1
Artykuły

Seriale pokazały nam wielu genialnych detektywów – dociekliwych, spostrzegawczych i zaangażowanych. Rozwiązujących najtrudniejsze sprawy, nieodpuszczających, dopóki nie doprowadzą złoczyńcy przed oblicze sprawiedliwości. Mogłoby się wydawać, że to ludzie, którym powinniśmy zazdrościć – intelektu i sukcesów. Nic bardziej mylnego.

Życie detektywów nie zawsze jest satysfakcjonujące i pełne przygód. Bycie świetnym w swoim fachu na ogół wymaga poświęceń – czasu, sił, życia prywatnego, a czasem nawet rodziny. Podążanie za mordercami odciska trwałe piętno na psychice i zdrowiu fizycznym śledczych. Jeśli kiedykolwiek myśleliście o podjęciu podobnej kariery, przekonam was, że nie warto.

Nierozwiązana sprawa

Większość detektywów, nawet tych wybitnych, trafia na sprawę, której nie potrafią lub nie mogą rozwikłać. Nie zawsze z własnej winy, ale to na nich spoczywa odpowiedzialność. Czasem brakuje tropów, niekiedy emerytura przychodzi szybciej, a innym razem udaje się złapać przestępcę, ale nie można udowodnić mu winy. I co wtedy?

Moment kryzysowy – kiedy śledczy zdaje sobie sprawę, że nie uda mu się dopaść winnego – nie jest niczym przyjemnym. Może wręcz prowadzić do popadnięcia w nałóg lub nawet do próby targnięcia się na własne życie. Niekiedy jedno i drugie równocześnie, jak w przypadku Everetta Backstroma („Backstrom”), który po porażce w odnalezieniu zaginionego dziecka próbował zapić się na śmierć.

Rainn Wilson, detektyw Backstrom, serial kryminalny, komediodramat, adaptacja książki, FOX

Czasami udaje się na pewien czas odsunąć haniebne śledztwo w zakamarki umysłu. Prędzej czy później jednak sprawa powraca i gnębi. Tak jak miało to miejsce w drugim sezonie „Broadchurch”, kiedy nawet po przeniesieniu się do innego miasteczka Alec Hardy nie jest w stanie uciec przed zaległą sprawą i ostatecznie ponawia próbę zamknięcia jej. 

Bycie głównym celem psychopaty

Konsekwencje psychiczne zaległego śledztwa to niestety nie wszystko. Jeśli mordercy nie udało się złapać lub udowodnić mu winy albo jeśli uciekł, może stać się zmorą dla detektywa – jego antagonistą. Taki przypadek obserwujemy w kilku serialach.

Fabuła serialu „The Following” skupia się wokół ucieczki seryjnego mordercy i jego pogrywania z detektywem, który niegdyś go złapał. Ryan Hardy nie zazna spokoju, dopóki na nowo nie przyskrzyni zabójcy.

detektyw William Kermit Hodges, Brendan Gleeson, Brady Hartsfield, Harry Treadaway, Mr. Mercedes, Pan Mercedes, serial kryminalny, adaptacja książki, Stephen King, Canal+, Audience TV

 

Z podobną sytuacją zmagał się Bill Hogdes („Mr. Mercedes”), któremu nie udało się dopaść tytułowego Pana Mercedesa przed odejściem na emeryturę. Gdy próbował w spokoju spędzać czas po służbie, morderca starał się nim manipulować i skłonić do samobójstwa. Tak jak i w poprzednim przypadku, policjant musiał dorwać swojego wroga, żeby się od niego uwolnić.

Alkoholizm

Nierozwiązane śledztwa i trudy pracy detektywa sprawiają, że poradzenie sobie z rzeczywistością nie jest proste. Wielu policjantów jako remedium wybiera alkohol lub leki (albo i narkotyki). Wspomniany już Backstrom po nieudanej próbie samobójstwa przez przedawkowanie alkoholu, przekształcił topienie smutków w kieliszku w swój nałóg.

Podobnie z problemami codzienności radzi sobie Bill Hodges, zapijający nudne dni podczas emerytury, czy też Rustin Cohle („True Detective”), zgadzający się na rozmowy o dawnej sprawie tylko z sześciopakiem pod ręką.

Detektyw Rust Cohle, Matthew McConaughey, true detective, serial kryminalny, HBO

Problemy zdrowotne

Kolejnym problemem serialowych detektywów są kłopoty ze zdrowiem. Nic dziwnego – praca po nocach, kiepskie odżywianie (kto by się przejmował jedzeniem, kiedy przestępca jest na wolności), gonitwa za bandziorami i nałogi nie mają dobrego wpływu na organizm. Dodajcie do tego stres związany z zawodem i choroba gwarantowana!

