Artykuły

Pierwszy sezon serialu „13 Reasons Why” na podstawie książki o tym samym tytule wzbudził wiele burzliwych dyskusji. Informacja o powstaniu drugiego sezonu sprawiła, że nie ucichły one do dzisiaj. Powstały dwa sprzeczne obozy widzów – pierwszy czeka na kontynuację z niecierpliwością, drugi zaś uważa, że nie powinna ona powstawać. Klamka jednak zapadła; już jutro na Netflixie pojawi się sezon drugi, czy nam się to podoba, czy nie. To zatem ostatni moment na przejrzenie się temu, co już o nim wiemy i jak ma się to do fanowskich teorii. Przedstawiam wam zatem 13 faktów i domysłów na temat drugiego sezonu „13 Reasons Why”.

Z wiadomych powodów tekst zawiera OGROMNE SPOILERY pierwszej serii serialu, jeśli więc jeszcze jej nie oglądaliście, a planujecie – nie czytacie dalej!

1. Fabuła drugiego sezonu rozgrywa się kilka miesięcy po zakończeniu pierwszego.

Dylan Minnette, wcielający się w Claya, zdradził w wywiadzie dla Yahoo, że fabuła drugiego sezonu osadzona została kilka miesięcy po wydarzeniach kończących pierwszą serię. Wynika z tego, że wszystkie rozpoczęte wcześniej wątki będą już mocno rozwinięte, kiedy znowu zobaczymy fragmenty z życia uczniów Liberty High.

2. Hannah Baker nadal odgrywa dużą rolę w serialu, chociaż nie będzie już narratorką.

Wydawać by się mogło, że historia Hannah już się zakończyła. Kasety zostały odsłuchane, jej opowieść ujawniona i oddała głos pozostałym postaciom. I tak właśnie poniekąd będzie. Nie zniknie jednak całkowicie z serialu. W tym sezonie możemy spodziewać się bardziej zbiorowego bohatera, a co za tym idzie – pojawią się inne perspektywy. Być może poznamy kolejne punkty widzenia na historię nieżyjącej dziewczyny. Z pewnością zobaczymy więcej retrospektyw bez Hannah i Claya, a także zmagania pozostałych osób z prawdą – jednych ona zaboli, innych zniszczy, a jeszcze innych wyzwoli, jak wynika z plakatów promocyjnych opublikowanych na twitterowych kontach aktorów.

3. Istotnym elementem sezonu będzie proces wytoczony przeciwko szkole.

Jak wynika z trailera i zdjęć promocyjnych, w drugiej serii śledzić będziemy proces wytoczony przez matkę Hannah przeciwko szkole. Olivia Baker prawdopodobnie również na własną rękę dochodzić będzie okoliczności śmierci córki i nie spocznie w walce o sprawiedliwość.

4. Clayowi jeszcze nie uda się wrócić do normalności.

Aktor odgrywający Claya przyznał w wywiadzie, że nie możemy jeszcze oczekiwać normalności od tej postaci. Jensen nadal nie pogodził się ze śmiercią koleżanki i zamierza walczyć o sprawiedliwość dla niej, w niekoniecznie rozsądny i bezpieczny sposób.

5. Zamiast nagrań z kaset, tym razem pojawi się inna technologia retro – zdjęcia polaroidowe.

W pierwszym sezonie znaczną część historii poznawaliśmy dzięki nagraniom Hannah. Te jednak się skończyły i twórcy będą musieli wprowadzić inne sposoby narracji. Nie zrezygnowali jednak z przestarzałych technologii. W drugiej serii bardzo ważne okażą się zdjęcia z polaroida, rozsyłane do bohaterów. Prawdopodobnie będzie się to wiązać z groźbami, a może nawet szantażem? Z materiałów promocyjnych wynika, że ktoś bardzo stara się zatuszować prawdę o śmierci Hannah i wykorzystuje do tego między innymi wspomniane zdjęcia.

6.  Zobaczymy zmagania Jessiki z traumą oraz dowiemy się, czy Bryce odpowie za swoje czyny.

Tym razem twórcy postanowili zmierzyć się dokładniej z tematem molestowania i jednym z najważniejszych wątków tego sezonu będzie gwałt dokonany przez Bryce’a na Jessice. Twórcy obiecali także odpowiedzieć na pytanie: czy Bryce’a dosięgnie sprawiedliwość?

13 reasons why, 13 powodów, 13RW, serial, adaptacja książki, sezon drugi, zdjęcia promocyjne, jessica davis, alisha boe, proces sądowy, trial, co wiemy o drugim sezonie

7. Dowiemy się, co Tyler zamierza zrobić z bronią.

Jednym z największych cliffhangerów pierwszego sezonu był ten dotyczący Tylera, jego ukrytych zapasów broni i zdjęć kolegów, które wywoływał w finale sezonu. Część widzów myślało, że fotograf postanowił zastrzelić Alexa, inni sądzili, że ściągnięcie jego zdjęcia oznaczało skreślenie go z listy celów. Nie wiemy jeszcze, jak było naprawdę, ale ta zagadka na pewno rozwiąże się w nadchodzącym sezonie.

