Artykuły

Z pewnością każdy fan seriali słyszał o tzw. Arrowverse, czyli uniwersum tworzonym przez produkcje oparte na komiksach wydawnictwa DC Comics. Tworzą je głównie seriale stacji The CW, jednak tytuły takie jak „Constantine” (NBC) są również do niego zaliczane. Teraz The CW wystartował z kolejnym serialem, czyli „Black Lightning”, jednak mimo częstego dzielenia miejsca na komiksowych stronach władający elektrycznością Jefferson Pierce nieprędko spotka się z zawsze trafiającym w cel Oliverem Queenem, najszybszym człowiekiem na świecie Barrym Allenem, czy tzw. Dziewczyną ze stali, Karą Zor-El. I choć na pewno damy szansę temu serialowi, uważamy, że jest kilka postaci/grup/konceptów, które zasługują na czas antenowy bardziej niż „Black Lightning” i dysponują większym potencjałem.

10. „Titans”

Titans, Arrowverse, DC, DC Comics, komiksy, serial

Produkcja ta nie jest planowana jako część Arrowverse, ale z łatwością mogłaby się nią stać. Dla przypomnienia – ten serial DC produkuje Netflix, a premiera jeszcze w tym roku. Ma opowiadać o młodych superbohaterach szukających swojego miejsca w świecie. Drużyna składać się będzie z Robina/Nightwinga (Dick Grayson, pierwszy podopieczny Batmana), Starfire (kosmicznej księżniczki posiadającej moce manipulowania energią), Raven (córki demona Trigona, która za wszelką cenę chce powstrzymać zakusy ojca), Beast Boya (chłopaka potrafiącego zmienić się w dowolne ziemskie czy kosmiczne stworzenie) oraz duetu Hawk i Dove (pary posiadającej objawiające się w sytuacji zagrożenia zdolności, identyfikowane z przypisanymi sobie ptakami) i, jak mówią ostatnie pogłoski, Donny Troy (młodszej wersji Wonder Woman, jednak ze swoją własną osobowością). W łatwy sposób The CW mogłoby zasilić drużynę o kilkanaście nowych postaci takich jak Arsenal, Speedy czy Miss Martian. Jednak nie tylko o bohaterów chodzi. Deathstroke (grany w „Arrow” przez Manu Bennetta) jest jednym z klasycznych przeciwników Tytanów, tak samo jak Brother Blood (Kevin Alejandro, również w „Arrow”), który na potrzeby „Titans” mógłby zostać wskrzeszony w swojej bardziej demonicznej wersji.

Potencjalne crossovery: „Arrow”, „Supergirl”, „The Flash”.

 

9. „Superman: Brainiac” (miniseria)

Superman, Superman Brainiac, Arrowverse, DC, DC Comics, komiksy, serial

Kiedy po raz pierwszy pokazano zdjęcie serialowego Supermana, nie mogliśmy powstrzymać śmiechu. Wyglądał tak dziwnie, tak pokracznie, tak… źle, że baliśmy się tego, jaką wizję „Człowieka ze stali” pokaże nam „Supergirl” na początku drugiego sezonu, zwłaszcza mając w pamięci to, jaką świetną kreację dał nam Henry Cavill. Tyler Hoechlin poradził sobie jednak z tą ikoniczną rolą, a pierwsze reakcje wynikały z niefortunnego zdjęcia. A skoro już mamy tak ważną postać w naszym świecie, to dlaczego by jej nie wykorzystać? Rozumiemy, że filmowe uniwersum ma pierwszeństwo, a nie chcemy, by Superman walczył jedynie z trzecioligowymi płotkami, dlatego idealnym sposobem na lepsze wykorzystanie Clarka Kenta byłby miniserial przedstawiający historię z „Superman: Brainiac”. Jesteśmy w niej świadkami inwazji na Ziemię kosmicznego kolekcjonera miast, Brainiaca. My rozbudowalibyśmy nieco tę historię, żeby uwzględnić dodatkowo postać Lexa Luthora. Jest to świetna historia do przeniesienia na ekran, dająca możliwość rozwinięcia wątków w „Supergirl”, zaś w widzach z pewnością budziłaby odpowiedni wachlarz emocji. Przez wzgląd na fundusze, zdecydowalibyśmy się jednak na ograniczenie tego serialu do 6-8 odcinków, by móc z jednej strony nie oszczędzać na efektach specjalnych, a z drugiej zawiązać historię w zgrabny i sprawny sposób.

Potencjalne crossovery: „Supergirl”. 

