2
Artykuły

Czy to zasługa świetnej gry aktorskiej? A może po prostu postać jest napisana lepiej niż inne? Co sprawia, że w niektórych przypadkach losy bohatera drugoplanowego interesują nas bardziej niż protagonisty serialu? Co skrywa w sobie ten pojawiający się sporadycznie zrzęda, którego tak wszyscy kochają?

Oto notowanie 10 bohaterów drugoplanowych, którzy zdecydowanie zasługiwali na więcej czasu antenowego – i choć go nie dostali, to i tak zdążyli nas w sobie rozkochać.

 

10. Pam De Beaufort „True Blood”

Pam De Beaufort, True Blood, HBO, postać drugoplanowa, postać kobieca

Powiedzmy sobie szczerze, historia Sookie Stackhouse i Billa Comptona, choć wiodąca, to nigdy nie była priorytetem dla większości fanów serialu. Po co oglądać po raz kolejny historię „wyjątkowej” śmiertelniczki zakochanej w wampirze, który stara się być tym dobrym, kiedy wokół mamy tyle innych, ciekawszych postaci? Sookie nie miała szans z wampirem-wikingiem, który chodzi po ziemi ponad tysiąc lat albo kucharzem-medium igrającym z czarną magią.

Jednak wśród wszystkich interesujących, drugoplanowych bohaterów – nawet kiedy serial stał się już mocno naciągany i stracił wielu fanów – najjaśniej błyszczała Pam Swynford De Beaufort. Stuletnia wampirzyca o kamiennym wyrazie twarzy i ciętym języku stała się ulubienicą niemalże od pierwszej sceny. Niezliczoną ilość razy czytała nam w myślach, kiedy narzekała na szum wokół przereklamowanej wyjątkowości Sookie. Nie było sytuacji, w której nie wiedziałaby, co powiedzieć. Z czasem przestała być tylko sarkastycznym dodatkiem do swojego stwórcy - Erica Northmana, któremu była bezgranicznie wierna. Poznaliśmy jej głęboką i uczuciową stronę, siłę jej relacji z Erickiem oraz wydarzenia, które sprawiły, że stała się tą Pam, która rozśmieszała widzów od pierwszego sezonu.

9. William Hill „This Is Us”

William Hill, This Is Us, postać drugoplanowa, serial

Trudno było zbyt długo gniewać się na Williama za grzechy przeszłości. Szybko wkradł się do naszych serc, a im lepiej go poznawaliśmy, tym łatwiej było zrozumieć i w pewien sposób usprawiedliwić jego decyzję. „This Is Us” to produkcja, której nie można streścić bez ujawnienia wielkiego plot twistu, który pojawia się już w pierwszym odcinku, więc tym bardziej trudno jest opisać dokładnie Williama – nie zdradzając fabuły.

Ze swoją przeszłością narkomana, William staje się powodem wielu łez przelanych podczas oglądania serialu. Ujawnia nam swoją duszę artysty – zarówno poety jak i muzyka – oraz czasy młodości, kiedy musiał się zmagać z rasizmem i ubóstwem. Pokłady troski, cierpliwości i wrażliwości, w które wyposażony jest ten bohater, tworzą jeszcze bardziej przykry obraz. W przeszłości bowiem William musiał radzić sobie ze wszystkim sam.


8. Claire Temple „Daredevil”

Claire Temple, Daredevil, serial, postać drugoplanowa, Netflix

Filmy od MCU mają cameo Stana Lee, a seriale – niezastąpioną Claire Temple. Pojawiła się w prawie każdej dotychczasowej produkcji Marvela od Netflixa i zazwyczaj jest zmuszona ratować sytuację. Kiedy pierwszy raz pojawia się u niej Daredevil, nieświadomie wciąga ją w świat mścicieli Nowego Jorku. Kiedy więc trafia do niej mężczyzna z niezniszczalną skórą, Claire nie jest zdziwiona. Zdaje się, że nieważne, co Temple by zrobiła – i tak w którymś momencie natknie się na jednego z Defendersów. Jest ich prywatnym lekarzem i aniołem stróżem, a niejednokrotnie ryzykuje też dla nich własnym życiem, mimo że jest przecież tylko zwyczajnym człowiekiem. Bez zdolności, ale za to z niesłychanie silnym i upartym charakterem.

