Artykuły

Co mają ze sobą wspólnego Mieszko I i Harald Pięknowłosy? Dlaczego kruki pojawiały się w kluczowych dla serialu scenach? Czemu niewielka różnica wieku między aktorami grającymi rodzinę Ragnara w rzeczywistości nie musi być szokująca? W drugiej części ciekawostek o tym pełnym symboliki i tajemnic serialu znajdziecie odpowiedzi na powyższe pytania oraz kilka innych interesujących informacji.

1. Niewielka różnica wieku między aktorami

Bjorn, Lagertha, Ragnar, Vikings

Travis Fimmel (grający Ragnara) jest jedynie 13 lat starszy od swojego kolegi z planu – Alexandra Ludwiga, wcielającego się w jego syna – Bjorna. Z kolei jego matka, Lagertha, którą gra Katherine Winnick, okazuje się być tylko jedynie 15 lat starsza od potomka. Różnice wieku między aktorami grającymi rodzinę Ragnara w pierwszych sezonach serialu dla nas mogą wydawać się zaskakująco niewielkie, jednak dla kultury Wikingów to coś zupełnie normalnego: brali ślub w bardzo młodym wieku. W związku z tym, że kobiety często umierały podczas porodów, wdowiec nawet będąc starszym już mężczyzną musiał wziąć za żonę młodą, kilkunastoletnią dziewczynę.

2. Wspólni potomkowie Haralda i Mieszka I

Harald, Vikings

Potomek popularnej postaci z serialu – Haralda Pięknowłosego, Knut Wielki, znany jest z historii jako jeden z najstraszniejszych skandynawskich wilków morskich, a także król Danii i Anglii. Według tradycji jest on synem... córki Mieszka I, Gunhildy.

3. Ivar – najstarszy z rodzeństwa

Ivar, Vikings

Kaleki Ivar w serialu przedstawiany jest jako najmłodszy pośród braci. W rzeczywistości opowieść, na której opiera się w pewnym stopniu fabuła serialu, przedstawia go jako najstarszego syna Aslaug i Ragnara.

4. Znaczenie kruków

Vikings, Raven

Jak można było zauważyć, kruki odgrywają ogromną rolę w symbolice serialu. Głównym powodem jest ich szczególne znaczenie w mitologii nordyckiej. Według niej zwierzęta te miały być ulubieńcami Odyna – posiadał dwóch pupili, a ich imiona to Hugin (co oznacza „myśl”) oraz Mumin („pamięć”). Wierzono, że kiedy kruk pojawia się w pobliżu, sam bóg obserwuje poczynania ludzi w Midgardzie.

5. Zmyślona Lagertha

Lagertha, Vikings

Główną inspiracją i bazą podczas pisania scenariusza były dwa utwory – „Ragnars saga loðbrókar” („The Saga of Ragnar Lodbrok”) oraz „Ragnarssona þáttr” („Tale of Ragnar's Sons”). Co ciekawe, Lagertha ani razu nie pojawiła się we wspomnianych dziełach. Przypuszcza się, że podczas gdy postać Ragnara jest choć po części oparta na źródłach historycznych, jego żona została całkowicie zmyślona i ukształtowana na podstawie mitologii, opowieści o amazonkach oraz tarczowniczkach.

6. Znaczenie tatuaży Rollo

Rollo, Vikings

Tatuaże na ciele Rollo przedstawiają scenę z mitologii nordyckiej, w której dwa wilki, Hatí i Sköll, chwytają w paszcze słońce i księżyc.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Vikings

Serial opowiada historię wikingów żyjących w Skandynawii pod koniec VIII wieku. Chęć władzy, szacunek do tradycji i miłość do bogów sprawia, że ich losy są zawiłe …


Artykuły

Ciekawostki z „Vikings” #1

1. Bardziej brutalnie niż w „Game of Thrones” Choć w „Game of Thrones” nie brakuje krwawych scen, podczas których wrażliwsi musieli zakrywać oczy, to jednak …