Artykuły

Zapraszam na ostatni odcinek ciekawostek z “Supernatural”.  Dzisiejsze zestawienie dedykuję wszystkim tym, którzy zastanawiają się, czy warto z serialem się zapoznać. Dlatego też nie będę serwować spoilerów, a przynajmniej takich, które mogłyby popsuć wam przyjemność z oglądania.  

1. „Supernatural” w... „Supernatural”  

Jednym z najfajniejszych pomysłów na jakie wpadli twórcy, było wprowadzenie do serialu... książek opowiadających o przygodach Sama i Deana. Wyobraźcie sobie miny głównych bohaterów, kiedy wchodzą na teren konwentu poświęconemu “Supernatural” i spotykają cosplayerów, którzy starają się wyglądać jak oni. Albo moment, w którym uświadamiają sobie, że właśnie trafili na musical o swoim życiu. To nie są szalone fanfiki – to wszystko naprawdę dzieje się w serialu. Nie mówiąc już o kultowym odcinku “French Mistake”, podczas którego bohaterowie trafiają do alternatywnego świata, w którym są aktorami odgrywającymi rolę głównych bohaterów w serialu “Superantural”. Mind blown.  

Tak wygląda jedna z okładek książek „Supernatural”, ktore pojawiają się w serialu

2. Zabić Hitlera, ocalić Titanica 

Serial posiada nie tylko imponujący bestiariusz złożony z potworów, zjaw i demonów chyba każdej mitologii i religii. Często odnosi się do popkultury oraz zdarzeń i postaci historycznych. Wiecie, że w sezonie 12 Dean zabił Hitlera? Fani serii z pewnością pamiętają, zwłaszcza że Dean kilka razy z dumą wspominał swoje osiągnięcie. W jednym z odcinków pewien anioł postanowił cofnąć się w czasie i zapobiec zatopieniu Titanica. I nie, nie chodziło o szlachetne pobudki. Tłumaczył potem Winchesterom, że po prostu bardzo nie lubił... filmu Camerona. Takich smaczków jest o wiele więcej i można naprawdę nieźle się bawić podczas ich wyłapywania. 

3. Horror, czy komedia? Jak często w “Supernatural” ktoś ginie?  

Kluczem do zrozumienia fenomenu serialu “Supernatural” jest uwaga, jaką twórcy przywiązują do równowagi między komedią, a dramatem. Serial w pierwszych sezonach dość mocno nawiązuje do horrorów, niektóre śledztwa Winchesterów potrafią więc wywołać gęsią skórkę. Z drugiej strony “Supernatural” ma masę naprawdę przezabawnych momentów. Zwłaszcza postać Deana niesie ze sobą sporo komedii.  Zachwycając się różnorodnym klimatem serialu zapomniałabym o... ciekawostce. Od sezonu 1 do 10 tylko w jednym epizodzie (17 odc. 10 sezonu - “Inside Man”) nie pokazano żadnego zgonu na ekranie. Mimo wszystko, trup ścieli się w tym serialu gęsto. 

4. Sam i Dean giną. I to nie jest spoiler  

A propos śmierci (tej przez małe “ś”, bo i Śmierć we własnej osobie pojawia się w serialu – a jakże!). Sam i Dean mają ją za sobą. Tworcy wymyślają bardzo różne chwyty, by utrzymać widzów w napięciu. Może stąd w każdym odcinku musi być obowiązkowy trup. Jedno jest pewne – braci raczej nikt nie jest w stanie na długo zatrzymać, czy to w Piekle, Niebie czy Czyśćcu. Jeśli chodzi o rekordy umierania, to nikt nie pobije Deana. Ten ma na swoim koncie grubo ponad 100 zgonów. W tym większość (nie)przeżył w jednym epizodzie: “Mistery Spot”.  

Biedny Dean. Często mu się to zdarza. 

5. Czego boją się bohaterowie?  

Mimo, że Sam i Dean to etatowi bohaterowie ratujący świat przed zniszczeniem, to nawet oni mają swoje słabości. Z tych przyjemnych – Dean nie wyobraża sobie świata bez ciasta, piwa i hamburgerów. Z tych mniej przyjemnych: panicznie boi się latać. Sama z kolei od dzieciństwa przerażają klauny.  

Mina Sama mówi sama za siebie

Mam nadzieję, że podczas tego wakacyjnego cyklu przekonałam was do obejrzenia po raz pierwszy, lub też powrotu do serialu po latach. “Supernatural” cierpi co prawda na choroby wieku dojrzałego i być może czas najwyższy, by serię zakończyć. Nie zmienia to jednak faktu, że pierwsze 5 sezonów to prawdziwy majstersztyk i, przynajmniej dla mnie, kwintesencja radości, jaką może dawać oglądanie seriali. Warto przekonać się o tym na własnej skórze.  

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Supernatural

„Supernatural” to serial z gatunku dark fantasy. Historia opowiada o losach dwóch braci, Sama i Deana Winchesterów, którzy walczą ze złem. Przemierzają Stany Zjednoczone …