Artykuły

Już 25 lipca na platformie Hulu zadebiutuje produkcja inspirowana twórczością Stephena Kinga. Wbrew temu, co się czasem mówi, serial nie jest adaptacją wyłącznie jednej powieści mistrza grozy. Nie istnieje książka o tytule „Castle Rock” – jest to po prostu nazwa fikcyjnego miasteczka w stanie Maine, które często przewija się w dziełach pisarza. Już z najnowszego zwiastuna wiemy, że w serialu pojawią się nawiązania do wielu różnych utworów; co jeszcze zobaczymy? Dowiemy się już niebawem. Tymczasem w redakcyjnym gronie zastanowiliśmy się, jakie motywy z książek Kinga mogłyby się pojawić na ekranie – i z całą pewnością będziemy wypatrywać easter eggów.

„Cujo”

W trailerze przez chwilę widzimy fragment artykułu w gazecie na temat ataku wściekłego psa. Skojarzenie jest jasne – to musi być Cujo! Ta powieść jest jedną z najpopularniejszych w dorobku pisarza, a ekranizacja była przerażająca; pamiętacie, jak Rachel i Joey z „Friends” oglądali razem ten film? Nie przesadzali.

„Podpalaczka”

Nie obrazilibyśmy się, gdyby w najnowszym serialu od Hulu pojawił się pewien dzieciak z supermocami (i nie, wcale nie chodzi nam o Eleven ze „Stranger Things”). Mowa oczywiście o Charlie z „Podpalaczki”, która posiadała m.in. umiejętność pirokinezy, czyli potrafiła wzniecić ogień siłą umysłu.

„Christine”

Twórcy serialu mogliby mrugnąć znacząco do widza, gdyby pokazano przejeżdżające ulicą, niezwykle charakterystyczne auto – mowa oczywiście o czerwonym Plymouth Fury, dokładnie takim samym, jak kultowa już Christine. Kto wie, może w ostatnim odcinku samochód zacząłby wszystkich mordować…

Christine, Castle Rock, serial, Hulu, Stephen King, nawiązania, premiera
Kadr z filmu „Christine” (1983)

„Uciekinier” i „Łowca snów”

Była końcówka lat 70., kiedy King wydał „Uciekiniera”. Wówczas akcja rozgrywająca się w 2025 roku wydawała się niesamowicie odległa – dziś dzieli nas od tego czasu raptem 7 lat. Miejmy nadzieję, że nie doczekamy się w telewizji tak okrutnych teleturniejów jak te, które opisywane są w książce, za to związany z nimi wątek jak najbardziej pasowałby do „Castle Rock”. Może Arnold Schwarzenegger (który zagrał główną rolę w ekranizacji „Uciekiniera”)będzie miał cameo niczym Stan Lee w uniwersum Marvela? Mogliby go przecież gonić kosmici z „Łowcy snów”. Nie zdziwiłoby nas też pojawienie się samego Kinga, który złożyłby krótką wizytę w stworzonym przez siebie miasteczku.

„Rose Madder”

Motyw tajemniczego obrazu przenoszącego do innego świata? Tak, poproszę!

„To”

Chyba najbardziej rozpoznawalnym elementem „To” są czerwone balony – wystarczyłoby, żeby zostało nimi udekorowane jakieś przyjęcie. Nie pogardzilibyśmy też, gdyby gościnnie zjawił się klaun Pennywise – skoro Bill Skarsgård i tak jest w obsadzie „Castle Rock”, to co stoi na przeszkodzie...

„Dallas ‘63”, „Lśnienie”, „Misery”

Jake Epping, podróżnik w czasie z „Dallas ’63”, przenosi się do czasów Jacka Torrance'a, pisarza z „Lśnienia” i zabiera go do współczesności w Castle Rock. Później trafia do czasów Annie Wilkes, kobiety, która porywa pisarza Paula Sheldona w „Misery” i ją również zabiera do miasteczka w stanie Maine. Okazuje się, że Annie niestety przypadają do gustu dzieła Jacka Torrance'a. Aż za bardzo przypadają do gustu... Wyobrażacie to sobie? My też. Zresztą już sam napis „Redrum” na ścianie, co stanowiłoby oczywiste nawiązanie do „Lśnienia”, byłoby satysfakcjonującym easter eggiem, podobnie jak reklama hotelu Overlook.