 

8. „New Gods”

Arrowverse, DC, DC Comics, komiksy, serial, New Gods

Kolejny serial, który wymagałby większego budżetu, ale zrobiłby niesamowicie wiele dobrego dla popularyzacji kosmicznej części uniwersum DC. New Gods to kosmiczna rasa żyjąca na dwóch planetach – New Genesis oraz Apokolips – w wymiarze wyjętym z czasu i przestrzeni, znanym jako Fourth World. Ich technologia jest rozwinięta do niepojmowalnego dla ludzi poziomu, a przez milenia ewolucji wykształcili ponadludzkie zdolności, takie jak niezwykła siła, wytrzymałość, refleks, prędkość oraz zdolności unikalne dla każdego z nich. Technologia tzw. Mother Boxów (zaawansowanych „kostek” napakowanych kosmiczną technologią) pozwala im na podróżowanie w czasie i przestrzeni.

Obie planety prowadzą ze sobą wieczną wojnę. New Genesis rządzona przez Highfathera jest tą altruistyczną i pokojową stroną konfliktu, natomiast Apokolips, na której panuje Darkseid, dąży do podboju nie tylko Ziemi, gdzie odbywa się większość wydarzeń komiksowego świata DC, ale cały Wieloświat (ang. Multiverse). Serial opowiadający o tym konflikcie ma potencjał na bycie lżejszą, komiksową wersją „Game of Thrones”, biorąc pod uwagę jak ciekawe i wyjątkowe postaci zamieszkują Fourth World. Dodatkowo obecność Mother Boxów pozwoli na dowolne eksplorowanie serialowego Wieloświata.

Potencjalne crossovery: „Supergirl”, „DC’s Legends of Tomorrow”.

 

7. „Green Lantern”

Green Lantern, Arrowverse, DC, DC Comics, komiksy, serial

Kolejna komiksowa szycha, która wymagałaby sporego budżetu na efekty specjalne. Green Lanterns to rodzaj kosmicznej policji, strzegąca porządku w podzielonym na sektory kosmosie. Dzierżą pierścienie o olbrzymiej mocy, które kontrolowane są przez użytkowników z wystarczająco wysoką siłą woli. Są one zdolne materializować obiekty wyobrażone sobie przez właściciela. Kiedy ten ginie, pierścień go opuszcza, a następnie szuka kandydata na zastąpienie go w przydzielonym sobie sektorze. Poza tym istnieje elitarna grupa Green Lanternów, którzy nie są objęci ograniczeniem do jednego sektora i udają się tam, gdzie aktualnie panuje kryzys. Uważamy, że spokojnie moglibyśmy dostać komplet Green Lanternów na małym ekranie: Hala Jordana, Guya Gardnera, Johna Stewarta, Kyle’a Raynera, Simona Baza i Jessicę Cruz. Każde z nich jest na tyle inne od reszty, że odcinki mogłyby się opierać na ich wspólnych przygodach. Co więcej, obecność serialowych Green Lanternów otworzyłaby drogę do zrealizowania jednej z najbardziej pamiętnych historii w corocznym crossoverze – „Blackest Night”. W tym komiksie sama Śmierć próbowała zawładnąć Ziemią, wskrzeszając i zmuszając do walki poległych przez lata bohaterów i łotrów. Po ostatecznym pokonaniu Nekrona (pod takim imieniem działała Śmierć), wielu z nich odzyskało zmysły, powodując powrót do świata żywych wielu uwielbianych postaci, w tym Aquamana, Captaina Boomeranga, Firestorma, Hawkgirl czy Hawkmana. A jak wiemy, przez 6 lat pożegnaliśmy się w wieloma kochanymi przez nas bohaterami.

Potencjalne crossovery: „Arrow”, „The Flash”.

 

6. Zatanna

Zatanna, Arrowverse, DC, DC Comics, komiksy, serial

Zatanna wywodzi się z pochodzącej od ludzi rasy Homo Magi, która wyróżnia się wrodzoną predyspozycją do korzystania z magii. Jest ona zawodową iluzjonistką, wykorzystującą swoje zdolności podczas występów. Stąd właśnie bierze się jej charakterystyczny strój. „Z” jest córką ludzkiego czarodzieja, Giovanniego Zatary, który również walczył z przestępczością i to on nauczył ją pierwszych zaklęć. Zatanna była członkiem Justice League, Justice League Dark, przez długi czas pozostawała także partnerką i kochanką Johna Constantine’a. Przyjaźni się również z Batmanem, z którym niejednokrotnie pracowała. Serial z Zatanną mógłby zapełnić nieobecny aktualnie w Arrowverse (od czasu anulowania „Constantine’a”) segment seriali paranormalnych. Jest cała masa postaci, które potencjalnie nadają się do okazyjnego wspierania „Z”. Jason Blood/Etrigan, Deadman, Madame Xandu, Doctor Fate, Phantom Stranger, powracający Ragman, The Spectre czy w końcu sam Hellblazer – John Constantine. Zatanna, choć potężna, to bardzo sympatyczna postać, której nie da się nie lubić; jest „na dobrej stopie” z większością bohaterów DC, a skoro Green Arrow kreowany jest na serialową wersję Batmana, jesteśmy ciekawi, jak mogłyby wyglądać jej relacje ze Szmaragdowym Łucznikiem i resztą jego drużyny. No i serial z nią mógłby w końcu dać nam okazję na zobaczenie bohaterki w kabaretkach! Kto wie, może zainspirowałaby Dinah/Black Canary do założenia stroju bardziej wiernego komiksowi.

