Artykuły

Długi weekend może oznaczać tylko jedno: dodatkowy dzień na nadrabianie zaległości serialowych. Może tym razem warto sięgnąć po klasykę i zrobić rewatch kultowego „Sherlocka”? Zachęcić do tego mogą poniższe odpowiedzi na całkiem ciekawe pytania. Dowiecie się między innymi, czemu Sherlock tak naprawdę nie używał dedukcji oraz czy Moffat miał lepszego kandydata do roli słynnego detektywa?

1.  Sherlock, który nie dedukuje

Sherlock, Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, John Watson, Sherlock Holmes

Sherlock znany jest ze swoich zdolności dedukcyjnego (jak to określił Doyle) dochodzenia do rozwiązania zagadek. Prawda jest taka, że autor zastosował pewne nadużycie w nazewnictwie metod detektywa. Rozumowanie bohatera nie miało nic wspólnego ani z dedukcją, ani indukcją (to określenie również jest mylnie używane). Wszystkie te terminy wywodzą się z bardzo szerokiej i złożonej nauki – logiki, w której sposób rozwiązywania kryminalnych zagwostek i analizy danych stosowany przez Sherlocka klasyfikowany jest jako abdukcja.

2. Sześcioodcinkowy sezon

Sherlock, Benedict Cumberbatch, John Watson, Martin Freeman

W założeniu sezon „Sherlocka” miał liczyć sześć odcinków po 60 minut każdy, zamiast trzech 90-minutowych.

3. Lepszy kandydat do roli Sherlocka?

Sherlock, Matt Smith, John Watson

Matt Smith wziął udział w przesłuchaniu do roli Johna Watsona. Nie otrzymał tej roli, ale Steven Moffat doszedł wtedy do wniosku, że spisałby się znakomicie jako Sherlock. Niestety postać ta została już wcześniej przydzielona Benedictowi.

4. Przeciwieństwa się przyciągają

Sherlock, Beneditch Cumberbatch, Moriarty, Andrew Scott

Nie jestem pewna, czy przyjrzeliście się dokładnie postaciom Holmesa i Moriarty’ego oraz jak rewelacyjnie są ucharakteryzowane i dobrane. Jeden jest jakby lustrzanym odbiciem drugiego. Podczas gdy detektyw ma dłuższe kręcone włosy i zawsze rozpiętą pod szyją koszulę, fryzura jego antagonisty jest pięknie ułożona i uczesana, a dokładnie zawiązany krawat przeważnie zdobi jego szyję. Kolejnym przeciwieństwem jest również okrycie wierzchnie oraz zarost . Jim ma w zwyczaju nosić krótsze, dopasowane kurtki i „trzydniowy zarost”, a Sherlock ma na sobie swój słynny płaszcz i (niemal zawsze) ma idealnie gładką i wypielęgnowaną twarz.

5. Walka przy wodospadzie

Sherlock, Benedict Cumberbatch, Jim Moriaty, Andrew Scott, Reichenbatch

Reichenbach to nazwa wodospadu, obok którego obyła się walka Moriarty’ego i Holmesa w książkowym pierwowzorze, a do której nawiązywała scena w odcinku specjalnym serialu „The Abominable Bride”.    

6. Widmo Sherlocka nad Benedictem

Benedict Cumberbatch, Sherlock

W jednym z wywiadów Benedict Cumberbatch wspomniał, że przez swoją rolę Sherlocka w prywatnym życiu brany jest za osobę cierpiącą na autyzm lub socjopatę.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Sherlock

Dr Watson (Martin Freeman) jest lekarzem i weteranem wojennym. Pewnego dnia poznaje Sherlocka Holmesa (Benedict Cumberbatch), który rozwiązuje zagadki kryminalne …


Artykuły

Ciekawostki z „Sherlock” #1

1. Dlaczego Sherlock nie pamięta imienia Lestrade’a? Postać Lestrade’a bazuje na postaciach inspektora Gregsona oraz Lestrade’a. W książkach imię drugiego z nich …


Ciekawostki z „Sherlock” #2

1. Rodzina na planie Wielu aktorów z serialu było ze sobą spokrewnionych. Przykładowo odtwórcy ról rodziców Sherlocka, Wanda Ventham oraz Timothy Carlton, w prawdziwym …