7. Lucy Moran, Andy Brennan, Tommy ‘Hawk’ Hill „Twin Peaks”

Twin Peaks, postacie drugoplanowe, Hawk, Lucy Moran, Andy Brennan, HBO

Święta Trójca biura szeryfa w Twin Peaks. Dziecinna Lucy, niezdarny Andy i opanowany Hawk w swoich sprzecznościach tworzą jedno z najzabawniejszych trio. Wpisując się idealnie w małomiasteczkowy klimat, Andy i Lucy tworzą najbardziej uroczą parę, mimo że nie są najbystrzejsi. Przypadkiem udaje im się nawet rozwiązać kilka zagadek. Hawk jest za to oazą spokoju – pełny mądrości i historii rdzennych Amerykanów. W przeciwieństwie do Lucy i Andy’ego, każdą zagadkę dokładnie analizuje i podąża za wskazówkami, a jego wnioski są oparte wyłącznie na logicznych wyjaśnieniach. To trio – poza tym, że jest źródłem licznych żartów sytuacyjnych – potrafi świetnie współpracować z użyciem niekonwencjonalnego spojrzenia i czystej logiki, bez których szeryf Harry Truman nie byłby w stanie rozwiązać większości zagadek.

6. Mickey Milkovich „Shameless US”

Mickey Milkovich, Shameless, postać drugoplanowa, Showtime

Z brudnego i agresywnego zbira w troskliwego i dumnego geja. Mickey Milkovich pozostaje na podium postaci, które przeszły największą przemianę w minimum czasu antenowego. Ciągle nie mogę uwierzyć, że poznaliśmy go w momencie, kiedy był postrachem Southside i nie potrzebował powodu, żeby kogoś sprać, a po kilku sezonach chodził ze swoim chłopakiem na wizyty u lekarza i dyskutował nad skutecznością witamin.
Pomimo zmiany w stosunku do niektórych ludzi, Mickey nie zatracił swojego prawdziwego, sarkastycznego charakteru i nadal zajmował się tym, co Milkovichowie robią najlepiej – czyli wszelkimi odmianami przestępstw. Najmądrzejszy ze swojego rodzeństwa, w ten życiowy i praktyczny sposób, gdyby wychował się w innym świecie, mógłby osiągnąć wszystko. Poza tym, nadal trzymam się zdania, że nawet jeśli Milkovichowie są większymi kryminalistami, to i tak są lepszymi ludźmi niż Gallagherowie.

5. Violet Crawley „Downton Abbey”

Violet Crawley, Downton Abbey, serial, postać drugoplanowa

Postać Violet Crawley jest tak zabawna i intrygująca głównie dzięki fenomenalnej Maggie Smith. Nigdy nie będzie nam wiadomo, ile w Violet jest pracy scenarzystów, a ile samej aktorki. Dystyngowana w każdej sytuacji, oceniająco spogląda z wyższością na wszystkich i nie obawia się wyrażać swoich opinii, bo wie, że zawsze ma rację. Mimo tej całej wyższości, jest w niej jednak ta „babcina” opiekuńczość i chociaż jej rady wydają się oschłe, to tak naprawdę są zwyczajnie szczere i praktyczne. Można ją nazwać Królową Ciętej Riposty, bo głównie z tego bierze się jej humor. Jednak to właśnie do niej większość przychodzi po porady i wsparcie, chociaż mogliby ją traktować jako „Tą zrzędliwą, starszą panią”.

