1
Artykuły

Seriale brytyjskie zawsze były przeze mnie odbierane jako bardzo dobre. Nie inaczej jest też z tym serialem z lat 90., który co jakiś czas spontanicznie oglądałem z rodziną. „Co ludzie powiedzą?” (ang. „Keeping up appearances”) to doskonała satyra na snobizm, hipokryzję i ludzką zawiść. Mimo upływu lat jest wciąż bardzo aktualny i sprawia niesamowitą radość.

„Co ludzie powiedzą?” był emitowany w latach 1990-1995 na antenie stacji BBC i niemal natychmiast po premierze stał się jednym z najpopularniejszych seriali komediowych tamtych lat. Sukces spowodował to, że serial błyskawicznie zagościł w naszej rodzimej telewizji. Po dziś dzień dzieło Roya Clarke’a i Harolda Snoada zajmuje ważne miejsce w popkulturze. 
Jeżeli nie znacie tego tytułu, to postaram się naprędce go przybliżyć. Historia opowiada o Hiacyncie Bucket (w polskiej wersji językowej: Hiacynta Bukiet), która nieustannie stara się prezentować społeczeństwu jako osoba znacznie zamożniejsza i lepiej urodzona niż w rzeczywistości. Jednak jej próby ukazania siebie jako kogoś z wyższych sfer, bardzo często doprowadzają do licznych skandali, a przede wszystkim do komicznych sytuacji, które bardzo zapadają w pamięć jej sąsiadom. 

Życie na pokaz

 

Hiacynta (w tej roli niezastąpiona Patricia Routledge) jest osobą, która żyje nie dla siebie, a jedynie na pokaz. Poświęca masę siły i energii tylko po to, by zaprezentować się od jak najlepszej strony. Można odnieść wrażenie, jakoby sama Hiacynta była w swoim mniemaniu wzorem wszelkich cnót. Pomimo niepowodzeń wciąż wierzy, że wszystko, co o sobie opowiada, jest prawdą. Jednocześnie, zachowując się w ten sposób, staje się osobą niewygodną i niemile widzianą, sama jednak tego nie dostrzega. Hiacynta cały czas pragnie być znana w całej okolicy. I faktycznie jej się to udaje, ludzie boją się jej do tego stopnia, że uciekają i chowają się, kiedy tylko się pojawia. Doprowadza to do wielu stałych gagów w serialu. Zazwyczaj spokojna i pogodna sąsiadka Elżbieta w jej towarzystwie staje się roztrzęsioną i znerwicowaną kobietą, która wielokrotnie tłucze filiżanki Hiacynty. Brat Elżbiety, muzyk Emmet, nieustannie boi się wyjść z domu, z obawy, że Hiacynta zacznie „na niego śpiewać”. W najgorszej sytuacji jest jednak jej mąż, Ryszard, który musi znosić jej zachowanie niezależnie czy ma na to ochotę, czy nie. Oprócz sąsiadów i męża dręczeni przez Hiacyntę są również przechodnie, listonosz, mleczarz czy młody wikary.


Duża ilość żartów w serialu bazuje na sytuacjach wynikających z chęci Hiacynty do pokazania się. Najczęstszym tego typu gagiem jest przechwalanie się majątkiem siostry Wioletty, która to ma saunę, mercedesa i stajnię dla kucyka. Jedynie dla pochwalenia się, żona kupuje Ryszardowi narty, które ten musi przymocować do dachu samochodu i jeździć z nimi po mieście. Sam samochód Bukietów jest również miejscem wielu zabawnych sytuacji. Ilekroć Ryszard prowadzi auto, Hiacynta nakazuje mu uważać na pieszych czy na inne pojazdy, które znajdują się zawsze na tyle daleko, że nie stanowią realnego zagrożenia. 
 

 

Kłopotliwa rodzina

Hiacynta nie jest jednak jedyną barwną postacią w rodzinie. Warto nadmienić, że Wioletta, siostra, do której chętnie się przyznaje, wyszła za niepoprawnego transwestytę. Do najbardziej kuriozalnych sytuacji dochodzi w domu dwóch pozostałych sióstr – Róży i Stokrotki. Należą one do zdecydowanie niższej klasy, a przez to Hiacynta bardzo niechętnie je odwiedza. Róża to podstarzała, niezamężna kobieta, która prowadzi bujne życie towarzyskie, interesując się w głównej mierze zajętymi mężczyznami. Stokrotka wraz z mężem, Powolniakiem, prowadzą leniwe życie na emeryturze, która nie pozwala im na zbyt duże wygody. Cała trójka opiekuje się ojcem kobiet, który cierpiąc na demencję, często ucieka z domu, dodatkowo napędzając akcję serialu. 
Jeżeli nie mieliście kontaktu z tą produkcją lub mieliście tylko niewielki, to serdecznie polecam się z nią zapoznać. Jest to serial bardzo przyjemny i bardzo relaksujący, a sama Hiacynta jest niewątpliwie jedną z najbarwniejszych postaci komediowych. Jej tupet, egoizm i narcyzm stanowią nieskończone źródło komizmu, a w każdym kolejnym 
 

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

  • tosli
    tosli

    Do dziś mam na DVD wszystkie odcinki, serial rewelacyjny.

Powiązane

Seriale

Keeping Up Appearances

Brytyjski serial komediowy, którego główna bohaterka – Hiacynta Bucket – nieustannie stara się prezentować jako znacznie zamożniejsza i należąca do wyższej klasy …