Potencjalne crossovery: „Arrow”, „Constantine”.

 

5. Plastic Man

Plastic Man, Arrowverse, DC, DC Comics, komiksy, serial

Przede wszystkim – nie mylcie Plastic Mana z Elongated Manem (obecnym aktualnie w „The Flash”)! Są to dwie osobne postacie. Elongated Man (Ralph Dibny) był naukowcem, którego wiedzę i zdolności dedukcji bohaterowie Justice League niejednokrotnie wykorzystywali w rozwiązywaniu spraw, Swoje umiejętności posiadł dzięki stworzonej przez siebie samego miksturze. Plastic Man (Patrick „Eel” O’Brian) jest byłym złodziejem, który swoje niesamowite właściwości zdobył podczas wypadku przy nieudanym włamaniu. Podstawową, dzielącą ich rzeczą jest osobowość. Podczas gdy Ralph jest stoikiem i spokojnie analizuje sytuację, zanim ruszy do działania, Eel jest kopalnią humoru sytuacyjnego, często absurdalnie zmieniając swój kształt podczas kłótni z innymi bohaterami. Jakie są jednak różnice w ich mocach? Zdolności Ralpha ograniczają się do rozciągania swoich kończyn – może zmieniać ich długość, jednak nie jest w stanie zmienić swojego kształtu. Patrick natomiast może dowolnie modyfikować swoje ciało. Mikser zamiast języka – bez problemu. Zamiana w donuta – czemu nie? Stworzenie sobie piersi – nic normalniejszego. Pod tym względem dla Plastic Mana nie ma granic. W jakiej konwencji widzielibyśmy ten serial? Komedia oczywiście. Koniecznie z częstymi występami znanych już z innych seriali bohaterów, którzy pomagaliby mu w śledztwach oraz z pojawiającym się od czasu do czasu Elongated Manem, którego Plas mógłby, tak jak w komiksach, do woli strofować.

Potencjalne crossovery: „Arrow”, „DC’s Legends of Tomorrow”, „Supergirl”, „The Flash”.

 

4. „Blue and Gold”

Blue and Gold, Arrowverse, DC, DC Comics, komiksy, serial

Myśląc o bohaterach będących przyjaciółmi, myśli się zazwyczaj o Batmanie i Supermanie, Green Lanternie i Green Arrowie/Flashu, jednak to Blue Beetle i Booster Gold w naszych oczach zasługują na miano najlepszych komiksowych przyjaciół. Booster cofał się nawet w czasie, by odwrócić los i uratować życie Beetle’a; był gotów zaryzykować los całego świata dla swojego przyjaciela. Blue Beetle (Ted Kord) jest naukowcem, wynalazcą i przedsiębiorcą, jednak w odróżnieniu od Batmana, jego umiejętności bojowe są dość przeciętne. Na dodatek Ted jest zapaleńcem i entuzjastą tego, co robi: wymyślił wiele dziwacznych gadżetów na czele z The Bugiem – latającym centrum dowodzenia w kształcie skarabeusza. A wszystko to z szerokim uśmiechem na ustach, którego apogeum następuje, gdy Kordowi wpada do głowy pomysł na nowy wynalazek. Booster Gold (Michael Jon Carter) to z kolei podróżnik w czasie z XXV w., który inspirując się bohaterami z XX w., ukradł zaawansowaną technologię bojową i przybył do naszych czasów, aby zdobyć sławę jako jeden z tych, którymi się zachwycał. Choć na początku swojej kariery rzeczywiście kierował nim materializm, z biegiem czasu przebyte kryzysy i przeciwności losu odkryły jego złote serce i uczyniły z niego prawdziwego bohatera. Oczywiście z wielkim ego i całą masą żartów sypanych z rękawa. Dlaczego „Blue and Gold” pasuje do Arrowverse? Bo postacie te w jakimś stopniu są już obecne w serialach The CW! W komiksach synem Boostera jest Rip Hunter, którego widzieć możemy w „DC’s Legends of Tomorrow”, na dodatek serialowy Rip nosi imię swojego ojca (Michael). Firma Teda natomiast była już niejednokrotnie wspominana w „Arrow”.