4. Mike Ehrmantraut „Better Call Saul”

Mike Ehrmantraut, Better Call Saul, postać drugoplanowa, serial, Netflix

Przez większość jego czasu w „Breaking Bad”, nie wiemy o nim nic. Ot, marudny i bezwzględny starzec. Jednak nawet wtedy można było go uwielbiać, bo zazwyczaj lubi się właśnie takie zrzędy. Dodatkowo, Mike posiadał umiejętność uciszenia Waltera w momentach, w których nie dało się już z nim sympatyzować. W „Better Call Saul” poznajemy Mike’a lepiej. Jego rodzinę, historię, poniekąd również jego motywy. Nadal jest to tylko ułamek całości, ale im więcej o nim wiemy, tym bardziej go lubimy. Do marudnej i bezwzględnej strony dochodzi ta oddana wnuczce i troskliwa w stosunku do bliskich. Pieniądze są dla tego bohatera zupełnie obojętne – chce tylko zadbać o dobrobyt swojej rodziny,  sam mieszka jak najskromniej. Poza nielegalną częścią dochodów, Mike nadal pracuje na normalnym stanowisku. Ciężko jest go zaskoczyć i zdaje się, że jest przygotowany na wszystko, a przynajmniej potrafi planami A, B i C rzucać na poczekaniu. Wykonuje wszystko precyzyjnie, ze stoickim spokojem. Do tego stopnia, że oglądanie go w pracy, kiedy zastawia jakąś pułapkę, jest estetyczną przyjemnością. Zasługuje na tytuł Króla Ciętej Riposty.

3. Saul Goodman „Breaking Bad”

Saul Goodman, Breaking Bad, serial, postać drugoplanowa, Bob Odenkirk, Netflix

Okropny, podstępny oszust, który jest tak przekonujący, że mógłby kawałek ziemi zareklamować jako diament, a ludzie by to kupili i jeszcze mu dziękowali. Mistrz rozwiązywania kryzysowych sytuacji i cwaniak jakich mało. Nie wyobrażam go sobie w innej pracy niż profesja prawnika dla gnid. W „Breaking Bad” jest dla nas tajemnicą, nie wiemy o nim praktycznie nic. Nie jest człowiekiem, którego powinno się lubić – a jednak. Poza wyciąganiem Waltera i Jessego z kłopotów, służy też jako szyderczy żartowniś i twórca najlepszych „one-linerów”. Inaczej niż dla Mike’a, pieniądze są dla niego kołem napędowym. A poza tym to zna gościa, który zna gościa i pozamiatane.

2. Wszyscy poza Piper Chapman „Orange Is The New Black”

Orange Is The New Black, OITNB, postacie drugoplanowe, serial, Netflix

Piper nigdy nie miała szans na bycie prawdziwą protagonistką, kiedy wokół niej kręciło się tyle różniących się od siebie i charakterystycznych kobiet. Nie oszukujmy się, choćby nie wiem jak starano się podkręcić wątki głównej bohaterki, to i tak większość uwagi skupiona będzie na reszcie. Kobiety w więzieniu Litchfield wywodzą się z różnych grup etnicznych. Mimo tego, Afroamerykanki, latynoski i białe osadzone najchętniej spędzają czas i pracują z podobnymi sobie. W każdej z podgrup znajdziemy perełki - takie jak przeuroczy skrzat o złotym sercu – Poussey; transseksualna, wyciskająca łzy Sophie lub dziwna, ale sympatyczna Crazy Eyes. Latynoski najczęściej dostarczają nam łzawych, rodzinnych historii, kiedy musimy oglądać jak ich dzieci powoli z nich rezygnują, a mężowie próbują układać sobie życie na nowo. Wśród białych bohaterek najbardziej charakterystyczna jest kucharka, która jest pełnoetatową mamą dla innych więźniarek – Red. Uwagę przyciągają też niemowa Norma i moja faworytka: szorstka, ale skrywająca wielkie historie Frieda.

Każda z tych postaci emanuje taką wewnętrzną siłą i ma tyle charyzmy, że odkrywanie ich przeszłości jest czystą przyjemnością, a skrywane przez nich sekrety nieraz doprowadzają do łez.

