Artykuły

Tym razem przygotowałam dla was trochę faktów o tym, co zainspirowało Margaret Atwood do napisania „The Handmaid's Tale”, powieści bez której nie byłoby serialu, oraz co działo się z tą historią przed jego powstaniem.

1. To wszystko prawda

Margaret Atwood, pisząc „The Handmaid’s Tale”, kierowała się zasadą niewprowadzania do powieści niczego, co dotychczas nie zdarzyło się w historii świata. Wszystkie koszmary zaprezentowane zarówno w książce, jak i w serialu (w szczególności w pierwszym sezonie) zdarzyły się kiedyś naprawdę, w najczarniejszych momentach ludzkości, lub zostały zaczerpnięte z Biblii. Wśród prawdziwych wydarzeń autorka wymieniła między innymi irańską rewolucję islamską oraz mocny sprzeciw przeciwko feministycznej ideologii w latach 80. zeszłego wieku.

2. 1984 i Mur Berliński

Dużą inspiracją dla Margaret Atwood przy pisaniu książki była powieść „1984” George’a Orwella oraz fakt, że w trakcie tworzenia mieszkała ona w Berlinie przed obaleniem Muru Berlińskiego. Te dwa fakty wpłynęły na klimat opowieści – ciągłe poczucie bycia obserwowanym, zmiany tematu i milczenie bohaterek były efektem tych inspiracji.

The Handmaid's Tale, Opowieść podręcznej, Margaret Atwood, książka, serial, podręczne, żony, The Eye, Oczy

3. Skandal

W 1984 roku, dwa lata przed wydaniem powieści, autorka zastanawiała się, czy jej dzieło nie będzie zbyt skandaliczne. Atwood bała się, czy uda jej się przekonać czytelników do wizji, w której znanej im demokracji, Konstytucji i Kongresu już nie ma, a Republika Gileadu została zbudowana na podwalinach społeczności 17-wiecznych purytanów, którzy od zawsze byli częścią Ameryki.

4. Nie tylko serial

Zanim na podstawie „The Handmaid’s Tale” powstał serial, książka rozpowszechniała się na świecie w wielu formach. Najpierw została przetłumaczona na około 40 języków, później stworzono niezbyt dobrze przyjęty film. W zeszłym roku zapowiedziano także powieść graficzną, której wydanie zaplanowano na marzec 2019 roku.

5. Artystyczna alternatywa

Na przestrzeni lat powstało kilka mniej typowych adaptacji powieści Margaret Atwood. Wśród nich znalazła się opera skomponowana przez Poula Rudersa i wystawiona w Royal Danish Opera w 2000 roku. W postać Offred wcieliły się dwie różne śpiewaczki, jedna odgrywająca współczesną wersję bohaterki, druga tę z retrospekcji przed rewolucją. Później operę wykonywały także zespoły z Londynu, Minnesoty i Torronto, a w przyszłym roku Boston Lyric Opera wystawi własną, odświeżoną wersję. 

Mniej popularną globalnie, chociaż docenioną operę, skomponował także Chris Garrard. Na jej cztery wystawienia w 2013 roku bilety wyprzedały się błyskawicznie.

Wśród artystycznych aranżancji pojawił się także balet Royal Winnipeg Ballet wystawiony w 2015 roku, którego choreografką została Lila York. Fragment możecie obejrzeć tutaj:

Historia napisana przez Margaret Atwood zainspirowała również zespół Lakes of Canada, który wydał album „Transgressions”. Znalazły się na nim takie piosenki, jak „Eden”, „The Fall”, „The Sons of Gilead” oraz „Jezabel’s Cry”.

6. #mnieśmieszy

Odniesienie do „The Handmaid’s Tale” znalazło się także w czwartym epizodzie piątego sezonu „Brooklyn Nine-Nine” zatytułowanym „HalloVeen”. W ramach corocznego żartu na posterunku, jedna z postaci przygotowała humorystyczną scenkę inspirowaną serialem Hulu. Cóż, co kogo bawi…

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Handmaid's Tale

Antyutopijna przyszłość, gdzie płodne kobiety stają się surogatkami bogatych rodzin, a ich wszelkie nieposłuszeństwo zostaje surowo karane.


Artykuły

Ciekawostki z „The Handmaid's Tale” #1

1. Szybka decyzja Ann Dowd, wcielająca się w ciocię Lydię, była w trakcie kręcenia serialu „Good Behavior” w Wilmington, kiedy otrzymała propozycję zagrania w „The …


Ciekawostki z „The Handmaid's Tale” #2

1. Obrazy, nie słowa W serialu starano się uwypuklić fakt, iż słowo pisane w kulturze Gileadu jest zakazane dla kobiet. Z tego względu w domu Waterfordów jedynymi …


Ciekawostki z „The Handmaid's Tale” #6

1. Różnica wieku W serialu znacznie odmłodzono Freda Waterforda oraz Serenę Joy. Oryginalnie byli oni starszym małżeństwem, z pomarszczoną skórą i siwymi włosami. …