Artykuły

„Stranger Things” jest niezwykle ciekawą produkcją, w której można odnaleźć liczne nawiązania do różnorodnych produkcji sci-fi (i nie tylko). Zapraszam na kolejną porcję ciekawostek.

1. „The Thing”

W serialu można dostrzec różne odniesienia do „The Thing” z 1982 roku. Jest to zarówno wielokrotnie pojawiający się plakat na ścianie Mike’a (Finn Wolfhard) w piwnicy czy scena z filmu, oglądana przez nauczyciela chłopca. Dodatkowo głowa potwora przedstawionego w serialu trochę przypomina kreaturę z filmowej produkcji.

2. Być jak cesarzowa Furiosa

Wygoloną głowę Eleven (Millie Bobby Brown) wzorowano na bohaterce granej przez Charlize Theron w „Mad Max: Fury Road” (2015). Film ten zdobył aż 6 scarów, w tym właśnie za charakteryzację.

mad max, furiosa, eleven

3. Świat jak z gry

The Upside Down („druga strona”) ma wiele podobieństw do gry „Zerunda no densetsu Towairaito purinsesu” z 2006 roku. Z pewnością można tu wymienić pływające „płatki śniegu” i ciemniejsze kolory, ale to nie wszystko. Niektórzy mogą również zauważyć cechy wspólne między Demogorgonem a pojawiającymi się w grze tzw. Shadow Beasts.

4. Jak Indiana Jones

W drugim sezonie, kiedy Joyce (Winona Ryder) z Bobem (Sean Astin) ratują Hoppera (David Harbour) i wychodzą z tunelu, szeryf przypomina sobie o swoim kapeluszu i chwyta go w ostatniej chwili. Jest to wyraźne nawiązanie do filmów z serii „Indiana Jones”, w którym główny bohater nigdy nie rozstawał się z nakryciem głowy.

5. Żarcik

Na początku drugiego sezonu, podczas gdy Dustin (Gaten Matarazzo) i Lucas (Caleb McLaughlin) rozmawiają z Max (Sadie Sink) o tym, skąd jest i co lubi, żartują sobie i rzucają słowo „tubular”. Ten żart słowny pojawia się także w filmie „Hocus Pocus” (1993), na dodatek w podobnej sytuacji, a występująca tam bohaterka ma takie same imię.

6. Popularny „Alien”

W scenie, gdzie Joyce oraz Jim idą w kombinezonach ochronnych przez The Upside Down, Hopper bada znalezisko wyglądające jak duże, rozbite jajko świecące na żółto. Stanowi to wyraźny hołd dla podobnej sceny z filmu „Alien”.

7. Strój Eleven

Czy pamiętacie wygląd Eleven w pierwszym sezonie? Jej blond peruka oraz sukienka mogą być ukłonem w stronę kostiumu E.T. w filmie z 1982 roku.

eleven, dress

8. Podobne Barbary

Postać Barbary (Shannon Purser) ma silne podobieństwo do bohaterki o tym samym imieniu z filmu „Night of the Living Dead” (1990). Wystarczy chociażby spojrzeć na jej okulary.

9. Paranormalni badacze

Funkcjonariusze Powell (Rob Morgan) i Callahan (John Reynolds) są nieco podobni do badaczy zjawisk paranormalnych (Marty’ego i Ryana) w filmie „Poltergeist” (1982). Dodatkowo oficer Callahan nosi okulary w tym samym stylu, co filmowy Callahan.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Stranger Things

Akcja serialu rozgrywa się w 1983 roku w stanie Indiana, USA. W spokojnej, podmiejskiej dzielnicy ginie chłopiec. Przyjaciele, rodzina i policja zaczynają poszukiwania, …