1. Daryl Dixon „The Walking Dead”

Daryl Dixon, The Walking Dead, AMC, serial, postać drugoplanowa

Jedynym czego potrzebujesz podczas apokalipsy zombie jest Daryl Dixon. Wyszkolony myśliwy z nieskończonymi pokładami lojalności i troski jest gwarancją bezpieczeństwa. Wychowywany z agresywnym ojcem pijakiem i wcale nie lepszym bratem, Daryl okazał się być dobrym człowiekiem, a wpływy jego rodziny i przeszłość nie zrobiły z niego bezdusznego, nietolerancyjnego dupka. Nawet jeśli jest typem samotnika, to potrafi funkcjonować w grupie i chroni każdego z członków. Kiedy potrzebne jest, by ktoś ryzykował życiem – Dixon jest pierwszym ochotnikiem. Dogaduje się z osobami, z którymi nigdy nie podejrzewaliśmy, że mógłby nawiązać jakieś głębsze relacje, jak Beth czy Carol. Biorąc pod uwagę jego rodzinną przeszłość i tendencje do używek, w obliczu apokalipsy powinien pewnie upijać się co dzień i być opryskliwym dla wszystkich – ale nie jest. Widzimy go pijanego tylko raz, a i tak było go szkoda, bo uwolnił przez to o kilka swoich demonów za dużo.

Poza tym jeździ na motorze i strzela z kuszy, a to jakieś +100 do fajności. 

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • tosli
  tosli

  Postać Claire Temple nie pojawia się w Marvel’s The Punisher.

  • Adriana Musielak
   Adriana Musielak
   @thortilla

   @tosli: Niby o tym wiedziałam, ale napisałam co innego. Dzięki za spostrzegawczość :)

Powiązane

Seriale

Breaking Bad

Głównym bohaterem "Breaking Bad" jest Walter White (Bryan Cranston), nauczyciel chemii mieszkający w Nowym Meksyku wraz z żoną (Anna Gunn) oraz nastoletnim synem …


True Blood

Umiejąca czytać w myślach kelnerka Sookie Stackhouse traktuje swój dar jako przekleństwo. Kiedy spotyka 173-letniego wampira Billa, którego myśli nie umie odczytać, …


Marvel's Daredevil

Niewidomy prawnik Matt Murdock postanawia wykorzystać swoje niezwykle wyczulone zmysły, aby walczyć ze światem przestępczym Nowego Jorku. Jego umiejętności sztuki …


Downton Abbey

Serial przedstawia losy hrabiego i hrabiny Grantham, od roku 1912 do wybuchu I wojny światowej. Para włada Downton Abbey, prowadzonym przez grupę wiernych służących, …


Shameless

Serial opowiada o dysfunkcyjnej rodzinie Franka Gallaghera, który samotnie wychowuje szóstkę dzieci. Kiedy ojciec spędza czas na piciu do nieprzytomności, jego …


Orange Is the New Black

Piper Chapman, skazana na 15 miesięcy pozbawienia wolności za transakcje narkotykowe, trafia do żeńskiego więzienia Litchfield. Tam poznaje kobiety z różnych zakątków …


This Is Us

Rebecca Pearson jest młodą, piękną kobietą i przede wszystkim przyszłą mamą. W dniu urodzin jej męża na świat przychodzą trojaczki, które splatają losy rodziny …


Twin Peaks

W sennym i spokojnym miasteczku zostaje odnalezione ciało uczennicy, Laury Palmer.


Better Call Saul

Fabuła rozgrywa się siedem lat przed wydarzeniami z „Breaking Bad”. James McGill to oszust, który postanawia obrać nową, legalną drogę kariery i staje się prawnikiem, …


The Walking Dead

Serial opowiadający o świecie po wybuchu apokalipsy zombie. Głównym bohaterem „Żywych trupów” jest Rick Grimes, policjant, który staje na czele grupy ocalałych …