Potencjalne crossovery: „Arrow”, „DC’s Legends of Tomorrow”. 

 

3. „Batman Beyond”

Batman Beyond, Arrowverse, DC, DC Comics, komiksy, serial

Jesteśmy wielkimi fanami postaci Batmana i animacji „Batman Beyond” z przełomu tysiąclecia. Dla niezorientowanych: dzieje się ona kilkanaście lat w przyszłości, gdzie Bruce Wayne zestarzał się i nie może już działać jako Batman. Tę rolę przejął Terry McGinnis (jego klon/syn), który używając bardziej zaawansowanego technologicznie stroju i będąc prowadzonym i szkolonym przez Bruce’a, walczy z zupełnie nowymi, wyjątkowymi przeciwnikami w świecie przyszłości przepełnionym cyberpunkiem i bardziej wyraźnymi elementami sci-fi.

Idealny sposób na to, żeby The CW wprowadziło do swojej ramówki Batmana, bez zbytniego wchodzenia w drogę filmowej dywizji DC. A kto mógłby zagrać starego Bruce’a? Do głowy przychodzą nam dwa nazwiska, oba niosące za sobą niesamowite znaczenie dla fanów komiksów i kina superbohaterskiego: Michael Keaton (odtwórca roli Batmana w filmach „Batman” z 1989 r. i „Batman Returns” z 1992 r.) i Kevin Conroy (aktor podkładający głos Bruce’owi Wayne’owi od 1992 r.; jeśli kojarzycie jakąś kwestię Batmana niebędącą z filmu aktorskiego – prawdopodobnie wypowiedział ją ten człowiek). Świat ten ma niesamowity potencjał, zarówno pod kątem detektywistycznych historii (strój, który analizuje dowody, i Bruce podpowiadający Terry’emu, co dalej robić) i przeciwników, w których używaniu The CW miałoby całkowitą dowolność. W końcu jak wiele osób „niedzielnie” zorientowanych w komiksach zna takie postacie jak Blight, Curare, Ten, Dee Dee Twins, Payback, Shriek czy Spellbinder? Galerię łotrów dopełniają bardziej znani Mr. Freeze, Bane, Royal Flush Gang, gang Jokerz i nareszcie sam Joker powracający zza grobu. W „Batman Beyond” wystąpiła również Talia al Ghul, którą widzieliśmy już w „Arrow”, a tutaj miała jedną z najbardziej niepokojących historii. „Batman Beyond” stwarza też możliwość powrotu Connora Hawke i jednorękiego Olivera Queena z przyszłości, którzy wspólnie z Terrym i Brucem mogliby zmierzyć się z którymś z potężniejszych zbirów ze świata przyszłości.

Potencjalne crossovery: „Arrow”, „DC’s Legends of Tomorrow”.

 

2. „Birds of Prey”

Birds of Frey, Arrowverse, DC, DC Comics, komiksy, serial

Birds of Prey to drużyna bojowników, złożona głównie z kobiet (choć kilku mężczyzn zasilało jej szeregi) działających w Gotham City. Przez lata działały w niej postacie takie jak Batgirl, Huntress, Black Canary, Hawkgirl, Power Girl, Vixen, Katana, Catwoman, czy Poison Ivy. Przez 5 lat istnienia Arrowverse na przestrzeni wszystkich seriali pojawiło się wiele kobiecych postaci, które zostały albo zapomniane, albo są rozwijane w małym stopniu. „Birds of Prey” może być szansą na ponowne występy wielu z nich. Co do składu drużyny – skupilibyśmy się tutaj na postaciach z „Arrow”, żeby nadać historii nieco detektywistycznego nastroju, a jednocześnie otworzyć sobie furtkę dla silniejszych meta-ludzi (Poison Ivy? Cheetah? Giganta? White Rabbit? Lucy Lane?), z którymi w starciach pomagałyby posiadające moce sojuszniczki. Drużyna, która mogłaby „zagrać”, składałaby się z Felixity/Overwatch, Dinah/Black Canary, Thei/Speedy, Nyssy al Ghul i szukającymi odkupienia Heleny/Huntress i Evelyn/Artemis (motyw postaci, która w Birds of Prey szuka „lepszej drogi”, był obecny w komiksowym pierwowzorze w postaci Strix, byłej zabójczyni Trybunału Sów – organizacji kontrolującej Gotham od setek lat). Bohaterki mogłyby liczyć na okazjonalną pomoc takich postaci jak Supergirl, Vixen, Hawkgirl, Alex Danvers, Killer Frost czy Katana. Co do przeciwników, to idealnymi antagonistami byłyby Gotham City Sirens (Catwoman, Poison Ivy i Harley Quinn), Lady Shiva z jej League of Shadows (organizacją rywalizującą z League of Assassins) czy Onomatopoeia (naśladujący dźwięki seryjny zabójca, który dla zabawy morduje superbohaterów i na cel wziął sobie bojowników nieposiadających żadnych mocy). Jeżeli scenarzyści zdecydowaliby się na Lady Shivę, mogłaby się pojawić jedna z naszym zdaniem najciekawszych postaci z grona tzw. Batrodziny, czyli Cassandra Cain (córki Lady Shivy).

