7
Artykuły

„13 Reasons Why” to serial, który wstrząsnął całkiem dużą częścią widowni. Wiele młodych osób stwierdziło, iż produkcja otworzyła im oczy na to, jak z pozoru drobne rzeczy mogą wpłynąć na innych. Scena samobójstwa głównej bohaterki zostaje w pamięci na dłużej i ogląda się ją z trudem, strachem. Jednak wśród głosów zachwytu pod adresem produkcji Netflixa, pojawiło się równie wiele zastrzeżeń.

Czy Hannah miała rację? Pytanie o to wydaje się nie na miejscu. Targnięcie się na własne życie jest delikatną sprawą, a na decyzję o podjęciu próby samobójczej wpływa wiele czynników, znanych tylko tej osobie, która postanowiła dokonać tego czynu. Jednak Hannah oskarżyła swoich znajomych jako winnych samobójstwa. Wielu fanów uważa, że zrobiła słusznie, bo przecież wymienione na kasetach osoby skrzywdziły ją – w mniejszym bądź większym stopniu. Jednak wielokrotnie spotkałam się z wypowiedziami oburzonych osób, które twierdziły, że bohaterka „13 Reasons Why” zbytnio rozdmuchała wszelkie wydarzenia.

Kto ma rację? Tekst zawiera spoilery.

 

13 reasons why, hannah baker

 

Hannah Baker miała rację

Niektórzy byli dla Hannah niemili, inni rozpowiadali o niej fałszywe informacje, jeszcze inni traktowali ją wyłącznie jako obiekt seksualnego pożądania. Jeden z winowajców dopuścił się nawet gwałtu na dziewczynie. Właśnie ten ostatni czyn, wymieniony przez bohaterkę jako powód do samobójstwa, wzbudza największe kontrowersje. Niektórzy widzowie uważają, że Hannah prosiła się o to, co dostała: poszła na imprezę, weszła do jacuzzi, a potem została sam na sam z mężczyzną, o którym wiedziała, że zgwałcił jej koleżankę. Wszystkich, którzy pomyśleli, że faktycznie bohaterka prosiła się o gwałt, proszę, żeby teraz wstali od komputera, poszli do swojej mamy, siostry lub partnerki i powiedzieli jej prosto w twarz, że jeśli zostaną zgwałcone, to najprawdopodobniej z własnej winy.

Wiem, że było to drastyczne, ale równie ciężkie jest brzemię, z którymi żyć muszą ofiary gwałcicieli. Sam fakt, że Hannah została zgwałcona, mógł dostatecznie zniszczyć jej psychikę i chęć targnięcia się na własne życie, nie jest tu niczym niezwykłym.

 

13 reasons why, hannah baker

 

Jednak Hannah planowała samobójstwo jeszcze przed gwałtem, więc przez chwilę udajmy, że do niego nie doszło. Czy nadal miała prawo obwiniać swoich znajomych? Czy może wzięła wszystko za bardzo do serca?

Dla was, jako widzów, powody, dla których Hannah postanowiła zakończyć swoje życie, mogą wydać się błahe. Możliwe, że nie przejęlibyście się tym, że ktoś was obserwuje, ani nic nie zrobilibyście sobie z tego, że ktoś uznał, że macie najlepszy tyłek wśród pierwszoklasistów. I byłoby to z waszej strony totalnie w porządku.

Jednak Hannah, mimo tego, że jest osobą fikcyjną, posiadała uczucia i motywy działań inne od każdego człowieka. I w fikcyjnym, i w realnym świecie nie ma dwóch takich samych osób – nie ma więc dwóch takich samych sposobów odczuwania. To, co dla was może być błahe, dla Hannah mogło być najgorszym koszmarem – i tym właśnie było. Nic więc dziwnego, że zbiór doświadczeń, które przedstawiła na nagraniach, popchnął ją w stronę samobójstwa.

 

13 reasons why, hannah baker

 

Hannah Baker nie miała racji

Czy w takim razie możemy uznać, że Hannah miała rację? Nie. Możemy jedynie stwierdzić, że nie przesadzała. Dla niej te doświadczenia były ogromnie nieprzyjemne i bolesne, być może właśnie one sprawiły, że w jej życiu pojawiły się zaburzenia psychiczne (bo Hannah ewidentnie na coś cierpiała). W jej osobistym odczuciu miała rację.