Możliwe również, że w tym wątku twórcy poruszą zagadnienie strzelanin w szkołach, bardzo gorący temat w USA, chociaż dotychczas udostępnione materiały ani wypowiedzi twórców na to nie wskazują. Mimo że oznaczałoby to chyba upchnięcie zbyt wielu ważnych tematów w trzynastu odcinkach, nie można tego wykluczyć – Tyler jest postacią niestabilną emocjonalnie oraz dręczoną przez rówieśników, przez co staje się idealnym kandydatem do takiego czynu, gdyby twórcy postanowili to wykorzystać.

8. Dowiemy się, co stało się z Alexem.

Pierwszy sezon kończył się informacją, że Alex trafił do szpitala po strzeleniu sobie w głowę. Biorąc pod uwagę charakterystykę postaci oraz łatwy dostęp do broni ze względu na ojca policjanta, nie było to zbyt zaskakujące. Wyklucza to również jedną z teorii dotyczących Tylera. Nie wiemy jednak, co stało się dalej. Według Milesa Heizera, odgrywającego Alexa, druga seria ma odpowiedzieć na ciekawe pytania dotyczące radzenia sobie z konsekwencjami próby samobójczej, co sugeruje, że Alex przeżył i będzie ważną postacią w nadchodzącym sezonie.

9. Większą rolę w tej serii odgrywać będzie postać Skye Miller.

Skye Miller, przyjaciółka Claya z dzieciństwa, która dotychczas była bohaterką z dalszego tła, teraz ma być znacznie ważniejsza. Chociaż nie pojawiała się za bardzo w zapowiedziach, została wspomniana przez Minnette’a w rozmowie z Seventeen.com. Na pewno zobaczymy rozwój jej relacji z Clayem, niewykluczone, że zostaną kimś więcej niż przyjaciółmi. Szczegółów dowiemy się zaraz na początku sezonu.  

10. Pojawi się siedem nowych postaci.

Do obsady dołączyło siedem osób, których postacie zostały krótko przedstawione jeszcze w sierpniu zeszłego roku:

Anne Winters wcielająca się w Chloe – nową przewodniczącą cheerleaderek Liberty High, prawdopodobnie zaangażowaną w relację z Brycem.

13 reasons why, 13 powodów, 13RW, serial, adaptacja książki, sezon 2, nowa obsada, anne winters, chloe, co wiemy o drugim sezonie
Anne Winters dołączyła do obsady „13 Reasons Why”

Ben Lawson grający Ricka – uwielbianego trenera drużyny baseballowej Liberty High.

Bryce Cass jako Cyrus – cyniczny szelma, który nieoczekiwanie stanie się „obrońcą uciśnionych”.

Chelsea Alden jako Mackenzie – błyskotliwa siostra Cyrusa, niebojąca się wyrażać własnego zdania.

Samantha Logan wcielająca się w Ninę – kolejną popularną uczennicę skrywającą sekret.

Kelli O’Hara odgrywająca Jackie – inteligentną i zaangażowaną adwokat, broniącą ofiar znęcania się w szkołach.

Allison Miller grająca Sonyę, która reprezentować będzie jedną ze stron w toczącym się procesie.

11. Twórcy poruszą temat wychowania chłopców oraz traktowania dziewczynek i kobiet w naszej kulturze.

To jedna z informacji zdradzonych przez Netflixa na Twitterze. Motyw wychowania chłopców i traktowania kobiet w naszej kulturze ma pojawić się w tym sezonie i łączyć się będzie z refleksją na temat tego, co możemy zrobić lepiej w tej materii.

12. Po obejrzeniu drugiego sezonu zrozumiemy, dlaczego musiał powstać.

Zostało to wspomniane przez Dylana Minnette w wywiadze – według niego dopiero po zapoznaniu się z tą serią zrozumiemy, jak bardzo potrzebne było jej powstanie. Podobna ma się to wiązać z ujawnieniem nam dodatkowych informacji na temat Hannah, co zmieni nasze postrzeganie tej postaci i serialu.

13. Przed każdym odcinkiem ma się pojawić ostrzeżenie od członków obsady przed poruszaną tematyką.

Wiąże się to z zarzutami dotyczącymi pierwszej serii. Krytyka „13 Reasons Why” dotyczyła tego, że serial opowiadał o samobójstwie nastolatki, nie dostarczając wystarczająco dużo informacji na temat przeciwdziałania takim sytuacjom, radzenia sobie z myślami samobójczymi oraz znęcaniem się w szkole.

Twórcy podeszli do tematu poważnie, tworząc stronę internetową dla wszystkich potrzebujących pomocy. Przygotowali również krótkie materiały filmowe, w których aktorzy biorący udział w produkcji ostrzegają o tematyce poruszanej w serialu i zachęcają do sięgnięcia po pomoc, jeśli kogoś wspomniane problemy dotyczą. Ostrzeżenie ma się wyświetlać przed każdym odcinkiem nowego sezonu.

––––––––––––––––––––

Oto wszystko, czego dotychczas się dowiedzieliśmy oraz czego możemy się domyślać w związku z nadchodzącą premierą drugiego sezonu „13 Reasons Why”. W licznych materiałach i wywiadach twórcy obiecują, że odpowiedzą na wszystkie nurtujące nas pytania powstałe po zakończeniu pierwszej serii. Pozostaje trzymać ich za słowo i samodzielnie sprawdzić, czy dotrzymali obietnicy, kiedy tylko seria pojawi się na Netflixie.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

13 Reasons Why

Kiedy Clay Jensen znajduje pod drzwiami swojego domu tajemnicze pudełko z kasetami, jego życie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Okazuje się, że kasety nagrała …


Aktualności


Artykuły