Artykuły

Nie dajcie się pierwszym podmuchom zimowego wiatru i ogrzejcie zmarznięte serca powrotem do rewelacyjnego i jedynego w swoim rodzaju serialu. Z poniższych ciekawostek dowiecie się między innymi dlaczego ulubionym hasłem Holmesa jest „The Game Is On” oraz gdzie spotkało się dwóch współczesnych Sherlocków.

1. The Game Is On

Sherlock Holmes, Benedict Cumberbatch, John Watson, Matrin Freeman

Zapewne wielu kojarzy słynne powiedzenie Sherlocka „The Game Is On” (w wolnym tłumaczeniu: „Gra się rozpoczyna”). Doyle zapożyczył sobie jego odpowiednik z szekspirowskiego powiedzenia zawartego w dziele „Henry V”, „the game is afoot”; ten zwrot pierwotnie ukazywał się w oryginalnych wydaniach opowiadań o Holmesie. Później przekształcono go w znaną nam z serialu frazę.

2. Wariacje na temat tytułów

 

Sherlock, Studium w szkarłacie, bbc, ciekawostki, Doyle

Nazwy odcinków serialu są wariacjami tytułów kolejnych opowiadań publikowanych przez Doyle’a. Przykładowo książkowe „A Study in Scarlet”, zamieniona na „A Study in Pink”, a „The Greek Interpreter” stało się „The Geek Interpreter”.

3. Sherlockowy płaszcz

Sherlock Holmes, Benedict Cumberbatch, John Watson, Matrin Freeman

Na planie w trakcie kręcenia pojawiło się wiele wydań sławnego płaszcza genialnego detektywa. Jednak pierwowzór wykorzystany w pilocie produkcji został zakupiony przez Marka Gattisa, który później podarował go Benedictowi Cumberbatchowi na urodziny.

4. Cuberbatch krewnym Doyle’a

Arthur Conan Doyle, Benedict Cumberbatch, Sherlock, bbc

Benedict Cumberbatch jest odległym krewnym Arthura Conan Doyle’a, autora oryginalnej serii opowieści o Sherlocku Holmesie.

5. Wioska w Sussex

Sherlock, Janine, Benedict Cumberbatch, bbc

W odcinku „His Last Vow” Janine opowiada o małej wiosce w Sussex. Jest to nawiązanie to oryginalnej historii Sherlocka „His Last Bow”, w której bohater spędza emeryturę właśnie w małej wiosce w południowym Sussex.

6. „Sherlock” oraz „Elementary” na jednej scenie

Jonny Lee Miller, Benedict Cumberbatch, Frankenstein

Benedict Cumberbatch oraz Jonny Lee Miller spotkali się na deskach National Theatre w 2011, grając razem w sztuce „Frankenstein”. Co ciekawe oboje się odtwórcami głównych ról we współczesnych adaptacjach opowieści o Holmesie.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Sherlock

Dr Watson (Martin Freeman) jest lekarzem i weteranem wojennym. Pewnego dnia poznaje Sherlocka Holmesa (Benedict Cumberbatch), który rozwiązuje zagadki kryminalne …


Artykuły

Ciekawostki z „Sherlock” #1

1. Dlaczego Sherlock nie pamięta imienia Lestrade’a? Postać Lestrade’a bazuje na postaciach inspektora Gregsona oraz Lestrade’a. W książkach imię drugiego z nich …


Ciekawostki z „Sherlock” #2

1. Rodzina na planie Wielu aktorów z serialu było ze sobą spokrewnionych. Przykładowo odtwórcy ról rodziców Sherlocka, Wanda Ventham oraz Timothy Carlton, w prawdziwym …


Ciekawostki z „Sherlock” #3

1.  Sherlock, który nie dedukuje Sherlock znany jest ze swoich zdolności dedukcyjnego (jak to określił Doyle) dochodzenia do rozwiązania zagadek. Prawda jest …