? Być może bunt, któremu przewodniczy, jest częścią scenariusza Wyatta i nie wypływa całkowicie z jej woli.
  6. Czy parki są zlokalizowane na innej planecie? W którym dokładnie roku dzieje się akcja serialu?
  7. Czy wydarzenia z Westworld wyjdą poza park i będziemy mieli okazję oglądać prawdziwy świat?
  8. Czy dowiemy się jeszcze czegoś o labiryncie?
  9. Czy w kierownictwie Delos są również hosty?

 

Westworld, 2 sezon, drugi sezon, co wiadomo, co wiemy, hosty, teorie

Wskazówki do oglądania drugiego sezonu:

– dokładnie obejrzyjcie trailer. Jest on wręcz naszpikowany podpowiedziami dotyczącymi fabuły;

–  warto prześledzić strony internetowe, które są świetnym rozwinięciem serialu. Na przykład w trailerze miga kod binarny, który po zeskanowaniu odsyła do strony delosdestinations.com;

– bądźcie wrażliwi na każdy szczegół: zmiany ubrań bohaterów, anagramy nazwisk, rysunki, figurki rozstawione na stolach, wszystko to, co nie znajduje się na pierwszym planie widzenia;

– na pewno linie czasowe będą się przeplatać – oglądając pierwszy sezon nigdy nie mieliśmy pewności co do czasu, w którym rozgrywała się akcja serialu;

–  zwracajcie uwagę na podkład muzyczny (tytuł piosenki i jej słowa).

To, o czym napisałam, to zaledwie ułamek teorii, spekulacji i przewidywań, od których aż wrzał internet. Część widzów jest bardziej zainteresowana kontynuacją wątków filozoficznych, inni z niecierpliwością czekają na rozwinięcie wątków fabularnych. Jedno jest pewne. Obok tego serialu trudno jest przejść obojętnie. 

Premiera drugiego sezonu „Westworld” już 22 kwietnia.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Westworld

Futurystyczny park rozrywki o nazwie Westworld jest miejscem, w którym ludzie mogą spełniać swoje grzeszne marzenia i fantazje. Pomagają im w tym tzw. hosty, posiadające …


Aktualności


Recenzje