Misery, Annie Wilkes, Stephen King, film, Castle Rock, serial, Hulu, nawiązania, książki
Kadr z filmu „Misery” (1990) – w roli Annie Wilkes wystąpiła Kathy Bates

„Pan Mercedes”

Niebieski parasol – i wszystko jasne. Mogłaby z nim spacerować kobieta o imieniu Debbie.

„Pod kopułą”

W „Castle Rock” niekoniecznie musimy zobaczyć samą kopułę, ale świetnym nawiązaniem byłyby motyle czy... krowa przecięta na pół.

„Sklepik z marzeniami”

Pewien demon, przebrany za miłego staruszka, otwiera w Castle Rock sklepik, w którym sprzedaje drobiazgi spełniające marzenia. Oczywiście jest w tym haczyk – produkty z czasem przestawały działać, wpędzając ludzi w dużo poważniejsze niż wcześniej kłopoty. Taki sklepik koniecznie musi się znaleźć w serialu i np. kreować drugoplanowe problemy.

„Cmętarz zwieżąt”

Dzieciak mówiący jednemu z bohaterów, że zdechł mu pies lub kot i idzie go pochować, a w następnym odcinku (albo pod koniec sezonu), ten sam zwierzak, który wraca do domu – uwalany ziemią. Byłoby jasne, skąd wraca.

„Dolores Claiborne”

Gdybyśmy zajrzeli na posterunek policji w Castle Rock, mogłoby tam akurat trwać przesłuchanie kobiety podejrzewanej o morderstwo. Oczywiście byłaby to tytułowa Dolores.

Dolores Claiborne, Stephen King, film, książka, Castle Rock, serial, nawiązania
Kadr z filmu „Dolores Claiborne” (1995)

„Ręka mistrza”

Edgar i Wireman, bohaterowie „Ręki mistrza”, to absolutnie nieśmiertelny i przekomiczny duet. Tych dwóch panów mogłoby siedzieć w barze przy szklaneczce dobrego alkoholu, przekomarzając się i plotkując. Niby przypadkiem widz usłyszałby fragment rozmowy i jeden z zabawniejszych cytatów z książki: „Lubię cię, Edgar. Masz styl i masz klasę, zostań moim przydupasem”.

„Bastion”

Tutaj widzielibyśmy tzw. The Walking Dude, postać będącą personifikacją zła, która dla rozrywki czyta „Mein Kampf” i wyjątkowo obrazoburcze komiksy Roberta Crumba. Mógłby pojawić się w mieście i chociażby... założyć jakąś sektę?

„Miasteczko Salem”

Wystarczy, że pojawiłby się pewien wampir (albo ktoś nazywany wampirem), pukający bohaterom w okna i proszący, żeby wpuścili go do środka.

„UR”

W tym opowiadaniu bohater dostaje Kindle’a, który zawiera wszystkie teksty – z alternatywnych światów i z przyszłości. Ten motyw daje właściwie nieskończone możliwości dla twórców serialu.

„Nekrologi”

Byłoby ciekawie, gdyby w „Castle Rock” pojawiła się postać posiadająca zdolność pisania nekrologów, które są prorocze, czym wykańcza wielu złych ludzi.

Bazar złych snów, Stephen King, Castle Rock, serial, Hulu, nawiązania, książki
Okładka zbioru opowiadań, z którego pochodzą „UR”, „Nekrologi” oraz „Życie po życiu”

„Życie po życiu”

Bohater „Afterlife” trafia do zaświatów, gdzie okazuje się, że wróci na Ziemię i przeżyje życie tak samo jak wcześniej, popełniając te same błędy i grzeszki (bo nie będzie wiedział, że to kolejna, doskonała kopia). W serialu któraś z postaci mogłaby w jakiś sposób sobie uświadomić, że taki cykl istnieje.

 

Jakie nawiązania to wy zobaczylibyście najchętniej?

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Castle Rock

Castle Rock to fikcyjne miasteczko wymyślone przez wielkiego pisarza, Stephena Kinga. Akcja serialu rozgrywa się właśnie w tym miejscu. Klątwa, która na nim ciąży …