Artykuły

„13 Reasons Why” to niewątpliwie jeden z największych serialowych hitów platformy Netflix. O ile pierwsza seria podobała się niemalże każdemu, to druga podzieliła fanów na dwa obozy. Jedni uznali, że serial powinien się skończyć po 13 odcinkach, drudzy, że kontynuacja była konieczna, aby ukazać, jak toczy się życie nastolatków jakiś czas po śmierci Hannah. Bez względu na to, do której grupy należycie, warto dowiedzieć się paru ciekawostek na temat tej produkcji. UWAGA NA SPOILERY!

1. Pochodzenie głównej aktorki

Czy wiedzieliście, że Katherine Langford z pochodzenia jest Australijką? Dziewczyna do roli Hannah musiała pozbyć się swojego charakterystycznego akcentu i nauczyć się mówić jak rodowita Amerykanka.

2. Powiedzenie

W języku angielskim istnieje związek frazeologiczny, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza tuzin piekarza i oznacza to liczbę 13. Ze względu na to, że nazwisko głównej bohaterki to Baker (czyli piekarz), Jay Asher początkowo chciał nazwać swoją książkę właśnie tym powiedzeniem. Tytuł „Baker's dozen” stanowiłby nie tylko nawiązanie do liczby powodów, dla których Hannah popełniła samobójstwo, ale również do jej nazwiska.

3. Kosmetyk Hannah

Lakier do paznokci, którym Hannah maluje sobie paznokcie w dniu samobójstwa i którego używa do pisania na taśmach to „Grzeszne kolory: Niekończący się błękit”. Selena Gomez zaprezentowała się z paznokciami, pomalowanymi tym samym produktem, na premierze serialu.

nails,selena gomez, thirteen reasons why

4. Selena Gomez w nowej roli

Pomimo tego, iż Selena Gomez była producentem wykonawczym serialu, to była obecna na planie jedynie w ostatni dzień zdjęciowy. Aktorzy grający główne role w serialu twierdzą jednak, że piosenkarka była bardzo zaangażowana w produkcję i na bieżąco wymieniała się mailami z twórcami, przez co, gdy przyjechała ostatniego dnia, zdawało się, jakby cały czas tam była.

5. Jeff

Postać Jeffa Atkinsa, chłopaka, któremu Clay dawał korepetycje, nie została opisana w książce Jaya Ashera. Osoba, która zginęła w wypadku, nie była nazwana i nie przyjaźniła się z żadnym z głównych bohaterów.

jeff atkins, 13 reasons why

6. Hannah przeżyła

Jay Asher rozważał opcję, w której Hannah przeżyła próbę samobójczą. Ostatecznie wycofał się z tego pomysłu, gdyż uznał, że mroczniejszy scenariusz lepiej podkreśli, jak wielkim problemem jest samobójstwo i zwiększy czujność czytelnika na osoby zmagające się z podobnymi problemami jak Hannah.

7. Ta sama piosenka

Na początku sezonu pierwszego, pan Porter (Derek Luke) pyta, czego słucha Clay (Dylan Minette). Chłopak odpowiada, że jest to utwór „Ultravox”. Ta sama piosenka jest również odtwarzana w ostatnim odcinku sezonu, kiedy Hannah opuszcza gabinet szkolnego psychologa i idzie popełnić samobójstwo.

8. Jessica i Alex

Alisha Boe (Jessica Davis) oraz Miles Heizer (Alex Standall) grali wcześniej w jednym serialu. Oboje dostali niewielkie role w produkcji „Parenthood”.

jessica boe, miles heizer, 13 reasons why

9. Terapeutyczne psy

Tematy poruszane w serialu, takie jak samobójstwo, depresja czy napaść seksualna, były ogromnym obciążeniem psychicznym dla aktorów. Z tego względu na planie były obecne psy terapeutyczne, z którymi można się było pobawić, aby poprawić sobie nastrój spowodowany przygnębiającym klimatem produkcji.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

13 Reasons Why

Kiedy Clay Jensen znajduje pod drzwiami swojego domu tajemnicze pudełko z kasetami, jego życie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Okazuje się, że kasety nagrała …