Nie możemy jednak stwierdzić, że naprawdę ją miała, ponieważ psychologowie twierdzą, iż za samobójstwem nie stoi żaden winowajca. Ten czyn jest decyzją osoby, która postanawia targnąć się na swoje życie – inna sprawa, że nie jest to decyzja racjonalna. Możemy zgodzić się, że wszystkie doświadczenia i wszystkie osoby, które Hannah opisała na nagraniach, wpłynęły na decyzję o samobójstwie. Jednak popełnienie tego czynu nie może być rozpatrywane w kategoriach polowania na czarownice.

 

13 reasons why, hannah baker

 

A przede wszystkim, Hannah nie miała racji dlatego, że samobójstwo nigdy nie jest odpowiednią drogą i nigdy nie będzie. Jeśli więc macie myśli samobójcze, czujecie się źle, albo znacie kogoś, komu należy pomóc – nie bójcie się, tylko powiedzcie o tym komuś bliskiemu, najlepiej osobie, co do której macie pewność, że was nie odtrąci. Jeśli nie znacie nikogo takiego, zadzwońcie na jedną z bezpłatnych linii pomocy osobom w właśnie takim stanie.

Komentarze

(7)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Monika Kujawa
  Monika Kujawa
  @Moniska07

  Jedną z rzeczy, dla których nie przepadam za tym serialem jest właśnie to, co zrobiono z Hannah - rozmowy o jej samobójstwie zazwyczaj skupiają się na postawieniu granicy na powodzie z gwałtem, po którym część osób już stwierdza, że to odpowiedni powód. Jakby uzyskano tym serialem trochę inny cel, niż zamierzano (chyba, że tylko o to chodziło, żeby szokować i wzbudzać kontrowersje...) i mało kto widzi przedstawioną w artykule sprawę - to były jej odczucia, dla niej wszystko, szczególnie w takim pełnym zestawieniu było bolesne i nie widziała innego wyjścia. To że historia omija całkiem problemy psychiczne i jako osobę, mogącą ją powstrzymać stawia kogoś, kto kompletnie się do tego nie nadaje, to już inna sprawa... W tym serialu po prostu zabrakło pewnej szansy i nadziei, bo tak musiało się stać, żeby uzyskać końcowy efekt.

  • Karolina Sypniewska
   Karolina Sypniewska
   @odrovons

   @Moniska07: Myślę, że właśnie o to chodziło: o wywołanie kontrowersji i zarobienie pieniędzy. Wiele seriali pokazuje, że nie jest wcale takie trudne pokazać zaburzenia psychiczne, ale do tego potrzeba większych nakładów: pracy i pieniężnych.

 • Magdalena Marciniak
  Magdalena Marciniak
  @MagdalenaMarciniak

  I w końcu ktoś podszedł do tematu ze zrozumieniem. Dotąd widać było tylko dwie grupy - że miała rację, albo że jej nie miała. Miło widzieć (w końcu) coś wnoszący artykuł, chociaż brakuje mi tu jakiegoś rozwinięcia, może jakieś próby analizy. Tekst jest bardzo ogólny.

 • Zuzanna Włodarkiewicz
  Zuzanna Włodarkiewicz
  @Suzie95

  Moim zdaniem końcowe powody był prawdziwymi powodami, ale niektóre zachowania były irracjonalne. Uważam, że gdyby nie uciekła od Clay'a to cała historia skończyłaby się inaczej.

  Pokaż wszystkie 3 odpowiedzi
  • Zuzanna Włodarkiewicz
   Zuzanna Włodarkiewicz
   @Suzie95

   @odrovons: Po prostu uważam, że niektóre powody to nie były powody. Co prawda przyczyniły się do czegoś, ale uważam, że nie powinna niektórych przyczyn umieszczać na kasetach.

  • Karolina Sypniewska
   Karolina Sypniewska
   @odrovons

   @Suzie95: W ogóle umieszczanie takich spraw na kasetach jest ogromnie okrutne i wyrachowane :D

Powiązane

Seriale

13 Reasons Why

Kiedy Clay Jensen znajduje pod drzwiami swojego domu tajemnicze pudełko z kasetami, jego życie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Okazuje się, że kasety nagrała …


AktualnościArtykuły