Artykuły

Tym razem w ciekawostkach o „The Handmaid's Tale” kilka różnic między serialem a książką oraz informacje o tym, skąd w ogóle wziął się Gilead i podręczne.

1. Różnica wieku

W serialu znacznie odmłodzono Freda Waterforda oraz Serenę Joy. Oryginalnie byli oni starszym małżeństwem, z pomarszczoną skórą i siwymi włosami. Dodatkowo Serena chodząc musiała wspierać się laską. W serialu są oni natomiast ludźmi w średnim wieku. Decyzja ta nie została uzasadniona.

2. Kolorowy Gilead

W powieści nie występowały czarnoskóre postacie, ponieważ oryginalnie Gilead zaklasyfikował ich jako Dzieci Chama (potomków Chama – syna Noego), którzy byli przesiedlani do wydzielonych osiedli na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych. Producent serialu podjął jednak decyzję o uwspółcześnieniu realiów pokazanych w książce, osadzając w roli Moiry czarnoskórą aktorkę. Ta zmiana była tematem dyskusji z Margaret Atwood. Bruce Miller tłumaczył decyzję faktem, iż „The Handmaid’s Tale” nie jest historią o rasizmie i trudno byłoby wytłumaczyć nieobecność innych ras niż biała w produkcji, nie odrywając uwagi widza od głównego problemu poruszanego w serialu.

3. Spełnione marzenie

Amanda Brugel, wcielająca się w serialu w Ritę, przyznała w jednym z wywiadów, że jako „jedynej Kanadyjki w obsadzie” jej znajomość historii opowiedzianej przez Margaret Atwood była znacznie głębsza i zaczęła się wcześniej. Kiedy Amanda miała 15 lat, „The Handmaid’s Tale” czytała jako lekturę szkolną, pisała nawet krótkie opowiadanie na jej podstawie. W późniejszym czasie pracę wstępną na studia bazowała na tej książce i otrzymała dzięki niej pełne stypendium. Co ciekawe, postacią, która najbardziej interesowała aktorkę podczas pisania eseju, była Rita – bohaterka, którą Kanadyjka odegrała.

The Handmaid's Tale, Opowieść podręcznej, serial, książka, Margaret Atwood, Amanda Brugel, Rita, Martha, Elisabeth Moss, June, Offred, ciekawostki

4. Nie ma już bomby w Gileadzie

Republika Gileadu, w której rozgrywa się akcja seriali i powieści, była niejednokrotnie wspominana w Biblii. Po raz pierwszy Gilead pojawia się w Księdze Rodzaju 31,23, zarówno jako miejsce, jak i nazwa balsamu leczniczego stamtąd pochodzącego. Książkowa Offred odniosła się nawet do fragmentu „Czy nie ma już balsamu w Gileadzie”, parafrazując go i żartując: „jest bomba w Gileadzie”.

5. Biblijne przeznaczenie

W Gileadzie uzasadnieniem istnienia podręcznych i ich roli w społeczeństwie jest historia Racheli i Jakuba. Rachela będąc bezpłodna, nie mogła dać dzieci swojemu mężowi, więc zaoferowała mu swoją służącą, żeby urodziła dzieci, które Rachela wychowa jak swoje. Dokładnie to samo robią rodziny Komendantów z podręcznymi. Pomijają oni jednak jeden istotny fakt – w Biblii Rachela odzyskała płodność i urodziła Jakubowi dwóch synów.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Handmaid's Tale

Antyutopijna przyszłość, gdzie płodne kobiety stają się surogatkami bogatych rodzin, a ich wszelkie nieposłuszeństwo zostaje surowo karane.


Artykuły

Ciekawostki z „The Handmaid's Tale” #1

1. Szybka decyzja Ann Dowd, wcielająca się w ciocię Lydię, była w trakcie kręcenia serialu „Good Behavior” w Wilmington, kiedy otrzymała propozycję zagrania w „The …


Ciekawostki z „The Handmaid's Tale” #2

1. Obrazy, nie słowa W serialu starano się uwypuklić fakt, iż słowo pisane w kulturze Gileadu jest zakazane dla kobiet. Z tego względu w domu Waterfordów jedynymi …