Artykuły

Wiele osób lubi zastanawiać się co by było, gdyby pewne wydarzenia w przeszłości potoczyły się inaczej od tych faktycznych. Chociaż nie możemy cofnąć czasu, to przeniesienie się w czasie dzięki serialom nie jest problemem. Produkcje, które coraz odważniej zaczynają eksplorować wszechświaty równoległe, nie są wyłącznie bezpodstawnymi wizjami scenarzystów, o czym dowiecie się poniżej.

1. Solidny research

The Man in the High Castle, Amazon, ciekawostki

Główną osią fabularną w serialu jest walka ruchu oporu z totalitarnymi ustrojami, które wprowadzili na terenie Stanów Zjednoczonych naziści i Cesarstwo Japonii. „The Man in the High Castle” działa na wyobraźnię widza także na dalszych planach, czego doskonałym przykładem są świetne rekwizyty. Okazuje się, że nie są to tylko zwykłe przedmioty wyjęte z epoki, ale zostały specjalnie spreparowane przez specjalistów. Cały sztab ludzi pracował nad wykreowaniem obrazu powojennej Ameryki pod rządami okupantów, dlatego sporo z rzeczy widzianych na planie to wynik dogłębnej analizy kultury niemieckiej i japońskiej. Pomimo, że akcja serialu dzieje się w 1962 roku, rekwizyty wyglądają na pochodzące z lat 50. Dzieje się tak dlatego, ponieważ producenci uznali, że pod rządami totalitarnymi przemysł i postęp znacznie zwolniłby swoje tempo.

 

2. Ta sama firma?

The Man in the High Castle, Amazon, ciekawostki

W jednej ze scen możemy zobaczyć głównego bohatera prowadzącego ciężarówkę. Widnieje na niej napis „Lariat Shipping & Moving”, który bardzo przypomina nazwę widzianą na pojeździe kierowanym przez Muldera i Scully w słynnym serialu „The X-Files”. Jest to mały easter egg przemycony przez Franka Spotnitza, który był producentem obu seriali.

 

3. Łańcuch dowodzenia

The Man in the High Castle, Amazon, ciekawostki

John Smith, kolaborant amerykański, który podczas wydarzeń z serialu zaszedł bardzo wysoko w swojej wojskowej karierze, miał rangę Obergruppenführera. W rzeczywistym świecie, podczas drugiej wojny światowej, ranga ta była najwyższą możliwą do otrzymania w wojsku niemieckim. Oficerowie tacy odpowiadali jedynie przed samym Fuhrerem.

 

4. Przejęcie lokalu

The Man in the High Castle, Amazon, ciekawostki

Siedziba główna SS w Nowym Jorku znajduje się dokładnie w tym samym miejscu, w którym w naszym świecie stoi budynek ONZ. Twórcy serialu zdecydowanie chcieli w ten sposób pokazać, jak znany nam porządek, na straży którego stoi ONZ, został zniszczony przez Niemców w „The Man in the High Castle”.

 

5. Książka i serial

The Man in the High Castle, Amazon, ciekawostki

Serial „The Man in the High Castle” oparty jest na książce amerykańskiego pisarza sci-fi Philipa K. Dicka. W powieści przecieki z innej rzeczywistości pojawiają się pod postacią książki. W serialu zastąpiono ten element filmami, jednak przy zachowaniu oryginalnego tytułu „The Grasshopper Lies Heavy”, którym nazywano książki z powieści Dicka. Fani twórczości pisarza mogą doszukać się wiele więcej nieścisłości w serialu.

 

Serial „The Man in the High Castle” można obejrzeć na platformie Amazon Prime.

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Man in the High Castle

Alternatywna historia świata, w której naziści wygrywają II wojnę światową. Akcja serialu rozpoczyna się w roku 1962.