Artykuły

Nie da się ukryć, że „Game of Thrones” to jeden z dotychczas najpopularniejszych i najlepszych seriali XXI wieku. Ale czy wiecie o nim wszystko? Przedstawiamy wam pierwszą porcję ciekawostek na temat tej produkcji. UWAGA: SPOILERY.

1. Pożeraczka serc

Pewnie pamiętacie scenę z pierwszego sezonu (a dokładniej z odcinka szóstego), w której ciężarna Daenerys musiała zjeść końskie serce, co było częścią rytuału Dothraków. Oczywiście Emilia Clarke wcale nie jadła prawdziwego serca – rekwizyt został wykonany m.in. z żelatyny, a w konsystencji przypominał żelki. Mimo tego, że nie był w żaden sposób szkodliwy, jego smak nie należał do najprzyjemniejszych. Co za tym idzie, Clarke nie musiała się opierać na swoich aktorskich zdolnościach: zjedzenie rekwizytu stanowiło wyzwanie, a grymasy i odruchy wymiotne nie były udawane.

2. Filmy grozy

Spora część obsady „Game of Thrones” zagrała kiedyś w horrorze. Przykładowo Sean Bean (Ned Stark) pojawił się w obu częściach „Silent Hill” – podczas kręcenia sequela spotkał się na planie z Kitem Haringtonem (Jon Snow). Rose Leslie (Ygritte) otrzymała główną rolę w „Honeymoon”, z kolei Natalie Dormer (Margaery Tyrell) wystąpiła w podwójnej roli w „The Forest”. Równie wymagający angaż otrzymał Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister) w „Mama”, wyreżyserowanym przez Guillermo del Toro.

3. Miecz czarodzieja

Sean Bean jest znany nie tylko z roli Neda Starka (i memów z tą postacią), ale także z „The Lord of the Rings”, gdzie zagrał Boromira. Co ciekawe, jednym z mieczy wykutych w Żelaznym Tronie jest... replika miecza Gandalfa, identyczna jak ten, którego możemy zobaczyć w filmach na podstawie twórczości Tolkiena.

4. Inspiracja

Jak się zresztą okazuje, trylogia „Władcy pierścieni” miała duży wpływ na sagę „The Song of Ice and Fire” („Pieśń lodu i ognia”) George'a R.R. Martina – autor sam otwarcie przyznał, że Tolkien był dla niego ogromną inspiracją.

Gra o tron, autor Gry o tron, Pieśń lodu i ognia, książka, książki, George R R Martin, Game of Thrones, serial, HBO, ciekawostki
George R.R. Martin, autor „Pieśni lodu i ognia”

 

5. Drugie życie smoka?

Ekipa dźwiękowa serialu postarała się, żeby jeden ze smoków Daenerys, Drogon, brzmiał podobnie do...  Khala Drogo (Jason Momoa). Drogon jest poniekąd symboliczną reinkarnacją zmarłego męża Daenerys.

6. Ukoronowany jeleń

Wygląd herbu rodu Baratheon nieco różni się w serialu od opisu zawartego w książce. Martin przedstawił godło jako czarnego jelenia z koroną nad głową, na złotym tle – tymczasem w serialu korona znajduje się na szyi jelenia.

7. Najlepsze z najlepszych

Najwyżej ocenianymi odcinkami „Game of Thrones” – według portalu IMDb – są S06E09 („Battle of the Bastards”), S03E09 („The Rains of Castamere”), S02E09 („Blackwater”) czy S04E06 („The Laws of Gods and Men”).

8. Nie trać głowy

Sean Bean (Ned Stark), po zakończeniu zdjęć do sceny swojej śmierci, grał w piłkę nożną... przy pomocy repliki własnej głowy.

Game of Thrones, Gra o tron, serial, ciekawostki, HBO, Sean Bean, Ned Stark
Sean Bean jako Ned Stark

 

9. Déjà vu

Alliser Thorne, członek Nocnej Straży (grany przez Owena Teale'a), nie należał do szczególnie lubianych bohaterów. Od zawsze był przeciwnikiem Jona, aż w końcu to właśnie on był odpowiedzialny za śmierć Snowa w finale piątego sezonu. Teale miał już okazję zagrać nieco podobną rolę w „Doctor Who: Vengeance on Varos" z 1985 roku. Wcielił się tam wówczas w postać Maldaka, strażnika  który czuwał nad egzekucją zbuntowanego więźnia.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.