Najczęściej pada na problemy z sercem i układem krążenia – tutaj przykłady można mnożyć. Ryan Hardy – dźgnięty w okolice serca podczas aresztowania podejrzanego, skazany jest na rozrusznik serca do końca życia. Alec Hardy cierpi na arytmię serca, wynikającą ze stresu związanego z nierozwiązaną sprawą i trafia do szpitala w trakcie kolejnego trudnego śledztwa. Bill Hodges w pogoni za mordercą dostał zawału serca.

detektyw Alec Hardy, David Tennant, Broadchurch sezon 1, serial kryminalny, ITV, BBC, Ale Kino+

Choroby układu krążenia to nie jedyny problem. U detektywów często szwankują wątroby, w wyniku nadużywania alkoholu i niezdrowego odżywiania. Oczywistym przykładem jest wspomniany już Everett Backstrom, nieustannie dostający zalecenia lekarza o zmianie trybu życia. To tylko kwestia czasu, kiedy odczuje poważne konsekwencje.

Problemy w związkach i relacjach rodzinnych

Detektywów dręczą także metaforyczne problemy sercowe oraz ogólnie pojęte zaburzenia w relacjach rodzinnych. Małżeństwa wybitnych śledczych kończą się zwykle burzliwie, chociaż nie od razu – wielu z nich doczekało się potomstwa. Relacje z dziećmi, które po rozwodzie na ogół zostają z matkami, nie są jednak ich mocną stroną.

Przekonał się o tym Alec Hardy, rozwiedziony po tym jak żona go zdradziła, z rzadka widujący się z córką, która zaczyna sprawiać problemy. Podobnie Bill Hodges, który ze swoją latoroślą nawet nie utrzymuje kontaktu i dopiero pod wpływem niebezpieczeństwa decyduje się odkurzyć związek z nią. Na tym jednak nie kończą się problemy Billa – w jego przypadku późniejsze miłostki są również niezbyt szczęśliwe. Ścigając się z psychopatą trzeba pamiętać o tym, że bliscy mogą przy tym ucierpieć.

Niełatwą historię związków miał również Ryan Hardy. Tym razem mowa jednak o relacjach typowo romantycznych, a nie rodzicielskich. Ze względu na ciągnącą się za nim historię pogoni za seryjnym mordercą, nie potrafi ułożyć sobie życia uczuciowego. Cóż, nikt nie mówił, że związki z byłymi żonami zabójców będą kończyć się szczęśliwie.

emerytowany detektyw Bill Hodges, Brendan Gleeson, Mr. Mercedes, Pan Mercedes, Stephen King, adaptacja książki, serial kryminalny

Brak życia prywatnego

Ostatni powód jest prosty i poniekąd łączy w sobie elementy poprzednich – detektywi, aktywni i emerytowani, nie mają życia prywatnego. No, może to trochę wyolbrzymiam, ale nie za bardzo.

W trakcie służby, jeśli są dobrzy w tym co robią, nie mają zbyt wiele czasu na hobby, dla przyjaciół czy aby dbać o swoje zdrowie. Na emeryturze, jeśli dożyli i nie mają zaległych spraw, raczej się nudzą – skoro rodzina się od nich odwróciła (albo oni od niej). Dodatkowo, całe życie spędzili łapiąc morderców i innych złoczyńców, więc trudno znaleźć coś równie ekscytującego. Zapijanie nudy jest jednym z najczęstszych rozwiązań.

Oczywiście, jest też opcja dokończenia niezamkniętej sprawy sprzed lat w trakcie emerytury. Ale wiek już nie ten, zdrowie nie dopisuje, a jeśli jacyś bliscy nadal pozostali, to najpewniej będą w niebezpieczeństwie. Odpoczynek zatem zostaje zastąpiony powtórką z rozrywki – tropieniem zabójcy, zanim ten dopadnie jeszcze kogoś. I znowu nici z czasu wolnego.

Jak widać życie detektywa ma sporo minusów. Jasne, można się wsławić jako osoba, która dorwała groźnego psychopatę i rozwiązywała sprawy, z którymi nikt inny sobie nie radził… ale jakim kosztem?

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

  • Monika Talaga-Michalska
    Monika Talaga-Michalska
    @MonikaTalaga

    No i można zostać oblanym kwasem, jak przypadku Gabriela Markhama z "Rellik".

Powiązane

Seriale

True Detective

Serial kryminalny opisujący nietypowe zbrodnie oraz ich rozwiązania. Każdy sezon opowiada inną historię. Seria pierwsza opiera się na losach dwóch detektywów pracujących …Broadchurch

Morderstwo młodego chłopca wprowadza zamęt do małego miasteczka, co zagraża dobrze dotychczas funkcjonującej społeczności Broadchurch.Mr. Mercedes

Bill Hodes to emerytowany detektyw, którego, za pośrednictwem tajemniczych wiadomości, zaczyna prześladować sprawca dawnej, do dziś nierozwiązanej sprawy – przestępca …


AktualnościArtykuły