Artykuły

Skasowanie serialu sprawiającego nam radość boli, szczególnie gdy okazuje się on być wyjątkowy na tle innych. Niestety taka odmienność produkcji często wiąże się ze słabą oglądalnością, jak było i w tym przypadku. „BrainDead” zapamiętam jako serial, w którym mrówki z kosmosu przekonały mnie do amerykańskiej polityki, jakkolwiek by to dziwnie brzmiało.

Inwazja kosmitów

Niejeden produkt popkultury mierzył się już z problemem inwazji kosmitów chcących zapanować nad Ziemią. Tym razem jednak mamy do czynienia z dość ciekawą wariacją takiej historii: po upadku meteorytu w Rosji i przesłaniu go do USA w celach badawczych wydostają się z niego kosmiczne robale. Można mieć wrażenie, że ich działania są dość subtelne, gdyż plan polega na wpełznięciu do głów ważnych osób, pozbyciu się połowy ich mózgów i przejęciu nad nimi kontroli, by wypełnić swoją misję. Na pierwszy rzut idą amerykańscy politycy z dwóch dominujących partii w kraju. Zarażonych można rozpoznać po kilku syndromach, do których należą: problemy z równowagą i słuchem, zmniejszony popęd seksualny, niechęć do alkoholu oraz niezwykła ochota na słuchanie piosenki „You Might Think” zespołu Cars (co akurat ma swoje uzasadnienie fabularne). Zamiłowanie robali szybko też zdobywają kwitnące drzewa wiśniowe.

Główną bohaterką serialu jest jednak Laurel Healy, siostra demokratycznego senatora, Luke’a. Po namowie ze strony ojca dziewczyna zgadza się na powrót do stolicy i pracę u brata. Za sześciomiesięczną pomoc otrzyma 200 tysięcy dolarów, potrzebnych do skończenia filmu dokumentalnego o melanezyjskim chórze, nad którym obecnie pracuje. Do jej zadań w Waszyngtonie należą: słuchanie skarg wyborców oraz próby rozwiązania ich problemów, w celu uzyskania poparcia w kolejnych wyborach dla Luke’a. Już pierwszego dnia natrafia ona na ślad meteorytu i kosmicznych robali, na problemy wybuchających mózgów, a także na stojącego po przeciwnej stronie barykady Garetha, pracującego dla republikańskiego senatora Reda Wheatusa. Laurel z pomocą nowo poznanych, Rochelle oraz Gustava, rozpoczyna własne śledztwo w celu odkrycia, czym są dziwne wydarzenia, których doświadczają, jaki związek z tym wszystkim mają przybysze z kosmosu i jaki jest ich plan.

Demokraci vs Republikanie

Serial emitowany był latem 2016 roku, w okresie przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych i nie stroni przed konfliktem politycznym między partią Demokratów oraz Republikanów. Początkowo wydawać się może, że dość typowo dla produkcji telewizyjnych obserwujemy zmagania „dobrych” i „złych”, jednak już po chwili nie jest to już tak oczywiste, gdyż działania robali mają wpływ na obydwie partie, a postacie zarówno z jednej, jak i drugiej strony nie są bez skazy. Polityczny aspekt ma jednak spore znaczenie dla historii, sięgając po typowe wydarzenia dla amerykańskiej polityki, jak choćby „zamknięcie rządu”, w związku z problemami dotyczącymi uzgodnienia budżetu przez partie.

braindead, cbs, anulowani

Osoby niezainteresowane polityką nie powinny się jednak zniechęcać, gdyż stanowi ona tu niezbędne tło, które dodaje ważności dla prezentowanych wydarzeń, jednocześnie nie będąc najważniejszym wątkiem serialu i pozwalając czerpać z niego przyjemność także przez tych, którzy nie śledzą szczególnie wydarzeń zza oceanu. Konflikt poglądów jest szczególnie widoczny w kontaktach Laurel i Garetha, którzy mają się ku sobie, a u których stanowi to dość poważny problem.

Zaśpiewajmy o tym, co się wydarzyło

Choć pierwszy odcinek zdołał mnie zainteresować, to moment, w którym zdecydowałam, że chcę jak najszybciej obejrzeć wszystkie kolejne, nastąpił na początku drugiego epizodu. Serial przypomina o poprzednich wydarzeniach za pomocą śpiewania o wydarzeniach przez ustalonego na tę potrzebę wszechwiedzącego narratora. Większość wspominek utrzymana jest w podobnej formie, jednak zdarzają się też ciekawe odstępstwa, jak chociażby przerzucenie się na podsumowanie odcinka starego westernu „Gunsmoke”, gdy wydarzenia w „BrainDead” są zbyt stresujące dla śpiewającego.

Jeśli tak jak ja daliście się zainteresować opisowi mówiącemu o „pozaziemskich insektach zjadających mózgi politykom”, to czeka was obejrzenie świetnej historii, z bardzo dobrą grą aktorską – w rolach głównych występują: Mary Elizabeth Winstead („Mercy Street”, „Fargo”),Aaron Tveit (film „Les Misérables”,„Graceland”),Tony Shalhoub („Monk”, „The Marvelous Mrs. Maisel”) i Danny Pino („Cold Case”, „Mayans M.C.”) – oraz odpowiednio domkniętej, po której jednak żałować będziecie, że to już koniec. Warto wspomnieć, że sam serial planowany była na cztery sezony, z akcją przenoszącą się w kolejnych częściach odpowiednio na Wall Street, do Doliny Krzemowej oraz Hollywood. Nie dane nam jednak będzie zobaczyć, jak zachowywaliby się przedstawiciele innych ścieżek karier w obliczu inwazji kosmicznych robali, gdyż letnia produkcja nie przyciągnęła do siebie zbyt dużej liczby widzów.

Serial nie jest dostępny w Polsce, choć przez pewien czas można go było obejrzeć w usłudze VOD Seriale+.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale