Artykuły

W pierwszej części ciekawostek z „Sherlocka” będziecie mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego Martin Freeman nie wypadł najlepiej na pierwszym castingu oraz czemu Sherlock nie pamięta imienia Lestrade'a.

1. Dlaczego Sherlock nie pamięta imienia Lestrade’a?

Sherlock, ciekawostki, bbc, Lestrade

Postać Lestrade’a bazuje na postaciach inspektora Gregsona oraz Lestrade’a. W książkach imię drugiego z nich nie zostało nigdy wymienione, wspomniano jedynie, że jest na literę G. Ten motyw twórcy serialu wykorzystali w dość zabawny sposób, tworząc Sherlocka wciąż zapominającego jak ma na imię detektyw.

2. Związek Mary i Johna

Sherlock, ciekawostki, bbc, Mary, John

Aktorka, grająca Mary Morstad, serialową żonę Johna Watsona, poza planem również spotykała się przez długi czas z odtwórcą roli swojego partnera. Amanda Abbington oraz Martin Freeman umawiali się przez długi czas, mieli dwoje dzieci i rozstali się w 2016 roku.

3. Mała rola Molly

Sherlock, ciekawostki, bbc, Molly

Rola Molly Hooper w założeniu miała być niewielka, a jej głównym zadaniem ustalonym przez twórców było uwydatnienie braku jakichkolwiek umiejętności nawiązywania kontaktu i empatii ze strony Sherlocka. Jednak producentowi tak spodobał się sposób gry Louise Brealey, że postanowił rozszerzyć jej rolę.

4. Pałac Pamięci

Sherlock, ciekawostki, bbc, Sherlock,

Wykorzystywana przez Sherlocka technika zapamiętywania, którą nazwał Pałacem Umysłu, nie jest jedynie wytworem kreatywności producentów. Genezę tego sposób kodowania informacji w umyśle datuje się już na czasy antycznego Rzymu. Jedną z najpopularniejszych osób praktykujących tę metodę był włoski jezuita, Matteo Ricci, który rozprzestrzenił ją aż do Chin.

5. Przygotowania do roli Sherlocka

Sherlock, ciekawostki, bbc, Sherlock, Benedict Cumberabtch

Benedict Cumberbatch po otrzymaniu roli Sherlocka przeczytał wszystkie książki Doyle’a.

6. Nieudany casting

Sherlock, ciekawostki, bbc, John, Martin Freeman

Zaraz przed swoim pierwszym przesłuchaniem do roli Johna, Martinowi Freemanowi został skradziony portfel. Był na nim tak zły z tego powodu, że osoby odpowiedzialne za przesłuchanie były pewne, że nie jest zainteresowany graniem w serialu. Na szczęście kolejne castingi poszły mu na tyle dobrze, że otrzymał rolę.  

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Sherlock

Dr Watson (Martin Freeman) jest lekarzem i weteranem wojennym. Pewnego dnia poznaje Sherlocka Holmesa (Benedict Cumberbatch), który rozwiązuje zagadki kryminalne …