Potencjalne crossovery: „Arrow”, „Constantine”, „DC’s Legends of Tomorrow”, „Supergirl”, „The Flash”. 

 

1. Batwoman

Batwoman, Arrowverse, DC, DC Comics, komiksy, serial

Batwoman, choć ma długą historię, jest dość nowym członkiem popularnej Batrodziny, gdyż bardzo długo decydowała się działać sama. Kate Kane, bo tak brzmi jej pełne imię i nazwisko, pochodzi z wojskowej rodziny, gdzie od dziecka wpajano jej posłuszeństwo, nieustępliwość i wartości, które powinien mieć dobry żołnierz. Jest kuzynką Bruce’a Wayne’a i w walce używa podobnego arsenału co on. Kate jest lesbijką i długoletnią partnerką Maggie Sawyer, której nawet się oświadczyła, jednak panie zerwały przez bojownicze działania Kate.

Coś wam to przypomina? Czy w podobny sposób rozwijana nie jest Alex Danvers? Jej rodzice są naukowcami, jednak długo jest związana z armią przez swoją pracę w DEO. Bardzo dobrze wyszkolona w sztukach walki, a w DEO ma dostęp do niesamowitego arsenału broni i masy przydatnych gadżetów. W rodzinie ma działającą bohaterkę – Supergirl; również była zaręczona z Maggie Sawyer, z którą zerwała. Przez długi czas byliśmy przekonani, że Alex bardziej nadaje się na postać Batgirl, którą z Supergirl łączy dobra przyjaźń. Jej podobieństwa do Kate są wręcz nieprawdopodobne.

W komiksach Batwoman mierzy się z głównie ze zjawiskami paranormalnymi (była nawet kilka miesięcy pod wampirzym urokiem), niekoniecznie związanymi z religią, więc z jednej strony solowe przygody Alex mogłyby w jakimś stopniu zapełnić ten segment Arrowverse, a z drugiej robić coś po swojemu, nie będąc jedynie zastępczynią Hellblazera. W ramach ciekawostki wspomnimy tylko, że debiutując w latach 50. Batwoman była postacią stereotypowej kobiety stworzonej po to, by pokazać, że Batman nie jest gejem. Używała tak zabójczych gadżetów jak Battorebka, Batszminka czy Batpuderniczka. Po zrebootowaniu uniwersum w 1986 r. w ramach „Crisis on Multiple Earths”, postać ta pojawiła się ponownie dopiero w roku w 2006 już w nowej, twardszej odsłonie o odmiennych preferencjach. Ciekawy chichot losu, prawda?

Potencjalne crossovery: „DC’s Legends of Tomorrow”, „Supergirl”.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Arrow

Rozpuszczony miliarder i playboy, Oliver Queen, zostaje uznany za martwego, kiedy jego jacht ginie na morzu. Wraca po pięciu latach jako kompletnie inny człowiek …


Black Lightning

Jefferson Piece to były superbohater, który wiedzie spokojne życie jako dyrektor szkoły. Gdy pewien gang zaczyna grozić jego rodzinie, wkracza do akcji jako legendarny …


Constantine

John Constantine jest egzorcystą pragnącym zbawić świat przed złymi demonami. Misja bohatera opiera się na wielu wyrzeczeniach i poświęceniach, które mają doprowadzić …


Supergirl

Kuzynka Supermana, Kara, została wysłana na Ziemię z Kryptonu. W rodzinie zastępczej uczy się władać posiadanymi mocami, trzymając je jednocześnie w tajemnicy. …


The Flash

W wyniku porażenia prądem Barry Allen zyskuje niesamowite nadludzkie zdolności, stając się najszybszym człowiekiem na świecie. Nadaje on sobie pseudonim Flash i …